Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 16. května 2022 Přemysl

I přes kompromisy je to téměř pan dokonalý. Test Samsung Galaxy S21 Ultra

  1:08
Žádný smartphone není úplně dokonalý a Samsung u nové modelové řady učinil některé ústupky, které mohou být pro uživatele nemilé. I přesto je Galaxy S21 Ultra jedním z nejlepších smartphonů na trhu, ne-li vůbec tím nejlepším. Při jeho používání jsme na ústupky poměrně snadno zapomněli, převládla praktická pozitiva.

Samsung Galaxy S21 Ultra | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Nabíječka jen za příplatek nebo absence slotu na paměťové karty – to jsou asi dva nejvýraznější ústupky, které Samsung u špičkového modelu Galaxy S21 Ultra učinil. Oba jsme už vysvětlovali v našich prvních dojmech a trváme na tom, že rozhodně nelze tyto kroky brát pozitivně.

Ano, nabíječku lze jednoduše dokoupit a letošní špičkový model je levnější než ten loňský, takže to zas není taková „rána“. Horší to je ovšem s pamětí. Tady Samsung jednoduše uživatele nutí připlatit si za větší paměťovou variantu – a máme za to, že základních 128 GB prostě nebude pro cílovou skupinu zájemců o nejnadupanější smartphone dost. A špičková verze s 512 GB, která přináší uživateli z hlediska kapacity určitou jistotu, je docela drahá. Mnozí uživatelé pak mohou jako ústupek nebo kompromis vnímat i samotný design telefonu.

Navzdory tomu všemu je však Galaxy S21 Ultra parádní smartphone, který v nás vzbudil větší nadšení, než jsme čekali: v praxi se vypořádává s nedostatky předchozích generací a představuje telefon, který při používání uživatele ničím neobtěžuje a funguje tak, jak se od něj očekává. Zní to možná jako samozřejmost, jenže to samozřejmost není.

V čem je tedy tak dobrý?

Vlastně ve všem. Předností Samsungu Galaxy S21 Ultra je vyváženost parametrů a funkcí a jejich praktické provedení. Telefon má vysoký výkon, díky kterému působí samozřejmě v jakékoli situaci a nikdy se nezadrhává. Samsung u Androidu 11, který novinka dostala, opět vylepšil své uživatelské prostředí One UI, které je zase o něco přehlednější a elegantnější. Z grafických nadstaveb různých výrobců patří k námi nejoblíbenějším a třeba i oproti čistému Androidu má něco do sebe – jak z hlediska vzhledu, tak i funkcí.

Je tu třeba možnost pokračovat v činnosti některých nativních aplikací Samsungu na jiném zařízení, což umožní plynule přecházet třeba z mobilu na tablet. Samsung dává uživatelům v některých případech více možností volby než doposud – na levé domovské obrazovce, která zobrazuje přehled aktuálního dění, si lze vybrat, zda tu má být kanál Samsung Free, nebo kanál Objevit od Googlu. Je to detail, ale příjemný. Novinkou, která souvisí s Androidem 11, je ovládání prvků chytré domácnosti z notifikační lišty a řada novinek prostředí se pojí s funkcemi fotoaparátu.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • špičkový displej
 • výtečný fotoaparát
 • skvělý výkon
 • dobrá výdrž baterie
 • parádní vyladění
 • komfortní čtečka otisků

Proč nekoupit?

 • absence slotu na paměťové karty
 • pomalejší rychlé dobíjení
 • kontroverzní design
 • vysoká cena

Kdy? V prodeji

Za kolik? od 33 490 Kč

Ještě se vrátíme zpět k výkonu. Tomu jsme se detailně věnovali v samostatném článku (více viz Dodržel Samsung sliby? Otestovali jsme výkon Galaxy S21 Ultra) a podle našich poznatků se zdá, že Samsung skutečně splnil slib, kdy verze s vlastním procesorem Exynos 2100 (to je ta, co se u nás prodává a kterou jsme testovali) má v podstatě shodný výkon jako provedení se Snapdragonem 888. Galaxy S21 Ultra sice nemá extrémní výkon v benchmarcích, ale nikdy během používání telefonu jsme neměli pocit, že bychom měli výkonu nedostatek.

Zvykli jste si na design?

Design modelů řady S21 je možná trochu kontroverzní, ale za těch několik týdnů jsme si na něj zvykli. Telefony s ním vypadají poměrně mohutně, ale obzvlášť u Galaxy S21 Ultra na tom vlastně není nic špatně. Prvotní šok jsme tedy překonali a oceňujeme, že sestava fotoaparátu „napojená“ na vnější rám telefonu je vlastně poměrně originální řešení, které funguje jako rozpoznávací prvek těchto modelů. Galaxy S21 Ultra se díky tomu výrazně odlišuje od konkurence, byť v principu vychází ze stejné filozofie s velmi výrazným výstupkem foťáku.

Ostrá hrana výstupku, která nám trochu vadí, se dá „schovat“ obyčejným silikonovým krytem, který s telefonem rozhodně používáme – kryt výstupek skryje a výsledkem je vcelku rovná plocha. Galaxy S21 Ultra je samozřejmě hodně velký smartphone, úhlopříčka displeje 6,8 palce moc prostoru ke zmenšování nedává, rámečky jsou minimální a jako jediný model z řady si Galaxy S21 Ultra zachoval i zahnutí displeje po stranách – opět platí, že je to spíše designová záležitost, která pomáhá trochu odlehčit onu mohutnost než jakkoli praktický prvek. Ale třeba ani s pouzdrem nám zahnutí nijak nevadí a bez problémů můžeme telefon ovládat pomocí gest.

Líbí se nám matné provedení zad telefonu, působí mnohem dospěleji a elegantněji než dřívější lesklá záda. V testovaném šedém provedení je však mezi průhledným silikonovým pouzdrem (které jsme pořídili jako příslušenství – Samsung ho v balení, na rozdíl od mnohých čínských výrobců, nedodává) a tělem telefonu vidět každá nečistota, která tam pronikne. Zpracování telefonu hodnotíme na jedničku.

Jaký je ten displej?

Displej je opravdu parádní. Úhlopříčka 6,8 palce je obří a na displeji je spousta místa a skvěle se na něm sledují třeba i videa, čímž však přednosti nekončí. Dynamic AMOLED 2X panel disponuje adaptivní obnovovací frekvencí, takže překreslování displeje podle potřeby využívá frekvence od několika Hz až do 120 Hz pro maximální plynulost a přitom zajištění dobré výdrže baterie. Funguje to moc pěkně a tentokrát se vysoká obnovovací frekvence neomezuje jen na nižší rozlišení.

Adaptivní režim lze tedy provozovat i při nativním rozlišení 1 440 x 3 200 pixelů a displej pak vypadá opravdu parádně. Podle nás navíc není moc důvodů nastavovat si nižší rozlišení (lze zvolit Full HD+ i HD+), jelikož je systém na rozlišení dobře optimalizován a nepozorovali jsme dramatické výkyvy ve výdrži baterie ani výkonu v závislosti na zvoleném nastavení. Jsou tu i bohaté možnosti přizpůsobit si barevnost, takže standardně živější barevné podání AMOLED panelů lze ručně trochu ztlumit, zrovna tak nechybí různé vychytávky pro menší namáhání očí pří čtení.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Jedno z nejlepších vylepšení displeje se ovšem ukrývá pod ním. Integrovaná čtečka otisků prstů má totiž zvětšenou aktivní plochu a prošla i další optimalizací. Výsledkem je opět obrovský skok kupředu. Podle našich zkušeností je toto prozatím asi ta nejlepší čtečka otisků prstů v displeji: reaguje opravdu rychle, zcela přesně a díky větší ploše se není nutné tak soustředit na to, aby uživatel trefil to správné místo na displeji. Je to opravdu paráda, čtečka se skutečně vyrovná těm hardwarovým třeba v rámu telefonu nebo na zádech. Je to poprvé, kdy si na funkci čtečky v displeji nejen nestěžujeme, ale můžeme na ni pět opravdu chválu.

Jaká je výdrž baterie?

