Manželé z Brna „usvědčili“ Škvoreckého z chyb v jeho vzpomínkách

  13:06aktualizováno  13:06
Jako nadšení čtenáři vstoupili po Listopadu 1989 manželé Přibáňovi z Brna do Společnosti Josefa Škvoreckého. Tak začala jejich editorská práce na vydaných i nevydaných dílech slavného spisovatele. Časem už patřili k blízkým přátelům zesnulého spisovatele.

Alena Přibáňová mimo jiné editovala knihy s korespondencí spisovatele Josefa Škvoreckého. | foto: Archiv manželů Přibáňových

Literární vědec Michal Přibáň a jeho žena Alena pro česká nakladatelství zpracovali třeba nikdy nevydanou Škvoreckého poezii, filmové scénáře, ale taky detektivky.

Teprve před pěti týdny vyšel v nakladatelství Books and cards zatím poslední díl Škvoreckého spisů, Na shledanou v lepších časech.

"Je to utříděná a komentovaná korespondence Josefa a jeho přítele z mládí, Lubomíra Dorůžky. Jejich přátelství vydrželo velmi dlouho. Škvorecký žil venku a Dorůžka tady. Psali si pod krycími jmény a na krycí adresy. Čteme podpisy různých odesilatelů, ale jsou to pořád oni dva," líčí Michal Přibáň.

Nechával si posílat Evu Pilarovou i nahrávky Semaforu

V knize, kterou s manželkou Alenou Přibáň editoval, se čtenář dozví, jakou hudbu si nechal Škvorecký za normalizace do Kanady posílat. "U Dorůžky si objednával třeba Evu Pilarovou nebo sestry Elefteriadu, ale taky všechno z divadla Semafor. Škvorecký mu zase posílal věci, které vydával v 68 Publishers," popisuje Přibáň.

Škvorecký a Brno

Velmi blízké přátelství pojilo zesnulého Josefa Škvoreckého s manželi Přibáňovými. Oba redakčně připravili k vydání knihu Škvoreckého korespondence, dosud nevydanou poezii a také jeho detektivky.
Pracovali rovněž na filmových scénářích, které Škvorecký napsal v kanadské emigraci a které nebyly nikdy zfilmovány. Manželé Přibáňovi umožnili jejich vydání v Česku.
Předposlední beletristickou práci Škvoreckého, sci-fi novelu Pulchra, vydalo v roce 2002 brněnské nakladatelství Petrov péčí jejího majitele Martina Reinera.

Veškeré úpravy před vydáním řešili Přibáňovi se Škvoreckým emailem. Po roce 2000 pracovní dopisování přerostlo v přátelství.

Brněnští editoři pak Škvoreckého několikrát navštívili v Torontu. "V nadsázce se dá říct, že jsme hráli roli jakýchsi adoptivních vnoučat. Mysleli jsme, že se u Škvoreckých netrhnou dveře. Kdepak, byli poměrně osamělí," vzpomíná Alena na první setkání.

Josef Škvorecký dokázal i v závěru života své přátele úžasně bavit. "Naposledy jsem tam byla v květnu 2010. Tehdy už byl velmi slabý. Ale když bylo komu, vyprávěl u stolu nejrůznější historky jako dřív," dodává Alena.

Podle Přibáně Škvorecký všechny své zajímavější zážitky halil do osobitých historek. "Po čase už sám nevěděl, jak to bylo v reálu. Občas jsme ho tak nechtěně usvědčili z nesrovnalostí v jeho vlastních publikovaných vzpomínkách. Zajímali nás třeba lidé z náchodského okolí v období protektorátu. Mluvil jsem osobně s několika, kteří ho tam pamatují. A pánové z kapely mu odpustili, že se k nim v románech jako Danny Smiřický připsal, i když s nimi nehrál. Zato ženy, které Danny obdivoval, většinou příliš pochopení neměly," usmívá se Přibáň.

Josef Škvorecký a Brno

Škvorecký po revoluci často jezdil do Prahy a Náchoda. Několikrát navštívil i Brno. "Byla to vždycky událost. Příliš ale nevítal pozornost médií. Proto si do itineráře nechal třeba napsat, že bude tři dny v Polsku na univerzitách, a přitom se někde v Praze schoval s přáteli," vzpomíná Přibáň.

Nakladatele zaujal kvůli básníku Blatnému

Škvoreckého znal dobře i brněnský nakladatel Martin Reiner, majitel zaniklého vydavatelství Petrov a nově Druhé město. V roce 2002 vydal Škvoreckého román Pulchra.

"Zajímal mě proto, že v 68 Publishers vydal také brněnského básníka Ivana Blatného," vzpomněl Reiner, který Škvoreckého na začátku 90. let uvedl v Brně ve Vysokoškolském klubu na Gorkého ulici.

"Byl okouzlený situací, která v republice po revoluci nastala," dodal Reiner.

Autor:

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Tříletá dívka balancovala v okně deset metrů nad zemí, její matka spala

Brněnská městská policie si převzala nová auta

Tříleté dítě ve čtvrtek zachraňovali strážníci v Brně. Dívenka se pohybovala na parapetu otevřeného okna deset metrů...

Vepřo knedlo zelo ve formě zmrzliny neprošlo, ale plísňový sýr boduje

Alžběta Floriánová a Aneli Mrázová (na snímku) nabízí své Brnuky na Zelném...

Lidé na jižní Moravě zaplatí za originální zmrzlinu i 55 korun. Zákazníky lákají hlavně kvalitní suroviny a neobvyklé...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz