Pátek 13. prosince 2019, svátek má Lucie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 13. prosince 2019 Lucie

RECENZE: Postapokalyptický Far Cry New Dawn přidává nechtěné novinky

  0:01aktualizováno  0:01
Střílečka Far Cry New Dawn se odehrává sedmnáct let po jaderné apokalypse ve Far Cry 5 a celý příběh uzavírá. Zároveň představuje nové nepřátele a přichází s novými možnostmi, které hru naneštěstí jen uměle natahují. Střílečka je to ovšem pořád slušná. Pokud vás však pětka nebavila, můžete New Dawn s klidem vynechat.
70

Far Cry New Dawn

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4
Výrobce: Ubisoft

 • hledání přístupů do bunkrů
 • opětovné setkání s Otcem
 • přestřelky pořád zábavné
 • projížďky post-apo světem
 • svérázné postavy a některé zajímavé mise
 • výborná optimalizace
 • nevýrazná dvojčata
 • opětovné rabování zábavné není
 • uměle natahovaná herní doba přes vylepšování
 • výpadky AI u nepřátel

Herní karta

Far Cry New Dawn není plnotučný nový díl, ale o něco levnější, samostatně spustitelné rozšíření Far Cry 5. Do příběhu mohou snadno naskočit i ti, kteří pětku nehráli, New Dawn však má hodnotu hlavně pro ty, kteří ji dohráli. Vycházíme z konce, kdy kolem nás začaly růst jaderné hřiby. Starý svět zanikl.

Sedmnáct let poté se vracíme na místo činu s novou postavou. Jsme členem skupiny, která pomáhá napříč zničenými Spojenými státy komunitám postavit se na nohy a vybudovat novou společnost. Příjezd vlakem do fiktivní oblasti Hope Country, v níž se se Far Cry 5 a New Dawn odehrávají, však dopadne tragicky.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Vlak přepadnou bandité, jimž velí sestry Mickey a Lou. Bohužel se plně potvrdily mé obavy. Sestry jsou sice kruté, bezcharakterní, ale jinak ničím zajímavé. Dojem nezachránily ani retrospektivy, které je mají polidštit. Jsou to zkrátka jen primitivní blbky.

Panovaly obavy, zda New Dawn není je reskin Far Cry 5. V tomto případě nesu dobré zprávy, protože byť potkáme i staré známé, původní hru připomíná jen pár míst, které mi utkvěly v paměti. Třeba kostel nebo věznice. Všechna však vypadají jinak a třeba i slouží jinému účelu. Za celou dobu jsem neměl pocit, že tvůrci hru po této stránce odflákli.

Far Cry 5

Z trailerů se mi nelíbila všudypřítomná růžová barva, za to však může úchylka banditů sprejovat různé vraky. Ve hře už vám to ani nepřijde. Příroda ovšem také nezahálela, probudila se k životu a opět nabízí kouzelné scenerie, byť apokalypticky laděné.

Stavíme osadu do Nového světa

Středobodem událostí je městečko, či spíše osada Prosperity. Právě zde se sdružují lidé, kteří chtějí v nové situaci žít svůj normální život. Trochu připomíná Alexandrii z Walking Dead, byť mnohem, mnohem menší.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Úkolem je zastavit bandity, na což malá skupina nestačí. Spojí proto síly s ďáblem, v tomto případě s komunitou, která uctívá odkaz Otce, tedy hlavního padoucha z Far Cry 5. Její bojovníci jedou v droze blaženosti, jež propůjčuje ohromnou sílu a výdrž.

Všechno se to samozřejmě zamotá, ale můžu ještě prozradit, že všechny příběhy se uspokojivě uzavřou. Odhaduji, že zde bude ještě nějaký alternativní konec (svádí k němu jedna situace, ale nevím), ale ten, který jsem zažil já, byl překvapivě civilní a neponechával žádný prostor k dohadům. Nejzajímavější je právě zachycená proměna postavy Josepha Seeda, Otce, který věří, že ho vyvolil Bůh, aby svět očistil.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Novinkou je vylepšování osady. Nejprve potřebujete specialisty, kteří si v městečku otevřou třeba ošetřovnu (zvyšuje maximální zdraví). A pak líh, abyste si mohli všechna místa až třikrát vylepšit. Ten získáváme dobytím stanovišť, která jsou v područí banditů. Zatím dobrý. První sporná věc je, že všechna získaná stanoviště můžete opět vyrabovat, čímž místo znovu obsadí bandité. Jen o stupeň silnější. A když místo znovu ovládnete, získáte ještě víc lihu. To je obyčejná recyklace obsahu, raději bych víc stanovišť.

Tvůrci prý přicházejí s „lehkým RPG přístupem“, což podle mě není tak úplně pravda, ale posuďte sami. U nepřátel je nově vidět lišta se zdravím a indikátor jejich síly ve čtyřech stupních (I, II, III a korunka). Stejné indikaci podléhají i vaše zbraně. Pokud chcete hrát na pohodu, proti nepřátelům dejme tomu třídy III je dobré mít zbraně na stejné úrovni. Problém je samozřejmě v surovinách.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Vzhledem k tomu, že mě bavilo objevovat bunkry, k nimž se váže nějaká hádanka, abyste se dostali dovnitř, měl jsem materiálu dostatek. Jenže bunkr neobsahuje všechny typy surovin. Byl jsem tak téměř na konci hry a do finále jsem si chtěl vzít kulomet z nejlepšího tieru a posílit maximální zdraví.

Musel jsem proto rabovat už dobyté základny, abych získal prostředky pro vylepšení. Zpřístupnil jsem si poslední řadu zbraní, ale ouha. Na výrobu kulometu mi chyběly materiály, které se získávají primárně z expedic (výpravy za výbavou, o nich později). Šel jsem tedy ještě na jednu expedici, které se mimochodem také dají hrát znovu na vyšší obtížnost. A nakonec měl materiál přesně na onen kulomet.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Zatímco tak do dvou třetin bylo vylepšování ještě celkem zábavné, následně už bylo vidět, že má jediný cíl: zdržovat. Nic než umělé natahování herní doby to není. V tomto kontextu působí hrozně možnost kupovat si balíčky se surovinami a talentové body za skutečné peníze, ale to muselo být Ubisoftu jasné, jak moc to ve hře s craftem bije do očí. 

Grind vás však čeká pouze v případě, že si budete chtít otevřít všechny zbraně, což je zbytečné, a vylepšit základnu ve všem na maximum. Ani jedno nepotřebujete. Suroviny mají svůj primární zdroj, ale jsou i alternativní cesty, například směna kožešin ze zabitých zvířat či shozené zásoby z letadla. 

Z chyb bych zmínil ještě umělou inteligenci nepřátel, kteří občas sice překvapí tím, že hodně nadbíhají, na druhou stranu mají podezřele často totální výpadky. Kolikrát se mi stalo, že zmateně pobíhali přímo přede mnou a moji přítomnost registrovali až v momentě, když jsem do nich začal pálit.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Co se expedic týče, jsou to výpravy po celých Spojených státech. Přiletíte vrtulníkem na místo a pokoušíte se nepozorovaně dostat k označenému balíčku. Po jeho sebrání máte chvilku na útěk, protože po aktivaci GPS po vás půjdou nepřátelé z okolí jako vzteklí psi. Je třeba se prostřílet k místu extrakce a než přiletí vrtulník, odrazit všechny nepřátele. Hlavní výhodou expedic je změna prostředí.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Z kladů bych naopak zmínil postapokalyptický svět. Bavilo mě procházet se, respektive projíždět se krajinou, osvobozovat stanoviště (jen napoprvé, abychom si rozuměli) a postupně objevovat nové postavy. Opět jsou zde guns for hire, tedy specializovaní pomocníci a jejich příběhy. Taková babka Nana s odstřelovací puškou, která se představí stylem „tělo jako třicítka, ksicht jako šourek, co zůstal několik dní ležet na slunci“, to je síla. New Dawn je zkrátka hodně svérázná hra, ale nečekejte svět, který se bere úplně vážně. Je to zkrátka Far Cry.

Perfektní bylo hledání přístupů do bunkrů, škoda, že jich bylo tak málo. Zažijete gladiátorský turnaj i mise, u nichž se tají dech. V tom jsou tvůrci dobří. Výborná je také optimalizace, hra šlape opravdu parádně (nároky jsou stejné jako u Far Cry 5). 

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Dobrý pocit jsem měl i ze střelby. Konkrétní zbraně už sice nelze dál vylepšovat o optiku, zásobník a tlumiče (lze ovšem plošně vylepšit účinnost), ale je zde i pár nových kousků jako „pilomet“ (kotouč zasáhne i druhý cíl poblíž). Já však zůstal věrný kulometu ve všech tierech. Jen jsem se musel tentokrát obejít bez tlumiče. 

Velká škoda, že to není regulérní díl, kterému by byla věnována větší péče. New Dawn jsem dohrál za nějakých jedenáct hodin. Jasně, nemám vše v základně vylepšené na maximum a neobjevil jsem ani všechny parťáky, na druhou stranu rabovat znovu známá místě mě už neláká. Přesto si myslím, že pokud vás bavil Far Cry 5, bude vás bavit i New Dawn a stojí za to si ho kvůli rozuzlení zahrát. Když si dobře rozmyslíte, do čeho investujete suroviny a co opravdu potřebujete, usnadní vám to průchod.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

60 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 271 čtenářů

 • Nejčtenější

Profesionální hráč Fortnite sklidil posměch za kritiku sportovců

Aktuálně nejpopulárnější hráč na světě Tyler „Ninja“ Blevins se na svém twitterovém profilu posmíval profesionálním...

Premium

Šikana panuje i ve hře Fortnite, bez nových oblečků jsou děti „out“

Oblíbená počítačová hra Fortnite je sice každému k dispozici zcela zdarma, dají se v ní však utrácet i skutečné peníze....

Nejlepší hry roku 2019 na PlayStation 4? Zvolte vaše favority

Čtenářská anketa Hra roku 2019 na Bonuswebu pokračuje hlasováním v kategorii nejlepších her na PlayStation 4. Zvolit...

Vatikán spustil vlastní server Minecraftu, okamžitě ho napadli trollové

Pokrokový vatikánský kněz se rozhodl provozovat privátní server populární hry Minecraft, který měl být oázou klidu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlasujte pro nejlepší PC hru letošního roku

Čtenářská anketa Hra roku 2019 na Bonuswebu startuje hlasováním v kategorii nejlepších her na PC. Zvolit můžete až tři...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

 • Další z rubriky

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Najdete na iDNES.cz