Starý prasák znovu zasahuje

  17:16aktualizováno  17:16
Charles Bukowski sice už dnes asi není největší noční můrou mravokárců, jeho literární tvorba nicméně ani ve světě s postmoderně zpřeházenými hodnotami není žádný čajíček.

Charles Bukowski | foto: Argo

Knižní tipy iDNES.cz
Předcházející knižní tipy najdete zde

Charles Bukowski: PŘÍBĚHY OBYČEJNÉHO ŠÍLENSTVÍ
Příběhy obyčejného šílenstvíV nových překladech Boba Hýska, Michaly Markové a Martina Svobody vycházejí klasické Bukowského povídky z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, spadající spolu s povídkovými sbírkami Zápisky starého prasáka a Nejkrásnější ženská ve městě do tzv. "Prasácké trilogie". Autor v nich dělá své pověsti "největšího prasáka americké literatury" skutečně čest, jeho texty s pijáckými, sexuálními či kriminálnickými tématy ale (většinou) nejsou samoúčelně drsné, nepostrádají druhý plán, humor ani mnoho - jakkoli svérázné - poezie.
Vydal: Argo. Kategorie: Beletrie

Bernard De Wetter: OHROŽENÁ ZVÍŘATA
Ohrožená zvířataJe to nepříjemné zjištění, ale skoro všechna z nejznámějších exotických zvířat, na která si člověk bez problémů vzpomene, najde v této knize. Fotografie v ní tvoří více než padesát procent obsahu, tím osloví především menší čtenáře, stručné texty přinášejí vždy nejzákladnější popis každého živočišného druhu, další odstavce se věnují důvodům jejich ohrožení a možnostem nápravy současného stavu.
Vydal: Fragment. Kategorie: Příroda

Keith Ablow: PROJEKCE
ProjekceKeith Ablow je občanským povoláním psychiatr, zaměřený na soudní lékařství a není tedy divu, že se hlavní hrdina Projekce i románu Popření, který vyšel před několika měsíci u téhož nakladatelství, věnuje témuž zaměstnání. Psychiatr Frank Clevenger řeší případ plastického chirurga Lucase, u něhož si není jist mírou jeho viny. Výsledky jeho pátrání jsou otřesné...
Vydal: BB/art. Kategorie: Krimi

Sven Nordqvist: JAK BYL FIŠKUS MALÝ A ZTRATIL SE
Jak byl Fiškus malý a ztratil sePohádkový příběh známého švédského autora o dědovi Pettsonovi a jeho malém mluvícím kocourovi Fiškusovi, kterého na objevné výpravě kolem dědova domu zaskočí setkání se starým jezevcem, ale všechno samozřejmě dobře dopadne. Bohatě ilustrovaná knížka velkého formátu je určena dětem od pěti let.
Vydal: Knižní klub. Kategorie: Pro děti

Ulla Rhanová: FUCK & GO
Fuck & Go"Proč se muži nechtějí vázat a ženy si za to mohou samy," praví se v podtitulu kontroverzně nazvané knihy. Autorka řeší zábavným a ironickým způsobem otázky samoty v kontextu dnešní společnosti, důvody vidí nejen v odlišnosti nátur obou pohlaví, ale také v řadě předsudků a zavedených modelů chování, vtištěných lidem do podvědomí často prostřednictvím médií.
Vydal: Rybka Publishers. Kategorie: Partnerství

Colin Lewis: BONSAJ - UMĚNÍ TVORBY
BonsajBonsaje mají stejně ctitelů jako odpůrců: jedni vyznávají jejich krásu a styl, druzí hovoří o nepřirozeném znásilňování přírody. Ti, kteří se přiklání k prvnímu náhledu, jistě ocení přehlednou bohatě ilustrovanou neobvykle napsanou příručku, jejíž autor vypráví o tvorbě bonsají výhradně na základě vlastních bohatých zkušeností.
Vydal: BB/art. Kategorie: Hobby

Lucie Olivová (ed.): KLENOTY ČÍNSKÉ LITERATURY
Klenoty čínské literaturyObsažná antologie vybírá neznámější a nejdůležitější díla klasické čínské literatury od starověku až po moderní dobu. Filozofické texty, mýty, poezie, próza i ukázky dramat. Na překladech se podílela plejáda předních českých sinologů, ale i literátů (Karel Šiktanc, Josef Hiršal, Jan Vladislav ad.). U jednotlivých ukázek samozřejmě nechybějí literárněhistorické komentáře a medailony autorů.
Vydal: Portál. Kategorie: Literární historie

