XXX - d) Literatura
RECENZE: Slovenské krimi Dívka v mlze je zdařilý a šokující debut
Pětatřicetiletý David Meizner není zrovna příjemný člověk. Je soustředěný pouze na sebe, přehání to s alkoholem a z barů si vodí ženy na jednu noc, což si docela vtipně omlouvá konstatováním, že je...
Vítězem Ceny Jiřího Ortena se stal Vojtěch Vacek za sbírku básní Měňagon
Laureátem 35. ročníku Ceny Jiřího Ortena se stal Vojtěch Vacek. Porotu zaujal básnickou sbírkou Měňagon. Ve sbírce jsou obsaženy autorovy texty z posledních pěti let. Ocenění se uděluje talentovaným...
Man Bookerovu cenu dostala nejmladší autorka za zatím nejdelší román
Prestižní literární Man Bookerovu cenu dostala osmadvacetiletá Novozélanďanka Eleanor Cattonová za román The Luminaries (Velikáni) a stala se nejmladší držitelkou tohoto ocenění. V úterý to oznámila...
Manželé z Brna „usvědčili“ Škvoreckého z chyb v jeho vzpomínkách
Jako nadšení čtenáři vstoupili po Listopadu 1989 manželé Přibáňovi z Brna do Společnosti Josefa Škvoreckého. Tak začala jejich editorská práce na vydaných i nevydaných dílech slavného spisovatele....
Okuste, jak se žilo na kavárenském červeném plyši
Když se řekne "kavárna", vybaví se často ta z počátku minulého století. Prostor inspirující a kvasící, tržiště generací a idejí. Teď pronikl do knihy i na výstavu.
Velký vypravěč Márquez v roli zapisovatele
V knize Dobrodružství Miguela Littína v Chile, jež nyní vyšla česky, se kolumbijský nositel Nobelovy ceny vlastně vrátil ke své původní, novinářské profesi.
Otec Pipi Punčochaté už nesmí být černošským králem
Efraim Punčochatý, tatínek legendární pohádkové cácorky Pipi Punčochaté, už pro posluchače rozhlasu v Norsku není "černošským králem", za něhož jej jeho copatá dcera s hrdostí označovala.
Co má společného Kraus s Klausem? A se Zemanem?
Knižní biografický rozhovor s hercem a moderátorem Janem Krausem Pravdu, prosím! je netypický. V úloze tazatelky jej s ním totiž vedla jeho kolegyně, herečka Eva Holubová.
Sex letos nejhůř popsal Hollingshead
Pochybnou cenu nejhoršího sexu v literárním díle získal za letošní rok začínající britský autor Iain Hollingshead za svůj román Twenty Something.
Přečtěte si o hudbě. A poslouchejte ji
Hudbu je bezpochyby lepší poslouchat, než si o ní číst. Vědět, co se za kterým dílem a jménem skrývá za příběh, nám ale mnohdy umožní lépe pochopit i náročnější žánry.
Dobrodružné výpravy za exotikou i do historie
Jak se vyhnout přízemním mrazíkům? Nejlépe vyrazit někam do exotických krajin. Nebo si doma vlézt do postele a aspoň si o nich něco přečíst.
Bond, Marlowe a ti druzí...
Je osvěžující občas sáhnout ke klasikům. Nejen si připomenout knihy, které už jsme měli možnost číst. Dodnes i u největších jmen světové literatury existují díla, která v češtině vycházejí poprvé.
Dvousvazkové Universum - praktické, ale těžké
Nová dvousvazková všeobecná encyklopedie Universum shrnuje to nejdůležitější o světě na prahu 21. století.
O pražských bordelech, šotcích i barech
Magická Praha už není co bývala, můžeme se do ní ale vracet alespoň prostřednictvím knížek. A některé nás možná navedou i k nalezení jejího nového kouzla.
Encyklopedie herců sází hvězdy vedle figurkářů
První díl plánovaného několikasvazkového encyklopedického projektu Český film se věnuje osobnostem herců a hereček s příjmeními od A do K.
Kapradí, pejsci a říkadla na dětský noční stolek
Děti bývají vděčnými čtenáři už odmalička. Zde je několik tipů na knihy, kterými lze potomky potěšit, poučit, rozesmát či postrašit.
Co uvařit, jak péct a čím to zapít
Jídlo a pití - věčné téma knižní produkce. Zvláště před koncem roku, kdy tradičně nastává sváteční hodokvas. Které publikace mohou předvánoční shon zpříjemnit?
