PRVNÍ DOJMY: Andělé a démoni jsou upovídaný film na nedělní odpoledne

  16:50
Načančaná edukativní nuda s několika zábavnými záblesky, které ale výsledek nespasí. To jsou na první pohled Andělé a démoni, nový film podle bestselleru Dana Browna. A jsou takoví i na druhý pohled. Možná ještě horší.

Papež zemřel a je třeba zvolit nového. Což by neměl být takový problém: v Sixtinské kapli se sejde konkláve, a až kouř z komínu zbělá, bude Svatá stolice opět obsazena. Jenže když čtyři kardinály někdo unese a vyhrožuje pod hlavičkou společenství Iluminátů jejich veřejnými popravami, je jasné, že to tak snadno nepůjde.

K tomu se ve Švýcarsku ztratí čerstvě stvořený vzorek antihmoty a je z toho případ pro harvardského symbologa Roberta Langdona, protože podivné okolnosti, za kterých se to všechno děje, se symboly jen hemží.

Z filmu Andělé a démoni

Těžko říct, co Rona Howarda, režiséra, který je podepsán pod takovými filmy jako Čistá duše, Apollo 13, Zámotek či Duel Frost/Nixon, vede k tomu, aby natočil něco podobného. Ale když už se do toho z jakýchkoli důvodů pustí, měl by do toho jít naplno.

Špatně "vykostěný" Brown

O co konkrétně jde? O totální nevyrovnanost jednotlivých scén, absolutní absenci napětí vygradovanou tak slabým finále, že už nezbude nic než se smát nebo alespoň nevěřícně kroutit hlavou, a také, bohužel, o herecké výkony.

Nevyrovnanost pramení už z knižní předlohy. Scenárista David Koepp, podepsaný pod čtvrtým Indianou Jonesem, thrillerem Úkryt či adaptací Spider-Mana, se možná snažil sebevíc, ale neúnosně popisnou předlohu "vykostit" nezvládl. Budiž ale Koeppovi k dobru, že v tom není sám. Pod scénářem je totiž podepsaný ještě Akiva Goldsman, který už (nikterak oslnivě) zadaptoval předchozí Šifru mistra Leonarda.

Z filmu Andělé a démoniZ filmu Andělé a démoni

Ať tak či tak, ve výsledku stvořili neuvěřitelně upovídané "cosi", skrz naskrz propletené historickými či fyzikálními poučkami. Což se jistě zvládá špatně i režijně, nicméně nechat herce deklamovat ve stylu Běly Páleníkové vysvětlující mamince batolete, jak správně použít odsávačku, je nešvar, který už i v novácké Ordinaci zvládají lépe.

Pár opravdu dobrých akčních scén to také nespasí. Je fajn, že místo toho, aby se protivníci schovávali za sloupy, nechá je Howard tušit svoje obrysy mezi igelitovými zástěnami, stejně tak pokus o záchranu nebožáka visícího nad plameny má potenciál diváka strhnout.

Jenže co naplat, když je takových momentů ve filmu méně než prstů na jedné ruce a z celkové stopáže přes dvě hodiny zaberou dohromady sotva deset minut. Jakýkoli nástin akce či atmosféry je totiž v minutě přebit další salvou zbytečných vysvětlujících slov.

Stačilo by kilo semtexu

Herci se také evidentně moc "nepředřeli". U Toma Hankse se to tak nějak předpokládá, do role harvardského symbologa Roberta Langdona se "jen" vrátil a není důvod si myslet, že to tentokrát bude lepší.

Škoda jen jeho potenciálu, stejně jako Ewana McGregora, kterému se nakonec přeci jen podařilo do jeho role vpašovat alespoň trochu emocí, či Stellana Skarsgårda, který ať se snaží sebevíc, opravdu nemá co hrát.

AUTOR, KTERÝ POBOUŘIL VATIKÁN

Brownova kniha Andělé a démoni je zpracována jako religiózní thriller kombinující zápletky kolem prastarého tajného bratrstva známého jako Ilumináti s luštěním šifer, papežským konkláve a s vyspělými zbraněmi hrozícími zničit Vatikán. Italský list La Stampa před časem sdělil, že Vatikán vyzve katolíky, aby snímek bojkotovali. Nicméně týž článek cituje arcibiskupa Velasia De Paolise, který varuje, že bojkot by mohl vyvolat "bumerangový efekt" a zajistit filmu publicitu. Mluvčí Vatikánu Marco Fibbi řekl: "Obvykle čteme scénář, ale v tomto případě to nebylo nutné. Stačilo už pouhé jméno Dan Brown."

Asi nejlépe tak z celé ústřední čtveřice vychází izraelská herečka Ayelet Zurerová. A přitom její postava fyzičky působí tak zbytečně - s Langdonem se stejně dohromady nedá a vůbec, celou zápletku kolem třaskavé antihmoty si mohli filmoví tvůrci odpustit. Stejnou službu by prokázalo kilo semtexu.

