Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Sexy smartphonová budoucnost. Otestovali jsme Samsung Galaxy Z Flip 3

  0:09
Samsung s novým véčkem Galaxy Z Flip 3 ukazuje, jak rychle kupředu jde pokrok v oblasti ohebných smartphonů. Oproti předchůdci je novinka hezčí, praktičtější, výkonnější a také levnější.
Samsung Galaxy Z Flip3

Samsung Galaxy Z Flip3 | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Nový Galaxy Z Flip 3 je navzdory číslici v názvu teprve druhou generací skládacího véčka od Samsungu. Výrobce chtěl trochu zpřehlednit nabídku ohebných smartphonů, a proto „popohnal“ číslování řady Galaxy Z Flip o jednu generaci kupředu. Jeho větší sourozenec, model Fold, totiž už třetí generaci skutečně má. O to více je však právě mezigenerační proměna mezi původním flipem a novinkou znatelná.

Přesně takové proměny se nám líbí nejvíce. Galaxy Z Flip 3 je totiž ukázkou toho, jak mezigenerační obměna může přinést nejenom hezčí design a nárůst výkonu, ale i lepší konstrukci, praktičtější využití a hlavně nižší cenu. Novinka dělá opravdu hromadu věcí dobře, byť jde stále o poměrně úzce zaměřený produkt. Zároveň nám také dokazuje, jak rychle se ohebné smartphony mění a že budeme nejspíše takových zařízení v budoucnu potkávat více a více.

Jak se nám líbí design?

Stále platí, že „nová“ kategorie smartphonových véček v podstatě dostává zpět na trh kategorii vysoce kompaktních zařízení. Telefon je v ohnutém stavu sice logicky o něco tlustší než běžný smartphone, stále se však v kapse, batohu či kabelce ztratí daleko snadněji než právě onen smartphone běžných rozměrů. To ocení třeba ženy, jejichž kapsy u kalhot jsou často menší než ty pánské, avšak s takto zmenšeným mobilem problém mít nebudou.

Pokud telefon otevřete, v podstatě ani na první pohled nepostřehnete, že jde o véčko. Povrch zad se narovná do jedné roviny, vidět lze tak pouze předěl mezi horní a spodní polovinou a dále také letos nový designový prvek v podobě černého proužku (černý je u všech barevných variant) u vrchní části zad. Ten obsahuje jak dvojici zadních fotoaparátů, tak i nový, větší vnější displej (o něm viz níže).

Samsung Galaxy Z Flip3
Samsung Galaxy Z Flip3

Galaxy Z Flip 3 má každopádně příjemně úzké a protáhlé tělo, takže se lépe ovládá jednou rukou. Na těle vedle zmíněných fotoaparátů a vnějšího displeje najdete také boční čtečku otisků prstů a USB-C konektor. Obě poloviny zad kryje sklo, z boků je obepíná kov. Novinkou je také certifikace odolnosti proti vniknutí vody IPX8. Telefon tedy můžete ponořit do hloubky až 1,5 metru po dobu 30 minut. Proti prachu ovšem odolný není, což je zřejmě dáno konstrukcí ohebného pantu.

Jde každopádně o velice elegantní smartphone, který přitahuje pozornost. Obzvlášť v líbivé fialové barevné variantě (dále je k dispozici v černé, krémově bílé a zelené), kterou jsme testovali, jsme se až divili, jak moc jej už od pohledu lidé poznají a chtějí si hned ohebnou obrazovku vyzkoušet v ruce. Ohebná konstrukce zároveň připomíná to, co jsme měli kdysi rádi u klasických véček, například položení hovoru „zaklapnutím“ telefonu (je to třeba nejprve povolit v nastavení) nás bavilo.

Samsung Galaxy Z Flip3
Samsung Galaxy Z Flip3

Ještě pár praktických poznámek. Jednou rukou se bohužel telefon otevírá docela špatně, na to je pant moc „tuhý“, a vy tak musíte nejdříve zarazit nehet palce mezi obě poloviny a zatlačit, případně škubnutím vymrštit displej do rovné polohy. Takové zacházení však podle nás v dlouhodobějším měřítku jistě bude mít nějaký nepříznivý efekt. Zároveň jsme zprvu telefon vlastně i občas zapomenuli zavírat a do kapsy jej třeba i strkali narovnaný. Na telefonu je obecně dost věcí, na které je třeba si po přechodu z klasického smartphonu zvyknout.

Co ohebný displej?

Pokud bychom se měli bavit o „papírových“ specifikacích, pak se toho od loňska moc nezměnilo. Hlavní ohebný displej má tedy stejnou úhlopříčku 6,7 palce, stejné rozlišení (1 080 × 2 640 pixelů) a jde o stejný typ (Dynamic AMOLED) s průstřelem pro čelní fotoaparát. Novinkou je ovšem 120Hz adaptivní obnovovací frekvence, která už sama o sobě displej dost vylepšuje.

