Steam vyhlásil boj review bombingu, ideální řešení ale neexistuje

  15:30aktualizováno  15:30
Otravná praktika, během níž nespokojení uživatelé zavalují nezaslouženým negativním hodnocením hry na Steamu, už zřejmě unavuje i programátory z Valve. Jejich chystaná nová metoda boje proti review bombingu má k dokonalosti daleko, ale je to lepší než nic.

Review bombing | foto: Vytvořeno pomocí mem generátoru http://nesvar.alian.info

Rozmohl se nám tady takový nešvar, chtělo by se říci s filmovou Evou Holubovou z Pelíšků. Review bombing už dávno není praktika, která by se týkala jen několika vybraných her od velikých vydavatelství, ale je bohužel tak běžná, že kvůli ní uživatelská hodnocení na Steamu téměř ztratila výpovědní hodnotu.

Review bombing hry Metro Last Light Redux

Typická ukázka review bombingu.

Zjednodušeně jde o to, že se lidé snaží hromadným udílením negativních recenzí snížit celkový výsledek agregovaného hodnocení nějakého titulu. Motivace bývá různá, ale zásadně se netýká kvality samotné hry. Jen za poslední rok jsme měli několik takových kauz, ať už jde o Chuchla, Counter-Strike nebo Metro, vždy jde o vysoce kvalitní hry, které se „komunitě“ z nějakého důvodu dočasně znelíbily.

Žádný div, že Steam proti těmto metodám chce bojovat, podkopávají totiž samotnou myšlenku uživatelských recenzí. Jenže co s tím? Dosavadní praxí je ukazovat výsledky hodnocení na časovém grafu, takže je na první pohled jasné, zda-li jsou negativní hodnocení rovnovážným trendem, anebo krátkodobou vlnou, způsobenou nějakou vnější událostí.

Review bombing

O podobné literární perly do budoucna nepřijdeme, jen se nebudou počítat do celkového průměru hry.

Jenže existuje nemálo lidí, kterým se žádný graf studovat nechce, natož pátrat po tom, co je jeho příčinou. A tak se Steam rozhodl dosavadní systém poněkud upravit. Pomocí sofistikovaných algoritmů dokáže takovou vlnu jednostranných recenzí odhalit a poté zcela nesofistikovaně všechny recenze vzniklé v době jejího trvání vyřadit z počítání celkového průměru.

Sice to postihne i všechny, kteří shodou náhod zrovna během této vlny napsali věcnou a argumenty podpořeno recenzi, ale tak už to holt chodí – když se kácí les, létají třísky. Pokud vám však současný model vyhovuje, budete si moci naštěstí tuto novinku vypnout. Tyto recenze totiž nebudou mazány, pouze pro běžné uživatele zneviditelněny.

Jestli tento krok něčemu pomůže, je otázkou, ale rozhodně je dobré vidět, že s touto otravnou praktikou chce někdo něco udělat.

Autor:
 

Nejčtenější

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Youtuber prochází velké open world hry. Který svět je nejhezčí?

The Witcher

Podívejte se na zrychlené průchody některými z nejoblíbenějších open world her dneška. Možná vás překvapí, jak malou...

Megalomanský Star Citizen pod palbou kritiky. Množí se obavy, že nevyjde

Squadron 42

Ani vybraných 5 miliard korun nakonec nemusí autorům ambiciózního Star Citizena stačit. Podle magazínu Forbes už jen...

Vznik jednoho z nejzásadnějších rockových alb ohrožovala chytlavá videohra

The Cure (O2 arena, Praha, 22. října 2016)

Členové kapely The Cure museli při natáčení svého legendárního alba Disintegration zakázat ve studiu hraní vesmírného...

Další český hit na obzoru? The Wild Age je slibná relaxační strategie

The Wild Age

K osadě se blíží další tlupa nepřátel. Potřebujete víc peněz a obranných věží, protože počty nepřátel budou každým dnem...

Další z rubriky

Youtuber prochází velké open world hry. Který svět je nejhezčí?

The Witcher

Podívejte se na zrychlené průchody některými z nejoblíbenějších open world her dneška. Možná vás překvapí, jak malou...

Epic Store pořádá první výprodej, provázejí ho zmatky

Na obchodě Epic Store aktuálně panuje výprodej.

Stejně jako roky zavedený Steam, i Epic láká na svůj obchod s digitálními hrami velikými slevami. A jeho megavýprodej...

Legendární Abe se vrací, série Oddworld dostane pokračování Soulstorm

Oddworld: Soulstorm

Legendární plošinovka Oddworld: Abe’s Oddysee se po takřka dvaceti letech dočká pokračování. Vyjde již příští rok, k...

Najdete na iDNES.cz