Anděly a démony ale není nutné úplně zatracovat. Svým způsobem se na ně lze dívat i jako na velmi svéráznou komedii - ostatně situace, kdy se Langdon s dozorujícím policistou dostávají z hermeticky uzavřené místnosti bez kyslíku, si v ničím nezadá s nejlepšími kousky slavného MacGyvera.

Z filmu Andělé a démoni

To, že má Langdon fištróna, dokazuje i fakt, že je schopný s kolegy projet autem přes celý Řím, tedy město s jedním nejhustších provozů v Evropě, za slabou čtvrthodinku. A kouzlo má i situace, ve které se muž s čerstvě - a poměrně hluboce - ocejchovanou hrudí prohání podzemními chodbami, jako by se nechumelilo.

Nemluvě o dalších nelogičnostech. Například proč do vatikánského archivu, kam Langdonovi sedm let odpírali možnost vstupu, bez mrknutí oka pustí ženu zaobírající se fyzikou? O nulových následcích monstrózní závěrečné exploze nemluvě.

JAK VZNIKALA FILMOVÁ KOPIE ŘÍMA?

Tvůrci filmu Andělé a démoni postavili repliku dominant Říma a Vatikánu na závodním okruhu

Ale aby se pouze nekritizovalo - Andělé a démoni jsou vážně dobře nasnímaní. Kamera kouzlí v souladu s digitálními efekty opravdu krásné věci a některé obrazy na velkém plátně vypadají až neskutečně. Výprava se také vytáhla, například "umělé" náměstí Svatého Petra je téměř dokonalé.

A snad největší klad je hudba, kterou napsal Hans Zimmer. Hlavní motiv pod úvodními a závěrečnými titulky bere dech, tiché chóry a tlumená muzika podbarvující jednotlivé scény se také poslouchá mnohem lépe než to, co říkají postavy.

HUDBA VE FILMU ANDĚLÉ A DÉMONI

Pokud se o Andělech a démonech mluvilo jako o filmu, který pobouřil Vatikán, je nutné nakonec najít odpověď na otázku, zda pobouřil oprávněně. Ano, jsou tu momenty, které zavánějí kontroverzí, například otevření hrobky zesnulého papeže či krádež listu z přísně střežené knihy.

Na druhou stranu, korektní závěr jakýkoli prohřešek vyžehlí takovým způsobem, že už u něj chybí jen komentář cimrmanovského Karla Infelda Prácheňského: "Tak končí naše komédie, zlo prohrává a dobro žije."

Z filmu Andělé a démoni - Tom HanksTěsně před premiérou filmu prosákly informace o tom, že podle další avizované Brownovy knihy, v níž má být ústřední postavou opět Langdon, už se plánuje další film.

Pokud by se na něm měl sejít stejný tým s čestnými výjimkami kameramana, výtvarníka a skladatele, s díky odmítám. Andělé a démoni totiž nejsou nic jiného než barevný film na zabití deštivého nedělního odpoledne.

ANDĚLÉ A DÉMONI
mysteriózní thriller, 138 minut, titulky, do 12 let nevhodný
režie: Ron Howard hrají: Tom Hanks, Ayelet Zurer, Ewan McGregor, Stellan Skarsgård, Carmen Argenziano, Armin Mueller - Stahl
Hodnocení iDNES.cz: 40 %

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

RECENZE: Kvůli střelci ve škole si Stíny v mlze II počkaly. Žádná škoda

8. dubna 2024  21:25

Premium Co si budeme nalhávat, druhá řada krimiseriálu Stíny v mlze budí zájem hlavně epizodou, kvůli níž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde budeme hrát? Populární Dejvické divadlo hledá útočiště

10. dubna 2024  14:42

I tak oblíbená scéna, jakou je Dejvické divadlo, nemusí mít kde hrát svá představení. Na sociálních...

Natáčí se nový film o Zlatovlásce. Nechybí ani „princ“ Petr Štěpánek

8. dubna 2024  15:20

Milovníci pohádek si budou moci užít pohádku o Zlatovlásce v novém provedení. Právě začalo natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Costner se vrací na Divoký západ. Čtyřdílný filmový epos odkryje v Cannes

8. dubna 2024  21:16

Na filmovém festivalu v Cannes na jihu Francie bude mít 19. května světovou premiéru první díl...

RECENZE: Kdo tě potřebuje víc, dobrovolní otroci, nebo umírající táta?

13. dubna 2024

Premium Od celovečerního dokumentu Hranice Evropy čeká zasvěcený divák moderní marxistickou agitku na téma...

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

SÓLO PRO ŠPINAR: Že trans lidé popírají realitu? Naopak, jsou autentičtí

13. dubna 2024

Premium Názory, vzpomínky, glosy, momenty ze zákulisí. Každou sobotu píšou přední osobnosti české umělecké...

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...