Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 22. října 2021 Sabina

RECENZE: Intelektuálové pryč, Far Cry 6 je stále jen úmyslně béčková akce

  13:01
Kdo snad od nového dílu zavedené série stříleček v otevřeném světě čekal nějakou revoluci, bude rozhodně zklamán. Kdo se však chce jen královsky pobavit u vynikající akční hry, která sama sebe nebere příliš vážně, nemůže s šestým Far Cry sáhnout vedle.
80

Far Cry 6

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4, Xbox Series X/S, PlayStation 5
Výrobce: Ubisoft

 • Pořád stejně zábavný Far Cry jako vždy
 • Obrovská svoboda jak přistupovat k řešení problémů
 • Vtipné postavy i zvířecí společníci
 • Detailně promyšlený a vymodelovaný svět
 • Jako vždy skvělý záporák
 • Stále stejná hra jako před deseti lety
 • Vyjma silných PC nijak zázračná grafika
 • Příběh jen aby se neřeklo

Herní karta

Posmívat se sérii Far Cry a jejím fanouškům je asi tak smysluplné, jako se ofrňovat nad osmdesátkovými béčkovými filmy se Steavenem Seagalem. Viděli jste jeden a viděli jste všechny, kromě kulis se v nich prakticky nic nemění, jejich příběh pak nelze sledovat bez ironického úsměšku ve tváři. Jenže marná sláva, ne každý zdroj zábavy musí být intelektuálně podnětný se sociopolitickým přesahem a vypnout mozek je čas od času příjemné pro každého. Takže zatímco si kritici nad každým dílem brousí svůj ostrovtip, prodeje Far Cry díl od dílu stále rostou a dokazují, že lidé se rádi vracejí stále k tomu samému a namísto inovací za každou cenu dávají přednost pořádnému nášupu mnohokrát prověřené klasiky.

Far Cry 6

Far Cry 6 se nijak zásadně neliší od třetího dílu. Jen má hezčí grafiku.

I když se autoři z Ubisoftu dopředu zaklínali tím, že tentokrát dobře známý koncept střílení v otevřeném světě, který předvedl už první díl z roku 2004, výrazně inovují (viz naše preview), pravda je jinde. Zjednodušeně řečeno Far Cry 6 je Far Cry 3 v hezčí grafice zasazený do Karibiku. Některé dílčí prvky byly sice vylepšeny, jiné nahrazeny, náplň hry je ovšem po většinu času stejná, jakou předvedly tři poslední díly (a odbočky Primal a New Dawn k tomu). Že šestka nebude bavit odpůrce série, je nabíledni, neambiciózní nebo chcete-li zbabělá sázka na jistotu však může odradit i mnohé stávající fanoušky. Protože proč platit přibližně sedmnáct stovek za něco, co už jsme několikrát hráli?

Inu, prostě proto, že je to stále zábava, které se vzhledem k nulové konkurenci prakticky nedá přejíst. Ano, stříleček vychází spousta, ovšem žádná jiná nedokáže smysluplně zkombinovat singleplayerovou kampaň s naprostou svobodou konání. Díky obrovskému, do detailů propracovanému světu můžete k likvidaci nekonečných zástupů nepřátel přistupovat sto a jedním způsobem, což úspěšně pomáhá maskovat fakt, že v jádru děláte stále to samé dokola. Jinak řečeno, pokud vás hra už nudí, možná je to dáno prostě tím, že ji hrajete nudně. 

Po Himálaji, pravěku, americké Montaně a postapokalyptické pustině nás tentokrát tvůrci berou na fiktivní ostrov Yara, jehož předobrazem je skutečná Kuba a její autoritářský režim. Vaším cílem není nic menšího než zažehnout plamen revoluce a svrhnout diktátora Antóna Castilla, který v rámci vyššího dobra terorizuje její obyvatele. Jak už je v sérii zvykem, hlavní záporák je vskutku zapamatováníhodná figurka, jejíž nesporné charisma je ještě umocněno tím, že se o její ztvárnění postaral známý hollywoodský herec Giancarlo Esposito (známý především díky seriálu Perníkový táta).

Přestože si poprvé v historii série můžeme vybrat pohlaví hlavní postavy, a dokonce pak její tvář vidíme i ve filmových sekvencích, od příběhu rozhodně nečekejte víc než jen základní omáčku, která sotva drží příběhové mise pohromadě.

Far Cry 6

Kromě nespočetné flotily aut a letadel se tentokrát proběhneme i na koni.

Struktura jeho vyprávění je dobře známá – na začátku vás čeká krátká intenzivní scéna zoufalého boje o přežití, pak vás hra na malém „tréninkovém“ prostoru naučí základní principy ovládání a poté už jste vypuštěni do obrovského otevřeného světa. Ten je opět rozdělen do tří sfér vlivu, přičemž každá z nich funguje v podstatě samostatně a má vlastní dějový oblouk oddělený od těch ostatních.

Díky tomu sice máte v každé chvíli obrovský výběr toho, do jakého úkolu se pustit dál, na druhou stranu tím ovšem hlavní dějová linka ustupuje do pozadí a řešíte jen problémy lokálního rázu. Pozitivní je to v tom, že můžete kdykoli sednout jen na pár minut a plnit některý z desítek či stovek nahodilých úkolů, ať už jde o obligátní dobývání nepřátelských pevností, hledání pokladů, závodění nebo třeba kohoutí zápasy.

Anebo můžete ukrást libovolný dopravní prostředek (kromě aut, letadel a lodí jsou zde nově i koně), vypnout si všechen zbytečný grafický interface a jen tak se kochat uvěřitelně vybudovaným světem. Na rovinu řečeno, hru si nejlépe užijete, pokud ji budete správně dávkovat, při recenzentském maratonu jsem se bohužel nevyhnul stereotypu, nebylo totiž moc času jen tak se vyblbnout. 

Většina změn oproti předchozím dílům není na první pohled patrná, skrývají se totiž hlouběji v mechanikách hry, ve výsledku mají ovšem výrazné dopady. Tou zřejmě nejzásadnější novinkou je upuštění od RPG nadstavby a s tím spojeného vylepšování hráčovy postavy. Tentokrát už nesbíráme zkušenosti za zabíjení nepřátel a plnění úkolů, o potřebnou hloubku a motivaci prozkoumávat detailně každou lokaci ovšem naštěstí Far Cry nepřišel. Namísto učení se novým schopnostem je totiž potřeba vylepšovat vybavení. Každou část výstroje lze totiž mnoha způsoby, modifikovat, k čemuž budete potřebovat sbírat různě vzácné zdroje.

Far Cry 6

Svého avatara si konečně můžeme prohlédnout i z pohledu třetí osoby.

Díky tomu, že je možné nasbírané vybavení snadno měnit, můžete plynule střídat herní styly a na každou misi se připravit podle aktuální chuti. Nepřátelé jsou sice neskonale tupí, ale kromě toho mají i různé silné stránky a slabiny, o nichž se nejlépe dozvíte průzkumem pomocí dalekohledu. Poté už je jen na vás, jestli se do akce pustíte pěkně potichu a nenápadně, anebo na místě rozpoutáte pořádnou bitevní vřavu.

Na rozdíl od většiny konkurence zde neexistuje žádný „správný“ postup, takže pokud se rozhodnete namísto doporučeného plížení nepřátelskou pevnost vybombardovat ze vzduchu, až na výjimky s tím není problém. Naopak, autoři vás motivují ke zběsilejším akcím novou třídou speciálních zbraní nazvaných Supremos. Což není nic jiného, než klasické speciální útoky s dlouhou dobou nabíjení, které dokážou zásadně změnit situaci na bojišti. Použití těchto superschopností je sice efektivní, už tak přepálené hře však dává punc ryzí béčkovosti, když hlavní hrdina nosí na zádech batůžek s odpalovačem raket.

Že se ovšem hra pohybuje na samé hraně parodie, ovšem muselo být jasné každému, kdo viděl první trailer. Navzdory jinak vážnému příběhu tu například střílíme cédéčka s Macarenou, nepřátele odlákáváme pomocí hendikepovaného jezevčíka a mezi odbojáři najdeme i zneuznanou hip hopovou kapelu. Autoři tímto přístupem trochu shazují to obrovské množství práce, které věnovali pečlivému budování fiktivního světa, včetně takových detailů, jako že obyvatelé různých částí ostrova mají odlišný přízvuk. Na druhou stranu tím všem kritikům berou vítr z plachet, když na rovinu přiznávají, že nemají větší ambice než stvořit odpočinkovou akční jízdu. A to se jim bez debaty podařilo.

Far Cry 6

Příběh je sice jednoduchý, ale díky zajímavým postávám i docela zábavný.

Důležitou součástí celkového zážitku je technologické zpracování, které se poprvé může opřít o výkon nových konzolí. Bohužel, i když je na výsledek radost pohledět, žádný zásadní kvalitativní skok se nekoná. Ano, hra vypadá lépe než kdy předtím, je tomu tak ovšem spíš zasazením na tropický ostrov s až kýčovitými lagunami a západy slunce než díky technologickému pokroku. Hrál jsem na PS5, kde se hra svižně hýbala ve 4K a 60 FPS, že bych však byl svědkem nějakých grafických orgií, rozhodně říct nemůžu, a třeba výbuchy a oheň mi dokonce přišly vyloženě nepovedené. Nepotěší ani absence českých titulků.

Každopádně i tak si troufám říct, že jediný, kdo s novým Far Cry může být nespokojený, jsou naivové, kteří od něj čekali radikální změny. To, co hra chce dělat, dělá na špičkové úrovni, a že není chytrá ani originální, ještě není důvod k tomu ji zatracovat. Vzhledem k obrovským produkčním hodnotám lze vnímat jako zklamání, že se autoři nepokusili posunout celý koncept o něco dál, na druhou stranu její štědrý rozpočet byl možný právě jen díky tomu, že se hra umí zalíbit prakticky každému. Užít si s ní zábavu je proklatě snadné a o ničem jiném tato série nikdy nebyla.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

28 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 579 čtenářů

 • Nejčtenější

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...

Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

Lednice Xbox se okamžitě vyprodala, naštvaní lidé zahájili review bombing

Začalo to jako vtip, kterého se Microsoft obratně chytil. Nyní je z malé ledničky Xbox, která vypadá jako vlajková loď...

RECENZE: NHL 22 je po dlouhé době hokej, který si zaslouží vaše peníze

Příchod nových konzolí konečně vlil dlouhodobě upadající hokejové sérii od Electronic Arts čerstvou krev do žil. Hra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gang zlodějů kradl auta pomocí upraveného Game Boye

Britská policie zatkla tři zloděje aut, kteří během krátké doby odcizili pět vozů Mitsubishi Outlander v hodnotě více...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

 • Další z rubriky

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...