Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stygimoloch, carnotaurus, dracorex a Jeff Goldblum. Prostě Jurský svět

  8:56
Jistě, hrají tu i lidé, dokonce hvězdný Chris Pratt. Nicméně fanoušci Jurského světa se na pokračování s podtitulem Zánik říše, jež míří do kin, těší hlavně kvůli novým pravěkým stvořením.

Premiérový příběh je celkem pátý, počítá-li se původní trilogie Jurský park, druhý v sérii Jurský svět a první, jejž natočil Juan Antonio Bayona, původem španělský tvůrce hororového Sirotčince či katastrofického dramatu o vlně tsunami Nic nás nerozdělí.

Přinejmenším Colin Trevorrow, jenž natočil první Jurský svět z roku 2015, s Derekem Connollym psal i scénář nynější „dvojky“ a na rok 2021 již ohlásil třetí epizodu, to naznačuje. Premiérový díl označil za „napínavější a děsivější“ než předchozí vlastní snímek. Přiznal také, že Bayonu na postu režiséra si přál díky jeho schopnostem dříve, než se tato možnost stala reálnou, a výslednou podobu Zániku říše shrnul slovy „jako když se Mission: Impossible potká s dinosaury a se Sirotčincem“.

Navzdory zmíněnému posunu se však novinka hlásí k otcům zakladatelům. Jednak nese v záhlaví slogan Život si najde cestu, který zazněl v úvodním Jurském parku z roku 1993, jednak se vrací na scénu Jeff Goldblum, jehož hrdina tehdy zmíněný výrok pronesl. 

Herec svůj návrat potvrdil až koncem loňského roku: do říše dinosaurů znovu nastoupil pětadvacet let od vzniku prvního hitu v režii Stevena Spielberga a jednadvacet let po svém rozloučení v příběhu Ztracený svět: Jurský park.

Záhadný Goldblum

Na otázku, jaká je jeho nynější role, odpovídá Goldblum s vyhýbavou nadsázkou: „Je malá – však víte, vždycky mě mohou vystřihnout. Ale pokud ve filmu zůstanu, pak alespoň v rozsahu snítky petržele nebo drobné ozdůbky, nicméně doufám, že s pořádným účinkem!“

Bayona potvrdil, že Goldblum tu vystupuje spíše jako host, ale i když jeho role „není velká po stránce akce, je velice smysluplná, pokud jde o příběh“. Navíc prý herec nastoupil před kameru s plnovousem a varováním: „Říkal jsem vám, že to bude katastrofa, a to už je jisté.“

Jistě měl na mysli jiný typ katastrofy, než jaký obsahuje scénář. Podle režiséra začne Zánik říše velkou akční sekvencí ve stylu prologů bondovek, hlavní nebezpečí se však teprve připravuje. Na exotickém ostrově, kam lákal unikátní zábavní park Jurský svět, než se zvířatům podařilo utéct z klecí, už nezůstali žádní lidé. Přesto se za prehistorickými tvory musí nyní vrátit: na ostrově se totiž probudila tamní sopka a dinosaurům již podruhé v dějinách hrozí vyhynutí.

V záchranné výpravě nechybí dvojice z minulého Jurského světa, jejíž souhru si zopakovali Bryce Dallas Howardová a Chris Pratt. Na Isla Nublar jim však nehrozí jen sežrání, zašlápnutí či sežehnutí lávou, stanou se navíc nedobrovolnými aktéry falešné hry, která v konečném důsledku může život na celé planetě vrátit o miliony let zpátky.

Trevorrow slibuje paralelu s moderní dobou, která zvířata zneužívá k lékařským pokusům, drží je v zoologických zahradách jako vězně či je využívá místo vojenských zbraní, ale kvůli morálnímu kázání se na Jurský svět nechodí. Jeho hlavní magnety, řazeno abecedně, mají následující jména.

