Sobota 28. listopadu 2020, svátek má René
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 28. listopadu 2020 René

RECENZE: Postapokalyptický Far Cry New Dawn přidává nechtěné novinky

  0:01
Střílečka Far Cry New Dawn se odehrává sedmnáct let po jaderné apokalypse ve Far Cry 5 a celý příběh uzavírá. Zároveň představuje nové nepřátele a přichází s novými možnostmi, které hru naneštěstí jen uměle natahují. Střílečka je to ovšem pořád slušná. Pokud vás však pětka nebavila, můžete New Dawn s klidem vynechat.
70

Far Cry New Dawn

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4
Výrobce: Ubisoft

 • hledání přístupů do bunkrů
 • opětovné setkání s Otcem
 • přestřelky pořád zábavné
 • projížďky post-apo světem
 • svérázné postavy a některé zajímavé mise
 • výborná optimalizace
 • nevýrazná dvojčata
 • opětovné rabování zábavné není
 • uměle natahovaná herní doba přes vylepšování
 • výpadky AI u nepřátel

Herní karta

Far Cry New Dawn není plnotučný nový díl, ale o něco levnější, samostatně spustitelné rozšíření Far Cry 5. Do příběhu mohou snadno naskočit i ti, kteří pětku nehráli, New Dawn však má hodnotu hlavně pro ty, kteří ji dohráli. Vycházíme z konce, kdy kolem nás začaly růst jaderné hřiby. Starý svět zanikl.

Sedmnáct let poté se vracíme na místo činu s novou postavou. Jsme členem skupiny, která pomáhá napříč zničenými Spojenými státy komunitám postavit se na nohy a vybudovat novou společnost. Příjezd vlakem do fiktivní oblasti Hope Country, v níž se se Far Cry 5 a New Dawn odehrávají, však dopadne tragicky.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Vlak přepadnou bandité, jimž velí sestry Mickey a Lou. Bohužel se plně potvrdily mé obavy. Sestry jsou sice kruté, bezcharakterní, ale jinak ničím zajímavé. Dojem nezachránily ani retrospektivy, které je mají polidštit. Jsou to zkrátka jen primitivní blbky.

Panovaly obavy, zda New Dawn není je reskin Far Cry 5. V tomto případě nesu dobré zprávy, protože byť potkáme i staré známé, původní hru připomíná jen pár míst, které mi utkvěly v paměti. Třeba kostel nebo věznice. Všechna však vypadají jinak a třeba i slouží jinému účelu. Za celou dobu jsem neměl pocit, že tvůrci hru po této stránce odflákli.

Far Cry 5

Z trailerů se mi nelíbila všudypřítomná růžová barva, za to však může úchylka banditů sprejovat různé vraky. Ve hře už vám to ani nepřijde. Příroda ovšem také nezahálela, probudila se k životu a opět nabízí kouzelné scenerie, byť apokalypticky laděné.

Stavíme osadu do Nového světa

Středobodem událostí je městečko, či spíše osada Prosperity. Právě zde se sdružují lidé, kteří chtějí v nové situaci žít svůj normální život. Trochu připomíná Alexandrii z Walking Dead, byť mnohem, mnohem menší.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Úkolem je zastavit bandity, na což malá skupina nestačí. Spojí proto síly s ďáblem, v tomto případě s komunitou, která uctívá odkaz Otce, tedy hlavního padoucha z Far Cry 5. Její bojovníci jedou v droze blaženosti, jež propůjčuje ohromnou sílu a výdrž.

Všechno se to samozřejmě zamotá, ale můžu ještě prozradit, že všechny příběhy se uspokojivě uzavřou. Odhaduji, že zde bude ještě nějaký alternativní konec (svádí k němu jedna situace, ale nevím), ale ten, který jsem zažil já, byl překvapivě civilní a neponechával žádný prostor k dohadům. Nejzajímavější je právě zachycená proměna postavy Josepha Seeda, Otce, který věří, že ho vyvolil Bůh, aby svět očistil.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Novinkou je vylepšování osady. Nejprve potřebujete specialisty, kteří si v městečku otevřou třeba ošetřovnu (zvyšuje maximální zdraví). A pak líh, abyste si mohli všechna místa až třikrát vylepšit. Ten získáváme dobytím stanovišť, která jsou v područí banditů. Zatím dobrý. První sporná věc je, že všechna získaná stanoviště můžete opět vyrabovat, čímž místo znovu obsadí bandité. Jen o stupeň silnější. A když místo znovu ovládnete, získáte ještě víc lihu. To je obyčejná recyklace obsahu, raději bych víc stanovišť.

Tvůrci prý přicházejí s „lehkým RPG přístupem“, což podle mě není tak úplně pravda, ale posuďte sami. U nepřátel je nově vidět lišta se zdravím a indikátor jejich síly ve čtyřech stupních (I, II, III a korunka). Stejné indikaci podléhají i vaše zbraně. Pokud chcete hrát na pohodu, proti nepřátelům dejme tomu třídy III je dobré mít zbraně na stejné úrovni. Problém je samozřejmě v surovinách.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Vzhledem k tomu, že mě bavilo objevovat bunkry, k nimž se váže nějaká hádanka, abyste se dostali dovnitř, měl jsem materiálu dostatek. Jenže bunkr neobsahuje všechny typy surovin. Byl jsem tak téměř na konci hry a do finále jsem si chtěl vzít kulomet z nejlepšího tieru a posílit maximální zdraví.

