Olga Trčková | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Maluje se i tukem z liposukce. Hranice umění se stále posouvají, říká galeristka

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Nejdřív se všem líbí akty, až časem se prý sběratelé dopracují k složitějším dílům, před kterými by možná ze začátku strachy zavřeli oči. Olga Trčková, spolumajitelka DSC Gallery, říká, že šanci bychom měli dát i věcem, které nás rozechvějí i jinak než pozitivní emocí.

O každé profesi koluje spousta vtipů, moderní umění nevyjímaje. Nedávno jsem viděla fotku balíčku rozsypaných těstovin na zemi a k němu titulek: náhodou jsem upustil na zem špagety a dostal titul magistr na umělecké škole... Nedráždí vás to?
Ne vůbec! Tak to má být. Dnes vznikají projekty, které se slovy ani nedají popsat. Svět konceptuálního umění je magie, jiná planeta. Pomůže znát koncept, co je za tím. Jako správný „art snob“ se ptám: kdo je ten člověk, který hodil špagetami? Kde studoval a kdo je jeho kurátor? Hmmm.... Dám 78 000 korun! Netoužíte o takovém světě vědět víc? Kdybyste si na obyčejnou restauraci dala vycpaného žraloka, pes po něm neštěkne. Když něco podobného pojmenuje Damien Hirst: Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho žijícího, je to najednou úžasné. Dílo se dostává do kontextu.

Nejhorší podle mě je, když si sběratel myslí, že jeho děti budou milovat obrazy, které nakoupil a ony je zdědí. Nesmysl!

Olga Trčkováspolumajitelka DSC Gallery

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se