RECENZE: „Z pódia jak koza mečím.“ Dorota Nvotová se umí shodit

  12:52aktualizováno  12:52
Nová deska slovenské herečky a zpěvačky Doroty Nvotové se jmenuje More a trochu klame tělem. Kdo by náhodou dostal chuť ji po prvních dvou pomalejších skladbách odložit jako nudnou, nechť vytrvá.

Dorota Nvotová | foto: Lucie Robinson

Předně i ve zmíněných písních Kathmandu a More a hlavně v jejich aranžích je spousta muzikantského umu, který stojí za to při opakovaném poslechu objevovat. Ale především to nejzábavnější teprv přijde.

Změní se lehce i tempo, i když Nvotová jištěná novou kapelou do toho šlape spíše vnitřní energií než vyloženě rychlostí. Tak například song Sail, jeden ze dvou v angličtině, si aspoň dopřeje trochu bujařejší pasáže se saxofonem a místy až šantánovým projevem.

Vedle úvodní písně reflektující hlavní město Nepálu, tedy Nvotové druhý domov, celkem bez servítků – „dohodnuté manželstvá a trinásťročné štetky“, zpívá také o metropoli ruské a slovenské. Píseň Moskva se vyznačuje jemným, ale nekompromisním rytmem na bicí i dlouhou klavírní mezihrou. Bratislava je potom skočný kousek o proměně, kde zpěvačka mimo jiné baví obraty jako „v meste samý kretén a nadrbaný Briti“ nebo „UFO na mesto zlovestne svietí, kde je ten Prešporok a židovské děti?“.

Skladba Volám se provedením asi nejvíce blíží škatulce poprocku nebo mainstreamovému pojetí, zatímco většina desky si drží přece jen poněkud alternativní vyznění.

Kabaretní vtip

Jako moderní šanson se dá vnímat jedna z nejvtipnějších položek alba v podobě písně Plyn, kde se Nvotová odvázala prostřednictvím rýmů typu „na klavíri hrám jak dement, mozok ztvrdnutý na cement“ nebo „z pódia jak koza mečím, hlavně že viem zopäť rečí, keď sa s nikým neviem dohodnúť“. Sebeshazující, a proto úlevné.

More

autor:

Hodnocení­: 75 %

More zřejmě nebude lámat rekordy v prodejnosti, Nvotová přinejmenším u nás není jméno, které by kdovíjak táhlo. Ale byla by škoda její desku minout. Hudebně totiž jde o docela pestrou a hlavně podařenou nahrávku s texty tu zahloubanými, tu až kabaretně humornými.

S novou sestavou kapely objevuje zpěvačka mnohé polohy stylem vše dovoleno. Takže kromě zmíněného saxofonu v jiných písních slyšíme kvílivou elektrickou kytaru, varhany i skoro až gospelové vokály. Přitom tu vlastně není místo pro experimenty. Všechny skladby mají jasný tvar, což i při žánrových skocích nakonec platí o celém albu. Výsledkem je překvapivě vyspělá nahrávka, která by si zasloužila větší pozornost, než se jí asi dostane.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

České lvy ovládl film Všechno bude. Toman neproměnil ani jednu nominaci

Oba ocenění herci ze Snímku všechno bude. Eliška Křenková dostala Českého lva...

Snímek Všechno bude si z letošního udílení cen Český lev odnáší šest sošek, mimo jiné v kategorii nejlepší režie, film...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

GLOSA: Proč Český lev musel u diváků prohrát, i když potil krev

Ani milý nápad, že sošky předávali herci v kostýmech ze svých rolí, už nemohl...

Celkem 559 tisíc diváků sledovalo v sobotu večer udílení filmových cen Český lev. Tedy méně než loni, kdy jich bylo 700...

PRVNÍ DOJMY: Už teď show Tomáše Matonohy přebíjí Jaromíra Soukupa

Nový pořad na Prima Comedy Central

Od emigračních důsledků červené knihovny Rosamunde Pilcherové až po „hnutí teplometů“ proti sbližování Severní Koreje...

RECENZE: Manželské etudy: Nová generace líčí stejné útěky jinými slovy

Z natáčení filmu Manželské etudy: Nová generace

Pod názvem Manželské etudy: Nová generace míří do kin dokumentární projekt, jehož základní podobu převzala režisérka...

Další z rubriky

VIDEO: Prali jsme se kvůli ženám i písničkám, vzpomínají dvacetiletí UDG

Kapela UDG na koncertu v rámci KB Acoustic Stage

Kapela UDG slaví dvacet let na scéně a sobě i fanouškům k výročí nadělila klubové turné. Do začátku dubna se zastaví...

VIDEO: Aby Rom nebyl automaticky špatný, přeje si Franta z Mostu

Kapela Jamaron

Co si přejí písničkáři Pokáč, Voxel nebo představitel Franty z populárního seriálu Most! Zdeněk Godla? Odpověď na tuto...

Život rozemletý v mixéru, těremin a Atlas mraků. I to je Pražské jaro

Mezi členy orchestru Royal Concertgebouw zasedli i studenti Pražské...

Tři novinky českých skladatelů uvede letošní Pražské jaro. Všechny skladby vznikly přímo na objednávku festivalu.

Najdete na iDNES.cz