Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Starý prasák znovu zasahuje

  17:16aktualizováno  17:16
Charles Bukowski sice už dnes asi není největší noční můrou mravokárců, jeho literární tvorba nicméně ani ve světě s postmoderně zpřeházenými hodnotami není žádný čajíček.

Charles Bukowski | foto: Argo

Knižní tipy iDNES.cz
Předcházející knižní tipy najdete zde

Charles Bukowski: PŘÍBĚHY OBYČEJNÉHO ŠÍLENSTVÍ
Příběhy obyčejného šílenstvíV nových překladech Boba Hýska, Michaly Markové a Martina Svobody vycházejí klasické Bukowského povídky z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, spadající spolu s povídkovými sbírkami Zápisky starého prasáka a Nejkrásnější ženská ve městě do tzv. "Prasácké trilogie". Autor v nich dělá své pověsti "největšího prasáka americké literatury" skutečně čest, jeho texty s pijáckými, sexuálními či kriminálnickými tématy ale (většinou) nejsou samoúčelně drsné, nepostrádají druhý plán, humor ani mnoho - jakkoli svérázné - poezie.
Vydal: Argo. Kategorie: Beletrie

Bernard De Wetter: OHROŽENÁ ZVÍŘATA
Ohrožená zvířataJe to nepříjemné zjištění, ale skoro všechna z nejznámějších exotických zvířat, na která si člověk bez problémů vzpomene, najde v této knize. Fotografie v ní tvoří více než padesát procent obsahu, tím osloví především menší čtenáře, stručné texty přinášejí vždy nejzákladnější popis každého živočišného druhu, další odstavce se věnují důvodům jejich ohrožení a možnostem nápravy současného stavu.
Vydal: Fragment. Kategorie: Příroda

Keith Ablow: PROJEKCE
ProjekceKeith Ablow je občanským povoláním psychiatr, zaměřený na soudní lékařství a není tedy divu, že se hlavní hrdina Projekce i románu Popření, který vyšel před několika měsíci u téhož nakladatelství, věnuje témuž zaměstnání. Psychiatr Frank Clevenger řeší případ plastického chirurga Lucase, u něhož si není jist mírou jeho viny. Výsledky jeho pátrání jsou otřesné...
Vydal: BB/art. Kategorie: Krimi

Sven Nordqvist: JAK BYL FIŠKUS MALÝ A ZTRATIL SE
Jak byl Fiškus malý a ztratil sePohádkový příběh známého švédského autora o dědovi Pettsonovi a jeho malém mluvícím kocourovi Fiškusovi, kterého na objevné výpravě kolem dědova domu zaskočí setkání se starým jezevcem, ale všechno samozřejmě dobře dopadne. Bohatě ilustrovaná knížka velkého formátu je určena dětem od pěti let.
Vydal: Knižní klub. Kategorie: Pro děti

Ulla Rhanová: FUCK & GO
Fuck & Go"Proč se muži nechtějí vázat a ženy si za to mohou samy," praví se v podtitulu kontroverzně nazvané knihy. Autorka řeší zábavným a ironickým způsobem otázky samoty v kontextu dnešní společnosti, důvody vidí nejen v odlišnosti nátur obou pohlaví, ale také v řadě předsudků a zavedených modelů chování, vtištěných lidem do podvědomí často prostřednictvím médií.
Vydal: Rybka Publishers. Kategorie: Partnerství

Colin Lewis: BONSAJ - UMĚNÍ TVORBY
BonsajBonsaje mají stejně ctitelů jako odpůrců: jedni vyznávají jejich krásu a styl, druzí hovoří o nepřirozeném znásilňování přírody. Ti, kteří se přiklání k prvnímu náhledu, jistě ocení přehlednou bohatě ilustrovanou neobvykle napsanou příručku, jejíž autor vypráví o tvorbě bonsají výhradně na základě vlastních bohatých zkušeností.
Vydal: BB/art. Kategorie: Hobby

Lucie Olivová (ed.): KLENOTY ČÍNSKÉ LITERATURY
Klenoty čínské literaturyObsažná antologie vybírá neznámější a nejdůležitější díla klasické čínské literatury od starověku až po moderní dobu. Filozofické texty, mýty, poezie, próza i ukázky dramat. Na překladech se podílela plejáda předních českých sinologů, ale i literátů (Karel Šiktanc, Josef Hiršal, Jan Vladislav ad.). U jednotlivých ukázek samozřejmě nechybějí literárněhistorické komentáře a medailony autorů.
Vydal: Portál. Kategorie: Literární historie

ŠKOLA KRESBY A MALBY
Škola kresby a malbyPrůvodce pro začínající výtvarné umělce probírá výtvarné techniky od úplných základů (jaké vybrat materiály a prostředky), seznamuje s technickými postupy kresby a malby a za použití mnoha ilustrujících příkladů vysvětluje, jak přistupovat k základním výtvarným procesům - zachycení lidské postavy, krajiny a zátiší.
Vydal: Ikar. Kategorie: Příručky

Daniel Easterman: K
KAutor si pohrává s tématem tzv. "alternativní historie". Napínavý politicko-špionážní příběh pracuje s předpokladem, že se v prezidentských volbách v USA dostal v roce 1932 k moci kandidát, za nímž stojí Ku Klux Klan a v Americe nastoluje nacionalistický policejní režim, plánující v dalších letech spojenectví s nacistickým Německem.
Vydal: BB/art. Kategorie: Thriller

