Stygimoloch, carnotaurus, dracorex a Jeff Goldblum. Prostě Jurský svět

  8:56aktualizováno  8:56
Jistě, hrají tu i lidé, dokonce hvězdný Chris Pratt. Nicméně fanoušci Jurského světa se na pokračování s podtitulem Zánik říše, jež míří do kin, těší hlavně kvůli novým pravěkým stvořením.

Premiérový příběh je celkem pátý, počítá-li se původní trilogie Jurský park, druhý v sérii Jurský svět a první, jejž natočil Juan Antonio Bayona, původem španělský tvůrce hororového Sirotčince či katastrofického dramatu o vlně tsunami Nic nás nerozdělí.

Přinejmenším Colin Trevorrow, jenž natočil první Jurský svět z roku 2015, s Derekem Connollym psal i scénář nynější „dvojky“ a na rok 2021 již ohlásil třetí epizodu, to naznačuje. Premiérový díl označil za „napínavější a děsivější“ než předchozí vlastní snímek. Přiznal také, že Bayonu na postu režiséra si přál díky jeho schopnostem dříve, než se tato možnost stala reálnou, a výslednou podobu Zániku říše shrnul slovy „jako když se Mission: Impossible potká s dinosaury a se Sirotčincem“.

Fotogalerie

Navzdory zmíněnému posunu se však novinka hlásí k otcům zakladatelům. Jednak nese v záhlaví slogan Život si najde cestu, který zazněl v úvodním Jurském parku z roku 1993, jednak se vrací na scénu Jeff Goldblum, jehož hrdina tehdy zmíněný výrok pronesl. 

Herec svůj návrat potvrdil až koncem loňského roku: do říše dinosaurů znovu nastoupil pětadvacet let od vzniku prvního hitu v režii Stevena Spielberga a jednadvacet let po svém rozloučení v příběhu Ztracený svět: Jurský park.

Záhadný Goldblum

Na otázku, jaká je jeho nynější role, odpovídá Goldblum s vyhýbavou nadsázkou: „Je malá – však víte, vždycky mě mohou vystřihnout. Ale pokud ve filmu zůstanu, pak alespoň v rozsahu snítky petržele nebo drobné ozdůbky, nicméně doufám, že s pořádným účinkem!“

Bayona potvrdil, že Goldblum tu vystupuje spíše jako host, ale i když jeho role „není velká po stránce akce, je velice smysluplná, pokud jde o příběh“. Navíc prý herec nastoupil před kameru s plnovousem a varováním: „Říkal jsem vám, že to bude katastrofa, a to už je jisté.“

Jistě měl na mysli jiný typ katastrofy, než jaký obsahuje scénář. Podle režiséra začne Zánik říše velkou akční sekvencí ve stylu prologů bondovek, hlavní nebezpečí se však teprve připravuje. Na exotickém ostrově, kam lákal unikátní zábavní park Jurský svět, než se zvířatům podařilo utéct z klecí, už nezůstali žádní lidé. Přesto se za prehistorickými tvory musí nyní vrátit: na ostrově se totiž probudila tamní sopka a dinosaurům již podruhé v dějinách hrozí vyhynutí.

V záchranné výpravě nechybí dvojice z minulého Jurského světa, jejíž souhru si zopakovali Bryce Dallas Howardová a Chris Pratt. Na Isla Nublar jim však nehrozí jen sežrání, zašlápnutí či sežehnutí lávou, stanou se navíc nedobrovolnými aktéry falešné hry, která v konečném důsledku může život na celé planetě vrátit o miliony let zpátky.

Trevorrow slibuje paralelu s moderní dobou, která zvířata zneužívá k lékařským pokusům, drží je v zoologických zahradách jako vězně či je využívá místo vojenských zbraní, ale kvůli morálnímu kázání se na Jurský svět nechodí. Jeho hlavní magnety, řazeno abecedně, mají následující jména.

Allosaurus, ankylosaurus, apatosaurus, baryonyx, brachiosaurus, carnotaurus čili masožravý býk. Dále compsognathus, gallimimus, mosasaurus, pteranodon, sinoceratops, stegosaurus, stygimoloch, triceratops. Pochopitelně nechybí starý dobrý známý T-Rex či velociraptor, ale ani ankylosaurus, dilophosaurus, dimetrodon, býložravý dracorex, mononykus nebo malý rohatý protoceratops.

Tvůrci slíbili fanouškům, že pravěkých zvířat bude v Zániku říše daleko více než kdykoli předtím, včetně dosud neviděných druhů. „Osobně jsem nejvíc pyšný na nového hybridního dinosaura, kterého jsme nazvali indoraptor,“ prozradil Bayona, který točil ve Velké Británii a na Havaji od února do července loňského roku, a to s nejvyšším rozpočtem své dosavadní kariéry.

Otázka je, zda vůbec může zopakovat úspěch minulého vzkříšení dinosauří ságy. Snímek Jurský svět utržil celosvětově skoro 1,7 miliardy dolarů, nadto jej doprovázely vesměs příznivé recenze, kdežto recenzentské známky Zániku říše se drží kolem průměru.

Jako u zubaře?

Názory se ovšem různí. Ve Vanity Fair shrnul recenzent Richard Lawson, že je to rozhodně promyšlenější a zajímavější film než jeho předchůdce. Owen Gleiberman z Variety vidí také mírné zlepšení, nicméně dodává, že je to první snímek celé ságy, který navenek předstírá, že mu nejde jen o dobrodružnou jízdu, načež skončí právě a pouze u průměrné jízdy. A Dave White pojmenoval pro TheWrap hlavní problém snímku bonmotem, že „tvůrci zacházejí s napínavými akčními sekvencemi způsobem, jakým většina z nás chodí k zubaři“.

Okamžik pravdy však teprve přijde. Film totiž startuje na pokračování, po španělské světové premiéře začal v menších zemích a už má na kontě 150 milionů dolarů, ačkoli do Číny vstupuje teprve nyní a na severoamerický trh dokonce až příští týden spolu s Českem.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Jiřina Bohdalová trpěla jeden večer, Hra o trůny celé roky

Isaac Hempstead Wright (vpravo) jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Tak nám zabili Jiřinu Bohdalovou. Samozřejmě pouze její postavu, což se prý herečce v nedělním filmu Klec stalo vůbec...

DO KINA: Týden plný hvězd. Banderas, Efron a Will Smith jako džin

Will Smith ve filmu Aladin

Čtyři z pěti premiér týdne hýří hollywoodskými jmény. K poctám míří Bolest a sláva, kde v režii Pedra Almodóvara hraje...

VIDEO: Plastová lahev u volby krále. I ve finále Hry o trůny našli chybu

Další chyba? Ve finále GoT se objevila lahev

Kelímek s kávou, který lze na okamžik spatřit ve čtvrtém díle poslední série Hry o trůny, se už stal symbolem...

Najdete na iDNES.cz