Samsung Galaxy Z Flip3
Samsung Galaxy Z Flip3

Co nás však ještě víc potěšilo, je fakt, že se od minulé generace výrazně zlepšila kvalita skla, které kryje vnitřní ohebnou obrazovku. Na dotek už nyní působí pevněji a příjemněji, prakticky jako když používáme běžný smartphone. To sice nemění nic na tom, že displej stále není zdaleka tak pevný jako ty běžné a určitě bude náchylnější k poškrábání, ovšem je nutné brát v potaz také to, že jej dost často chrání samotná konstrukce telefonu, když je zavřený.

Pant umí držet displej prakticky v jakékoli poloze. To se hodí třeba v případě, že si chcete vyfotit fotku na samospoušť. Telefon ohnete do pravého úhlu a rázem z něj máte „stojánek“ na fotoaparát. Trochu příjemnější se může někomu jevit při prohlížení obsahu třeba sociálních sítí i jen velice jemné ohnutí, které vám trochu přiblíží vrchní část obrazovky.

Rýha v displeji je samozřejmě stále znát, to je prostě problém, který ještě výrobci nedovedli vyřešit. Opět platí, že je to hodně o zvyku a za pár dní až týdnů už jej nebudete vůbec vnímat. I vaše prsty si na přejíždění po rýze zvyknou. To ovšem není signál směrem k výrobcům, že nám taková věc nevadí, naopak by se měli v budoucnu snažit ji zredukovat. Velký problém to však v tuto chvíli není.

K čemu je druhá obrazovka?

Zde je změna oproti loňsku viditelná asi nejvíce. Vnější displej je výrazně větší, nyní s úhlopříčkou 1,9 palce. Jeho rozlišení je 512 × 260 pixelů a zvládne už daleko více věcí: třeba zobrazit upozornění, kalendář, počasí a také můžete ovládat přehrávač hudby. Náhled fotoaparátu při focení selfie je také daleko praktičtější.

Samsung Galaxy Z Flip3
Samsung Galaxy Z Flip3

Jinak slouží jako zástupce funkce „always-on“, tedy jako ukazatele času, data a notifikací. I na tomto místě je třeba upozornit, že na dost věcí je třeba si zvyknout a hlavně nezapomínat, že je máte. Třeba k focení selfie stále svádí vnitřní selfie kamerka a namísto náhledu přes vnější displej či přepínání hudby a podobně jsme zkraje nejprve nevědomky hned telefon otevírali. S telefonem je zkrátka třeba se sžít a pak poznáte, že na některé úkony jej opravdu ani nepotřebujete otevírat.

Jak si vede po stránce výbavy?

Co se hardwaru týče, zde se očekávání neliší od jakéhokoli jiného prémiového modelu od Samsungu. Telefon pohání procesor Snapdragon 888, tedy to nejlepší, co má výrobce v současnosti k dispozici. K tomu dostanete také 8 GB operační paměti, což je v podstatě záruka, že se telefon nezalekne jakékoli náročné aplikace či hry.

Jediným kompromisem ve výbavě oproti předchůdci je kapacita úložiště pro data. To je v základu pouze 128GB, zatímco loni jsme u prvního flipu měli k dispozici dvojnásobek prostoru. Za ten se letos však připlácí. Hodnota úložiště pro data je navíc konečná, podpora paměťových karet zde chybí.

Samsung Galaxy Z Flip3
Samsung Galaxy Z Flip3

Po stránce konektivity samozřejmě nechybí podpora sítí 5G, dále také wi-fi, Bluetooth 5.1 či NFC. Fyzický konektor jsme již zmínili (USB-C) a ještě dodáme, že do telefonu se vejde pouze jedna SIM, druhá je pak zabudovaná ve formě eSIM. Jak už jsme zmínili, čtečka otisků prstů je s ohledem na konstrukci telefonu v bočním tlačítku, funguje velice hbitě a přesně.

Uživatelské prostředí One UI již známe z jiných modelů od Samsungu. Specificky pro model Flip jsou zde navrženy funkce kontinuity z vnějšího displeje na vnitřní, kdy třeba například pro práci s kalendářem se vám po rozevření telefonu zobrazí kalendář i na hlavní obrazovce a podobně. Ocenili bychom však i podporu dalších aplikací třetích stran s widgetem na malý vnější displej, třeba náhled Google map, sledování vývoje akcií a podobně.

Software nám nicméně dělal i trochu naschvály. Třeba na vnějším displeji nám několikrát značkou malého oranžového puntíku dával najevo, že máme nové upozornění, ale po přejetí na vedlejší kartu, kde se notifikace nacházejí, nic nebylo. Snad se tato drobnost vyřeší s nějakou nadcházející softwarovou aktualizací.

Co baterie?

Toto je možná největší slabina modelu Galaxy Z Flip 3. Jeho 3 300 mAh baterie je na dnešní poměry už velice malá, což je dáno omezeným prostorem v těle telefonu. Nic to však nemění na tom, že výdrž zejména při častějším využívání a nastavené 120Hz obnovovací frekvenci zkrátka není nic chvályhodného, ba naopak. Telefon se nám často povedlo vybít v rámci jediného dne, tedy že jsme jej ráno odpojili od nabíječky a pak ji znovu museli hledat už večer.

Původní dojem, že díky možnosti podívat se na notifikace na úsporném vnějším displeji nebudeme muset tolik interagovat s velkým vnitřním displejem, se neukázal jako pravdivý. V podstatě nám to nijak výrazně nezměnilo návyky. Vnější displej je spíše takový pomocník, ovšem pokud se často chcete dívat na sociální sítě, chatovat a podobně, zátěži na baterii nijak neuleví.

Telefon disponuje možností bezdrátového i reverzního bezdrátového nabíjení. Ovšem rychlosti nejsou na dnešní dobu závratné: kabelem maximálně 15 W, bezdrátově pak jen 10 W. Ačkoliv je baterie menší, na plné nabití budete muset i tak čekat hodinu a 45 minut. Adaptér navíc v balení ani nenajdete, jen USB-C kabel.

Jak Galaxy Z Flip 3 fotí?

Fotoaparáty jsou na zádech stejně jako loni stále dva. Opět jde o sestavu hlavního a širokoúhlého snímače. Oba mají rozlišení 12 Mpix, první jmenovaný je opticky stabilizovaný a má světelnost f/1,8, druhý pak nabídne úhel záběru 123 stupňů. Kryté jsou tvrzeným sklem Gorilla Glass DX. Selfie fotoaparát v průstřelu displeje má pak 10Mpix rozlišení, ale jak už jsme zmínili, lepší je fotit si selfie přes náhled vnějšího displeje hlavním fotoaparátem.

Fotografie pořízení smartphonem Samsung Galaxy Z Flip 3
Fotografie pořízení smartphonem Samsung Galaxy Z Flip 3
Fotografie pořízení smartphonem Samsung Galaxy Z Flip 3
Fotografie pořízení smartphonem Samsung Galaxy Z Flip 3

Celkem jsme si u prémiových samsungů zvykli také na využívání zoomového senzoru, ten zde bohužel nenajdete. A to je škoda, jelikož u dražších telefonů už očekáváme jistou fotoaparátovou rozmanitost a širší nabídku možností, jak fotit. Takto na nás telefon působí spíše jako z nabídky vyšší střední třídy.

Fotografie pořízení smartphonem Samsung Galaxy Z Flip 3
Fotografie pořízení smartphonem Samsung Galaxy Z Flip 3
Fotografie pořízení smartphonem Samsung Galaxy Z Flip 3
Fotografie pořízení smartphonem Samsung Galaxy Z Flip 3

Každopádně se ovšem za své fotografické výkony nemusí Galaxy Z Flip 3 úplně stydět. Hlavní senzor je v podstatě srovnatelný s tím, co produkují jiné prémiové modely a nabídne ostré a barevně povedené snímky, díky nočnímu režimu si poradí i při zhoršených světelných podmínkách. Širokoúhlý fotoaparát si také vede dobře, byť už v porovnání s některou konkurencí trochu ztrácí na kvalitě.

Fotografie pořízení smartphonem Samsung Galaxy Z Flip 3
Fotografie pořízení smartphonem Samsung Galaxy Z Flip 3
Fotografie pořízení smartphonem Samsung Galaxy Z Flip 3
Fotografie pořízení smartphonem Samsung Galaxy Z Flip 3

I v případě natáčení videa se drží Galaxy Z Flip 3 trochu zkrátka oproti svým sourozencům ze série Galaxy S, umí totiž „jen“ 4K video při 60 snímcích za sekundu (letošní modely Galaxy S umí až 8K). Samozřejmostí je také extrémně zpomalené video v rozlišení 720p při 960 snímcích za sekundu a podpora HDR10+.

Mám si jej pořídit?

Ještě nedávno jsme o ohebných modelech mluvili jako o kategorii z říše sci-fi, kde si potenciální zájemci připlácejí desetitisíce oproti tradiční prémiové třídě, jen aby je měli. I původní flip byl extrémně drahý, stál téměř 40 tisíc korun. To se ovšem s příchodem jeho nástupce změnilo a nyní už je v podstatě za cenu běžné prémiové třídy: paměťová varianta 8/128 GB stojí 26 999 korun, za verzi s dvojnásobným úložištěm dáte 28 999 korun.

Najednou už se reálně můžete rozhodovat, zda si pořídit ohebný telefon, nebo některý z jeho „neohebných“ sourozenců a konkurentů. Pokud se vám líbí jeho styl, design a kompaktní rozměry, tak pak může být volba už jasná: nikde jinde (tedy až na novou Motorolu Razr) takový smartphone neseženete.

Pokud však cítíte, že byste se možná ještě bez ohebného displeje obešli, pak přece jen za 27 tisíc můžete dostat i bohatší výbavu (větší baterii, lepší fotoaparát, odolnější displej). Budete mít v kapse ovšem zase jen „nudnou placku“ která nebude přitahovat tolik pozornosti, pravděpodobně však budete s lepší výbavou o něco spokojenější.

Samsung Galaxy Z Flip 3 každopádně dokazuje, že pokud chcete dát ohebnému telefonu véčkové konstrukce šanci, tak můžete. Zážitek už je to v mnoha ohledech identický v porovnání s běžným smartphonem (parádní displej, výkonný hardware), ovšem navrch máte punc exkluzivity v podobě možnosti telefon přeložit v půli. Můžete samozřejmě ještě počkat, s čím přijdou další nástupci, ale naskočit na vlnu ohebných zařízení jde už klidně i teď. Litovat toho nebudete.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Skvělý fotomobil se systémem jen pro odvážné. Test Huaweie Pura 70 Ultra

Huawei Pura 70 Ultra

Huawei nepolevuje ze své snahy ukázat světu, že stále vyrábí špičkové smartphony. Model Pura 70...

Účinná evoluce jako skvělá volba mezi nejlepšími. Test Googlu Pixel 8 Pro

Google Pixel 8 Pro

VIDEO Smartphony Google Pixel se konečně oficiálně prodávají na českém trhu. Aktuální nejvybavenější...

Test Sony Xperia 1 VI: změna koncepce jí prospěla, dohání konkurenci

Sony Xperia 1 VI

Značka Sony má ke smartphonům docela specifický přístup. Drží se u nich některých prvků a postupů,...

Unikátní televizor děti nejspíš nadchne, ale má nepochopitelnou slabinu

Kivi KidsTV

Do rukou se nám dostal nejspíš jediný televizor na trhu, který je určený přímo pro děti. Má odolné...

Vivo V40 v testu: střední třída se špičkovým foťákem a displejem

Vivo V40

Jen málo fotomobilů ve střední třídě může kvalitou snímků alespoň částečně konkurovat špičkovým...

Výhodný supersmartphone, který se hodně chlubí. Test Honoru Magic6 Pro

Honor Magic6 Pro

Honor Magic6 Pro je špičkový smartphone bez jakýchkoli kompromisů ve výbavě. A Honor ho nabízí za...

Výkonný mobil za obstojnou cenu oblečený v kůži. Test Poco X6 Pro

Poco X6 Pro

Model Poco X6 Pro zaujme především propojením stylu a vysokého výkonu. Telefon sice v nabídce této...

  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Téměř jako ve vězení. Školáky omezí řada zákazů, celý den budou bez mobilu

Na maďarských školách začne platit přísná série vládních opatření s cílem chránit fyzické a duševní zdraví žáků a studentů a předcházet násilným činům ve veřejných vzdělávacích institucích. Kromě...

25. července 2024

Chystaný iPhone změní pravidla hry. Ale nebude to hned

Přespříští generace iPhonů bude ta, která by konečně mohla osvěžit nabídku Applu. Začíná se totiž mluvit o možném nástupci aktuálního modelu Plus, který dorazí se zcela novým designem. A dost možná...

27. července 2024

Samsung neokoukal nové hodinky jen od Applu. Inspiroval se i luxusní značkou

Při návrhu vrcholného modelu svých hodinek nekoukal Samsung pod ruce pouze Applu, ale i luxusnější společnosti. Zejména provedení s oranžovým páskem onu inspiraci nezapře.

26. července 2024  7:02

Tento prémiový smartphone je anonymní vzpomínkou na slavnou minulost

Tchajwanské HTC je na poli smartphonů dnes již vlastně trochu pozapomenutou legendou. Firma se čas od času připomene nějakým tím novým modelem, ten však věhlasu někdejších předchůdců nedosáhne. Nově...

26. července 2024

Samsung zastavil dodávky sluchátek, která jsou podobná těm od Applu

Samsung čelí problémům s kvalitou nových sluchátek Galaxy Buds 3 Pro. Pozastavil proto jejich dodávky obchodníkům. Společnost si je problémů vědoma a potíže řeší.

25. července 2024  7:02

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....