Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

V Bobuli jezdí litroen a kouří se lamelky

  0:01aktualizováno  0:01
Nová česká komedie Bobule si vymyslela "sponzorské" auto či cigarety. Jak to dělají venku a co stojí kampaň?

Bobule - snímek z filmu | foto: Bioscop

V dobrých filmech je diváci moc nevnímají, ze špatných o to víc trčí: sponzorské výrobky neboli product placement. Pro české snímky je třeba charakteristické, že v ulici parkují výhradně renaulty a hrdinové si objednávají zásadně mattonku.

Bez viditelných sponzorských znaků se neobešla ani komedie Bobule, která má premiéru příští týden, nicméně některé si vymyslela. "Jen tak, pro zábavu. Product placement lidem vadí, tak jsme si s ním pohráli a postavili ho na hlavu," říká producent Adam Dvořák, jenž včera film poprvé promítl.
 
Po vzoru Tarantina
Nápisy, které v úsměvné vinařské romanci kamera zachytila, při dokončovacích pracích vyměnili za neexistující názvy. Dva mladí podvodníčci ukrytí před policií na moravském venkově se prohánějí v dědečkově vozítku značky Litroen a kouří cigarety Lamel. O svolení existujících značek filmaři nežádali, berou to jako žert a vědí, že i teoretická žaloba za těžko vyčíslitelnou škodu by pro ně znamenala zase reklamu.
 
Za svůj vzor tvůrci Bobule včetně debutujícího režiséra Tomáše Bařiny, uznávaného autora reklam, považují Quentina Tarantina, který je hravostí s obchodními značkami proslulý. Dokonce někdy sponzorské logo obrátí v jasnou ironii, která už s reklamou nemá mnoho společného. "Ale myslím, že má také hodně dobré právníky," směje se Dvořák, jinak též ceněný střihač.
 
Srovnání se zahraničními zvyklostmi ovšem kulhá. Ve světě na jedné straně funguje i "vyšší typ" product placementu jako auta, hodinky či martini v příbězích agenta 007 Jamese Bonda, které spoluvytvářejí tradiční styl bondovek. Nejenže nevadí – dokonce by chyběly! Na druhé straně Hollywood dodatečně retušuje nápisy na obchodech, které hledáček kamery zaznamená třeba při natáčení zběsilé honičky ulicemi velkoměsta. Takový luxus si čeští filmaři nemohou dovolit.
 
Pro mladší režiséry úspěšné v reklamě, Bařinu nebo tvůrce Rafťáků Karla Janáka, je hra se sponzorskými  předměty snazší. "Jsou zvyklí to dělat vtipně a rafinovaně," potvrzuje Dvořák. Ale kdo si myslí, že při natáčení teče sponzorské víno nebo pivo proudem, je na omylu.

V Rafťácích si například zahrály čokoládové tyčinky, nad jejich krabicí však stál výhrůžný nápis Nebrat!!! Sponzorem dodaná zásoba totiž rychle zmizela, a když došlo na příslušnou scénu, muselo se pro tyčinky do nejbližší prodejny. Ještě hůř dopadl vzácný prototyp sponzorského mobilu, jejž rekvizitář "převlékl" do laciného krytu z tržnice, a ten původní pak omylem rozbil na střepy.
 
Nejvíc zmůže televize
Snědené tyčinky Hollywood asi neřeší, zato se mu už blížíme poměrem částek vydaných na výrobu filmu samého a na jeho reklamní kampaň. Český film stojí v průměru kolem třiceti milionů a kampaň už není jen zlomkem – u filmu Bobule obnáší asi jedenáct milionů, i když většinu netvoří hotovost, nýbrž barterový obchod.

"Samozřejmě třeba u dražšího Anglického krále jsme dali úměrně víc i na propagaci," vysvětluje Dvořák – pro změnu z pozice distributora společnosti Bioscop.
 
Jako střihač se zase podílel na televizních upoutávkách Vratných lahví, Tajností či Medvídka a soudí, že televizní spoty zůstávají stále nejúčinnější, zvláště u filmů rodinného typu. Pozornost producentů se však posouvá i k internetu, jehož prostřednictvím si generačně blízké filmy vybírá mladší divácká skupina.

Nejdražší část kampaně tvoří ta venkovní: na tramvajích, autobusech, billboardech. K tomu se ještě přidá reklama v kinech, rozhlase, tisku, soutěžní akce a čím dál více i mobily jako vděčné nosiče filmových melodií, fotografií či "hlášek".
 
Letos stíhá jedna domácí premiéra druhou a v návštěvnosti se to pomalu odráží. Může se stát, že tak jako se navzájem "pobíjejí" české filmy, vyruší se vzájemně i jejich kampaně? "Jistě. Když člověk vidí dvacet plakátů na české filmy, má z toho v hlavě guláš a jde radši do divadla," míní Dvořák, že bojovat lze jen odlišností. Zkouší to i Bobule.

  • Nejčtenější

RECENZE: Srdcová královna ví, jaké dovedou být ženy herečky a bestie

Počínaje Absolventem a konče Ženami v pokušení se už vyprávěl mnohokrát, totiž románek zralé dámy s mladíčkem. Jenže...

Premium

Je z ní druhá Greta. Z Emmy Watsonové se stala ekologická aktivistka

Filmová čarodějka to dopracovala k důležitým proslovům a boji za ženská práva. Co všechno už má Emma Watsonová vlastně...

Hudební kalendář 2020: jaké největší zahraniční hvězdy letos přijedou?

Česká republika už se stala důležitou zastávkou zahraničních hudebních hvězd. V roce 2020 přijedou i ty, které ji dosud...

RECENZE: Tupí a tupější se snaží přesvědčit, že komedie nemusí mít humor

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer uvedl premiéru svého Případu mrtvého nebožtíka tradiční populistickou frází, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TELEVIZNÍ CENY: Bez vědomí, nebo Klec? Vyberte film či minisérii roku

Na portálu iDNES.cz pokračuje pátý ročník televizních cen. Čtenáři vyberou postupně nejlepší český i zahraniční seriál,...

Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

RECENZE: Když pyrotechnik zbledne. Clint Eastwood líčí skutečný případ

Clint Eastwood už natočil silnější filmy, ale i jeho novinka pojmenovaná podle hrdiny Richard Jewell má všechny znaky...

RECENZE: Downey s Banderasem baví, jinak je Dolittle neškodná pohádka

Nejzábavnější okamžik filmu Dolittle nastane, když se Robert Downey Jr. v titulní roli střetne se svým filmovým tchánem...

RECENZE: Will Smith a akční Mizerové končí v telenovele s černou magií

Potřetí se Will Smith a Martin Lawrence potkali jako Mizerové. Poprvé však vyměnili režiséra, takže z akčních...

VIDEO: Celý to začalo, když jsme se s Jokerem rozešli, hlásí Birds of Prey

Správná psychoušská jízda může začít! Tak zve distributor na snímek s dlouhým názvem Birds of Prey (Podivuhodná proměna...

Najdete na iDNES.cz