Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RECENZE: Nad Vieweghem bděli, ve filmu však Andělé všedního dne pospávají

  10:55
Kinobox
53,1%
Podle knihy a scénáře Michala Viewegha Andělé všedního dne natočila režisérka Alice Nellis stejnojmenný film. Po místních předpremiérách vstoupí do celé sítě kin 9. října.

Snímek Andělé všedního dne má chválabohu téma, což je v dnešní české tvorbě vcelku vzácnost. Navíc téma univerzálně platné, které lze ve zkratce shrnout: Nevíme dne ani hodiny, kdybychom věděli, chovali bychom se jinak.

UKÁZKA: Viewegh se v knize smiřuje se smrtí otce

Přečtěte si ukázku původní knihy

Viewegh: Andělé všedního dne

Přesto  jeho vnímání v Česku může získat ještě podtón navíc – díky znalosti souvislostí. Viewegh se knihou vyrovnával se smrtí otce a k titulním postavám se nepřímo naváže představa strážných andělů, kteří bděli nad spisovatelem samým při jeho nedávné nemoci. Paradoxně ve filmové podobě spíše jen pospávají.

Ne zcela původní, leč ani obvyklý motiv nadpozemských glosátorů pozemského pinožení tehdy knihu ozvláštnil; ve filmu však těžko hledá přirozený druh stylizace. Zejména zpočátku, kdy andělé více či méně divadelně postávají, popocházejí, diskutují a v popisných vysvětlivkách představují hlavní smrtelné aktéry příběhu s předem oznámeným koncem.

Zasahovat nemohou

Herecky jim vévodí Zuzana Bydžovská a Boleslav Polívka v rolích manželů, mezi kterými po šestatřiceti letech soužití málokdy zajiskří podstatnější sdělení, než že „ty spáry na podlaze se rozjíždějí“. Vyrovná se jim Zuzana Kronerová coby náboženská fanatička, kdysi kamarádka postavy Bydžovské, jejichž vztah však rozbili svou milostnou válkou o stejnou ženu synové obou žen. Hrdinka Kronerové tak bezmocně přihlíží chorobné žárlivosti svého potomka čili Václava Neužila na šťastnějšího soka neboli Ondřeje Sokola – a když nad barvotisky svatých vyráží své meditační Óóóm, budí smích i soucit.

Sestavu doplňuje Klára Melíšková coby zhroucená vdova, po níž Polívkův hrdina tajně touží. A právě kolem něj andělé, kteří mají zakázáno do předurčených osudů zasahovat, zkusí rozehrát alespoň pár milosrdných šancí, jak by mohl smysluplně strávit poslední hodiny vyměřeného času.

Sbírka existencí, které toho šedivého dne v šedivém městě dostalo andělské komando na starost, vypadá stejně našedle, vyhasle, rezignovaně, bezbarvě. Což přesně zapadá do nakažlivě budované nálady, ovšem hrozí i jistou monotónností. Zvláště když prolog, tedy seznamovací putování od postavy k postavě s únavnými komentáři andělů, trvá nekonečně dlouho.

Na druhou stranu režisérka Alice Nellis bez ustání vymýšlí, jak literární popisnost potlačit prostředky filmové řeči. Jde to sice ztuha, ale jde to, ať si hraje s obrázky v andělských tabletech či na ultrazvuku. Nebo když z proslulého „mostu sebevrahů“ v pražských Nuslích stvoří s pomocí kameramana bezmála světový symbol moderní velkoměstské pustiny, zabydlené pouze dvěma sortami lidí: odcizenými kravaťáky a uválenými ztracenci.

Hlavně Dyk a Javorský

Ze čtveřice andělů se nejpříjemněji vydělují Vladimír Javorský ve stylu orientálního apoštola z leknutí a Vojtěch Dyk coby světácký frajírek, jemuž v groteskní scéně dopřejí převlek z rodu travesty show. Mariána Labudu zatěžkala jeho role nejhlubšími moudry a Eliška Křenková je odkázána na šarži pohledné naivky. Přímočará typizace andělské směny však ani výraznější profily nehledala, má vlastně jen úlohu antického chóru, ve výsledku se slévá v jeden pozorovatelsko-karatelský a po pravdě čím dál otravnější hlas.

Ale naštěstí se vyprávění pozvolna zahušťuje a čím více převažují lidské projevy nad andělskými, tím citovější zásahy se dostavují. Což je mimochodem také dosti vzácný jev, současné české filmy totiž mívají zpravidla tendenci začít slibně a pak už se jen zhoršovat a zhoršovat, zatímco Andělé všedního dne sledují zcela opačnou křivku: po počátečních rozpacích se postupně, důrazně a důsledně zlepšují až k silnému finále.

Andělé všedního dne

60 %

Česko, 2014, 97 min

režie: Alice Nellis

hrají: Marián Labuda st., Vojtěch Dyk, Vladimír Javorský, Eliška Křenková, Bolek Polívka, Zuzana Bydžovská, Klára Melíšková, Václav Neužil ml., Zuzana Kronerová, Josef Kuhn, Pavel Gajdoš, Ondřej Sokol

Kinobox: 53 %

IMDb: 5.8

Jak den postupuje k večeru, události se dramatizují, do vztahů vstupuje nervozita a kdesi v zátylku pociťuje divák stále chladněji onen závan neodvratnosti, o kterém na rozdíl od něj hrdinové na plátně nevědí.

Čím blíže ke klíčovému bodu, tím působivějším se snímek stává, režisérka tu výmluvně aranžuje výprodej zdánlivě světoborných velezávažných problémů, ve skutečnosti nepodstatných prkotin – kdyby ovšem člověk tušil, že nic jiného už nestihne.

Štěstí je čas, pojmenuje příběh své sdělení; čas, který je nám tu vyměřen. Brilantně natočený, jakkoli očekávaný závěr patří k okamžikům, kdy o sebe osudovost s divákovou vnímavostí křísnou a zapálí jiskřičku katarze.
To není málo.

Vlastně zní paradoxně, že Andělům všedního dne nejvíce ubližují právě papíroví andělé sami. Vyškrtnout je, zbyl by všední den. A  ten umí Nellis vyprávět čistě.

  • Nejčtenější

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

17. června 2024  11:50

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart....

Strach posílá muzikál Anděl Páně k soudu. Karlín jej uvede v upravené verzi

12. června 2024  16:29

Hudební divadlo Karlín vypustí pasáže muzikálu Anděl Páně, o kterých režisér Jiří Strach tvrdí, že...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Drogy a aktivismus. Umělci ostře vystoupili proti směru AVU i Národní galerie

14. června 2024  17:31

Údajně neúnosné poměry na Akademii výtvarných umění a v Národní galerii kritizuje petice, kterou...

Byla jsem na sebe přísná. Trvalo najít pochopení pro své „chyby“, říká Langerová

11. června 2024

Rozstřel Aneta Langerová letos slaví dvacet let na scéně. Výběrovým albem Zázračné písně krajina 20 LET,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

To on z nás dělal osobnosti. Se Schmidem se loučili Eben, Dejdar i Lábus

13. června 2024  12:51,  aktualizováno  15:09

Poslední rozloučení se zesnulým legendárním divadelníkem Janem Schmidem se za účasti všech předních...

RECENZE: Tne do živého masa. Jo Nesbo si s hororem poradil na výbornou

18. června 2024

Premium Slavný norský detektivkář Jo Nesbo, přeložený do víc než padesátky jazyků, má v češtině novinku,...

Okleštěný Anděl Páně. Režii jsme Strachovi nabídli, hájí se karlínská scéna

17. června 2024  14:12

Dokud nerozhodne soud, bude Hudební divadlo Karlín uvádět oblíbený muzikál Anděl Páně v okleštěné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

17. června 2024  11:50

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart....

RECENZE: Tanec kolem ohně. Aurora toho má hodně na srdci, možná až příliš

17. června 2024  11:31

Norská zpěvačka Aurora, která se představila na loňském ročníku Metronome Prague, vydala podle...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...