Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nahlédněte do hříšného Chicaga

  10:03
Muzikál Chicago, který si letos odnesl šest sošek prestižních filmových cen Oscar a stal se podle Americké filmové akademie nejlepším filmem, míří do českých kin. Příběh kabaretních zpěvaček Roxie a Velmy, které jsou uvězněny za úkladné vraždy milence a manžela, natočil režisér Rob Marshall. V hlavních rolích vražedkyň se představí Reneé Zellwegerová a Catherine Zeta-Jonesová, právníka jim dělá Richard Gere.
Poslechněte si ukázky ze soundtracku - ikonka audio.

Filmové Chicago vychází z mnohonásobně oceněného muzikálu Johna Kandera, Freda Ebba a Boba Fosse. Jedná se o výpravný retro snímek, ve kterém se to hemží vraždami, intrikami, zhrzenou láskou, nesmiřitelnou rivalitou a konečně i oboustranně prospěšným přátelstvím.

Přehlídka podmanivé hudby a tanečních rytmů se přelévá mezi dvěma rovinami - skutečností a představami hlavní hrdinky Roxie. Mezitím se děj příběhu přesunuje zpoza vězeňských mříží do soudní síně a hned zase na pódium kabaretu.

Vítejte ve Větrném městě
Jsme v Chicagu, píše se rok 1929. Městem na břehu Michiganského jezera zmítají sexuální vášně podněcované touhou po slávě a penězích, pro které stojí za to i vraždit. Zvlášť když je člověk omámen démonem alkoholu zakázaným v době doznívající prohibice a jeho mysl se houpá v podmanivém jazzovém rytmu.

Tak zvané „Větrné město“ přilákalo svými neomezenými možnostmi i navenek nezkaženou Roxie Hartovou. Prostou, obyčejnou ženu, která sní o zpívání a tancování na prknech slavných kabaretů a divadel. Doufá, že se jí podaří stát se podobnou „superstar“, jakou je známá umělkyně Velma Kellyová, a je pro to ochotná udělat téměř cokoliv.
 

Chicago
USA, 2002

režie Rob Marshall
námět

Maurine Dallas Watkinsonová

scénář Bill Condon
kamera Dion Beebe
hrají Reneé Zellwegerová
Catherine Zeta-Jonesová
Richard Gere
hudba Fred Ebb
John Kander
Danny Elfman
původní název Chicago
délka 107 minut
žánr muzikál

Chicago - premiéry

kina 24. dubna 2003
Shodou okolností se s touto hvězdou seznámí za velmi netradiční situace - obě hrdinky se ocitnou ve vězení s obviněním z úkladné vraždy. Prostřednictvím nejvyšší bachařky Mortonové, které nikdo neřekne jinak než „Máma“, se tam Roxie následně setkává i s právníkem Billym Flynnem. Je legendární tím, že doposud žádný ze svých případů neprohrál. Flynn si sice vezme na starost Roxiinu obhajobu, ovšem nedělá to pro její smutné oči. Nejprve mu musí zaplatit nestydatě vysokou částku.

Teprve když Roxiin manžel zastaví společný majetek a půjčí si od všech známých, rozběhne se mediální divadlo umně řízené Billyho taktovkou. Z bezvýznamné, neznámé Roxy se přes noc stává hvězda první velikosti. Tisk o ní referuje jako o té nejbezbrannější bytosti, jejíž ideály semlelo hříšné Chicago. Toto mediální divadlo je trnem v oku slečně Kellyové. Tato sličná profesionálka však má v rukávě schovaných ještě pár „byť falešných“ es.

Je v tom něco shnilého
„Na první pohled to je velkolepá nezávazná show, které vévodí skvělá zábava. Ale pod přitažlivou slupkou showbusinessu se skrývá něco odporně shnilého,“ říká o námětu režisér Rob Marshall.

Původní námět z pera Maurine Dallas Watkinsonové napodobovala celá řada her cynicky glosujících zákulisí uměleckého světa. Avšak teprve dramatik, režisér, choreograf a původně i tanečník Bob Luis Fosse otočil v roce 1975 celý příběh do podstatně méně úsměvného úhlu pohledu.

V jeho podání se korupce soudu a tisku jako sedmé velmoci stala metaforou pro faleš a nezájem o méně významného jedince u většiny z amerických státních institucí. V té době byl tento pocit podpořen i dvěma dlouho odeznívajícími traumaty - vietnamskou válkou a aférou Watergate.

Když se Chicago znovu objevilo na muzikálové scéně v roce 1986 pod názvem All that Jazz, Spojenými Státy zrovna otřásal případ O. J. Simpsona. Američané začali nahlížet na prohnilost státních institucí zase z trošku jiného pohledu. A dnes, po Clintonově aféře s Monicou Levinskou, si lze nalézt ve filmovém zpracování Chicaga též mnoho lehce srozumitelných paralel.