I ta je velmi solidní. Samsung navýšil kapacitu baterie na 5 000 mAh a spolu s optimalizací a vyladěním softwaru a hardwaru dovede být Galaxy S21 Ultra i příjemně úsporný. I v perném provozu tak telefon vydrží na jedno nabití zhruba jeden a půl dne až dva dny, byť jsme zaznamenali případ, kdy zřejmě některá z aplikací na pozadí spotřebu výrazně navýšila a telefon se vybil zhruba za den. Nicméně po restartu se už tento problém neobjevil. Samsung navíc na telefon vypustil několik aktualizací, které mohly takové chování případně řešit. Výdrž je tedy výborná, dva dny v plném výkonu a s plným rozlišením a vysokou obnovovací frekvencí jsou skvělý výsledek. Kdo chce, může si v menu telefonu zapnout frekvenci 60 Hz, která zajistí spolehlivější dosažení oné dvoudenní výdrže, ale dramatický posun podle nás nepřináší. Procesor také není tak „žravý“ třeba při fotografování, což byl velký nedostatek předchůdce.

V oblasti práce s baterií pak nechybí bezdrátové dobíjení nebo funkce reverzního nabíjení dalších zařízení (drátem i bezdrátově). Co však považujeme za ústupek, je rychlost nabíjení: 25 W je sice solidní výkon, nicméně konkurence nabízí i mnohem rychlejší možnost doplnit baterii a Samsung tak v tomto ohledu trochu zaostává. Není to nic vážného, na druhou stranu ve spojení s absencí nabíječky v balení s telefonem to může být pro někoho trochu zarážející: vždyť Samsung v rámci příslušenství prodává i nabíječku s výkonem 45 W, kterou však s Galaxy S21 Ultra naplno nevyužijete. U vlajkového modelu je to trochu zvláštní ústupek. Možná má Samsung trochu obavy o životnost baterie, rychlé nabíjení baterie obecně více ničí, respektive zkracuje jejich životní cyklus. Jenže to se dá řešit tak, že se nemusí rychlodobíjení pouštět automaticky: telefon se může při připojení nabíječky uživatele zeptat, jaký režim chce aktivovat.

Jak fotí?

Skvěle. Fotoaparát Samsungu Galaxy S21 Ultra zaznamenal oproti předchůdci ze všech prvků telefonu asi největší posun kupředu, byť se to hardwarově tak zdát nemusí. Ale změn je tu spousta, hlavní snímač se 108 megapixely sice zůstává, ale doprovodná sestava je zcela nová. Širokoúhlý objektiv dostal automatické ostření, namísto zoomu se 48 megapixely jsou tu dva desetimegapixelové snímače: jeden s trojnásobným a jeden s desetinásobným přiblížením, vše s optickou stabilizací obrazu.

Funkcím fotoaparátu a jeho kvalitě jsme se opět věnovali detailněji v samostatném článku, který si můžete prostudovat. Tady jen shrňme, že foťák podává velmi vyrovnaný výkon za téměř jakýchkoli podmínek. Rozdíly v kvalitě objektivů jsou menší než v minulosti, telefon se snaží výstup tak nějak vyvážit. Foťák výrazně vylepšil ostření, což byla naše hlavní výtka k loňskému modelu. Ostří rychle a spolehlivě, navíc už na malou vzdálenost: širokoúhlý už asi od 1,5 centimetru, hlavní tak od tří. Dobře jsou na tom i zoomové objektivy. To přináší bohaté možnosti makro fotografie a zároveň možnost hrát si s hloubkou ostrosti tak, jak potřebuje uživatel a ne jak je v tom omezený telefon.

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S21 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S21 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S21 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S21 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S21 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S21 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S21 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S21 Ultra
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy S21 Ultra

Je tu také spousta chytrých softwarových funkcí, které pomáhají docílit co nejlepších snímků. Noční režim se nežene za maximálním prosvětlením noci, cílí spíše na přirozené snímky a jde mu to velmi dobře. U nočního režimu je asi nejvíc vidět, jak pokročilý výstup z foťáku vyvažuje rozdíly mezi objektivy: bez zapnutého nočního režimu jsou snímky z „doplňkových“ objektivů oproti tomu hlavnímu tmavé, se zapnutým nočním režimem jsou si výsledky o hodně blíže. Pokud bychom měli na foťáku něco zkritizovat, tak je to občasný nedostatek detailů ve snímcích, který je očividně způsoben intenzivním strojovým zpracováním. To je ovšem mnohem lepší situace než u loňského S20 Ultra, kde byl limitem spíš hardware foťáku – software může Samsung časem vyladit (a také se již jedna větší aktualizace foťáku týkala).

Líbí se nám třeba i novinky v natáčení videa. Režim Pohled režiséra usnadňuje kompozici a přepínání mezi různými úrovněmi přiblížení. S těmi všemi vychytávkami by to možná chtělo trochu vyladit samotné uživatelské prostředí fotoaparátu, ale nejde o nic zásadního.

Ještě něco se vám líbí?

Galaxy S21 Ultra je prvním špičkovým smartphonem Samsungu mimo řadu Galaxy Note, který podporuje pero S-Pen. Podpora je hardwarová, pero se prodává jako příslušenství třeba s pouzdrem a uživatelé získají řadu zajímavých funkcí. I peru a jeho funkcím jsme se detailně věnovali v samostatném článku. Shrňme tedy, že je podle nás pero určené spíše ke kreativním „hrátkám“ než k manažerské práci a podle toho je potřeba k němu přistupovat. Je to zajímavé rozšíření možností telefonu, sami se však bez něj v každodenní praxi bez problémů obejdeme.

Že nechybí podpora 5G, je v podstatě samozřejmost, zajímavostí je podpora nové bezdrátové technologie UWB, která umožní rychlé propojení s různými přístroji na malou vzdálenost. Díky tomu prý půjde Galaxy S21 Ultra využít třeba jako klíč k vybraným automobilům. Zatím se však podpora funkce rozšiřuje jen pomalu. Technologii UWB bude mít například přívěsek Samsung SmartTag+, ale zatím Samsung prodává jen „obyčejný“ SmartTag, který spoléhá na Bluetooth. UWB by měla přinést širší možnosti lokalizace přívěsku. Dále tu nechybí podpora DeX, tedy možnosti udělat z mobilu propojením s monitorem či notebookem „počítač“.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Co se ústupků týče, už jsme si zvykli na absenci 3,5mm jacku, s paměťovými kartami je to trochu horší. Podle nás mohou skutečně chybět, i když Samsung tvrdí, že možnost rozšíření paměti vlastně uživatelé moc často nevyužívali.

Mám si ho pořídit?

Pokud toužíte po skvěle vybaveném špičkovém smartphonu, Galaxy S21 Ultra určitě zařaďte do výběru. Ano, se základní cenou 33 490 korun rozhodně není levný, ale je to opravdu propracovaný, vyvážený a velmi povedený smartphone. Při koupi doporučujeme připlatit alespoň za námi testovanou variantu s 256 GB vnitřní paměti, ta vyjde na 34 990 korun. Špičková verze s 512 GB paměti má navíc ještě i 16 GB RAM oproti 12 GB, ovšem ta stojí 37 990 korun a tento příplatek už bychom si asi rozmysleli.

Co se konkurence týče, té je v současnosti vlastně docela málo a v případě Galaxy S21 Ultra se rekrutuje spíše z řad Applu. Ten proti typu Ultra staví svůj iPhone 12 Pro Max se 6,7palcovým displejem, který vyjde na v podstatě srovnatelných 33 990 korun (128 GB), verze s větší pamětí (256 GB za 36 990 korun, 512 GB za 42 990 korun) už pak jsou oproti Samsungu výrazně dražší. Foťák iPhonu má oproti samsungu méně objektivů a méně možností zoomu, ale jinak mu bude zdatným soupeřem.

Na další přímé soupeře pro Galaxy S21 Ultra v podstatě čekáme. Huawei Mate 40 Pro ze závěru loňského roku by sice byl dobrý soupeř, ale s absencí služeb Google to nemá lehké. Na druhou stranu láká na cenu 27 990 korun, jenže tato sleva podle nás za ústupky nestojí, i přes zjevné kvality, zejména fotoaparátu tohoto smartphonu. Na příchod nových špiček od Xiaomi, sestavy koncernu BBK – Oppo, Vivo, Realme a OnePlus – čekáme, podobně si ještě počkáme třeba na nová špičková sony (jestli se vůbec dočkáme), motoroly nebo třeba výkonné vyzyvatele od Asusu. Celkově se zdá, že Samsung ovšem letos nasadil laťku hodně vysoko a Galaxy S21 Ultra bude pro soupeře zajímavým měřítkem.

