Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Jak poznáte, že vám může strom spadnout na hlavu. A co s tím

  0:10
Bezplatného zásahu arboristů se v rámci osvěty dočkala středočeská Stříbrná Lhota, kde stromolezci ošetřili čtyři lípy u autobusové zastávky U křížku. Pak se vrátili do Prahy, do Kinského sadů na Petříně, kde už po letošních povodních museli kvůli podmáčené půdě porazit na stovku stromů.

Důsledky letošních povodní jsou totiž v tomto směru zdrcující. A nejen v Praze. V rozmáčené půdě se strom chová podobně, jako byste do pudingu zapíchli sirku. Absolutně není jasné, co to s ním udělá. Proto byla řada parků pro veřejnost uzavřena. Že je to opodstatněné potvrdila i tragédie z Průhonic, kde stoletý dub zavalil ženu venčící psa (podrobnosti zde).

Pozor na parazitické houby. Poškození bývá fatální

Ale nemusí jít jen o povodně. Leckdy jsou pro stromy decimující také neodborné zásahy, vysoké zasolení půdy, nebo nevhodné zásahy do životních podmínek. Podobně jako v případě čtyř líp ve Stříbrné Lhotě u Mníšku pod Brdy.

Arboristická fotogalerie

Právě na těchto čtyřech lipách nám arboristé předvedli, čeho je potřeba si všímat, aby poškozené stromy nemohly způsobit zranění či větší tragédii. Lípy přijeli ošetřit zdarma, v rámci osvěty, přestože se od počátku povodní nezastavili.   

"Problémů je tu celá řada," konstatuje zkušený arborista Petr Brož. "Nejzávažnější je infekce dřevokaznou houbou, dřevomorem kořenovým, která na stromu evidentně parazituje už řadu let. Celou tu dobu prorůstá jeho dřevem. To je havarijní stav, který bude nutno řešit odstraněním stromu," vyřkne nekompromisní ortel u lípy, která by laikovi mohla připadat jako zdravý strom. (S čím se arboristé při své těžké práci také musí potýkat, čtěte zde).

Zdravé stromy pro zítřek

Jedná se o projekt Nadace Partnerství, která prostřednictvím grantů, odborných služeb či vzdělávání pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Praktické rady, jak vzít péči o stromy ve svém okolí do vlastních rukou a zajistit, že o ně budou řádně pečovat certifikovaní odborníci, najdete na jejích stránkách zde.  

"Odborná péče je investicí do budoucna. Jakýkoliv špatně provedený zásah, třeba i špatně odříznutá větev, může být pro strom fatální. Leckdy se to projeví až po desítkách let, kdy se kvůli nekvalitnímu ošetření v mládí začne strom rozpadat," radí arborista Petr Brož. 

Jenže na okraji vozovky, u autobusové zastávky, je to skrytá hrozba, protože takovému stromu hrozí pád. Za případné důsledky pak nese odpovědnost majitel pozemku, takže není divu, že místní zastupitelstvo je vděčné za odborné posouzení a ošetření lip díky projektu Zdravé stromy pro zítřek.  

Dalším podstatným problémem je i zasolení půdy v bezprostřední blízkosti solí ošetřované vozovky. Zasolená voda stéká přímo ke stromům, dokonce se v tomto místě shromažďuje. "Sůl pak vytahuje vodu z kořenového systému stromů, což způsobuje jejich prosychání. Poznat to můžete třeba na prosychajících listech, nebo květech," ukazuje hnědnoucí lipové listí Petr Brož. 

Prvními příznaky poškození stromu je podle Brože jeho vitalita. "To, jak je strom schopen přirůstat, jestli má kompaktní vzrostlou korunu, jak se mu celkově daří na daném stanovišti. Důležitý je i stav olistění, květů, ročních přírůstků či letorostů," ukazuje na lipách Petr Brož. Tuto práci dělá se svými kolegy přes dvacet let a smutně konstatuje, že tady už není moc co zachraňovat.

Kořenový systém stromu potřebuje mít kolem sebe propustný půdní povrch alespoň ve velikosti obvodu koruny. Hromada štěrku bere kořenům stromů vláhu i živiny.

Vozovka v bezprostřední blízkosti čtyř lip se solí a zasolená voda pak stéká k nim, kde se shromažduje. To jim vytahuje vodu z kořenového systému, proto prosychají.

Zasolená půda vytahuje stromům vodu z kořenového systému, listy pak začnou zasychat. Je to jedna ze známek vážného poškození stromu.

"Tady už dochází k ústupu vitality, takže i u zbývajících tří stromů už řešíme jen čistě jejich bezpečnost na stanovišti. Nesmí ohrožovat kolemjdoucí, ani projíždějící auta," vysvětluje Brož s tím, že pak je stromy možné nechat bez dalšího ošetření dožít, jeho dva kolegové už mezitím šplhají do jejich korun. I tak lípy vydrží nejvýše pět až deset let. Rozhodnutí, co dál, bude na místních. Možná je i nová výsadba.

Stromolezci v koruně budí úžas i hrůzu

"Namáhavá a náročná, ale úžasná práce," rozzáří se Petr Brož, když se ho zeptáte na stromolezectví jako takové. "Pracujete s živým organismem, což je nádhera," a hrdě dodává, že se jako horolezec dostal do týmu, který ošetřoval stromy pod vedením doktorky Gregorové ze Sadů lesů zahradnictví. Svého času se jeho kolegové v této disciplíně účastnili i mistrovství (více v reportáži zde). 

Arborista Petr Brož je svým kolegům k ruce na zemi. Například, když potřebují...
Arborista při práci.
Arboristé jsou pro práci v koruně vybaveni například pilkou s teleskopickou...

Arboristé se totiž do koruny stromů dostávají pomocí lan a sedacího úvazu. "My jako starší generace používáme jednolanový systém, kdy si lano, na jehož konci je váček s pískem nebo olovem, vyhodíte přes rozsochu, zajistíte, a můžete vystoupit do koruny," vysvětluje techniku stromolezců Brož.

V koruně už stromolezci pracují  na napnutém laně. "Je to ideální způsob, jak strom ošetřit efektivně, poměrně bezpečně a rychle. Děláme to přes dvacet let a naštěstí jsme kromě drobných zranění žádný závažný úraz neměli." 

Autor:
  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....