Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

XXX - 2) Recenze a glosy

Velký vypravěč Márquez v roli zapisovatele

V knize Dobrodružství Miguela Littína v Chile, jež nyní vyšla česky, se kolumbijský nositel Nobelovy ceny vlastně vrátil ke své původní, novinářské profesi.

24. února 2007  14:36

Doma je Claptonovi vždycky dobře

Šedesátiletý Eric Clapton je jistota, na kterou se může posluchač spolehnout. Platí to i pro novou desku Back Home (Návrat domů), která kytarového básníka a citlivého zpěváka zavedla k popu.

31. srpna 2005

Kidmanové coby čarodějce kouzla nestačí

Milý, úhledný, milý, neškodný, milý, ospalý, milý – a pořád dokola, až se chce nahlas zívat. Takový je film Moje krásná čarodějka s Nicole Kidmanovou v titulní roli, ukázkový příklad, že romantické...

31. srpna 2005

Ivaně Chýlkové alkoholismus sluší

Mladý muž, vdaná žena a láska její mladé dcery. Švandovo divadlo v Praze nabídlo Absolventa, hru, která jistě stojí za čas a finance investované do návštěvy divadla.

29. srpna 2005  14:31

Šamanka Smith byla v Praze jako doma

Rockové emoce, zaujetí pro politická témata i bezprostřední komunikaci s publikem nabídla americká zpěvačka a básnířka Patti Smith, která v pátek vystoupila v pražském Divadle Archa.

28. srpna 2005  19:43

Herecký král reklamy je Brouk

Ne všechny filmy s českým dabingem jsou výhradně pro děti. Ovšem v případě snímku Můj auťák Brouk jde o spolehlivé vodítko. Úředně sice nosí nálepku komedie pro celou rodinu, ale dospělý by ji sotva...

26. srpna 2005

Bizarní postavy z hradu Gormenghast čtenáře potěší

Zatímco britští zakladatelé žánru fantasy C. S. Lewis a J. R. R. Tolkien jsou u nás dobře známi, dílo Mervyna Peaka si může český čtenář vychutnat teprve od roku 2004, kdy nakladatelství Argo vydalo...

26. srpna 2005

Hamlet je poučením pro producenty muzikálů

Několik repríz znovuvzkříšeného a zdárně přepracovaného muzikálu Hamlet Janka Ledeckého bylo v Divadle Kalich především výstavní skříní pro zahraniční producenty a dalším krůčkem na cestě na vysněnou...

26. srpna 2005

Kdo se rád bojí, ať jde na půdu

V rodině hororů, jež se nebývale rozrůstá, patří Klíč spíše k pevnému kmeni duchařské klasiky než k nové větvi masového vybíjení teenagerů.

25. srpna 2005

Jedna vražda zdaleka nestačí, miláčku

Až budete ráno dávat pusu manželce či pokojně spícímu děcku, ujistěte se, zda jsou naživu. Protože pokud jste jim četli ukolébavku na dobrou noc, čeká vás možná velké překvapení.

24. srpna 2005

Příběh o spravedlnosti, kouzla zbavený

Americká kakaová urban/r&b zpěvačka podle všeho nesmí vypadat jinak než skvěle. Dráždivě hledící Amerie má v tomto bodě splněno na výtečnou.

24. srpna 2005

Čtení na deku: humor a ironie

Dva pražští, generačně spříznění literáti, textař, básník a redaktor Jan Nejedlý (1971) a spisovatel Bohuslav Vaněk-Úvalský (1970), vydali sešitky s křiklavými obálkami a hlavičkou Čtení na deku.

24. srpna 2005

Detailní anatomie jednoho povstání

Kniha autora Stanislava Kokošky se sice jmenuje Praha v květnu 1945, události, které popisuje, se ovšem neodehrávají jen v metropoli na Vltavě. O osudu Prahy, Československa i pražského povstání se...

23. srpna 2005  10:14

Shakira, mastička na hemeroidy

Shakira, krásná dívka s ďábelskými boky, které dokáží být jak zdivočelí koně, vydala nové album Fijación Oral Vol. 1, nazpívané v rodné španělštině. Nerozumíte španělsky? Nevadí, počkejte si na...

23. srpna 2005

Stále svá a přitom jiná Bittová

Iva Bittová je svéráznou postavou (nejen) české hudební scény. Vyzkoušela si mnohé muzikantské polohy. Nové album Elida se pohybuje v žánru, který je Bittové nejspíš nejbližší, a tím je alternativa.

22. srpna 2005

Žraloci a delfíni chutnají jako nugát

Když čtenář listuje Atlasem moří a oceánů, který vydalo Universum Euromedia Group, jako by si pochutnával na různorodé bonboniéře. A dočká se i nugátových lahůdeček.

22. srpna 2005

Vysmátí kriminálníci: Hlavně bejt v klídku

Fun Lovin' Criminals se evidentně dobře baví. S nepostradatelnou cigaretou v puse si to tentokrát šinou ulicemi New Yourku, kterému věnovali aktuální album Livin' In The City.

22. srpna 2005  12:49

Země hojnosti a hodných Arabů

Rozdíl mezi Zemí hojnosti a dokumentem Fahrenheit 9/11 odpovídá rozdílu mezi jejich tvůrci Wimem Wendersem a Michaelem Moorem. Moore je účelový protibushovský aktivista, kdežto Wenders stále ještě...

21. srpna 2005

Ako to nemá vyzerať

Je to možná předsudek, ale když interpret v několika řádcích obsáhle a pajánsky děkuje stvořiteli vesmíru, jímají mne už předem pochybnosti. A Akon na svém debutovém albu děkuje až maniakálně.

19. srpna 2005  15:34

Hit amerických čtenářů vyšel v češtině

Prvotina Naprosto osvětleno mladého autora Jonathana Safrana Foera (narozen 1977) sklidila ve Spojených státech před třemi lety ohromný úspěch.

19. srpna 2005

Jak se neutopit s přitažlivou Niveou

Krasotinka Nivea vytáhla do boje s druhým albem, pojmenovaným (možná s jistou návodnou symbolikou) Complicated.

18. srpna 2005  11:09

Bestseller: dívka chce čelit rasismu a zemřít

Dramata současného světa včetně terorismu se nevyhnula ani literatuře pro děti a mládež. Příkladem je román anglické černošské autorky Malorie Blackmanové nazvaný Šachmat (Checkmate) o dívce, která...

18. srpna 2005

Holubí Pearl Harbor pro prvňáčky

Pro Valianta, animovanou komedii o hrdinné letce poštovních holubů za druhé světové války, lze najít dvě smířlivá ospravedlnění. Jinak je totiž Valiant neboli Udatný, jak se jmenuje drobný holoubek s...

18. srpna 2005

Není to šmíra, ale ani Národní

Luboš Javůrek, kapelník Bokomary si v monotématických albech zjevně libuje. Nasvědčuje tomu nový počin, který dostal název Cena Thálie.

17. srpna 2005

RECENZE: Karlík a továrna na čokoládu - Depp ve stylu Michaela Jacksona

80 %

Nepropadnout kouzlu filmu Karlík a továrna na čokoládu může jen člověk povýšený, zatrpklý a barvoslepý.

17. srpna 2005

Ukřivděný bolševik vzpomíná

Je dobře, že Arnošt Kolman napsal na sklonku svého života memoáry. Měly by se stát povinnou četbou pro všechny mladé, kteří koketují se socialismem a komunismem, zvláště pak pro naivní západní...

17. srpna 2005

Oko tornáda čtenáře unese a nepustí

Strhující tajemný příběh Alice Blanchardové Oko tornáda nedovolí čtenáři rozečtenou knihu na dlouho odložit. Od začátku do konce napětí nepolevuje. Tajemný a krutý vrah drasticky likviduje své oběti...

15. srpna 2005  10:58

Márquez plýtvá vypravěčským uměním

Jako by kontroverzní novelou Na paměť mým smutným courám stárnoucí kolumbijský čaroděj slova Gabriel García Márquez (1927) předhodil světu sebeironickou a zároveň trochu riskantní závěť.

14. srpna 2005

Hitlerův komplikovaný milostný život

Ani šest desítek let, které uplynuly od konce druhé světové války, zdá se, nijak neubralo na zájmu badatelů a čtenářů o období nacismu a zejména temnou postavu Adolfa Hitlera.

13. srpna 2005

Šílený žabák útočí na české uši. A bude hůř

Hudební mánie jménem Crazy Frog se přestěhovala do Česka. Singl Axel F s klipem o šíleném animovaném žabákovi už hrají televize. A teď vychází celé album.

12. srpna 2005

Poselství židovských žen

Po premiéře loni v lednu v židovském muzeu v San Francisku (v tomto městě autor žije) nebo po výstavě ve slovenském Popradu v letošním předjaří přibyl soubor Yehudhith amerického fotografa Elliota...

12. srpna 2005

Výškrabky klouzající k podbízení

Boybandy jsou odjakživa konstruovány se záměrem vydělat a britská čtveřice Blue – nebo ti co za ní stojí v pozadí – nelení přinášet další důkazy.

11. srpna 2005  17:23

Jak to dělaj irský kluci

Jeden z nejslavnějších irských opilých bardů Shane MacGowan se na přelomu milénia zpovídal své bývalé přítelkyni Victorii ze všech svých hříchů (to zejména) i dobrých skutků (výjimečně). Výsledkem je...

11. srpna 2005  17:06

Občanská výchova a Leninův návrat

U německého filmu Občanská výchova stojí v rubrice žánr čtyři položky: komedie, krimi, drama, romance. Distributor měl ještě připsat poznámku: Nehodící se škrtněte. Jako první by šla pryč komedie.

11. srpna 2005

Postupně chladnoucí koláč Roba Thomase

Rob Thomas, zpěvák kapely Matchbox 20, je v Evropě znám hlavně díky hitu Smooth, kterou napsal a nazpíval pro Carlose Santanu na album Supernatural. Nyní zkouší štěstí sólové s albem Something To Be.

10. srpna 2005  14:11

Americká idyla a její příliš trpké konce

Devadesátá léta zastihla Philipa Rotha, klíčového amerického židovského spisovatele, v plné síle. Za prózy z oné dekády, z nichž některé vyšly i v Česku (Odkaz, Operace Shylock), získal řadu uznání.

10. srpna 2005