Knihy jen pro podvraťáky s domácím vězením
Běžnou součástí reklamních kampaní filmů i televizních snímků je vydání jejich literárních předloh, případně následného knižního zpracování. Platí to v žánrech pro děti, puberťáky, dospělé, ba i v...
Churchilla fotili s královnou, doutníkem i klokanem
Unikátní fotobiografie nabízí přes 200 pohledů na nejvýznamnějšího britského politika minulého století Winstona Churchilla.
Reinerová je Velkou dámou německé literatury
Českou německy píšící spisovatelku Lenku Reinerovou vyznamenal německý prezident Horst Köhler Velkým křížem řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo za její celoživotní dílo.
Klaus si bude číst v encyklopedii Universum
Prezident Václav Klaus včera v Národním muzeu pokřtil novou dvousvazkovou encyklopedii Universum. Popřál jí, aby se nejen dobře prodávala, ale měla i hodně čtenářů. "Já jím budu," dodal.
Somr a další načetli bibli pro internetovou éru
V podobě audionahrávky přichází na trh nový překlad biblického Nového zákona. Více než dvacet hodin předčítání zabere devatenáct CD. Celek bude možné si zdarma stáhnout z internetu.
To byl mistr aktu Rudolf Kremlička
V souvislosti se soubornou výstavou Rudolfa Kremličky v Domě u Kamenného zvonu vydalo nakladatelství Academia dvě pozoruhodné publikace: malířovu monografii a soubor textů, které se k jeho osobnosti...
Sexy Claudia a pár dalších životů
Životopisy slavných osobností patří k nejoblíbenějším literárním žánrům. Je-li se navíc v obrazové příloze na co dívat, potěšení je dvojnásobné.
Zemřel William Styron, autor Sophiiny volby
Známý americký spisovatel William Styron zemřel. Skonal po dlouhé nemoci ve věku 81 let. Proslavily ho romány Sophiina volba a Doznání Nata Turnera.
Courtney Love je chytrá, ale sprostá blondýna
Rockerka, příležitostná herečka a především vdova po Kurtu Cobainovi Courtney Love vydává své deníky. Nesou název Sprostá blondýna.
Popis atentátu na papeže vystrašil Vatikán
Papeži Benediktu XVI. hrozí podle románu Spiknutí proti papeži během nadcházející návštěvy Turecka atentát. Ačkoli jde o fikci, téma vyvolalo ve Vatikánu obavy.
To jsou paradoxy, pane Vaněk...
V souborném vydání s názvem V hlavní roli Ferdinand Vaněk vyšlo devět divadelních her předních českých dramatiků, jejichž protagonistou je alter ego Václava Havla.
Kafkovu cenu dostal Japonec Murakami
Slavný spisovatel Haruki Murakami převzal prestižní tuzemské literární ocenění a uvedl román Kafka na pobřeží.
Chaplin nudil Woolfovou i děvečku od krav
K postupně počešťovanému dílu významné anglické spisovatelky Virginie Woolfové přibyl další velmi důležitý svazek: výběr z jejích Deníků.
Jak Amerika objevuje dramatika Václava Havla
I když se rušný New York na první pohled nemusí zdát právě ideálním místem k soustředění, první český prezident Václav Havel zde hledá ticho a klid, které nenalézá v Praze.
Bída, sex a erotika marockýma očima
Číst a psát se Maročan Muhammad Šukrí (1935–2004) naučil až v jednadvaceti letech. Přesto se stal úspěšným spisovatelem.
Vydejte se po stopách velkých civilizací
Jako každý rok se s blížícími se Vánocemi čím dál víc objevují na pultech knihkupectví výpravné publikace, jako stvořené k darování. Řada z nich se zabývá vděčnými tématy úsvitu lidské historie.
Starý prasák znovu zasahuje
Charles Bukowski sice už dnes asi není největší noční můrou mravokárců, jeho literární tvorba nicméně ani ve světě s postmoderně zpřeházenými hodnotami není žádný čajíček.
Český obr k Američanům: vládl TGM, nebo IBM?
Spisovatelka a výtvarnice Lucie Seifertová zažívá triumf. Její obří leporelo Historie udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí proniklo do USA.
Ceny za literaturu dostali Körner a Frölich
Pozaik a scenárista Vladimír Körner a překladatel z angličtiny a severských jazyků František Frölich převzali státní ceny za literaturu.