Téměř jako ve vězení. Školáky omezí řada zákazů, celý den budou bez mobilu

Na maďarských školách začne platit přísná série vládních opatření s cílem chránit fyzické a duševní zdraví žáků a studentů a předcházet násilným činům ve veřejných vzdělávacích institucích. Kromě energetických nápojů, nožů a jiných zbraní budou mít žáci a studenti zakázány i třeba chytré hodinky či mobilní telefony. A to po celý školní den.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Objemný seznam zákazů opírajících se o v červnu přijatou novelu zákona, jimiž chce maďarská vláda už od letošního září regulovat žáky a studenty ve vzdělávacích institucích, přirovnal maďarský portál hvg.hu k téměř vězeňským opatřením. Pozastavuje se i nad rychlostí, s jakou se návrh, který byl na webu maďarské vlády zveřejněn teprve ve čtvrtek 18. července, začne po několika dnech „sociálních konzultací“ uplatňovat.

Maďarská vláda je podle zákona zmocněna určovat předměty, které budou ve všech vzdělávacích zařízeních v zemi zakázané či je bude možné při vyučování používat jen se svolením ředitele. S tím souvisí i výrazné omezení používání mobilních telefonů a jiné elektroniky.

Tato zařízení sice nespadají do kategorie zakázaných předmětů, kam náleží namátkou třeba nože, praky, tasery, pepřové spreje, tabákové výrobky či energetické nápoje, nicméně ani příslušnost do mírnější kategorie položek s omezeným používáním nepřináší žákům a studentům maďarských škol do budoucna žádný lepší výhled.

Telekomunikační zařízení, zejména tedy mobilní telefony, ale i jiná zařízení schopná zaznamenávat obraz a zvuk (digitální či analogové fotoaparáty, diktafony apod.) či ta s přístupem k internetu (např. chytré hodinky, notebook), nebudou moci žáci během školního dne používat.

Zákaz používání těchto zařízení po celý školní den se vztahuje na první až osmý ročník základní školy. Studenti středních škol včetně odborných a uměleckých pak tato zařízení nebudou moci používat ve třídě. Zákaz se vztahuje i na veškerá sezení, lekce či čas strávený v dané instituci, a také na sezení pořádaná na kolejích.

U položek s omezeným používáním je nicméně maďarská vláda ochotna učinit určité ústupky: rozhodnutí o povolení držení a používání takového zařízení studenty by bylo v gesci ředitele dané školy. V takovém případě bude muset být však ve studijním systému přesně zaznamenáno, za jakým konkrétním účelem to bylo umožněno, na jak dlouho a bude nutné i konkretizovat, jakého zařízení se taková „úleva“ týká.

Od nového školního roku tak bude možné digitální zařízení využívat k výukovým účelům v jednotlivých hodinách jen v případech určených vyučujícím či ředitelem, a to tedy až po schválení z jeho strany.

V Česku leží rozhodnutí hlavně na vedení školy. Starosta Vsetína chce plošný zákaz

Problematikou mobilů v rukách žáků a studentů se zaobírají i české školy. Rozhodnutí, zda na školní půdě mobily zakázat nebo alespoň omezit, je přitom na vedení každé školy. Mezi učiteli však nepanuje v této problematice jednoznačná shoda, řada z nich totiž využívá k výuce i internet v mobilu.

Například většina plzeňských škol, jejichž zřizovatelem je město, již používání mobilních telefonů při vyučování reguluje, část z nich je úplně zakazuje. Podle náměstkyně primátora Plzně Lucie Kantorové některé školy zákaz dál rozšiřují a i se další školy přidávají. Podle některých ředitelů škol je ovšem zákaz slepou uličkou (více viz Školy zakazují dětem mobily i o přestávce. Slepá ulička, míní někteří ředitelé).

Pro zákaz používání mobilů během výuky je i starosta Vsetína Jiří Čunek. Bývalý místopředseda vlády Miroslava Topolánka jej chce ve vsetínských základních školách, jejichž zřizovatelem je město, zavést už od příštího roku. Svou iniciativu opírá o průzkumy, podle nichž používání mobilních telefonů ve školách jednoznačně snižuje koncentraci žáků a efektivitu učení.