Srovnávat Galaxy S21 Ultra se staršími top modely je pak trochu nefér – ano, v mnohém samozřejmě jeho úkoly zastanou, ale vyvážení a vyladění není tak perfektní. Na druhou stranu budou starší smartphony výrazně levnější a to může být lákadlo.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Ticho, nebo povědomí o okolí? Nová sportovní sluchátka Sennheiser dají vybrat

Sennheiser Sport True Wireless

Nová zcela bezdrátová in-ear sluchátka Sport True Wireless od společnosti Sennheiser nás zaujala...

Obrněnec za pár korun vlastně dává smysl. Test Oscal S60

Oscal S60

U outdoorových telefonů často pochybujeme o jejich smyslu. Příplatek oproti běžným telefonům je...

Velice střídmá evoluce. Test Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G

Redmi Note 11 Pro 5G

U letošního modelu Redmi Note 11 Pro 5G nevymýšlelo Xiaomi žádné složitosti a vsadilo na poměrně...

První top model od levné značky ukázal potenciál. Test Realme GT 2 Pro

Realme GT 2 Pro

Model GT 2 Pro je prvním opravdu špičkovým modelem značky Realme, která v posledních letech...

Na trik s měňavou barvou na zádech sází až příliš. Test Realme 9 Pro+

Realme 9 Pro+

Nejlépe vybavený model střední třídy od výrobce Realme vedle dobré výbavy nabídne také unikátní...

Chytré hodinky Amazfit sázejí na displej a spočítají vám hraní her

Hodinky Amazfit GTR3 Pro zaujmou na první pohled jasným displejem.

VIDEO Otázku, jak zaujmout novináře i veřejnost, aby v záplavě chytrých hodinek a náramků nové zařízení...

Prcek mezi top modely má jen jednu mouchu. Test Samsungu Galaxy S22

Samsung Galaxy S22 a S22+

Letošní řada top modelů se Samsungu opravdu povedla. A její základní zástupce, smartphone Galaxy...

 • Nejčtenější

Úplný konec placených aplikací v Rusku. Nejdou stáhnout ani aktualizovat

Od konce minulého týdne si už uživatelé zařízení s Androidem v Rusku kvůli sankcím nestáhnou žádnou placenou aplikaci....

Malware Flubot útočí na česká čísla. V SMS láká ke stažení hlasové zprávy

Tuzemští uživatelé androidích smartphonů jsou v posledních dnech prostřednictvím SMS a MMS informováni o příchozí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takto dělají smartphone Japonci. Má obří snímač a displej snů

Kdysi to bylo království spotřební elektroniky. V mobilech však už Japonsko vyloženě první ligu nehrálo a dnes se...

Čínští výrobci mobilů potichu opouštějí Rusko. Mobily tam však nedojdou

Evropské a americké embargo na Rusko dopadá i na spotřební elektroniku. Přestože v případě mobilů a jiné elektroniky se...

Tak levný mobil s ohebným displejem nikdy nebyl. Samsung přidává i bonus

Skládací Samsung Z Flip 3 v redakci testujeme několik měsíců. Koncept telefonu je skvělý, i když to samozřejmě nemusí...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

 • Další z rubriky

Top model africké jedničky pro český trh má velmi neobvyklý foťák

Čínská značka Tecno vstoupila na český trh s pěticí smartphonů. Nejzajímavějším z nich je model Camon 18 Premier. Tedy...

Google ukázal nový levný smartphone a překvapivě i Pixely 7 a hodinky

Očekávání ohledně letošní konference Google I/O byla velká i z hlediska chytrých zařízení. A Google je naplnil, byť ne...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vivo V23 5G v testu. Cenou se nepodbízí, ale má co nabídnout

Čínská značka Vivo se na českém trhu etablovala poměrně rychle, přesto možná trochu překvapí, jak ambiciózní některé...

Nadupaný mobil má speciální schovaná tlačítka a má skvělý výkon

Nejlépe vybavený model značky Poco se tentokrát zaměřil opravdu důkladně na mobilní hráče. Nabídne totiž nejenom skvělý...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Památka na sověty. Turkmenistán hodlá jednou provždy uhasit Bránu do pekla

Sovětští důlní inženýři podnikli v šedesátých a sedmdesátých letech řadu misí. Jejich expedice do Turkmenistánu v roce...

Český horolezec začal šitím spacáků, dnes jeho bundy nosí i švýcarská policie

Premium V 80. letech byl členem československé horolezecké reprezentace a přivydělával si ruční výrobou spacích pytlů. Poté se...