RECENZE: Žlutý brouk, osamělá slečna. Ale jinak zase Transformers

  12:58aktualizováno  12:58
Pod názvem Bumblebee vstoupila do kin už šestá epizoda akční série Transformers. Poprvé stojí více v popředí dívka a city.

Transformers, pokud to ctitelé jiného typu podívané ještě nezaregistrovali, to byly původně hračky v podobě robotů, kteří se dovedou proměnit v auta. Po animovaném seriálu si je vypůjčil hraný film z roku 2007, který se rychle rozrůstá o další epizody; sedmá přijde do kin příští rok, osmá v roce 2023, čili nynější „šestka“ napohled zosobňuje jen článek řetězce.

Fotogalerie

Nicméně vlastní rodině se vzdaluje přinejmenším ze tří důvodů. Jednak si trvá na samostatném názvu Bumblebee, jednak poprvé vyměnila režiséra – po pěti dílech Michaela Baye vystřídal Travis Knight, pro něhož jde o první hranou zkušenost po osobitém animovaném projektu Kubo a kouzelný meč. A zřejmě ze změny tvůrce vyplývá i třetí odlišnost: s dívčí hrdinkou vstupuje do rachotivých bitek mimozemských strojů víc vztahových prvků.

Oba jsou vlastně outsideři, osmnáctiletá brigádnice v podání Hailee Steinfeldové i její narozeninový dárek, žlutý brouk čili ojetý volkswagen. K jejich spojenectví hezky ladí nostalgické retro 80. let včetně písniček, a třebaže jim pohodu kazí jak John Cena coby vládní agent, tak soukmenovci zakukleného autíčka, kteří už zase hodlají na Zemi přenést své války, najdou si čas na projev citu, ačkoliv ani povinnou bojovou akci nezanedbávají.

Někdy Bumblebee dostává přídomek „spielbergovský“, čímž se vyjadřuje Knightův posun od dosavadních mechanických trikových efektů k rodinné variantě sci-fi typu E.T. - Mimozemšťan, kde se pracuje také s charaktery a emocemi.

Čekání na popelku

To všechno je sice pravda, ovšem pouze na způsob mírného pokroku v mezích zákona stanoveného značkou Transformers. Podřizuje se mu i dramaturgie, jež v rozporu s pravidly nástup hlavní hrdinky dlouho odkládá. 

Bumblebee

USA, 2018, 113 min

Režie: Travis Knight

Scénář:

Hrají: Hailee Steinfeld, John Cena, Jorge Lendeborg Jr., John Ortiz, Pamela Adlon, Jason Drucker, Dylan O'Brien, Justin Theroux, Angela Bassett, Stephen Schneider, Megyn Price, Peter Cullen a další

Hodnocení­: 60 %

Nejprve naservíruje povinnou dávku bitvy robotů s výkřiky „Vydržte!“ a „Zničte je!“, vysvětlí, kdo patří ke „zlým“ a proč „hodní“ hledají útočiště na Zemi, kde vzápětí následuje další akční honička za účasti armády. Je přehlednější než jindy, přesto na jejím konci zbude zase jen obvyklá hromada šrotu. Teprve pak se uvede popelka, jež dostane k osmnáctinám kýčovitou helmu na moped a příručku pozitivního myšlení, čímž si získá soucitné pochopení vrstevníků v sále. Než objeví titulní autíčko, uplyne půlhodina – a dál už je vše při starém.

Nicméně výsledek je příjemnější, vtipnější, vstřícnější a díkybohu výrazně kratší než předešlý díl, takže může rozšířit okruh diváků Transformers. Naopak pravověrní fanoušci série si mohou stěžovat, že čekali řinčení, nikoli dojímání.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Vyhrají ženy, či Tarantino? Jeho film s Pittem se dočkal sedmi minut ovací

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio (Cannes, 22. května 2019)

Pětadvacet let po vítězství Pulp Fiction: Historek z podsvětí by mohla v Cannes vyhrát i Tarantinova novinka Tenkrát v...

RECENZE: Sheldon odhalí v uplakané romanci Zlo s lidskou tváří

Z filmu Zlo s lidskou tváří

Podle odhadů jich zabil stovku, k třiceti vraždám mladých žen se Ted Bundy doznal a skončil na elektrickém křesle. V...

Akční hrdina John Wick 3 porazil v kinech pokémony i Avengers

Z filmu John Wick 3

Keanu Reeves, Halle Berryová a jejich vynalézavé bojové pomůcky včetně psů si došli o víkendu v českých kinech pro...

Najdete na iDNES.cz