Pouta Radima Špačka jsou pro český film příslibem lepších časů

  7:21aktualizováno  7:21
Zatím jej viděla jen hrstka lidí, ale po první oficiální pracovní projekci nejspíše přibudou další nadšené hlasy. Nový český film Pouta, který do kin vstoupí 4. února, slibuje pro letošní rok stejně silné otevření, jaké loňské kolekci dodal naopak silný závěr díky snímku 3 sezóny v pekle.

Zamilovaní bez ohledu na okolnosti. Foto z filmu Pouta Radima Špačka. | foto: 2media

Oba filmy mají leccos společného: generační blízkost – šestatřicetiletý režisér Pout Radim Špaček je ještě o sedm let mladší než tvůrce 3 sezón v pekle Tomáš Mašín; zájem o historické téma, tísnivou náladu totality a pozoruhodného hrdinu.

V případě Pout jde o příslušníka StB, jenž propadne chorobné posedlosti vůči milence sledovaného disidenta. A aby se jí přiblížil, žene do zkázy nejen její okolí, ale především sám sebe.

Hledají únik

Právě ze zápletky plyne jediná nevýhoda ambiciózní české novinky, neboť se může poukazovat na její zjevnou obsahovou podobnost s německým dramatem Životy těch druhých, odměněným Oscarem za nejlepší neanglicky mluvený film roku 2006.

 Z filmu Pouta

Nicméně Pouta jsou v tom nevinně. "První verzi jsem měl hotovou na konci roku 2002," tvrdí autor scénáře Ondřej Štindl. A režisér Životy těch druhých před začátkem natáčení Pout vůbec neviděl. Ani doslovnou dobovou politiku, ani její názorné komunistické symboly film nepoužívá. Přesto jeho nálada přesně postihuje daný čas i místo, Československo roku 1982, kde se protne osud několika hrdinů, pro větší autenticitu vesměs ztvárněných méně známými herci.

Martin Finger představuje vytrvalého odpůrce režimu, který však pomalu podléhá únavě a beznaději. Rozptýlení najde v manželské nevěře s mladičkou jeřábnicí v podání Kristíny Farkašové.

Z filmu Pouta

Disidentův přítel, zároveň však donašeč alias Luboš Veselý, prozradí romanci důstojníkovi StB, kterého ztvárnil Ondřej Malý. A ten se k dívce upne – možná z nudy stereotypu, možná z pozdní vášně. Podle tvůrců vlastně "ani sám neví, co od ní chce, ale chce to strašně", i za cenu zničení vlastní rodiny a profesionální kariéry.

Podobně jako ostatní postavy hledá únik od reality, jenže každý si pod tím představuje něco jiného – a když se různé typy úniků navzájem zkříží, osudově semelou všechny aktéry.

Role pro Kaisera

Režisér, jenž na sebe upozornil už v roce 1996 celovečerní prvotinou o balkánském konfliktu Mladí muži poznávají svět, ještě totalitu jako dítě zažil. "V roce 1982 mi bylo devět let. Bydleli jsme na pražském sídlišti a já už jsem pomalu začínal vnímat klasickou schizofrenii té doby, kdy se jiné řeči vedly doma a jiné ve škole," vypráví.

"Byl jsem úspěšně masírován dobovou propagandou, nadšeně jsem hltal Třicet případů majora Zemana a nevěřil spolužákům, že Prahu kdysi sovětské tanky nejen osvobodily, ale také okupovaly," vzpomíná Špaček.

"Z Dismanova rozhlasového souboru, kam jsem tehdy chodil, vyhodili kamarádku, jejíž máma byla mluvčí Charty – což byla v naší dětské fantazii tajná policie proti Husákovi. A já už jsem se pomalu smířil s tím, že nikdy neuvidím moře a nikdy nebudeme mít barevnou televizi." Právě pocit rezignace a smíření s podmínkami, ve kterých se žilo, považuje režisér za důvod, proč v Poutech neplýtvá rudými hvězdami, srpy a kladivy.

Z filmu Pouta

 "Nenormálnost jsme přece tenkrát vnímali paradoxně jako normalitu a komunistické symboly či hesla už dávno nikoho nevyváděly z míry; všichni je již vnímali jako přirozenou a neměnnou součást okolí," vysvětluje.

Mafiánský thriller

Snímek, v němž netypickou roli klamně žoviálního velitele StB vytvořil Oldřich Kaiser, se chystá do kin v osmnácti kopiích. Otázkou zůstává, zda diváci ještě budou mít chuť na další z četných filmových návratů do národní historie.

"Ale příběh Pout by se mohl klidně odehrávat kdykoli, minulost mu pouze dodává pravděpodobnější nádech," přesvědčuje Špaček.
Láká též na film "tak trochu mafiánský", neboť tenhle žánr má prý rád scenárista Pout; navíc StB v podstatě také zosobňovala mafii svého druhu.

Z filmu Pouta

A producent Vratislav Šlajer, podle nějž se Pouta pohybují mezi retrothrillerem a komorním milostným dramatem, ještě zdůrazňuje: "Chtěli jsme docílit tvaru, jenž by byl uvěřitelný, pravdivý, bez zbytečných kudrlinek a schválností." Stalo se.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

RECENZE: Neumím želet, tvrdí Jiří Suchý. Pro Sommerové dokument tím líp

Z natáčení snímku Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

Celovečerní dokument Jiří Suchý – Lehce s životem se prát, který natočila Olga Sommerová, vstupuje do kin s diváckou...

VIDEO: Tohle tě bude opravdu bolet, vzkazuje padouchovi poslední Rambo

Trailer k filmu Rambo: Poslední krev

Před premiérou snímku Rambo: Poslední krev, který jde do kin 19. září, uvolnili tvůrci takzvaný RedBand trailer, tedy...

Hrát se dá i bez školy. Báječní herci, kteří vlastně herci nebyli

Děda a babi Homolkovi s vnuky, to jsou Josef Šebánek, Marie Mottlová a bratři...

Pracovali třeba jako dělníci nebo úředníci, ale pak jim někdo řekl: „Pojďte s námi natáčet!“ Herci, kteří vlastně herci...

TELEVIZIONÁŘ: Myslíš, že nám dá? Všechno bude nese napětí i legraci

Záběr z filmu Všechno bude

S vědomím divácké nedůvěry vůči oceněným filmům se chce pro správnou volbu nedělního večera vytáhnout lacinou návnadu v...

Najdete na iDNES.cz