„I nejlepší snaha učitelů má tím pádem jen malou šanci padnout na úrodnou půdu,“ uvedl Čunek v příspěvku na Facebooku. Mimo to zmínil, že nejrůznější studie potvrdily negativní vliv mobilů na vývoj dětského mozku, který se projevuje omezenou slovní zásobou, problémy s dlouhodobou pamětí či zhoršenou schopností empatie i navazování vztahů nebo poruchami spánku, úzkostmi a depresemi.

V odůvodněných případech (typicky kvůli zdravotním omezením) však podle Čunka samozřejmě děti telefon k dispozici mít budou. „Půjde však o výjimku z pravidla,“ dodal s tím, že je načase, aby děti opět byly dětmi.

„Dospělí mají vědět, co je pro ně nejlepší, a být schopní to také realizovat. Házet na děti zodpovědnost a tvrdit, že jim přece jen dáváme možnost svobodně se rozvíjet, není fér hlavně vůči nim, protože na to ve finále doplatí nejvíc,“ uzavřel svůj facebookový příspěvek.

V případě českých rodičů je, co se zákazu používání mobilů na školách týče, poměrně jasno. Podle průzkumu agentury Ipsos uskutečněného v roce 2018 pro T-Mobile by totiž většina z nich uvítala plošný zákaz používání mobilů ve školách. Rozptylují prý od výuky, jsou zneužitelné při testech a prohlubují sociální rozdíly.

Mobily ve školách zakazují po celém světě

Maďarsko není zdaleka jediným evropským státem, v němž problematika mobilů na školách rezonuje. Například Francie schválila jejich úplný zákaz už v roce 2018. Francouzští žáci a studenti nesmějí mobilní přístroje používat nejen v hodinách, ale ani o přestávkách. Zákaz platí plošně na půdě školy a také na školou organizovaných akcích mimo vlastní školní areál a vztahuje se na všechna zařízení s přípojením na internet, tedy nejen mobily, tablety či chytré hodinky, ale i některé fotoaparáty či herní konzole.

Od začátku letošního roku pak platí plošný zákaz užívání mobilních telefonů, tabletů a chytrých hodinek mimo jiné také pro žáky v Nizozemsku, a to i na středních školách. Na některých školách platí zákaz už od loňského září. Podobné zákazy platí už několik let třeba v Itálii či některých spolkových zemích Německa.

Souhlasili byste se zákazem mobilu ve škole, kterou navštěvuje vaše dítě?

celkem hlasů: 3715
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 22. září 2024. Anketa je uzavřena.

Používání mobilních telefonů na základních školách výrazně omezuje i stále více španělských regionů. Poradní orgán španělské vlády jednohlasně schválil, že do školek a tříd na prvním stupni základní školy by děti neměly telefony nosit vůbec. Žáci druhého stupně by je pak měli mít na školní půdě až na výjimky vypnuté. Zákon, na jehož základě bude možné zakázat mobily na školách, vzniká i na Slovensku.

V srpnu 2023 agentura OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu UNESCO vyzvala, aby se jednotlivé státy zamyslely nad používáním moderních technologií ve školách. Nadměrné používání smartphonů podle zprávy o technologiích ve vzdělávání negativně ovlivňuje výuku i schopnost dětí soustředit se. Školy by tato zařízení měly zakázat či alespoň omezit.

Střední školy

Nejčtenější

Toto se Motorole povedlo. Větší stylovku za tak výhodnou cenu nekoupíte

Výborná akční cena, atraktivní barvy a povrchy, velmi dobrá výbava. Mix vlastností nové Motoroly Razr 60 z ní dělá velmi atraktivní zboží, které se bude líbit především ženám. Stále to sice není...

„Steve Jobs by vás všechny vyhodil.“ Internet kritizuje nový design Applu

Zásadní designovou obměnu systémů od Applu veřejnost nepřijala s nadšením. Lidé už sdílejí své zkušenosti s beta verzí nového systému iOS 26 a ukazují, že moderní průhledný vzhled systémových menu...

Tyto superlevné hodinky z Číny nás překvapily. Zvládnou i telefonát

V dalším pokusu najít mezi levnými chytrými hodinkami z Číny aspoň nějaký použitelný kousek jsme objevili něco, co možná jisté skupině uživatelů může vyhovovat. Za méně než tři stovky jsme vyzkoušeli...

Takový smartphone byste nechtěli. Ukazuje, jak represivní dokáže být režim

Novinářům z britské BBC se dostal do ruky nevídaný přístroj. Severokorejský smartphone. Telefon, který byl z nejizolovanějšího státu na světě propašován koncem loňského roku, je ukázkou, jak daleko...

