Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Nováček na trhu ukázal, že umí skvělé smartphony. Test Vivo X60 Pro

  1:08
Vivo patří k největším světovým výrobcům smartphonů, na českém trhu se značka však teprve zabydluje. Její model X60 Pro je prozatímním vrcholem nabídky na našem trhu a i když to není ten nejnadupanější smartphone, výkon a výbava tu rozhodně nebudou ani náročným uživatelům chybět.

Vivo X60 Pro | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Ve své nabídce má Vivo aktuálně ještě jeden nadupanější kousek, nicméně model X60 Pro+ se v Česku neprodává. Nicméně zákazníci moc smutnit nemusí, „pluskový“ model se liší v podstatě jen výkonnějším procesorem a trochu bohatší sestavou fotoaparátu. Přitom ovšem už teď námi zkoušený typ X60 Pro má výkonu na rozdávání a jeho fotoaparát, který se chlubí značkou Zeiss, také docela stojí za to.

Vzhledem k trochu střídmější výbavě je samozřejmě model X60 Pro o něco dostupnější, než jeho úplně nejvybavenější sourozenec. O kolik, to samozřejmě vzhledem k nedostupnosti modelu + u nás nevíme, nicméně vzhledem k tomu, že ani X60 Pro není úplně levný kousek, rozhodně nehrozí, že by o zákazníky s konkurencí bojoval cenou.

Je drahý?

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • povedený fotoaparát
  • tenký design
  • vyvážená výbava

Proč nekoupit?

  • vyšší cena
  • nemá bezdrátové dobíjení a konektor na sluchátka

Kdy? V prodeji

Za kolik? 19 990 Kč

Jak se to vezme. Vivo při uvedení na trh telefon chvíli prodávalo za akční cenu 16 999 korun a ta nám přijde poměrně adekvátní, teď se však cena zvýšila na 19 999 korun a to už je docela dost. Zákazník totiž dostává přístroj s procesorem Snapdragon 870 a 12 GB RAM, což je jistě výkonný hardware, ale konkurence umí nabídnout za méně peněz i víc. Samozřejmě má také někde ústupky, v tom je Vivo X60 Pro poměrně vyvážený kousek. Hodně nám svou filosofií připomíná například loňský Samsung Galaxy S20 FE, který byl nejlevnějším zástupcem modelové řady S20 a přitom nabídl všechny důležité funkce špičkových modelů a celkově vyvážený mix výbavy.

S20 FE, který má přeci jen oproti Vivu slabší hardware, foťák i třeba „jen“ plochý displej místo zahnutého, oficiálně pořád stojí 16 990 korun, což odpovídá zaváděcí ceně typu X60 Pro – ta tedy byla skutečně zajímavá, protože zákazník tu oproti Samsungu dostal dost více věcí navíc. Teď stojí X60 Pro stejně jako S20 FE v jeho 5G verzi a jelikož má Vivo samozřejmě také podporu 5G, je cena stále konkurenceschopná, nicméně už ne tak lákavá. Navíc Samsung často nabízí různé slevy, takže jeho „výhodný top model“ lze sehnat často za mnohem lepší cenu.

Chápeme, že nová značka se cenou podbízet nechce, nicméně boj proti zavedeným vládcům nebude mít s danou cenovou politikou úplně snadný a to i když produkt je skutečně lákavý.

Co vás na něm láká?

Jak jsme již řekli, je to především ona vyvážená sada vlastností. Vivo X60 Pro sice nesahá na samotnou špičku, ale nic mu nechybí, nemá žádné zásadní ústupky a nedostatky, které by měly zákazníka odradit. Ne, není to dokonalý smartphone, ale svým způsobem je určitému ideálu blízko. Výbava je veskrze moderní, kromě zmíněného procesoru a spousty RAM nechybí podpora 5G sítí, telefon dostal efektní 6,56palcový displej s relativně tradičním rozlišením 2 376 × 1 080 pixelů a AMOLED technikou, obnovovací frekvencí 120 Hz a se zahnutím na stranách, od kterého třeba Samsung v poslední době upouští.

Ano, uznáváme, že zrovna zahnutí je takový malicherný detail, který spíš než z praktického hlediska telefonu pomáhá po stránce designové, X60 Pro se díky tomu přeci jen malinko od záplavy konkurentů odlišuje. Zahnutí také znamená, že je pocitově i opticky telefon hodně tenký, ostatně samotná tloušťka 7,6 mm znamená, že telefon patří k tomu tenčímu na trhu a zahnutí displeje i zad telefon ještě opticky zeštíhluje. Vivo X60 Pro tak působí velmi lehce a svěže a docela dobře padne i do ruky. Hmotnost 179 gramů je takový standard, půdorysné míry telefonu jsou 158,6 × 73,2 mm a rámečky nad a pod displejem jsou skutečně malé. Docela originálně působí i zadní sestava fotoaparátů s velkým okem hlavního objektivu.

Jaký je ten fotoaparát?

Foťák je určitě jednou z předností smartphonu Vivo X60 Pro. Nemíří prvoplánově na absolutní špičku, nežene se za množstvím čoček, extrémním zoomem i dalšími parametry, ale eso v rukávu má. Hlavní objektiv se snímačem o rozlišení 48 megapixelů má totiž onu velkou optiku s gimball stabilizací a ta funguje opravdu výborně. Znamená to, že Vivo X60 Pro je mistrem při stabilizaci videa, zároveň ovšem pomůže gimball i v horších světelných podmínkách. Foťák má velmi atraktivní podání barev, přitom se nesnaží být přehnaně živý, troufáme si říci, že ve Vivu zvolili správnou míru přizpůsobení vkusu širokého publika a zachování relativně věrného podání barev.

Fotografie pořízená smartphonem Vivo X60 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X60 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X60 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X60 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X60 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X60 Pro

Přesto má při nočním fotografování Vivo X60 Pro jeden výrazný nedostatek: v opravdu horším světle prostě nezaostří a i když by noční režim jinak z fotografie vytáhl docela slušné výsledky, je snímek úplně na nic. Je potřeba použít blesk, jenže to pak zase znamená trochu nepřirozené barvy a také nerovnoměrné osvětlení scény s velkým důrazem na střed. V nočních fotografiích také můžeme vidět nerovnoměrný barevný gradient v některých částech scény (typicky obloha).

Fotografie pořízená smartphonem Vivo X60 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X60 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X60 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X60 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X60 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Vivo X60 Pro

Ale zpět k pozitivům: hlavní snímač vytváří standardně dvanáctimegapixelové snímky s dobrou úrovní detailů a poradí si se všemožnými kontrasty i akcí ve scéně. Díky gimballu je tu i několik kreativních režimů, třeba širokoúhlý záběr poskládaný z několika snímků. Přitom širokoúhlý snímač telefon má samostatný s rozlišením 13 megapixelů – ten nabídne ještě širší záběr, ale ne s takovou úrovní detailů. Skvěle funguje u hlavního snímače bokeh efekt a celkově mají snímky mnohdy velmi zajímavou hloubku.

Samostatný širokoúhlý snímač za tím hlavním v kvalitě snímků trochu zaostává, ale i tady se potvrzuje, že je Vivo X60 Pro vyvážený přístroj: onen deficit není tak dramatický, jako u některých konkurentů. A totéž vlastně platí i pro zoom, který je ale jen dvojnásobný, takže zaostává za většinou konkurentů. Dvojnásobné přiblížení dnes mnozí zvládnou skládáním pixelů a využitím AI z běžných snímků, ocenili bychom, kdyby byl zoom aspoň trojnásobný, to už je oproti běžnému záběru trochu výraznější rozdíl. Pokud tedy často fotíte se zoomem, Vivo X60 Pro pro vás nebude ideálním řešením. Jestliže naopak kladete důraz na možnosti kreativity s hlavním snímačem, pak můžeme X60 Pro vřele doporučit.

Má nějaké nedostatky?

Ano, určitě u telefonu najdeme některé ústupky a nedostatky. Tím prvním je absence slotu pro paměťové karty, přístroj nabízí 256 GB vnitřní paměti a tu prostě nijak dál nerozšíříte. Je to škoda, X60 Pro určitě nemusí být telefon jen na rok nebo dva a s daným důrazem na fotoaparát paměť rychle zaplníte. Dalším prvkem, co tu chybí, je sluchátkový konektor, na to už jsme ovšem zvyklí, výrobci se ho ve vyšších třídách smartphonů zbavují čím dál častěji.

Trochu kritiky si zaslouží i fólie na displeji, kterou má telefon z výroby nalepenou. Alespoň nějaký stupeň ochrany je fajn, ale fólie se hodně snadno poškrábe, takže ji nejspíš stejně brzy vyměníte za jinou. Ovšem co se displeje týče, když Vivo X60 Pro koupíte do konce srpna a během úvodních tří měsíců používání se vám podaří displej rozbít, Vivo vám ho vymění zdarma.

Pozastavit se musíme malinko i nad použitým provedením operačního systému Android: je tu verze 11, což je samozřejmě dobré, Vivo ovšem používá svou grafickou nadstavbu Funtouch OS, která se ale od čistého Androidu zase tak moc neliší – takže vlastně tak nějak postrádáme její význam, co Vivo chtělo telefonu dodat navíc, mohlo dodat třeba prostřednictvím nějaké vlastní aplikace a namísto úprav systému tu mohly být rychlejší aktualizace. U nové značky na trhu by to bylo určitě něco, co dovede zaujmout víc, než určitá nejistota ohledně příchodu nových verzí Androidu.

Jaká je výdrž baterie?

Vivo X60 Pro má v tenkém těle relativně solidní baterii s kapacitou 4 200 mAh, takže o výdrž se není třeba obávat. Obvykle je vhodné dobíjet každý den, ale dva dny na jedno nabití jsou v klidnějším režimu provozu možné. Výhodou je vcelku výkonné dobíjení: 33 W znamená, že telefon na nabíječce mnoho času strávit nemusí. Na druhou stranu tu chybí třeba bezdrátové dobíjení, které bychom za danou cenu očekávali.

Mám si ho pořídit?

Vivo X60 Pro je velmi povedený smartphone, ovšem za cenu 20 000 korun s danou výbavou, která nesahá na úplnou špičku, také docela drahý. Ano, vyvážený mix funkcí a elegantní „lehký“ design z něj dělají velmi příjemného každodenního společníka, ale pořád si myslíme, že adekvátní by byla spíš cena na úrovní té zaváděcí, tedy zhruba 17 tisíc korun.

V konkurenčním mixu najdeme kromě v úvodu zmíněného Samsungu Galaxy S20 FE především modely dalších především čínských značek. Je tu třeba dumpingová záležitost Realme GT 5G, které stojí 13 tisíc korun a přitom má výkonnější Snapdragon 888, ale menší porci (8 GB) RAM i vnitřní paměti (128 GB). Jeho foťák není tak vyladěný, jako u Viva, ale cenový rozdíl je veliký. 

OnePlus nabídne svůj model OnePlus 9, i ten lze sehnat bez problémů levněji, než Vivo, typicky zhruba za 16 500 korun. A takové skutečně nadupané Xiaomi Mi 11 5G zase není o moc dražší, než Vivo – vyjde na 21 500 korun. Zajímavý a výkonný Asus Zenfone 8 stojí 19 tisíc, za 21 tisíc koupíte Samsung Galaxy Note 20, možná poslední generaci samsungu s dotykovým perem.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Nebojí se ani dražších rivalů. Test Motoroly Edge 30 Ultra

Motorola Edge 30 Ultra

Aktuální top model značky Motorola ukazuje, jak se mají dělat špičkové telefony. Má ve výbavě hned...

Jen na styl sázet nejde, vysoká cena dojem kazí. Test Honoru 70

Honor 70

Honor 70 se snaží profilovat jako model vyšší střední třídy určený především pro ty, kteří by rádi...

Prostě praktický a nadupaný prcek. Test Asusu Zenfone 9

Asus Zenfone 9

Malý a přitom skvěle vybavený smartphone je na trhu poměrně vzácností, v zásadě existuje jen...

Ze dvou levných nokií je lepší ta levnější. Test Nokií G11 a G21

Nokia G11 a G21

Nokie G11 a G21 představené letos na veletrhu MWC v Barceloně jsou cenově nejdostupnějšími modely,...

Mobil a herní ovladač v jednom. Test Poco F4 GT

Poco F4 GT

Výkonná série F od značky Poco nabízí v současnosti špičkový mobil v podobě modelu F4 GT. Je to...

  • Nejčtenější

Musk pohrozil Applu a Googlu. Vyrobím alternativu k vašim telefonům, říká

Po nedávné narážce na daň z nákupů v aplikacích z obchodů Googlu a Applu Elon Musk vyostřuje svoji rétoriku proti těmto...

Bude dělat Musk problémy Applu a Googlu? Nelíbí se mu poplatky za aplikace

Jednou z hlavních výzev Twitteru pod vedením Elona Muska je přinést firmě větší zisky. Miliardář nyní obrátil kritiku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O2 načas zlevnilo 10GB tarif. Slevu však garantuje nastálo

Operátor O2 rozšířil letošní vánoční nabídku nově také o slevu na vybraný mobilní tarif. Za cenu základního neomezeného...

Mobilní Black Friday: Ohebný samsung za 15 tisíc, když přiberete sluchátka

Letos je mobilní nabídka na černý pátek slabší než obvykle, přesto jsme našli několik zajímavých slev. Pestrou nabídku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nástupce prodejního bestselleru Samsungu přijde začátkem roku

Mezi nejdůležitější modely Samsungu jistě patří řada S a dnes i skládačky z řady Z. Ale prodejní rekordy obvykle trhá...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Číňané skládačky umějí. Nový Honor Magic Vs je navíc výrazně levnější

Honor představil vylepšenou variantu své skládačky. Zásadní změny tu jsou tři: telefon je lehčí, levnější a bude v...

Nejlevnější Huawei Nova 10 má 108Mpix foťák. Pořídíte ho pod deset tisíc

Huawei uzavřel aktuální řadu Nova 10 nejlevnějším modelem. Stejně jako dva vyšší modely se i novinka Nova 10 SE prodává...

Otupené tvary, ostřejší konkurence. Test Motoroly Razr 2022

Po menší pauze se americká značka Motorola vrátila ke svému legendárnímu modelu Razr. Už třetí novodobá generace véčka...

S dvojitým foťákem do top 10. Pixel 7 fotí skvěle, ukázal test

Po špičkovém Pixelu 7 Pro zveřejnila organizace DxO Mark i výsledky testu méně vybaveného Pixelu 7. A výsledek je opět...

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....