RECENZE: „Z pódia jak koza mečím.“ Dorota Nvotová se umí shodit

  12:52aktualizováno  12:52
Nová deska slovenské herečky a zpěvačky Doroty Nvotové se jmenuje More a trochu klame tělem. Kdo by náhodou dostal chuť ji po prvních dvou pomalejších skladbách odložit jako nudnou, nechť vytrvá.

Dorota Nvotová | foto: Lucie Robinson

Předně i ve zmíněných písních Kathmandu a More a hlavně v jejich aranžích je spousta muzikantského umu, který stojí za to při opakovaném poslechu objevovat. Ale především to nejzábavnější teprv přijde.

Změní se lehce i tempo, i když Nvotová jištěná novou kapelou do toho šlape spíše vnitřní energií než vyloženě rychlostí. Tak například song Sail, jeden ze dvou v angličtině, si aspoň dopřeje trochu bujařejší pasáže se saxofonem a místy až šantánovým projevem.

Vedle úvodní písně reflektující hlavní město Nepálu, tedy Nvotové druhý domov, celkem bez servítků – „dohodnuté manželstvá a trinásťročné štetky“, zpívá také o metropoli ruské a slovenské. Píseň Moskva se vyznačuje jemným, ale nekompromisním rytmem na bicí i dlouhou klavírní mezihrou. Bratislava je potom skočný kousek o proměně, kde zpěvačka mimo jiné baví obraty jako „v meste samý kretén a nadrbaný Briti“ nebo „UFO na mesto zlovestne svietí, kde je ten Prešporok a židovské děti?“.

Skladba Volám se provedením asi nejvíce blíží škatulce poprocku nebo mainstreamovému pojetí, zatímco většina desky si drží přece jen poněkud alternativní vyznění.

Kabaretní vtip

Jako moderní šanson se dá vnímat jedna z nejvtipnějších položek alba v podobě písně Plyn, kde se Nvotová odvázala prostřednictvím rýmů typu „na klavíri hrám jak dement, mozok ztvrdnutý na cement“ nebo „z pódia jak koza mečím, hlavně že viem zopäť rečí, keď sa s nikým neviem dohodnúť“. Sebeshazující, a proto úlevné.

More

autor:

Hodnocení­: 75 %

More zřejmě nebude lámat rekordy v prodejnosti, Nvotová přinejmenším u nás není jméno, které by kdovíjak táhlo. Ale byla by škoda její desku minout. Hudebně totiž jde o docela pestrou a hlavně podařenou nahrávku s texty tu zahloubanými, tu až kabaretně humornými.

S novou sestavou kapely objevuje zpěvačka mnohé polohy stylem vše dovoleno. Takže kromě zmíněného saxofonu v jiných písních slyšíme kvílivou elektrickou kytaru, varhany i skoro až gospelové vokály. Přitom tu vlastně není místo pro experimenty. Všechny skladby mají jasný tvar, což i při žánrových skocích nakonec platí o celém albu. Výsledkem je překvapivě vyspělá nahrávka, která by si zasloužila větší pozornost, než se jí asi dostane.


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

Další z rubriky

Bratři Malinové jedou na turné a zvou na Dylanova harmonikáře

Kapela Malina Brothers

Uznávaná kapela Malina Brothers, v níž se sešli banjista Luboš, kytarista Pavel a houslista Josef Malinovi a která má...

Nadšená telata, co chtěla hrát. Divokej Bill slaví dvacet let v O2 areně

Divokej Bill na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Kapela Divokej Bill oslaví dvacet let na scéně ve čtvrtek v pražské O2 areně. Od prosince je vyprodáno a hudebníci...

GLOSA: Úsměvy, tanec a zasněný pop. Aurora si Prahu podmanila

Norská zpěvačka Aurora 17. ledna 2019 v pražském Foru Karlín

Byl to pro mnohé zásadní večer a nejvíc nakonec asi pro Auroru, dvaadvacetiletou norskou zpěvačku, která po opakované...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz