Jak vypadaly děkovné proslovy? Nejlepší dokument: politická výzva, a to hned ve dvojím podání. Kostýmy: politika. Herečka v hlavní roli: politika. Televizní film: politika. Televizní seriál: politika, dokonce s apelem Nevolte Miloše Zemana - jako by se snad teprve schylovalo k prezidentským volbám.
Hlavním motivem celé filmařské kampaně se stala svoboda médií, jmenovitě pak „boj za svobodnou Českou televizi“. Ano, Kavčí hory jsou v současné době pod palbou zejména z protilehlého kopce, kde sídlí TV Barrandov, ale způsob jejich obrany na filmovém svátku se jeví poněkud nešťastným.
Na 25. ročníku Lvů soutěžilo 51 filmů, z toho 29 vzniklo v koprodukci s veřejnoprávní obrazovkou. ČT tak plní svou povinnost ze zákona, nicméně mohutné filmařské zbrojení se pak nutně vystavuje podezření, že pod praporem nezávislosti brání umělci také své vlastní živobytí.
Ostatně mají v tom praxi. Český lev už zažil výlevy ve stylu „národní film umírá, státe, dej nám peníze“. Když poté kinematografie dostala přidáno, pro změnu se státu veřejně uctivě děkovalo. Zase nuda. A nyní se ceremoniál použil ke zformování fronty na podporu ČT.
Obava filmařů je pochopitelná, bez obrazovky veřejné služby by zůstali odkázáni jen na tvorbu podprůměrných komedií, do nichž vstupují komerční stanice. Právě ČT však kvůli jejich podpoře může být bita nejvíce. Přenos ceremoniálu totiž vysílala - a jak asi dopadla v očích diváka?
Není žádným tajemstvím, že ze šesti vyznamenaných hraných děl se v kinech loni výrazněji prosadila dvě až tři, zejména film Po strništi bos s půlmilionovou návštěvností. A když má publikum konečně šanci zjistit něco víc také o zbylých titulech, místo toho dostane v sobotu večer politické školení.
To je přesně voda na mlýn kritiků ČT a navíc další krok k sebevraždě českého filmu. Hollywood už oplakal nízkou sledovanost Oscarů, kde menšinové filmy bojovaly o prostor mezi aktivistickými projevy o sexuálním násilí. Po tuzemské nudě lví masáže se skoro chce říci: Zlaté hnutí MeToo!