Z divadelních prken na filmové plátno
Původně se hra jmenovala The Brave Little Woman a byla uvedena na divadelních prknech v roce 1926. Již tenkrát  vzbudila mezi kritiky velký rozruch. Následovala dvě filmová zpracování. Němý film Chicago z roku 1927 a snímek Roxie Hart v  obsazení s Ginger Rogersovou z roku 1942, který distribuovala společnost 20th Century Fox. Přestože byl každý z nich poplatný své době, námět, kterému vévodí zločin po kterém nepřijde díky manipulaci s médii a úplatnosti státních úředníků zasloužený trest, se ukázal být téměř prorocký.
 
V roce 1975 upravila Chicago do muzikálové podoby trojice John Kander, Fred Ebb a dnes již zesnulý Bob Fosse. Tehdejší americké muzikálové hvězdy Gwen Verdonová a Chita Rivera se ujaly postav Roxie a Velmy. Divácký zájem, který vypukl už v den uvedení představení opětovně potvrdil, že se stále jedná o poutavý, nadčasový příběh. Ten ještě umocnily chytlavé melodie a podstatně smyslnější chování jednotlivých postav.

V roce 1994 se začala zajímat o muzikál produkční společnost Miramax Films. Od jeho žijících tvůrců nejprve zakoupila licenční práva. Až pak se začal odvíjet zdlouhavý proces transformace divadelního představení na filmové. Ukázalo se to být nesmírně náročné. „Na jevišti byla celá zápletka podána v jediném prostředí jako obrovská estráda. Ve většině muzikálů herci zpívají společně, ale tady se nic takového nedělo. Tady se jednotlivé postavy obracely k divákům každá sama za sebe. Ve filmové podobě tak příběh ztrácel souvislosti,“ svěřuje se jeho režisér Rob Marshall.

Ověnčený nominacemi i cenami
Snímek Chicago získal v lednu 3 Zlaté Globy z osmi nominací, zahájil letošní filmový festival Berlinale a odnesl si i spoustu jiných filmových cen, například dvě sošky BAFTA. Řadu filmových ocenění zavšil soškou za Nejlepší snímek při letošním předávání Oscarů a dalšími pěti cenami Americké filmové akademie.

Fotografie z filmu Chicago.

Fotografie z filmu Chicago.

Fotografie z filmu Chicago.

Fotografie z filmu Chicago.

Fotografie z filmu Chicago.

Fotografie z filmu Chicago.

Fotografie z filmu Chicago.

Fotografie z filmu Chicago.

Fotografie z filmu Chicago.

Fotografie z filmu Chicago.

Autor:

Ta drzá, moc sprostá, zrzavá i mladá. Škatulky už naštěstí mizí, říká Lukášková

  • Nejčtenější

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

17. června 2024  11:50

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart....

Knížák, Svěrák a spol. podepsali petici plnou dezinformací, tvrdí AVU i galerie

18. června 2024  16:27

K petici, která minulý týden ostře napadla současný stav Akademie výtvarného umění i Národní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřel hudebník Dario G. Autor tanečních hitů i hymny mistrovství světa

18. června 2024  8:05

Zemřel hudebník a producent Paul Spencer, známý jako Dario G. Bylo mu 53 let. Autor tanečních hitů...

Drogy a aktivismus. Umělci ostře vystoupili proti směru AVU i Národní galerie

14. června 2024  17:31

Údajně neúnosné poměry na Akademii výtvarných umění a v Národní galerii kritizuje petice, kterou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

To on z nás dělal osobnosti. Se Schmidem se loučili Eben, Dejdar i Lábus

13. června 2024  12:51,  aktualizováno  15:09

Poslední rozloučení se zesnulým legendárním divadelníkem Janem Schmidem se za účasti všech předních...

Zemřel herec Donald Sutherland, hvězda filmů Obyčejní lidé či MASH

20. června 2024  19:30,  aktualizováno  19:54

Ve věku 88 let zemřel kanadský herec Donald Sutherland, hvězda filmu Obyčejní lidé, Tucet špinavců...

RECENZE: Vítr ve vlasech, a pak krev. Kroniku generace píší Motorkáři

20. června 2024  14:30

Austin Butler, Jodie Comerová, Tom Hardy či Michael Shannon. Tak vypadá silná herecká sestava...

Herectví je sport. Smysl pro tumor nastavil laťku vysoko, říká Filip Březina

20. června 2024

Rozstřel Smysl pro tumor a štědrovečerní pohádka. Stačilo pár měsíců a Filip Březina se stal díky těmto...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...