„Stejné téma lákalo více autorů, ale my jsme realizaci látky asi nejblíže, čekáme, zda dostaneme grant od Státního fondu kinematografie,“ uvedl Kolečko, který si v poslední době zkouší i filmovou režii.
Sto osmdesát tisíc korun dostaly jednak Mistryně, zkoumající ženský svět, jednak Sestra Hana, slibující pohled do zákulisí jedné směny v krajské nemocnici.
V kategorii mladých autorů si cenu odnesl Adam Martinec za Mord, rodinnou tragikomedii na pozadí vesnické zabijačky prasete, a příběh o návratu do starého domu Pavlač, jehož autor Tomáš Hladký jako jediný z oceněných přiznal, že je amatér, nemá žádné filmařské zázemí a čeká, kde by mohl svůj projekt uplatnit.
Stávka scenáristů v Hollywoodu mi ukrutně komplikuje život, říká Petr Jákl |
Že přibylo textů, za nimiž už stojí předběžně dohodnuté produkce, se však porotci dozvěděli až zpětně, při četbě scénářů totiž netuší, kdo je napsal ani jaké vazby mají.
„Co se žánrů týče, nic se nemění, zahrnují současnost i historii, pohádky i muzikály. Ale zvyšuje se kvalita scénářů a rozdíl v jejich úrovni mezi hlavní kategorií a začátečnickou Hvězdou zítřka se naopak zmenšuje,“ shrnul jeden z porotců Ivo Mathé.
Osobně zastává názor, že současný počet domácích filmových novinek „není obhlédnutelný“ a že jejich množstvím se kvalita rozmělňuje: „Doufám, že se trh zase usadí.“
Také předseda správní rady Filmové nadace a ředitel komunikace innogy Martin Chalupský míní, že loňských sedmdesát tuzemských premiér včetně dokumentů škodí samy sobě, navzájem se z kin vytěsní, byť poté se přenesou na jiné distribuční platformy. „Co se týče koprodukcí s innogy, už teď mám na stole třicet žádostí,“ dodal.