ŠKOLA KRESBY A MALBY
Škola kresby a malbyPrůvodce pro začínající výtvarné umělce probírá výtvarné techniky od úplných základů (jaké vybrat materiály a prostředky), seznamuje s technickými postupy kresby a malby a za použití mnoha ilustrujících příkladů vysvětluje, jak přistupovat k základním výtvarným procesům - zachycení lidské postavy, krajiny a zátiší.
Vydal: Ikar. Kategorie: Příručky

Daniel Easterman: K
KAutor si pohrává s tématem tzv. "alternativní historie". Napínavý politicko-špionážní příběh pracuje s předpokladem, že se v prezidentských volbách v USA dostal v roce 1932 k moci kandidát, za nímž stojí Ku Klux Klan a v Americe nastoluje nacionalistický policejní režim, plánující v dalších letech spojenectví s nacistickým Německem.
Vydal: BB/art. Kategorie: Thriller

Michal Suchánek, Richard Genzer: CHYTROST NEJSOU ŽÁDNÉ ČÁRY
Chytrost nejsou žádné čáryLiterární pokusy dvojice protagonistů kontroverzního humoristického pořadu Tele Tele sestávají z dialogů, minipovídek, pseudodeníků, písňových textů a dalších krátkých útvarů, plně se držících intencí jejich zavedeného způsobu vtipkování. Jako bonus je uveden přepis on-line rozhovoru s čtenáři iDNES.cz letos v květnu. 
Vydal: Nakladatelství XYZ. Kategorie: Humor

Jacqui Baileyová: OHROMUJÍCÍ FAKTA O ZVÍŘATECH
Ohromující fakta o zvířatechZbytečně až příliš bombasticky nazvaná kniha přináší zajímavé informace ze světa všech zvířecích "říší": o savcích, ptácích, plazech, hmyzu i rybách. Nejrůznější zvířecí "rekordy" (např. Který živočich je vysoký jako strom) jsou vyváženy důležitými odpověďmi na časté otázky dětí (Co má velbloud ve svém hrbu?, Proč jsou zebry pruhované? apod.).
Vydal: Fragment. Kategorie: Příroda

V.J. Cruise: PŘÍPAD TRUDEAU
Případ TrudeauNapínavý příběh z oblasti věčné zimy. Tři vědečtí pracovníci kanadské stanice za polárním kruhem za záhadných okolností tragicky zemřou, případ řeší americká bioložka. Ve stejné době se v severních mořích rozbíhá utajená akce ruského vojenského námořnictva, kterou zasáhne tajemná infekce...
Vydal: Knižní klub. Kategorie: Thriller

Paulo Coelho: JAKO ŘEKA, JEŽ PLYNE
Jako řeka, jež plyneVýběr kratších, původně novinových textů u nás enormně populárního brazilského autora obsahuje Coelhovy vzpomínky, krátké příběhy i obecné úvahy z let 1998 - 2005. Kniha je- už od podstaty - osobnější než jiné Coelhovy knihy, má nicméně pro autora typickou poetiku a způsob myšlení, které čtenáře dělí na autorovy ctitele i odpůrce.
Vydal: Argo. Kategorie: Beletrie

Inna Rottová: A NA HLAVU SE SNÁŠEJÍ DĚJINY
A na hlavu se snášejí dějiny...aneb privátní události v datech, stojí v podtitulu další knihy původem ruské, už několik dekád v Čechách žijící a píšící autorky. Na osudu jedné rodiny spisovatelka prezentuje převratné události minulého století, kterými prošlo několik generací Středoevropanů. Dějišti rozsáhlé románové fresky jsou Čechy, Polsko, Francie, Rusko a Kanada.
Vydal: Mladá fronta. Kategorie: Beletrie

1000 TAHAČŮ
1000 tahačůV řadě technických encyklopedií, jejíž minulým tématem byly lokomotivy, nyní došlo na tahače a nákladní auta. Chronologicky řazená publikace mapuje prostřednictvím stovek fotografií a doprovodných textů vývoj těchto vozů od prvních pokusů až po dnešní těžkotonážní modely či závodní stroje. Nechybějí technické parametry každého uvedeného vozu.
Vydal: Knižní klub. Kategorie: Doprava

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

RECENZE: Akce střídá akci. Hrdinný Pérák zasáhl cíl

Z komiksu Pérák: Oko budoucnosti

Legendárního Péráka je poslední dobou všude plno. Nyní je k mání komiksové album s titulem „Pérák: Oko budoucnosti“...

Horor, nebo dětský příběh? Hodinový strojek je poučný i děsivý

Philip Pullman

Hororová povídka i poučný příběh pro děti. Autora populárního Zlatého kompasu, tak často přirovnávaného k Letopisům...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz