RECENZE: Padouch se ve „dvojce“ polepšil. Ale o vtip naštěstí nepřišel

  13:42aktualizováno  13:42
Pokračování animovaného snímku Já, padouch vstoupilo tento týden do kin. I když v druhém díle přibyly zbytečné 3D efekty, uchoval si nadhled, půvab i kouzelný sarkasmus.

Z filmu Já, padouch 2 | foto: CinemArt

Nad animovaným snímkem Já, padouch z roku 2010 si člověk rozchechtaný až k slzám dovolil jediný povzdech: Škoda, že v pohádce se musí každý, i ten nejzábavnější zlosyn napravit. Proto druhý díl, jenž vstupuje do českých kin coby předpokládaný hit rodinných víkendů, provází lehká nedůvěra: může polepšený neurvalec ještě rozesmát?

Já, padouch 2

USA, 2013, 98 min, dabing i titulky

Režie: Pierre Coffin, Chris Renaud

České znění: Jiří Lábus, Veronika Žilková, Ota Jirák

Hodnocení­: 70 %

Chválabohu může. I když už postrádá moment překvapení, Já, padouch 2 si uchoval nadhled grotesky, který dovoluje pohrát si s jakýmkoli žánrem. Tady se špionážní bondovkou, neboť bývalý velepadouch, nyní otcovsky oddaný vychovatel tří holčiček, dostane za úkol odhalit záhadného superpadoucha.

Od minule přibyly, dost zbytečně, ještě trojrozměrné efekty. A kde je 3D, tam musí vyprávění začít zběsilým letem, tentokrát nad polární krajinou, z níž Rusům zabraným do karet zmizí přímo před očima celá základna coby efektní nástup neznámého zlosyna.

Nezbední Mimoňové opět řádí. Upoutávka na pokračování Já, padouch

Fotogalerie

Z titulního hrdiny se sice stal taťkovský dobrák, ale přesto umí šlápnout do porcelánu, jak hbitě předvede na dokonale přeslazené dětské oslavě. Navíc většinu gagů ve "dvojce" přejímá armáda jeho žlutých poskoků Mimoňů, zabírajících zejména na drobotinu v kině. Nicméně pestrou typizaci charakterů a nápaditost gagů jim ani dospělí nemohou upřít.

Jistě, špionážní zápletka si drží modelovou podobu, nicméně k ní přibaluje vděčné technické hračky jako autoponorku; coby bonus přihodí potrhlou agentku, k níž barva hlasu Veroniky Žilkové neobyčejně sedne. Vůbec dabing jako celek se vážně povedl.

Nelze popsat slovy

Najdou se motivy útočící laciněji a přes míru, například výrazy velezadek a megaprd nebo reklamně lákavé nákupní středisko, v němž se klíčová část příběhu odehrává. Na druhé straně je však vykupuje černý humor pro pokročilé, třeba přestup jedné postavy ze služeb hrdiny ke konkurenčnímu padouchovi zdůvodněný slovy "nové místo, víc zla, volné víkendy". A kouzelný sarkasmus shazuje veškeré lyrické okamžiky jako sen zamilovaného Mimoně či teenagerky, jejíž idol v kožené bundičce pohazuje umnou ofinou.

Z filmu Já, padouch 2

Bez půvabu není ani mexická stylizace od hudby k poživatelným sombrerům a způsob, jak nevtíravě tvůrci spojují akční špionážní linii s civilností soukromého traumatu "tatínka", jenž začíná žárlit na dospívající dceru. Místy si člověk říká, že 65 procent by filmu stačilo, jenže pak přijde nádherně nevybíravá etuda z povinného rande s tupou blondýnou a sedmdesátiprocentní známka sedne jako ulitá. Za zjištění, že opovrhovaný "animák" zůstává leckdy poslední výjimkou, kterou nelze popsat slovy. A na tom přece filmy stály.

DO KINA: Několik filmových novinek tohoto týdne a mezi nimi i Já, padouch 2


Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Výjimečně před kamerou. Jak slaví Helena Třeštíková

Lída Baarová a Helena Třeštíková v roce 1995

Když Helena Třeštíková točila s Lídou Baarovou unikátní záběry zužitkované později v dokumentu Zkáza krásou, nacházela...

Čeká karlovarský festival silný ročník? Mirka Spáčilová odpoví Za scénou

Jiří Bartoška na červeném koberci k závěrečnému ceremoniálu MFF Karlovy Vary...

V pátek začíná 54. karlovarský filmový festival s hvězdami, jako jsou Julianne Moore nebo Casey Affleck. Český film se...

U nás zase Chalupáři a Hospoda. Ve světě přitom přes léto startují novinky

Záběr ze seriálu Ad Vitam

Zatímco české stanice už se ponořily do reprízového léta, kam tradičně patří Chalupáři, Vinnetou, Hospoda či Comeback,...

Najdete na iDNES.cz