Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RECENZE: Kdo touží po pravdě, ať přepne. Koruna je hlavně znamenité drama

  10:53
Kinobox
89,3%
Čtvrtá série fenoménu Koruna, seriálu o osudech britské královské rodiny, postavila před jeho tvůrce Petera Morgana těžký úkol. Představit divákům osobnosti a události, které už povětšinou buďto sami sledovali nebo na ně mají alespoň nějaký názor.

Děj se posouvá blíže současnosti. Začíná v roce 1977 a končí na začátku devadesátých let. Na scénu přichází princezna Diana, Margaret Thatcherová, válka o Falklandy i spory o odsouzení apartheidu v Jihoafrické republice.

Nových deset epizod má dva zásadní dějové oblouky. Oba se soustředí spíše než na jednotlivé charaktery na vzájemnou vztahovou dynamiku postav. Ať už jde o Charlese a Dianu, kteří se od smyšleného, leč kouzelného seznámení řítí vstříc krizi manželství, nebo o královnu Alžbětu a její vztah k první britské premiérce, jež se od generačních sympatií posouvá k tvrdému souboji hodnot.

Také proto se od minulé neděle internetový prostor plní reakcemi laiků poučených Wikipedií i diskuzemi odborníků na téma historické přesnosti nové série. Pitvají se cesta Charlese a Diany do Austrálie, detaily na její garderobě, proběhnutí myši okolo nohou královny-matky a stranou pozornosti nezůstává ani rodinný život Thatcherové.

Tvůrci jsou pod faktografickým drobnohledem, až se zapomíná, že Koruna je v první řadě dramatické, nikoliv edukativní či dokumentární dílo. Dílo, které se dlouhodobě drží nad průměrem původní produkce streamovacích služeb. Jenže jednomu to nedá – co kdyby to byla pravda a ti monarchové, jež denně vídáme ve zprávách, opravdu byli takoví?

Morgan k takovým otázkám logicky sám vybízí, prostřednictvím autorské licence dovede znamenitě vystihnout charaktery i jejich vztahy tak, aby přesně odpovídaly tomu, co nikdy nebylo vyřčeno, ale většina si to „tak nějak myslí”. 

Jedovatý Charles

Někdy to bohužel přehání a zbytečnou zkratkovitostí a senzacechtivostí dostává své hrdiny a hlavně jejich představitele do úzkých. Občas jde i proti logice postav, což u scenáristy jeho kvalit zamrzí.

Příkladem budiž vykreslení prince Charlese a jeho nynější manželky Camilly jako strůjců jedovatého komplotu proti bezbranné princezně Dianě. Z konceptu vypadává taktéž přehrocená konfrontace Thatcherové a královny ve věci sankcí vůči JAR. Na druhé straně – už sama premiérka ve své pozdější autobiografii napsala, že některé příběhy jsou natolik silné, že si je člověk prostě musí vymyslet. Otázkou zůstává, který příběh je silnější v této sérii.

Odpověď však netřeba hledat dlouho. I přes herecký talent vždy dokonale přihrbeného Joshe O’Connora (českým divákům známý například ze seriálu Durrellovi) a půvabně přirozené Emmy Corrinové, vítězí linie s Alžbětou II. a Margaret Thatcherovou. A to nejen díky vždy přesné Olivii Colmanové (ani její pověstná fobie z koní na obrazovce nelze rozpoznat) a možná ještě lepší Gillian Andersonové v roli Thatcherové, ale především díky odhalení pochyb a neduhů, kterými královna trpí a prozatím zůstávaly spíše stranou pozornosti. 

Myšlenka, že Thatcherová je v hloubi duše mnohem kultivovanější charakter než členové královské rodiny, je zde podána znamenitě.

Mezi silné momenty čtvrté série patří ještě rozhovor královny s Michaelem Faganem, který se dvakrát vloupal do Buckinghamského paláce, a příjemně překvapí i krátký návrat předchozí představitelky Alžběty II. Claire Foyové. 

Čemu by mohl Morgan v budoucnu poskytnout více prostoru, jsou sourozenecké vztahy mezi všemi potomky Alžběty II. a prince Philipa. Před kamerou se setkávají jen na moment, přesto se dá mluvit o scéně, která v sérii nejvýmluvněji vykreslí charakter prince Charlese.

Koruna

75 %

VB / USA, 2016–, 58 min

Scénář: Peter Morgan

Hrají: Claire Foy, Olivia Colman, Josh O'Connor, Emma Corrin, Helena Bonham Carter a další

Streamovací služby: Netflix

Kinobox: 89 %

IMDb: 8.6

Zároveň by nebylo od věci členům královského dvora konečně přiznat trochu toho sexuálního života, leč s tím má Koruna dlouhodobě problém. Dříve alespoň trochu erotického náboje zastávala postava princezny Margaret, tentokrát však o něj připravil i ji.

O čtvrté sérii Koruny se prozatím mluví jako o té vůbec nejlepší. A lepší než předchozí opravdu je. Když však přijde na srovnání s první a druhou, je lepší se prozatím zdržet hodnocení. A to minimálně do roku 2022, kdy Netflix uvede pátou sérii. 

V plánu je nakonec i natáčení šesté. Peter Morgan totiž svá dřívější prohlášení, že pátou sérií končí, odvolal. Prý už není tak unavený. S královskou rodinou proto chce ještě chvíli vydržet. Co na to asi říká Meghan Markle?

  • Nejčtenější

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

17. června 2024  11:50

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart....

Strach posílá muzikál Anděl Páně k soudu. Karlín jej uvede v upravené verzi

12. června 2024  16:29

Hudební divadlo Karlín vypustí pasáže muzikálu Anděl Páně, o kterých režisér Jiří Strach tvrdí, že...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Drogy a aktivismus. Umělci ostře vystoupili proti směru AVU i Národní galerie

14. června 2024  17:31

Údajně neúnosné poměry na Akademii výtvarných umění a v Národní galerii kritizuje petice, kterou...

Byla jsem na sebe přísná. Trvalo najít pochopení pro své „chyby“, říká Langerová

11. června 2024

Rozstřel Aneta Langerová letos slaví dvacet let na scéně. Výběrovým albem Zázračné písně krajina 20 LET,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

To on z nás dělal osobnosti. Se Schmidem se loučili Eben, Dejdar i Lábus

13. června 2024  12:51,  aktualizováno  15:09

Poslední rozloučení se zesnulým legendárním divadelníkem Janem Schmidem se za účasti všech předních...

RECENZE: Tne do živého masa. Jo Nesbo si s hororem poradil na výbornou

18. června 2024

Premium Slavný norský detektivkář Jo Nesbo, přeložený do víc než padesátky jazyků, má v češtině novinku,...

Okleštěný Anděl Páně. Režii jsme Strachovi nabídli, hájí se karlínská scéna

17. června 2024  14:12

Dokud nerozhodne soud, bude Hudební divadlo Karlín uvádět oblíbený muzikál Anděl Páně v okleštěné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

17. června 2024  11:50

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart....

RECENZE: Tanec kolem ohně. Aurora toho má hodně na srdci, možná až příliš

17. června 2024  11:31

Norská zpěvačka Aurora, která se představila na loňském ročníku Metronome Prague, vydala podle...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...