Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 7. prosince 2021 Ambrož, Benjamin

RECENZE: Postapokalyptický Far Cry New Dawn přidává nechtěné novinky

  0:01
Střílečka Far Cry New Dawn se odehrává sedmnáct let po jaderné apokalypse ve Far Cry 5 a celý příběh uzavírá. Zároveň představuje nové nepřátele a přichází s novými možnostmi, které hru naneštěstí jen uměle natahují. Střílečka je to ovšem pořád slušná. Pokud vás však pětka nebavila, můžete New Dawn s klidem vynechat.
70

Far Cry New Dawn

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4
Výrobce: Ubisoft

 • hledání přístupů do bunkrů
 • opětovné setkání s Otcem
 • přestřelky pořád zábavné
 • projížďky post-apo světem
 • svérázné postavy a některé zajímavé mise
 • výborná optimalizace
 • nevýrazná dvojčata
 • opětovné rabování zábavné není
 • uměle natahovaná herní doba přes vylepšování
 • výpadky AI u nepřátel

Herní karta

Far Cry New Dawn není plnotučný nový díl, ale o něco levnější, samostatně spustitelné rozšíření Far Cry 5. Do příběhu mohou snadno naskočit i ti, kteří pětku nehráli, New Dawn však má hodnotu hlavně pro ty, kteří ji dohráli. Vycházíme z konce, kdy kolem nás začaly růst jaderné hřiby. Starý svět zanikl.

Sedmnáct let poté se vracíme na místo činu s novou postavou. Jsme členem skupiny, která pomáhá napříč zničenými Spojenými státy komunitám postavit se na nohy a vybudovat novou společnost. Příjezd vlakem do fiktivní oblasti Hope Country, v níž se se Far Cry 5 a New Dawn odehrávají, však dopadne tragicky.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Vlak přepadnou bandité, jimž velí sestry Mickey a Lou. Bohužel se plně potvrdily mé obavy. Sestry jsou sice kruté, bezcharakterní, ale jinak ničím zajímavé. Dojem nezachránily ani retrospektivy, které je mají polidštit. Jsou to zkrátka jen primitivní blbky.

Panovaly obavy, zda New Dawn není je reskin Far Cry 5. V tomto případě nesu dobré zprávy, protože byť potkáme i staré známé, původní hru připomíná jen pár míst, které mi utkvěly v paměti. Třeba kostel nebo věznice. Všechna však vypadají jinak a třeba i slouží jinému účelu. Za celou dobu jsem neměl pocit, že tvůrci hru po této stránce odflákli.

Far Cry 5

Z trailerů se mi nelíbila všudypřítomná růžová barva, za to však může úchylka banditů sprejovat různé vraky. Ve hře už vám to ani nepřijde. Příroda ovšem také nezahálela, probudila se k životu a opět nabízí kouzelné scenerie, byť apokalypticky laděné.

Stavíme osadu do Nového světa

Středobodem událostí je městečko, či spíše osada Prosperity. Právě zde se sdružují lidé, kteří chtějí v nové situaci žít svůj normální život. Trochu připomíná Alexandrii z Walking Dead, byť mnohem, mnohem menší.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Úkolem je zastavit bandity, na což malá skupina nestačí. Spojí proto síly s ďáblem, v tomto případě s komunitou, která uctívá odkaz Otce, tedy hlavního padoucha z Far Cry 5. Její bojovníci jedou v droze blaženosti, jež propůjčuje ohromnou sílu a výdrž.

Všechno se to samozřejmě zamotá, ale můžu ještě prozradit, že všechny příběhy se uspokojivě uzavřou. Odhaduji, že zde bude ještě nějaký alternativní konec (svádí k němu jedna situace, ale nevím), ale ten, který jsem zažil já, byl překvapivě civilní a neponechával žádný prostor k dohadům. Nejzajímavější je právě zachycená proměna postavy Josepha Seeda, Otce, který věří, že ho vyvolil Bůh, aby svět očistil.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Novinkou je vylepšování osady. Nejprve potřebujete specialisty, kteří si v městečku otevřou třeba ošetřovnu (zvyšuje maximální zdraví). A pak líh, abyste si mohli všechna místa až třikrát vylepšit. Ten získáváme dobytím stanovišť, která jsou v područí banditů. Zatím dobrý. První sporná věc je, že všechna získaná stanoviště můžete opět vyrabovat, čímž místo znovu obsadí bandité. Jen o stupeň silnější. A když místo znovu ovládnete, získáte ještě víc lihu. To je obyčejná recyklace obsahu, raději bych víc stanovišť.

Tvůrci prý přicházejí s „lehkým RPG přístupem“, což podle mě není tak úplně pravda, ale posuďte sami. U nepřátel je nově vidět lišta se zdravím a indikátor jejich síly ve čtyřech stupních (I, II, III a korunka). Stejné indikaci podléhají i vaše zbraně. Pokud chcete hrát na pohodu, proti nepřátelům dejme tomu třídy III je dobré mít zbraně na stejné úrovni. Problém je samozřejmě v surovinách.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Vzhledem k tomu, že mě bavilo objevovat bunkry, k nimž se váže nějaká hádanka, abyste se dostali dovnitř, měl jsem materiálu dostatek. Jenže bunkr neobsahuje všechny typy surovin. Byl jsem tak téměř na konci hry a do finále jsem si chtěl vzít kulomet z nejlepšího tieru a posílit maximální zdraví.

Musel jsem proto rabovat už dobyté základny, abych získal prostředky pro vylepšení. Zpřístupnil jsem si poslední řadu zbraní, ale ouha. Na výrobu kulometu mi chyběly materiály, které se získávají primárně z expedic (výpravy za výbavou, o nich později). Šel jsem tedy ještě na jednu expedici, které se mimochodem také dají hrát znovu na vyšší obtížnost. A nakonec měl materiál přesně na onen kulomet.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Zatímco tak do dvou třetin bylo vylepšování ještě celkem zábavné, následně už bylo vidět, že má jediný cíl: zdržovat. Nic než umělé natahování herní doby to není. V tomto kontextu působí hrozně možnost kupovat si balíčky se surovinami a talentové body za skutečné peníze, ale to muselo být Ubisoftu jasné, jak moc to ve hře s craftem bije do očí. 

Grind vás však čeká pouze v případě, že si budete chtít otevřít všechny zbraně, což je zbytečné, a vylepšit základnu ve všem na maximum. Ani jedno nepotřebujete. Suroviny mají svůj primární zdroj, ale jsou i alternativní cesty, například směna kožešin ze zabitých zvířat či shozené zásoby z letadla. 

Z chyb bych zmínil ještě umělou inteligenci nepřátel, kteří občas sice překvapí tím, že hodně nadbíhají, na druhou stranu mají podezřele často totální výpadky. Kolikrát se mi stalo, že zmateně pobíhali přímo přede mnou a moji přítomnost registrovali až v momentě, když jsem do nich začal pálit.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Co se expedic týče, jsou to výpravy po celých Spojených státech. Přiletíte vrtulníkem na místo a pokoušíte se nepozorovaně dostat k označenému balíčku. Po jeho sebrání máte chvilku na útěk, protože po aktivaci GPS po vás půjdou nepřátelé z okolí jako vzteklí psi. Je třeba se prostřílet k místu extrakce a než přiletí vrtulník, odrazit všechny nepřátele. Hlavní výhodou expedic je změna prostředí.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Z kladů bych naopak zmínil postapokalyptický svět. Bavilo mě procházet se, respektive projíždět se krajinou, osvobozovat stanoviště (jen napoprvé, abychom si rozuměli) a postupně objevovat nové postavy. Opět jsou zde guns for hire, tedy specializovaní pomocníci a jejich příběhy. Taková babka Nana s odstřelovací puškou, která se představí stylem „tělo jako třicítka, ksicht jako šourek, co zůstal několik dní ležet na slunci“, to je síla. New Dawn je zkrátka hodně svérázná hra, ale nečekejte svět, který se bere úplně vážně. Je to zkrátka Far Cry.

Perfektní bylo hledání přístupů do bunkrů, škoda, že jich bylo tak málo. Zažijete gladiátorský turnaj i mise, u nichž se tají dech. V tom jsou tvůrci dobří. Výborná je také optimalizace, hra šlape opravdu parádně (nároky jsou stejné jako u Far Cry 5). 

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Dobrý pocit jsem měl i ze střelby. Konkrétní zbraně už sice nelze dál vylepšovat o optiku, zásobník a tlumiče (lze ovšem plošně vylepšit účinnost), ale je zde i pár nových kousků jako „pilomet“ (kotouč zasáhne i druhý cíl poblíž). Já však zůstal věrný kulometu ve všech tierech. Jen jsem se musel tentokrát obejít bez tlumiče. 

Velká škoda, že to není regulérní díl, kterému by byla věnována větší péče. New Dawn jsem dohrál za nějakých jedenáct hodin. Jasně, nemám vše v základně vylepšené na maximum a neobjevil jsem ani všechny parťáky, na druhou stranu rabovat znovu známá místě mě už neláká. Přesto si myslím, že pokud vás bavil Far Cry 5, bude vás bavit i New Dawn a stojí za to si ho kvůli rozuzlení zahrát. Když si dobře rozmyslíte, do čeho investujete suroviny a co opravdu potřebujete, usnadní vám to průchod.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

61 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 288 čtenářů

 • Nejčtenější

Viceprezident PlayStationu uvázl v youtubové obdobě dokumentu V síti

Senior viceprezident online služeb herních konzolí PlayStation George Cacioppo dostal výpověď kvůli kompromitujícímu...

Fanoušek dohrál Skyrim za pouhých 72 minut, klíčem k úspěchu je pití vína

V obrovském světě legendárního RPG The Elder Scrolls: Skyrim se lze ztratit na stovky hodin a přitom ani nedokončit...

Podívejte, jaké to je ztratit během pár sekund jedenáct let postupu hrou

Streamer vystupující pod přezdívkou btecbill_ přišel kvůli chvilkové nepozornosti o rekordní uloženou pozici ve hře...

Kdo je miliardář Bobby Kotick a proč ho hráči nemohou vystát?

Pozice generálního ředitele společnosti Activision Blizzard je v ohrožení, sám Bobby Kotick připustil, že by mohl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v prosinci

Většina z nejdůležitějších her letošního roku už je venku, což však neznamená, že bychom se snad v prosinci měli u...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

 • Další z rubriky

RECENZE: Half-Life: Alyx posouvá žánr akčních her na novou úroveň

Fanoušci herní série Half-Life se po dlouhých letech čekání dočkali dalšího titulu. Stejně jako druhý díl bořil...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...