Dan Brown prozradí jméno Langdonova soupeře, ale má podmínku: Facebook

  5:23aktualizováno  5:23
Kdo není na Facebooku, jako by nebyl. To si uvědomuje i spisovatel Dan Brown, respektive jeho americký nakladatel. Brownova novinka nazvaná Ztracený symbol, která vyjde 15. září, má zatím skoro sedmašedesát tisíc fanoušků, kteří každý den na síti hltají autorovy novinky. A řeší kvízy, kterými Brownův agent dává nahlédnout pod pokličku připravovaného titulu.

Z filmu Andělé a démoni, zatím posledním filmovém hitu natočeném podle Dana Browna. | foto: Falcon

Dan BrownFanouškové například zkoumají, co zobrazuje šifra na obálce knihy, kterou nakladatelství zveřejnilo v červenci. A přišli na to, že jde o mapu washingtonských ulic ukrytou pod červenou pečetí, která tvoří vrchol trojúhelníku a skrývá pod sebou budovu Kapitolu.

Dan Brown dokonce ústy svého agenta vyhlásil i soutěž – až počet jeho fanoušků na Facebooku dosáhne sta tisíc, prozradí jméno soupeře Roberta Landgdona, tedy nepřítele, který bude ve Ztraceném symbolu bojovat s hlavním hrdinou. U Browna jde spíš než o boj svalů a zbraní o souboj vědomostí, úsudku a bystrosti.

Fanoušci na Facebooku se rekrutují skutečně ze všech koutů světa – na stránce se objevují vzkazy nejenom v kmenové angličtině, ale i ve francouzštině a španělštině, jména zalogovaných uživatelů znějí arabsky i japonsky.

Zrození Landgdona

Vydání Ztraceného symbolu oznámila britská společnost Transworld Publishers, součást skupiny Random House, v dubnu – a má jít o letošní nakladatelskou událost. Není divu, Brownova Da Vinciho kódu (v Česku známější pod názvem Šifra mistra Leonarda) se na celém světě prodalo jedenaosmdesát milionů výtisků, což z něj udělalo nejprodávanější paperbackový titul historie.

Šifra mistra Leonarda - Audrey Tatou a Tom Hanks

Díky této knize se začaly výborně prodávat i dřívější Brownovy knihy, Andělé a démoni a Digitální pevnost. Ty jsou v tuto chvíli mezi desítkou nejprodávanějších knih i v Česku. Právě v Andělech a démonech se poprvé objevila postava harvardského profesora Roberta Landgdona, kterého později ve filmech podle Browna natočených ztvárnil Tom Hanks. Kdy a jestli vůbec bude natočený i Ztracený symbol, spisovatel zatím nechce prozradit.

Ztracený symbol bude podle nakladatele "brilantní a podmanivý thriller, ve kterém je podivuhodný vypravěčský talent Dana Browna, prodchnutý historií, šiframi a intrikami, všudypřítomný".

Ostatně sázet jednu záhadu vedle druhé a odkazovat hlavní hrdiny i čtenáře ke stále novým šifrám je Brownova dlouholetá specialita. Každý týden přibývají na Facebooku výzvy: Nakladatel Dana Browna vám nabízí záhadu k vyřešení. A následuje diagram, obrázek změti čísel či tajemná fotografie. A fanoušci diskutují a řeší.

Dvanáct hodin mezi templáři

Pro napsání knihy Brown údajně vedl pětiletý výzkum – a jeho výsledky vměstnal do pouhých dvanácti hodin, které rámcují děj Ztraceného symbolu. Robert Landgdon tak nemá tentokrát k vyřešení záhady moc času.

Dan Brown však nechce o nové knize vyzradit žádné podrobnosti – zdá se pravděpodobné, že se její děj bude odehrávat ve Washingtonu, právě kvůli mapě na její obálce, to však Brown nepotvrdil. Román má být podle agenturních zpráv o templářích.

ANdělé a démoni

Podle recenze MF DNES: užvaněná schůze s pěknými rekvizitami
Profesor Langdon, jenž rozluštil Šifru mistra Leonarda, v druhém filmu Andělé a démoni zachraňuje Vatikán. Církev se zlobí, divák zívá.

Podle iDNES.cz: upovídaný film na nedělní odpoledne
Načančaná edukativní nuda s několika zábavnými záblesky, které ale výsledek nespasí. To jsou na první pohled Andělé a démoni, nový film podle bestselleru Dana Browna. A jsou takoví i na druhý pohled. Možná ještě horší.

Jisté je, že vyjde v nákladu šest a půl milionu výtisků v angličtině, což je nejvyšší náklad v historii vydavatelství Random House. Česky Ztracený symbol vydá opět nakladatelství Argo, které má práva i na Brownovy předchozí knihy.

Překládat se však začne až na podzim, po vydání knihy v angličtině. Česky vyjde Ztracený symbol do květnového veletrhu Svět knihy 2010. Na oficiálních stránkách knihy už teď běží odpočítávání. Po vteřinách. Do vydání Ztraceného symbolu, pravděpodobně největší knižní události letošního roku, zbývá přesně měsíc.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Správce ve filmu S čerty nejsou žerty bych neopakoval, řekl Preiss v Rozstřelu

Legendární věta správce z pohádky S čerty nejsou žerty „na doživotí – do konce života“ se o Vánocích znovu vrátí na...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co je ještě znásilnění, ptá se spisovatelka a nebojí se být osobní

Spisovatelka Saskia Noortová se nebojí být osobní. V knize Stromboli jí byl inspirací krach vlastního manželství i...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

RECENZE: Soukupové Klub divných dětí je zdravě kritický román pro mládež

O současných českých spisovatelkách je v posledních letech slyšet víc než o jejich mužských protějšcích. Sbírají ceny,...

Salman Rushdie postavil Zlatý dům. Pozlobil feministky

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnosti. Kam se za poslední léta posunula...

Václav Budinský se zasloužil o nový rekord. Napsal nejmenší knihu

O nový český rekord se zasloužil spisovatel a autor minimalistických veršů Václav Budinský. Ve středu pokřtil v Praze...

Kniha o Davidu Bowiem se tváří luxusně, ale trpí nedostatkem nadhledu

Jako knižní milostné vyznání Davidu Bowiemu by monografie Bowie z pera Pata Gilberta obstála. Kdo by ale očekával...

Najdete na iDNES.cz