Příroda umí být akčnější než úřední šiml. A pak stromy padají i samy

  19:40aktualizováno  19:40
Nedělní bouře lámala stromy. U některých to nikdo nečekal, jinde se to dalo předpokládat. Jako u prokazatelně nemocné lípy ve Stříbrné Lhotě, kde arboristé v červnu doporučili z důvodu rizika rychlé pokácení. Ale nedělní bouřka byla rychlejší než úředníci.

Nedělní bouře lípu strhla natolik šikovně, že nikomu neublížila. I škody jsou naprosto minimální. | foto: Pavel Jeřábek

Nedělní bouřka v podvečer přelomila právě tu lípu u autobusové zastávky ve Stříbrné Lhotě u Mníšku pod Brdy, na které nám v červnu zkušení arboristé názorně popisovali, jak se pozná nemocný strom, který už nemá šanci na smysluplný návrat do života a naopak ohrožuje své okolí (více zde).

Podívejte se na video z poloviny letošního června, kde je poškození lípy vidět:

Úředníci to nemají jednoduché, ale měl by vítězit zdravý rozum

Vzhledem k bezprostřední blízkosti autobusové zastávky doporučili rychlé, tedy tzv. rizikové pokácení bez čekání na další odborné posudky. "Ta lípa může vydržet dalších pět let, ale taky může být pozítří dole," zaznělo jasně.

Nedá se říci, že by zastupitelé z Mníšku lípu porazit nechtěli. Ale v těchto případech jsou pod silným tlakem z několika stran. Mají dát na radu arboristů a nechat strom urychleně pokácet v rámci prevence hasičům? Odborný posudek s razítkem v tu chvíli v ruce neměli (arboristé u nich zasahovali zdarma v rámci osvětové akce, proto jim nemohli oficiální posudek vystavit, pozn. redakce).

Fotogalerie

Jenže veřejnost současně bývá vůči každému kácení vzrostlých stromů velmi citlivá, proto zastupitelé Mníšku nejprve konzultovali nejvhodnější postup s Agenturou na ochranu přírody a krajiny i s odborníky z Inspekce životního prostředí. Ti se měli vyjádřit v tom smyslu,  že pokud mají v Mníšku čas na posudky, asi o rizikové kácení až tak nejde.   

"V takovém případě pak znalecký posudek jednoznačně potřebujete mít v ruce. Nelze riskovat, že strom kvůli ohrožení bezpečnosti obyvatel Lhoty urychleně pokácíme a Inspekce životního prostředí nám pak za pokácení bez posudku vyměří pokutu," vysvětluje začarovaný kruh úředního řízení tajemnice městského úřadu v Mníšku pod Brdy Věra Landová.

Posudek, který potvrdil mínění kolegů arboristů zasahujících v červnu, tedy následně vypracovala firma Arbosana. A pokácení potenciálně nebezpečné nemocné lípy už teoreticky nic nestálo v cestě.

Veřejnost často bojuje i za nemocné a nebezpečné stromy

"Už jsme měli domluvený termín kácení na minulou středu. Jenže veřejnosti se kácení vzrostlých stromů obecně většinou nelíbí, proto jsme si na radě města odhlasovali posunutí tohoto termínu na pondělí 5. srpna, abychom ještě dali lidem možnost nahlédnout do posudku, že má pokácení této lípy skutečně opodstatnění," dokresluje místostarosta Vlastimil Kožíšek paradoxní situaci.

Spadlý kmen i s výzvou zastupitelstva občanům, že se mohou přijít na radnici...
Pařez spadlé lípy dokládá správný odhad arboristů, že kmen je silně postižený...

Spadlý kmen i s výzvou zastupitelstva občanům, že se mohou přijít na radnici podívat na odborný posudek. Po nedělní vichřici je evidentní, že pokácení této lípy bylo z bezpečnostních důvodů skutečně nutné.

Nedělní vichřice tak byla rychlejší a likvidaci stromu stihla o den dříve. Naštěstí se nic nestalo, spadla šikovně. Poškodila jen pár tašek na sousedící garáži, ale autobusovou zastávku ani silnici v bezprostřední blízkosti nijak nezasáhla.

"Vichřice často znamená přirozený zánik poškozených, nebo starých stromů," konstatuje k tomu rodák z Mníšku Pavel Jeřábek, který se péči o zeleň věnuje celý život.

"Lidem je potřeba vysvětlovat, že všechno má svůj čas. Neplakat nad stromy, které jsme si během svého života užili. Když nadejde jejich čas, je potřeba dívat se do budoucnosti. A postarat se o to, aby se měly z čeho radovat naše děti a vnoučata," sází starý praktik v takových případech na novou výsadbu vhodných a zdravých stromů.

Autor:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Vrcholným projevem kočičí lásky je olizování, prozradila expertka

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Kamkoliv přijde, usadí se na zem, aby měla co nejblíž ke kočkám, kterým rozumí jako málokdo. Většinou si ji zvou k těm,...

Nejjednodušší zabezpečení domu a bytu. Funguje pravidlo pěti minut

Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas...

Cena vybavení v domácnosti je mnohdy vyšší, než se předpokládá. Když se sečte hodnota elektroniky, nábytku, vybavení...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

KVÍZ: Umíte v kuchyni využít plané květy, pelyněk či kořen pampelišky?

Jakmile se venku něco zazelená, lze vyrazit s košíkem a nůžkami na bylinky. Jen...

S babím létem mnohde po osvěžujících deštících vyrazily čerstvé bylinky. A pokud bude ještě chvíli pokračovat letošní...

OBRAZEM: Užijte si krásný podzim, inspirujte se, ochutnejte dýně

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na...

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na okrasu, lze tento víkend a celý následující...

Oblečení pro zahradu a dílnu se mění. Využívá se i kosmických materiálů

Všichni jsou v práci, přesto mohou být pestře a módně odění.

Pracovní oblečení pro zahradu a dílnu se mění. Neuspokojují nás už obyčejné montérky. Baví nás nové barevné kombinace a...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz