Pro Komedii omylů zmýlená neplatí

  0:01aktualizováno  0:01
Režisér Ivan Rajmont musel během posledních několika měsíců se Shakespearem vstávat i usínat: ledva dokončil pozdní Shakespearovu hru Dva vznešení příbuzní v Národním divadle, vrhl se rovnou na Komedii omylů pro Letní shakespearovské slavnosti.

Letní shakespearovské slavnosti - Komedie omylů | foto: ECHO, Viktor Kronbauer

Na Komedii omylů však není znát režijní únava: Rajmont se do příběhu, který staví na nedorozuměních plynoucích ze záměn dvou párů identických dvojčat – pánů a jejich sluhů – pustil s vervou.

Crazy Shakespeare
Na Komedii omylů, fraškovitou zábavu, by dnes klidně seděl termín crazy komedie. Ztřeštěné zvraty a gagy mají na svědomí dva páry bratrů-dvojčat, které od sebe jako kojence odtrhla bouře a nyní se míjejí v jednom městě. Ti první jsou v něm doma, druzí cizinci.

Ale záměny identity také vedou hrdiny, aby se ptali, kým vlastně jsou. Do bláznivého kolotoče tak vnášejí podtón takřka existenciální. Ten však režie nezdůrazňuje a soustředí se na budování komických situací.

. Shakespeare zdolává rekordy

Letošní ročník přehlídky láká i na seriálové hvězdy

Rajmont našel ke hře dobrý klíč: jeden pár dvojčat žije v "civilizovaných" Syrakusách, druhý v orientálně "divokém" Efesu. Komika a nepochopení se tak dobře kryjí se vzájemným kulturním šokem.
Antifolus a Dromio syrakuští přicházejí do arabského města oděni v safari stylu jak párek Angličanů na výletě. Jejich orientální protějšky, Antifolus a Dromio efeští, mají nejen turbany, ale i temperamentní způsoby.

Letní shakespearovské slavnosti - Komedie omylůRajmontův stylizovaný pohled na orient má rysy karikatury, v níž zužitkoval leckteré klišé, ale je to náhled podobně pohádkově laskavý jako "balkánské" království Monte Albo ve Třech veteránech. V Komedii omylů tak má místo lenivost místního muže zákona (David Steigerwald), kterému jde jen o vlastní blaho natolik, že i efeskému knížeti klidně štípne peněženku. Ostatně i vládce Efesu má v sobě něco z krutosti a současně nevyzpytatelné velkorysosti starodávného paši a soudobého diktátora, který pod tradičním oděvem nosí vojenskou uniformu.

Výborní herci
Velkým kladem jsou také herci. Vynikající práci odvádějí Martin Pechlát a Filip Rajmont, dobře odstiňující své dvojrole, které staví především na kontrastu Západu a Východu. Antifolus a Dromio syrakuští jsou v gestech uměřenější, také jejich vztah je méně podřízený hiearchii sluha – pán.

Přesto je velmi komické pozorovat, jak Antifolus syrakuský bez přemýšlení s převahou Evropana přijímá nenadálé pocty a dary: asi jako turista, který se pranic nediví, že všechno je v tom cizím městě "jakoby jen pro něj".

Letní shakespearovské slavnosti - Komedie omylů

S pány drží krok i ženy – z alternací jsem měla štěstí na Lucii Trmíkovou jako Adrianu a Kateřinu Holánovou coby Lucianu. Obě disponují vášnivostí i určitou moudrostí (to platí zejména o Lucianě) žen, které žijí ve zdánlivě podřízeném postavení. S chutí lze pohledět též na herce v epizodních úlohách, například zlatníka Angela Martina Hofmanna, kombinujícího poníženost a protřelost východního obchodníka.

Ivan Rajmont pro Letní shakespearovské slavnosti vytvořil vkusnou letní komedii s řadou nápadů a bez zbytečně třeskutého humoru. To vůbec není málo. Naopak: kéž by letní představení měla standardně takovou úroveň.

LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI - Komedie omylů
Pražský hrad, režie I. Rajmont, hrají M. Pechlát, F. Rajmont, K. Holánová, J. Čvančarová (alt. L. Trmíková), M. Holubcová a další. Délka 105 min.
Hodnocení MF DNES: 70 %


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Vášáryová, Lasica, Huba i Kňažko. Léto velké slovenské hvězdy nevynechá

Emília Vášáryová, Milan Kňažko, Milan Lasica ve hře Rybárik kráľovský

Hned v prvním představení, které v úterý večer zahajuje v pražském divadle Studio DVA tradiční přehlídku Léto...

Antická Štvanice zve na komedii. Čtyři muži ztvární chrobáka, boha i ženu

Motiv z plakátu čtvrtého ročníku Antické Štvanice

Příběh z doby, kdy bozi odvracejí od Řecka zrak, času ekonomické krize a zadlužení na mezinárodní úrovni. Na zdánlivě...

Najdete na iDNES.cz