Michal Suchánek, Richard Genzer: CHYTROST NEJSOU ŽÁDNÉ ČÁRY
Chytrost nejsou žádné čáryLiterární pokusy dvojice protagonistů kontroverzního humoristického pořadu Tele Tele sestávají z dialogů, minipovídek, pseudodeníků, písňových textů a dalších krátkých útvarů, plně se držících intencí jejich zavedeného způsobu vtipkování. Jako bonus je uveden přepis on-line rozhovoru s čtenáři iDNES.cz letos v květnu. 
Vydal: Nakladatelství XYZ. Kategorie: Humor

Jacqui Baileyová: OHROMUJÍCÍ FAKTA O ZVÍŘATECH
Ohromující fakta o zvířatechZbytečně až příliš bombasticky nazvaná kniha přináší zajímavé informace ze světa všech zvířecích "říší": o savcích, ptácích, plazech, hmyzu i rybách. Nejrůznější zvířecí "rekordy" (např. Který živočich je vysoký jako strom) jsou vyváženy důležitými odpověďmi na časté otázky dětí (Co má velbloud ve svém hrbu?, Proč jsou zebry pruhované? apod.).
Vydal: Fragment. Kategorie: Příroda

V.J. Cruise: PŘÍPAD TRUDEAU
Případ TrudeauNapínavý příběh z oblasti věčné zimy. Tři vědečtí pracovníci kanadské stanice za polárním kruhem za záhadných okolností tragicky zemřou, případ řeší americká bioložka. Ve stejné době se v severních mořích rozbíhá utajená akce ruského vojenského námořnictva, kterou zasáhne tajemná infekce...
Vydal: Knižní klub. Kategorie: Thriller

Paulo Coelho: JAKO ŘEKA, JEŽ PLYNE
Jako řeka, jež plyneVýběr kratších, původně novinových textů u nás enormně populárního brazilského autora obsahuje Coelhovy vzpomínky, krátké příběhy i obecné úvahy z let 1998 - 2005. Kniha je- už od podstaty - osobnější než jiné Coelhovy knihy, má nicméně pro autora typickou poetiku a způsob myšlení, které čtenáře dělí na autorovy ctitele i odpůrce.
Vydal: Argo. Kategorie: Beletrie

Inna Rottová: A NA HLAVU SE SNÁŠEJÍ DĚJINY
A na hlavu se snášejí dějiny...aneb privátní události v datech, stojí v podtitulu další knihy původem ruské, už několik dekád v Čechách žijící a píšící autorky. Na osudu jedné rodiny spisovatelka prezentuje převratné události minulého století, kterými prošlo několik generací Středoevropanů. Dějišti rozsáhlé románové fresky jsou Čechy, Polsko, Francie, Rusko a Kanada.
Vydal: Mladá fronta. Kategorie: Beletrie

1000 TAHAČŮ
1000 tahačůV řadě technických encyklopedií, jejíž minulým tématem byly lokomotivy, nyní došlo na tahače a nákladní auta. Chronologicky řazená publikace mapuje prostřednictvím stovek fotografií a doprovodných textů vývoj těchto vozů od prvních pokusů až po dnešní těžkotonážní modely či závodní stroje. Nechybějí technické parametry každého uvedeného vozu.
Vydal: Knižní klub. Kategorie: Doprava

Autoři:
  • Nejčtenější

RECENZE: Stockholmský syndrom, konečně domácí thriller z vyšší ligy

Kriminální thriller Stockholmský syndrom, jehož první část odvysílala Česká televize v neděli večer a druhou nasadí...

RECENZE: Zlatí Krejzovi. Slunečná vypráví o svaté Popelce na traktoru

Bylo nebylo, jeden statkář měl dvě dcery. Zlou městskou fiflenu, která cynicky vydělávala na realitách, a hodnou...

RECENZE: Srdcová královna ví, jaké dovedou být ženy herečky a bestie

Počínaje Absolventem a konče Ženami v pokušení se už vyprávěl mnohokrát, totiž románek zralé dámy s mladíčkem. Jenže...

Český animovaný snímek Dcera nominovali na Oscara, Marhoul neuspěl

Americká filmová akademie vyhlásila nominace na Oscary. Mezi pětici v kategorii krátký animovaný film se dostal i český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Tupí a tupější se snaží přesvědčit, že komedie nemusí mít humor

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer uvedl premiéru svého Případu mrtvého nebožtíka tradiční populistickou frází, že...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

RECENZE: V srpnu 1968 zmizel. První terapie řeší trauma české emigrantky

Knihovnice Gail Mayová, která si už v útlém mládí čítala Freudovy spisy, chce být psychoterapeutkou. V rámci...

Premium

50 let Čtyřlístku. Kultovní komiks se narodil z lásky manželů Němečkových

Čtyřlístek oslavil padesáté narozeniny. Jeho rodiče Jaroslav a Lucie Němečkovi vybrali a okomentovali speciálně pro...

Zemřel Christopher Tolkien. Desítky let pečoval o odkaz slavného otce

Ve věku 95 let zemřel Christopher Tolkien, který se posledních několik desítek let věnoval literárnímu odkazu svého...

Zemřel Roger Scruton, britský filozof s vazbami na Česko

Po těžké nemoci v neděli zemřel konzervativní britský filozof, spisovatel a politolog Sir Roger Scruton. Bylo mu 75...

Najdete na iDNES.cz