Musel jsem proto rabovat už dobyté základny, abych získal prostředky pro vylepšení. Zpřístupnil jsem si poslední řadu zbraní, ale ouha. Na výrobu kulometu mi chyběly materiály, které se získávají primárně z expedic (výpravy za výbavou, o nich později). Šel jsem tedy ještě na jednu expedici, které se mimochodem také dají hrát znovu na vyšší obtížnost. A nakonec měl materiál přesně na onen kulomet.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Zatímco tak do dvou třetin bylo vylepšování ještě celkem zábavné, následně už bylo vidět, že má jediný cíl: zdržovat. Nic než umělé natahování herní doby to není. V tomto kontextu působí hrozně možnost kupovat si balíčky se surovinami a talentové body za skutečné peníze, ale to muselo být Ubisoftu jasné, jak moc to ve hře s craftem bije do očí. 

Grind vás však čeká pouze v případě, že si budete chtít otevřít všechny zbraně, což je zbytečné, a vylepšit základnu ve všem na maximum. Ani jedno nepotřebujete. Suroviny mají svůj primární zdroj, ale jsou i alternativní cesty, například směna kožešin ze zabitých zvířat či shozené zásoby z letadla. 

Z chyb bych zmínil ještě umělou inteligenci nepřátel, kteří občas sice překvapí tím, že hodně nadbíhají, na druhou stranu mají podezřele často totální výpadky. Kolikrát se mi stalo, že zmateně pobíhali přímo přede mnou a moji přítomnost registrovali až v momentě, když jsem do nich začal pálit.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Co se expedic týče, jsou to výpravy po celých Spojených státech. Přiletíte vrtulníkem na místo a pokoušíte se nepozorovaně dostat k označenému balíčku. Po jeho sebrání máte chvilku na útěk, protože po aktivaci GPS po vás půjdou nepřátelé z okolí jako vzteklí psi. Je třeba se prostřílet k místu extrakce a než přiletí vrtulník, odrazit všechny nepřátele. Hlavní výhodou expedic je změna prostředí.

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Z kladů bych naopak zmínil postapokalyptický svět. Bavilo mě procházet se, respektive projíždět se krajinou, osvobozovat stanoviště (jen napoprvé, abychom si rozuměli) a postupně objevovat nové postavy. Opět jsou zde guns for hire, tedy specializovaní pomocníci a jejich příběhy. Taková babka Nana s odstřelovací puškou, která se představí stylem „tělo jako třicítka, ksicht jako šourek, co zůstal několik dní ležet na slunci“, to je síla. New Dawn je zkrátka hodně svérázná hra, ale nečekejte svět, který se bere úplně vážně. Je to zkrátka Far Cry.

Perfektní bylo hledání přístupů do bunkrů, škoda, že jich bylo tak málo. Zažijete gladiátorský turnaj i mise, u nichž se tají dech. V tom jsou tvůrci dobří. Výborná je také optimalizace, hra šlape opravdu parádně (nároky jsou stejné jako u Far Cry 5). 

Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn

Dobrý pocit jsem měl i ze střelby. Konkrétní zbraně už sice nelze dál vylepšovat o optiku, zásobník a tlumiče (lze ovšem plošně vylepšit účinnost), ale je zde i pár nových kousků jako „pilomet“ (kotouč zasáhne i druhý cíl poblíž). Já však zůstal věrný kulometu ve všech tierech. Jen jsem se musel tentokrát obejít bez tlumiče. 

Velká škoda, že to není regulérní díl, kterému by byla věnována větší péče. New Dawn jsem dohrál za nějakých jedenáct hodin. Jasně, nemám vše v základně vylepšené na maximum a neobjevil jsem ani všechny parťáky, na druhou stranu rabovat znovu známá místě mě už neláká. Přesto si myslím, že pokud vás bavil Far Cry 5, bude vás bavit i New Dawn a stojí za to si ho kvůli rozuzlení zahrát. Když si dobře rozmyslíte, do čeho investujete suroviny a co opravdu potřebujete, usnadní vám to průchod.

Autor:

Cyberpunk 2077

Jedna z nejočekávanějších her roku Cyberpunk 2077 vyjde po odkladu 10. prosince.

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

61 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 285 čtenářů

 • Nejčtenější

Překupníci mají žně, nové PlayStationy 5 prodávají klidně za dvojnásobek

Omezená dodávka PlayStationů 5 způsobila ohromný přetlak v poptávce proti reálné nabídce. Kdo chce konzoli do Vánoc, má...

Sex with Stalin je provokativní parodie, překvapivě ne úplně hloupá

Nezávislý experiment Sex with Stalin balancuje na hraně politické satiry, edukativní encyklopedie a pubertální komedie...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

Originální forma protestu proti pravidlům Twitche. Streameři hrají bez zvuku

Kvůli tvrdšímu vymáhání autorských práv za používání nelicencované hudby musí mnozí streameři smazat svá starší videa,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hendikepovaný muž dostal protézu podle hrdiny z videohry

Britský hráč Daniel Melville dostal od společnosti Open Bionics umělou ruku vytvořenou podle postavy Venom Snakea ze...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

 • Další z rubriky

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...