Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Díky koronaviru zvelebili zanedbanou zahradu a vyloupl se skvost

Soutěž   0:06
Mladý pár koupil před dvěma lety na východ od Prahy dům se zahradou, aby si tu postupně vybudoval zázemí pro plánovanou rodinu. Zahrada založená před sedmnácti lety prošla postupně rukama dvou majitelů a už nutně potřebovala vzkřísit. „V tom nám paradoxně pomohl koronavirus,“ píše čtenář Ondřej.

Dům se zahradou na východ od Prahy si mladý pár pořídil před dvěma lety, protože očekával rodinu. | foto: Archiv soutěže

„Historie této zahrady opravdu není nikterak dlouhá, byla založena zhruba před 17 lety, kdy byl vystavěn i dům. My ji jako poslední majitelé máme v péči vlastně druhým rokem,“ píše čtenář, který zelenou oázu v zástavbě dalších rodinných domů v nadmořské výšce 420 metrů přihlásil do soutěže Nejkrásnější zahrada. 

Přitom si je dobře vědom, že vlastně měli ohromné štěstí: „Zahrada byla navržena pečlivě, promyšleně a s citem, proto byla během uplynulých let pouze udržována nebo doplňována.“ I přesto se na ní několik let užívání podepsalo. Proto se mladý pár rozhodl ctít původní koncept zahrady, ale přece jen se pustil do řady úprav, aby opět vynikl její původní vzhled.

To byly plány Ondřeje a jeho partnerky v době, kdy očekávali rodinu. Jenže s narozením miminka přišel loni na jaře i koronavirus a vládní opatření. „Jako jedni z mála jsme asi tehdy byli za koronavirus vlastně ‚vděční‘, protože umožnil nám oběma být neustále doma a pracovat nejen na zahradě,“ popisuje čtenář období, které nelze s ničím srovnat. 

Zahradu se mladému páru podařilo zhruba za rok dát dohromady, takže už tu mají...
Přírodní jezírko přitahuje do zahrady mj. i divoké kachny.

Protože se zdálo, že se covidová situace nebude v dohledné době lepšit, rozhodli se věnovat veškerý volný čas zvelebování své nové zahrady, kde budou následující měsíce v podstatě nuceně přebývat. „Že z toho nakonec bude bez přestávky více než rok a čtvrt, jsme opravdu netušili.“ 

Mít najednou tolik času na svou zahradu, to je v podstatě sen. A zahrada s přírodním samočistícím jezírkem, zastíněným už příjemně vzrostou vrbou, díky intenzivní revitalizaci postupně odhalovala Ondřejově mladé rodině svá příjemná zákoutí a dobře ukryté poklady. Postupně také zjišťovali, jak je tu živo: klidnou zahradu s jezírkem například navštěvují divoké kachny.

Vyčištění pobřežní zóny jezírka odhalilo oblázky.
V jezírku se daří koi kaprům.

Kolem jezírka, v němž také žije několik desítek množících se koi kaprů, noví majitelé vybudovali relaxační místo s houpačkami a místem k sezení. S výhledem na mladé břízky, které příjemně dotvářejí původně zamýšlený přírodní vzhled zahrady. Na vše tu dohlíží ručně vyřezávaný vodník. 

Soutěž: Vyhrajte pro svou zahradu nové pomocníky

Sepište příběh vaší zahrady, přidejte minimálně osm fotografií a spolu se svými údaji (a adresou na území České republiky) vložte nejpozději do 11. srpna 2021 (do 12:00 hodin) do soutěžního formuláře

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2021 trvá od 3. května do 1. září, soutěžní...

Vybrané příspěvky zpracujeme, zveřejníme a zařadíme do jedné ze dvou soutěžních čtenářských anket. (Zde podrobná pravidla soutěže)

Přední část zahrady, orientovaná na západ, je osázena ovocnými i okrasnými stromy a keři. Našli byste tu mj. muchovník, angrešty, rybízy, slivoň, jahody i zimolez, vinnou révu i broskve. Velmi dobře se tu prý daří i lesním jahodám a medvědímu česneku. Na druhé straně zahrady jsou pro změnu ostružiníky a jabloně. 

Zahrada má i skalku, která je v podstatě citlivě vybudovaným přechodem mezi mírně vyvýšenou terasou a zahradou. Díky kvetoucím skalničkám i trvalkám dělá spoustu radosti napohled a současně je i zdrojem bylinek do kuchyně. Aby tam nechyběly vitaminy, pěstuje si rodina i nějakou zeleninu v malém pařeništi. 

Nechybí pařník, kde si mladá rodina pěstuje alespoň trochu čerstvých vitaminů.
Nechybí pařník, kde si mladá rodina pěstuje alespoň trochu čerstvých vitaminů.

Kuchyni doplňuje i malý pařník, který je zdrojem vitaminů pro celou rodinu. Zbytek zahrady sleduje ještě několik ručně vyřezávaných soch, které dělají společnost již zmíněnému vodníkovi. Zvláštností zahrady je též využití starých železničních pražců, které lemují část zahrady. 

„Práce je na zahradě stále dost. Momentálně se především snažíme zbavit záhony všudypřítomného plevele, zvelebujeme trávník, staráme se o keře i stromy,“ popisuje Ondřej. S tím, že například během úprav v přední části zahrady objevili obrubník ze žulových kamenů, zcela zarostlý trávou. Po vyčištění teď žula trávníku krásně vymezuje hranice. Dřevinám na zahradě pak dopřáli ozdravný sestřih a dostatek prostoru, které během posledních let postupně obsazoval plevel, nebo dokonce náletové dřeviny. 

Na zahradě nechybí okrasné ani ovocné stromy.

Mladí vyčistili i bezprostřední okolí jezírka, zarostlé náletovými dřevinami a hustou trávou s kupkami mravenišť. „Poté se ukázala pobřežní zóna s oblázky kolem celého jezírka, která prostě během minulých let jen zarostla a zpustla,“ popisují nadšeně téměř novopečení majitelé zeleného pokladu. 

„Ačkoliv zahradu nevlastníme nikterak dlouho, povedlo se nám ji snad dostat zpět do stavu, ve kterém byla před několika lety,“ věří mladý muž. A současně doufá, že pro celou rodinu bude zahrada s přírodním jezírkem i nadále klidnou oázou. 

Komerční sdělení
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2021

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každý z 10 výherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Ceny pro každého z 5 výherců 1. kola:

Sekačka na trávu (Fieldmann, FZR 70335-A)
Typ akumulátoru Li-ion 2x20 V, bezuhlíkový motor, záběr sečení 33 cm, plastový sběrný koš 35 l s ukazatelem zaplnění, doporučená plocha sečení do 350 m2, doba nabíjení: 60 min (2 Ah), rychlonabíječka + 2 x 2Ah baterie součástí balení.

Strunová sekačka (Fieldmann, FZS 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, šířka sečení 300 mm, struna 1,6 mm, poloautomatická, teleskopická rukojeť, nastavitelný úhel žací hlavy.

Teleskopické plotové nůžky (Fieldmann, FZN 70405-0)
Akumulátor Li-ion 1x20 V, délka střihu 430 mm, průměr střihu 16 mm, nastavitelný úhel střižné hlavy, teleskopická rukojeť max. +70 cm.

Vrtačka s funkcí příklepu (Fieldmann, FDUV 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, volnoběžné otáčky: 0-360/0-1300 rpm, bezklíčové sklíčidlo + Quick stop systém, ergonomická rukojeť, pracovní LED světlo.

Ceny pro každého z 5 výherců 2. kola:

Rotační sekačka (Fieldmann, FZR 2046-E)
Příkon motoru 2 000 W, záběr sečení 43 cm, dělený koš (plast/textil) o objemu 50 l, doporučená plocha sečení 1 000 m, výškově nastavitelné madlo s možností úplného sklopení, hmotnost 15,4 kg.

Elektrická řetězová pila (Fieldmann, FZP 2005 E)
Příkon 2 000 W, rychloupínací systém lišty a řetězu, bezpečnostní brzda řetězu, automatická olejová pumpa, hmotnost 5,5 kg s lištou a řetězem.

Vysokotlaká myčka (Fieldmann, FDW 2002-E)
Napětí/kmitočet: 230 V ~ 50 Hz, příkon: 2 200 W, max. tlak: 165 barů, max. průtok: 450 l/h, přívodní kabel: 5 m, délka vysokotlaké hadice: 10 m, stříkací pistole s variabilní a turbo tryskou, přípojná nádobka na šampon, deklarovaná úroveň hluku: 99 dB(A).

Autor:

Podívejte se živě do útrob včelího úlu

  • Nejčtenější

Fotovoltaika nemusí být jen na střechách přímo na jih. Odchylka se snese

Seriál Už dávno neplatí, že fotovoltaické panely jsou vhodné pouze na jižní střechy o sklonu 35 stupňů. Technologie...

Na zahradu měli vysoké nároky, budovali ji deset let. A jsou spokojení

Soutěž Nejprve rodina čtenáře Martina vybudovala téměř svépomocí rodinný dům na Kladensku, v příjemné lokalitě u lesa. Poté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahrádkou jako dlaň na českokrumlovském dvorku dokonce protéká potůček

Soutěž Stačí kousek vlastního venkovního prostoru a lze ho během pár let proměnit v kouzelné místo, kde se zastavil čas, nebe...

Předokenní rolety v létě chladí, v zimě hřejí. Ušetří tak hodně energie

V průběhu letošního parného léta jste si možná říkali, že by neškodilo trochu ochladit interiér. Zvláště v bytech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sýr Jarlsberg může zachraňovat kosti. Podle studie „zažene“ osteoporézu

Podle odborníků je prospěšné sníst dva plátky ořechového norského výrobku denně. Konzumace Jarlsbergu zvyšuje hladinu...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Zalévejte dešťovkou, stříhejte trvalky i keře a užijte si řezané květiny

Poslední prázdninový měsíc začal, po ránu už bývá chladno. Stále však platí, že nejdůležitější zahradní aktivitou je...

Tajemná přírodní zahrada s bohatou historií, kam prý rád jezdil i Masaryk

Soutěž Do své budoucí zahrady se paní Martina s manželem nejprve zamilovali díky leteckým snímkům nalezeným na Google mapách,...

Po loukách tahají kapotované kartáče. Loví semena a zachraňují louky

Kdekoliv po republice aktuálně můžete na odkvétajících loukách potkat nadšence s podivnými ručními i pojízdnými stroji....

Zvolili jste pět zahrad, kterým rozdáme ceny. Druhé kolo soutěže je v běhu

Soutěž Do prvního kola letošního ročníku soutěže Nejkrásnější zahrada jsme z čtenářských příspěvků vybrali 16 zahrad, jedna z...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...