Pět let pokroku v podání Samsungu. Našli jsme překvapivé rozdíly

U špičkových modelů smartphonů dochází mezigeneračně k pozvolnému vylepšování. Teprve delší časový úsek ukáže opravdový pokrok. Porovnali jsme tedy aktuální Samsung Galaxy S25 Ultra s jeho pět let...

Má iPhone 16e vůbec šanci proti nadupaným prémiovkám střední třídy?

Vyšší střední třída smartphonů je aktuálně hodně „našlapaná“. Apple sem zamířil se svým novým iPhonem 16e, své stálice tu mají Google i Samsung a na paty jim šlapou atraktivní vyzyvatelé od značek...

18. června 2025

Je to blamáž. Trumpův mobil nemůže být odjinud než z Číny

Podle firmy amerického prezidenta měl vznikat ve Spojených státech. Nicméně podle expertů oslovených serverem CNBC není reálné, aby avizovaný Trump Mobile T1 vznikl na domácí americké půdě. Tvrdí, že...

17. června 2025  16:20

Nejočekávanější iPhone 17 může mnohé nemile překvapit. Bude plný kompromisů

Apple v září představí čtyři nové iPhony. Očekávané jsou všechny, ale jeden bude zbrusu nový. Měl by se jmenovat Air a bude to asi nejtenčí smartphone na trhu. Postupně unikají jeho parametry a jedna...

17. června 2025  7:02

Prezident Trump zakládá mobilního operátora. Bude i zlatý mobil

Americký prezident oznámil vstup na telekomunikační trh. Chce mít nejenom vlastního mobilního operátora, ale i značku telefonů. První „Trump Phone“ bude zlatý smartphone.

16. června 2025

O2 zlevnilo oblíbenou Datamanii. Štědrou porci dat dá za cenu jako v lednu

Datově štědrý hybridní tarif O2 lze opět pořídit výhodněji než obvykle. Naposledy ho za stejnou částku operátor nabídl letos v lednu. I tentokrát jde však o časově omezenou nabídku. Vztahuje se...

16. června 2025  7:02

Pět let pokroku v podání Samsungu. Našli jsme překvapivé rozdíly

U špičkových modelů smartphonů dochází mezigeneračně k pozvolnému vylepšování. Teprve delší časový úsek ukáže opravdový pokrok. Porovnali jsme tedy aktuální Samsung Galaxy S25 Ultra s jeho pět let...

16. června 2025

Vivo V50 v testu: evoluce směrem k větší praktičnosti

Smartphone vyšší střední třídy Vivo V50 navazuje na loňský model V40, oproti kterému přináší na papíře vlastně jen docela málo změn. Ovšem z hlediska každodenní praktičnosti tu posun k lepšímu...

15. června 2025

Takový smartphone byste nechtěli. Ukazuje, jak represivní dokáže být režim

Novinářům z britské BBC se dostal do ruky nevídaný přístroj. Severokorejský smartphone. Telefon, který byl z nejizolovanějšího státu na světě propašován koncem loňského roku, je ukázkou, jak daleko...

14. června 2025

Datový roaming vás už nezruinuje. Ani nebudete potřebovat eSIM

Premium

Proti minulým rokům už není roaming v zemích mimo Evropskou unii strašákem. Tedy alespoň co se datového roamingu týče. Volání a SMS jsou stále drahé, ale přes datový roaming to lze obejít. Někdy to...

14. června 2025

Mobilní data rapidně zrychlí. O2 zavádí do sítě novou technologii

Zákazníci O2 se během letoška dočkají dvojnásobné rychlosti mobilních datových přenosů. Dvou gigabitů za sekundu operátor dosáhne díky nové generaci sítě označované jako 5G+. Novou technologii spustí...

13. června 2025  12:24

Od pěti do třiceti tisíc. A všechno to jsou prémiovky z Číny

Čínská značka Vivo sice slaví úspěchy i s levnými smartphony, ale profiluje se jako výrobce těch prémiových. K nim patří zejména modely řad V a X. Letošní nabídka značky na českém trhu je v tomto...

13. června 2025

Tyto superlevné hodinky z Číny nás překvapily. Zvládnou i telefonát

V dalším pokusu najít mezi levnými chytrými hodinkami z Číny aspoň nějaký použitelný kousek jsme objevili něco, co možná jisté skupině uživatelů může vyhovovat. Za méně než tři stovky jsme vyzkoušeli...

12. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.