RECENZE: Utoya, 22. července je přímý přenos masakru. Ale proč?
Z filmu Utoya, 22. července | foto: Film Europe
Podstatu snímku shrnuje distribuční slogan „72 minut, které otřásly Evropou“. Režisér Erik Poppe sleduje klíčové okamžiky na ostrově od útoku do příchodu policie takřka v reálném čase bez střihu a hudby, jako v přímém přenosu.
Fotogalerie |
Účinek je zjevný, účel nikoli. Třebaže se filmař zaštiťuje poctou obětem, nelze zaplašit pocit, že spíše kalkuluje s tragickou senzací. Ostatně film nedosáhl na ceny ani doma, ani na Berlinale a recenze listu Hollywood Reporter přesně vystihla, že forma reportážní rekonstrukce dělá ústupky zákonitostem smyšleného thrilleru, včetně vývoje od zvratu událostí k melodramatu.
Fakta jsou známá. Norský radikál Anders Behring Breivik odpálil 22. července 2011 v Oslu nálož, která zabila osm lidí. Poté v převleku za policistu postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utoya.
Film se drží časové osnovy do detailu. Oslo v 15 hodin 17 minut zažije výbuch, na ostrově mezi stany v 17 hodin 6 minut telefonuje dívka s vyděšenou matkou: „Klid, ostrov je nejbezpečnější místo na světě.“ Pak se vydá najít mladší sestru, která jí ironicky vpálí, ať si jde s kytarou zpívat o světovém míru, načež s kamarády probírá dobíjení mobilu, grilování, diskotéku – a také útržky zpráv z metropole: byl to plyn nebo teroristi?
Od chvíle, kdy si kamera vybere hlavní hrdinku, jde stále s ní, vedle ní nebo jí nahlíží přes rameno jako v dramatu Saulův syn. Metoda tedy není převratná. I snímání v nepřetržitém záběru už kinematografie zažila, v daném případě však umocňuje obraz paniky, která od prvních výstřelů a pokřiku „Utíkejte!“ ovládne plátno: působivě, bezvýchodně a přitom vlastně monotónně.
Hororová vybíjená
V první půli prchá dívka se skupinkou do lesa, v druhé se vrací hledat sestru. Jednotlivé zastávky její pouti vytahují z anonymity davu momentky několika postav: emigranta, hošíka v zářivé bundě, postřelené školačky – a rozehrává tak na půdě dokumentárně děsivé štvanice princip hororové vybíjené s hádankou, kdo přežije.
A jak žene aktéry do modelové situace od zlověstných kroků kolem stanu po váhání před skokem do ledové vody, oslabuje podstatu hrůzy, totiž naprostou bezmoc, kdy se každá sekunda čekání zdá být věčností.
Utoya, 22. červenceNorsko, 2018, 98 min Režie: Erik Poppe Scénář: Anna Bache-Wiig, Siv Rajendram Eliassen Hrají: Andrea Berntzen, Aleksander Holmen, Brede Fristad, Elli Rhiannon Müller Osbourne, Sorosh Sadat Hodnocení: 50 % |
Z některých okamžiků skutečně mrazí, ať jde o kradmé telefonáty, názorné umírání nebo rvačky o poslední úkryt pod skalními převisy – Jdi jinam, tady už je plno! Zabírají i zoufalé úniky k úlevným myšlenkám – Až bude po všem, dám si doma horkou vanu. Ale současně se buduje portrét příkladné studentky, která riskuje pro jiné a svou budoucnost vidí v politice.
Reportážně drásavý film Utoya, 22. července je pochopitelně divácky nepříjemný, ale navíc ještě nepříjemně spekulativní. Postrádá odpověď na klíčovou otázku, proč vlastně vznikl a co chtěl sdělit, jestliže kalkuluje výhradně s citovým vydíráním.
Nicméně v jednom ohledu se dá jako upřímný hold obětem masakru přijmout. Nezajímá se totiž vůbec o vraha, sám Breivik je zde pouhou bezejmennou siluetou.
Tipy z televizního programu
Recenze: Sherlock Holmes 60 %, Sexy Pistols 50 %, Hlídač č. 47 70 %, Láska pod kapotou 65 %, Deník Bridget Jonesové 70 %, Na život a na smrt 65 %, Fotograf 65 %, Baader Meinhof Komplex 70 %, Mamma Mia! 60 %, Dánská dívka 70 %, Příchozí 75 %
Klíčová slova: Případy 1. oddělení, Utajený šéf, ZOO, Chlap, Pražské jaro
Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali
Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...
Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt
Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Proč naše hlasy v Eurovizi anulovali a přidělili Ukrajině? ptají se Rumuni
Rumunská televize se ohradila proti rozhodnutí organizátora mezinárodní písňové soutěže Eurovize, který anuloval hlasy...
Skupina We Are Domi postoupila do finále písňové soutěže Eurovize
V druhém semifinálové kole Eurovize uspěla česko-norská kapela We Are Domi a společně s dalšími devíti interprety...
Válka na Altaji, Čína na Sibiři. Co všechno předpověděl Vladimir Sorokin
Jako bychom vraždili vlastní matku, líčí ruský spisovatel Vladimir Sorokin válku na Ukrajině. Postmodernímu autorovi...
VIDEO: Necenzurovaný trailer komedie Párty Hárder slibuje letní masakr
Režisér Marty Pohl známý jako kontroverzní rapper Řezník natočil pokračování své nekorektní komedie Párty Hárd, jež...
Co bylo dál? Sluha národa 2 s Volodymyrem Zelenskym vstupuje na Voyo
Platforma Voyo od čtvrtka nasazuje celovečerní film Sluha národa 2, navazující na první sérii stejnojmenného...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Festival v Cannes uvítá Cruise, Hankse i posmrtné svědectví z Mariupolu
Umělecký ředitel festivalu v Cannes Thierry Frémaux považuje 75. ročník, který v úterý zahájí, za návrat k tradiční...
RECENZE: Viking s lukem a šípy odzbrojuje nejen partu policistů
Zdá se být dost bizarní, přesto dánská komedie Divoch musela tamní premiéru odložit kvůli ještě bizarnější shodě s...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...