Allosaurus, ankylosaurus, apatosaurus, baryonyx, brachiosaurus, carnotaurus čili masožravý býk. Dále compsognathus, gallimimus, mosasaurus, pteranodon, sinoceratops, stegosaurus, stygimoloch, triceratops. Pochopitelně nechybí starý dobrý známý T-Rex či velociraptor, ale ani ankylosaurus, dilophosaurus, dimetrodon, býložravý dracorex, mononykus nebo malý rohatý protoceratops.

Tvůrci slíbili fanouškům, že pravěkých zvířat bude v Zániku říše daleko více než kdykoli předtím, včetně dosud neviděných druhů. „Osobně jsem nejvíc pyšný na nového hybridního dinosaura, kterého jsme nazvali indoraptor,“ prozradil Bayona, který točil ve Velké Británii a na Havaji od února do července loňského roku, a to s nejvyšším rozpočtem své dosavadní kariéry.

Otázka je, zda vůbec může zopakovat úspěch minulého vzkříšení dinosauří ságy. Snímek Jurský svět utržil celosvětově skoro 1,7 miliardy dolarů, nadto jej doprovázely vesměs příznivé recenze, kdežto recenzentské známky Zániku říše se drží kolem průměru.

Jako u zubaře?

Názory se ovšem různí. Ve Vanity Fair shrnul recenzent Richard Lawson, že je to rozhodně promyšlenější a zajímavější film než jeho předchůdce. Owen Gleiberman z Variety vidí také mírné zlepšení, nicméně dodává, že je to první snímek celé ságy, který navenek předstírá, že mu nejde jen o dobrodružnou jízdu, načež skončí právě a pouze u průměrné jízdy. A Dave White pojmenoval pro TheWrap hlavní problém snímku bonmotem, že „tvůrci zacházejí s napínavými akčními sekvencemi způsobem, jakým většina z nás chodí k zubaři“.

Okamžik pravdy však teprve přijde. Film totiž startuje na pokračování, po španělské světové premiéře začal v menších zemích a už má na kontě 150 milionů dolarů, ačkoli do Číny vstupuje teprve nyní a na severoamerický trh dokonce až příští týden spolu s Českem.

  • Nejčtenější

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

17. června 2024  11:50

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart....

Zemřel herec Donald Sutherland, hvězda filmů Obyčejní lidé či MASH

20. června 2024  19:30,  aktualizováno 

Ve věku 88 let zemřel kanadský herec Donald Sutherland, hvězda filmu Obyčejní lidé, Tucet špinavců...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Knížák, Svěrák a spol. podepsali petici plnou dezinformací, tvrdí AVU i galerie

18. června 2024  16:27

K petici, která minulý týden ostře napadla současný stav Akademie výtvarného umění i Národní...

Zemřel hudebník Dario G. Autor tanečních hitů i hymny mistrovství světa

18. června 2024  8:05

Zemřel hudebník a producent Paul Spencer, známý jako Dario G. Bylo mu 53 let. Autor tanečních hitů...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Synovy divočiny bych těžko skousával, raději mě nezve, říká Jaromír Meduna

21. června 2024

Premium Otec z něj chtěl mít ekonoma, on se však vydal uměleckou cestou. Herec a dabér Jaromír Meduna...

Piráta z Karibiku napadl žralok. Surfař a herec Tamayo Perry zahynul na Havaji

24. června 2024  12:07

Po útoku žraloka u havajského ostrova Oahu v neděli odpoledne zemřel člen pobřežní hlídky, surfař a...

Zemřel filmový producent Jan Jíra, podílel se i na oscarovém snímku Kolja

24. června 2024  11:35

Ve věku 87 let zemřel filmový producent a distributor Jan Jíra. Stál u zrodu Československých...

Hrubá ukázka síly. V Ostravě příští rok zaburácí metalová kapela Pantera

24. června 2024  10:32

Ocelová hudba v ocelovém městě. Do Ostravy přijede v únoru příštího roku koncertovat americká...

RECENZE: Hrdince filmu Birthday Girl znásilnili dceru. A loď pluje dál

24. června 2024

Premium Matka pozve dceru s její kamarádkou na plavbu po Karibiku. Bezstarostná nálada filmu Birthday Girl...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...