Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Díky koronaviru zvelebili zanedbanou zahradu a vyloupl se skvost

Soutěž   0:06
Mladý pár koupil před dvěma lety na východ od Prahy dům se zahradou, aby si tu postupně vybudoval zázemí pro plánovanou rodinu. Zahrada založená před sedmnácti lety prošla postupně rukama dvou majitelů a už nutně potřebovala vzkřísit. „V tom nám paradoxně pomohl koronavirus,“ píše čtenář Ondřej.
Dům se zahradou na východ od Prahy si mladý pár pořídil před dvěma lety,...

Dům se zahradou na východ od Prahy si mladý pár pořídil před dvěma lety, protože očekával rodinu. | foto: Archiv soutěže

„Historie této zahrady opravdu není nikterak dlouhá, byla založena zhruba před 17 lety, kdy byl vystavěn i dům. My ji jako poslední majitelé máme v péči vlastně druhým rokem,“ píše čtenář, který zelenou oázu v zástavbě dalších rodinných domů v nadmořské výšce 420 metrů přihlásil do soutěže Nejkrásnější zahrada. 

Přitom si je dobře vědom, že vlastně měli ohromné štěstí: „Zahrada byla navržena pečlivě, promyšleně a s citem, proto byla během uplynulých let pouze udržována nebo doplňována.“ I přesto se na ní několik let užívání podepsalo. Proto se mladý pár rozhodl ctít původní koncept zahrady, ale přece jen se pustil do řady úprav, aby opět vynikl její původní vzhled.

To byly plány Ondřeje a jeho partnerky v době, kdy očekávali rodinu. Jenže s narozením miminka přišel loni na jaře i koronavirus a vládní opatření. „Jako jedni z mála jsme asi tehdy byli za koronavirus vlastně ‚vděční‘, protože umožnil nám oběma být neustále doma a pracovat nejen na zahradě,“ popisuje čtenář období, které nelze s ničím srovnat. 

Zahradu se mladému páru podařilo zhruba za rok dát dohromady, takže už tu mají...
Přírodní jezírko přitahuje do zahrady mj. i divoké kachny.

Protože se zdálo, že se covidová situace nebude v dohledné době lepšit, rozhodli se věnovat veškerý volný čas zvelebování své nové zahrady, kde budou následující měsíce v podstatě nuceně přebývat. „Že z toho nakonec bude bez přestávky více než rok a čtvrt, jsme opravdu netušili.“ 

Mít najednou tolik času na svou zahradu, to je v podstatě sen. A zahrada s přírodním samočistícím jezírkem, zastíněným už příjemně vzrostou vrbou, díky intenzivní revitalizaci postupně odhalovala Ondřejově mladé rodině svá příjemná zákoutí a dobře ukryté poklady. Postupně také zjišťovali, jak je tu živo: klidnou zahradu s jezírkem například navštěvují divoké kachny.

Vyčištění pobřežní zóny jezírka odhalilo oblázky.
V jezírku se daří koi kaprům.

Kolem jezírka, v němž také žije několik desítek množících se koi kaprů, noví majitelé vybudovali relaxační místo s houpačkami a místem k sezení. S výhledem na mladé břízky, které příjemně dotvářejí původně zamýšlený přírodní vzhled zahrady. Na vše tu dohlíží ručně vyřezávaný vodník. 

Soutěž: Vyhrajte pro svou zahradu nové pomocníky

Sepište příběh vaší zahrady, přidejte minimálně osm fotografií a spolu se svými údaji (a adresou na území České republiky) vložte nejpozději do 11. srpna 2021 (do 12:00 hodin) do soutěžního formuláře

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2021 trvá od 3. května do 1. září, soutěžní...

Vybrané příspěvky zpracujeme, zveřejníme a zařadíme do jedné ze dvou soutěžních čtenářských anket. (Zde podrobná pravidla soutěže)

Přední část zahrady, orientovaná na západ, je osázena ovocnými i okrasnými stromy a keři. Našli byste tu mj. muchovník, angrešty, rybízy, slivoň, jahody i zimolez, vinnou révu i broskve. Velmi dobře se tu prý daří i lesním jahodám a medvědímu česneku. Na druhé straně zahrady jsou pro změnu ostružiníky a jabloně. 

Zahrada má i skalku, která je v podstatě citlivě vybudovaným přechodem mezi mírně vyvýšenou terasou a zahradou. Díky kvetoucím skalničkám i trvalkám dělá spoustu radosti napohled a současně je i zdrojem bylinek do kuchyně. Aby tam nechyběly vitaminy, pěstuje si rodina i nějakou zeleninu v malém pařeništi. 

Nechybí pařník, kde si mladá rodina pěstuje alespoň trochu čerstvých vitaminů.
Nechybí pařník, kde si mladá rodina pěstuje alespoň trochu čerstvých vitaminů.

Kuchyni doplňuje i malý pařník, který je zdrojem vitaminů pro celou rodinu. Zbytek zahrady sleduje ještě několik ručně vyřezávaných soch, které dělají společnost již zmíněnému vodníkovi. Zvláštností zahrady je též využití starých železničních pražců, které lemují část zahrady. 

„Práce je na zahradě stále dost. Momentálně se především snažíme zbavit záhony všudypřítomného plevele, zvelebujeme trávník, staráme se o keře i stromy,“ popisuje Ondřej. S tím, že například během úprav v přední části zahrady objevili obrubník ze žulových kamenů, zcela zarostlý trávou. Po vyčištění teď žula trávníku krásně vymezuje hranice. Dřevinám na zahradě pak dopřáli ozdravný sestřih a dostatek prostoru, které během posledních let postupně obsazoval plevel, nebo dokonce náletové dřeviny. 

Na zahradě nechybí okrasné ani ovocné stromy.

Mladí vyčistili i bezprostřední okolí jezírka, zarostlé náletovými dřevinami a hustou trávou s kupkami mravenišť. „Poté se ukázala pobřežní zóna s oblázky kolem celého jezírka, která prostě během minulých let jen zarostla a zpustla,“ popisují nadšeně téměř novopečení majitelé zeleného pokladu. 

„Ačkoliv zahradu nevlastníme nikterak dlouho, povedlo se nám ji snad dostat zpět do stavu, ve kterém byla před několika lety,“ věří mladý muž. A současně doufá, že pro celou rodinu bude zahrada s přírodním jezírkem i nadále klidnou oázou. 

Komerční sdělení
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2021

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každý z 10 výherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Ceny pro každého z 5 výherců 1. kola:

Sekačka na trávu (Fieldmann, FZR 70335-A)
Typ akumulátoru Li-ion 2x20 V, bezuhlíkový motor, záběr sečení 33 cm, plastový sběrný koš 35 l s ukazatelem zaplnění, doporučená plocha sečení do 350 m2, doba nabíjení: 60 min (2 Ah), rychlonabíječka + 2 x 2Ah baterie součástí balení.

Strunová sekačka (Fieldmann, FZS 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, šířka sečení 300 mm, struna 1,6 mm, poloautomatická, teleskopická rukojeť, nastavitelný úhel žací hlavy.

Teleskopické plotové nůžky (Fieldmann, FZN 70405-0)
Akumulátor Li-ion 1x20 V, délka střihu 430 mm, průměr střihu 16 mm, nastavitelný úhel střižné hlavy, teleskopická rukojeť max. +70 cm.

Vrtačka s funkcí příklepu (Fieldmann, FDUV 70105-0)
Typ akumulátoru Li-ion 1x20 V, volnoběžné otáčky: 0-360/0-1300 rpm, bezklíčové sklíčidlo + Quick stop systém, ergonomická rukojeť, pracovní LED světlo.

Ceny pro každého z 5 výherců 2. kola:

Rotační sekačka (Fieldmann, FZR 2046-E)
Příkon motoru 2 000 W, záběr sečení 43 cm, dělený koš (plast/textil) o objemu 50 l, doporučená plocha sečení 1 000 m, výškově nastavitelné madlo s možností úplného sklopení, hmotnost 15,4 kg.

Elektrická řetězová pila (Fieldmann, FZP 2005 E)
Příkon 2 000 W, rychloupínací systém lišty a řetězu, bezpečnostní brzda řetězu, automatická olejová pumpa, hmotnost 5,5 kg s lištou a řetězem.

Vysokotlaká myčka (Fieldmann, FDW 2002-E)
Napětí/kmitočet: 230 V ~ 50 Hz, příkon: 2 200 W, max. tlak: 165 barů, max. průtok: 450 l/h, přívodní kabel: 5 m, délka vysokotlaké hadice: 10 m, stříkací pistole s variabilní a turbo tryskou, přípojná nádobka na šampon, deklarovaná úroveň hluku: 99 dB(A).

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

Češi ulovili na Lofotech obřího halibuta. Prali se s ním dvě hodiny

18. června 2024

Norsko je jedna z nejnavštěvovanější zemí na světě pro mořský rybolov a pro Čechy nejoblíbenější...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tradiční cihly a starý dům daly citlivě budované moderní zahradě duši

18. června 2024

Soutěž Zhruba 400 metrů čtverečních velký pozemek obklopující více než sto let starý dům na Žatecku,...

I velký zdravotní průšvih dokážou léčit byliny. Umějí zázraky, říká pěstitelka

23. června 2024

Premium Bez chemie, hnojení a ručně stříhaná. Jen takto pěstovaná levandule dokáže léčit. V Chodouni...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hektarová zahrada v Posázaví drží rodinu se třemi dětmi celou sezonu venku

21. června 2024

Soutěž Už jako malá holka ze sídliště velmi ráda trávila čas u prarodičů na zahrádce, kde ji hlavně...

I velký zdravotní průšvih dokážou léčit byliny. Umějí zázraky, říká pěstitelka

23. června 2024

Premium Bez chemie, hnojení a ručně stříhaná. Jen takto pěstovaná levandule dokáže léčit. V Chodouni...

Odpočiňte si na grilu od masa. I vegetariánské pokrmy mohou chutnat geniálně

22. června 2024

Grilovací sezona je v plném proudu, po mase to chce trochu odlehčit. Proto vám dneska video Hoď to...

Koním Převalského přepraveným do Kazachstánu se daří, už se začali pářit

21. června 2024

Koně Převalského, které Zoo Praha na začátku června přepravila do Kazachstánu, se v místních...

Hektarová zahrada v Posázaví drží rodinu se třemi dětmi celou sezonu venku

21. června 2024

Soutěž Už jako malá holka ze sídliště velmi ráda trávila čas u prarodičů na zahrádce, kde ji hlavně...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...