RECENZE: Žlutý brouk, osamělá slečna. Ale jinak zase Transformers

  12:58aktualizováno  12:58
Pod názvem Bumblebee vstoupila do kin už šestá epizoda akční série Transformers. Poprvé stojí více v popředí dívka a city.

Transformers, pokud to ctitelé jiného typu podívané ještě nezaregistrovali, to byly původně hračky v podobě robotů, kteří se dovedou proměnit v auta. Po animovaném seriálu si je vypůjčil hraný film z roku 2007, který se rychle rozrůstá o další epizody; sedmá přijde do kin příští rok, osmá v roce 2023, čili nynější „šestka“ napohled zosobňuje jen článek řetězce.

Fotogalerie

Nicméně vlastní rodině se vzdaluje přinejmenším ze tří důvodů. Jednak si trvá na samostatném názvu Bumblebee, jednak poprvé vyměnila režiséra – po pěti dílech Michaela Baye vystřídal Travis Knight, pro něhož jde o první hranou zkušenost po osobitém animovaném projektu Kubo a kouzelný meč. A zřejmě ze změny tvůrce vyplývá i třetí odlišnost: s dívčí hrdinkou vstupuje do rachotivých bitek mimozemských strojů víc vztahových prvků.

Oba jsou vlastně outsideři, osmnáctiletá brigádnice v podání Hailee Steinfeldové i její narozeninový dárek, žlutý brouk čili ojetý volkswagen. K jejich spojenectví hezky ladí nostalgické retro 80. let včetně písniček, a třebaže jim pohodu kazí jak John Cena coby vládní agent, tak soukmenovci zakukleného autíčka, kteří už zase hodlají na Zemi přenést své války, najdou si čas na projev citu, ačkoliv ani povinnou bojovou akci nezanedbávají.

Někdy Bumblebee dostává přídomek „spielbergovský“, čímž se vyjadřuje Knightův posun od dosavadních mechanických trikových efektů k rodinné variantě sci-fi typu E.T. - Mimozemšťan, kde se pracuje také s charaktery a emocemi.

Čekání na popelku

To všechno je sice pravda, ovšem pouze na způsob mírného pokroku v mezích zákona stanoveného značkou Transformers. Podřizuje se mu i dramaturgie, jež v rozporu s pravidly nástup hlavní hrdinky dlouho odkládá. 

Bumblebee

USA, 2018, 113 min

Režie: Travis Knight

Scénář:

Hrají: Hailee Steinfeld, John Cena, Jorge Lendeborg Jr., John Ortiz, Pamela Adlon, Jason Drucker, Dylan O'Brien, Justin Theroux, Angela Bassett, Stephen Schneider, Megyn Price, Peter Cullen a další

Hodnocení­: 60 %

Nejprve naservíruje povinnou dávku bitvy robotů s výkřiky „Vydržte!“ a „Zničte je!“, vysvětlí, kdo patří ke „zlým“ a proč „hodní“ hledají útočiště na Zemi, kde vzápětí následuje další akční honička za účasti armády. Je přehlednější než jindy, přesto na jejím konci zbude zase jen obvyklá hromada šrotu. Teprve pak se uvede popelka, jež dostane k osmnáctinám kýčovitou helmu na moped a příručku pozitivního myšlení, čímž si získá soucitné pochopení vrstevníků v sále. Než objeví titulní autíčko, uplyne půlhodina – a dál už je vše při starém.

Nicméně výsledek je příjemnější, vtipnější, vstřícnější a díkybohu výrazně kratší než předešlý díl, takže může rozšířit okruh diváků Transformers. Naopak pravověrní fanoušci série si mohou stěžovat, že čekali řinčení, nikoli dojímání.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Novým soupeřem Freddieho Mercuryho se stal animovaný Raubíř Ralf

Z filmu Raubíř Ralf a internet

Ještě v jedenáctém týdnu po premiéře u nás vede víkendový žebříček návštěvnosti kin životopis Freddieho Mercuryho ze...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

RECENZE: Záměrné pohřbívání ponorky Kursk budí užaslý hněv

Záběr z filmu Kursk

Proč vlastně chodit na film Kursk, když je případ zkázy ruské ponorky tak známý, že nelze doufat ve šťastný konec?...

Najdete na iDNES.cz