Ploskořez je vynález, který nahradí pluh, kosu i motyčku dohromady

aktualizováno 
Ukrajinský vynálezce Fokin vymyslel pomůcku pro zahrádkáře, která zcela popírá tradiční způsoby obdělávání půdy. Místo klasické orby se počítá jen s kypřením, odmítá se převracení půdy.

Na podzim zorat, na jaře znovu, zvláčet a můžete sázet, tak zní recept úspěšných zahradníků. Vladimír Vladimírovič Fokin náhodou přišel na jiný recept. "Půda se nám mstí za to, že ji obracíme. Zjistil jsem to sám, když jsem jednou nesehnal na podzim traktor, takže rozhozený hnůj zůstal na poli přes zimu bez zaorání. A když jsme celá rodina na jaře vytáhli rýče, zjistili jsme, že půda je načechraná jako peříčko. Mohly za to žížaly," vysvětluje.

A tak přišel s otázkou: Neděláme to vlastně po generace špatně? Tím, že půdu obracíme, vlastně ničíme celý ten mikrosvět v půdě. On se sice časem díky hnojení vzpamatuje, ale dává to půdě zabrat. Nebylo by tedy jednodušší nechat všechny ty žížaly, brouky a další organismy na pokoji a půdu místo orání jen kypřit?

Fotogalerie

Nechal si patentovat jednoduchý víceúčelový nástroj, říká se mu ploskořez, se kterým se podle jeho slov může posekat tráva, strhnout drny, čechrat, prostě vše až po odstranění plevele.

Vypadá jako hák s nabroušeným ostřím na násadě. Naplocho se podškrábne plevel, kolmým tahem nahrazuje motyčku, a když s ním budete pracovat jako s golfovou holí, posekáte vysoké plevely nebo trávu. Podívejte se na video, tam to uvidíte nejlépe.

Je to vlastně ruční alternativa k traktorové verzi. "Jednou jsem byl překvapen tím, jak málo výkonný traktor dokázal snadno a rychle širokým pruhem obdělávat pole ploskořezem na rozdíl od toho, jak je to pracné při orbě pluhem. Ze zvědavosti jsem si stoupl na takto obhospodařené pole: bylo pružné. Toto bych si přál na své zahrádce," radoval se.

Způsob obdělání pole bez obracení půdy samozřejmě není nový, vždyť v některých zemích se tak hospodaří dodnes.

Tento alternativní způsob hospodaření u nás propaguje Petr Chelčický Hradil z Klubu organického zemědělství, který ploskořez sám používá k hospodaření a tvrdí, že je práce s ním snadnější než s klasickým zahradnickým náčiním.

"Chceme, aby se k půdě přistupovalo s opatrnou moudrostí a abychom ji jednou předali svým dětem v dobrém stavu," popisuje důvody, proč ho vztah mezi půdou a člověkem tak zajímá. "Nemůžete tak obdělávat hektarové lány, ale pro zahrádkáře je to požehnání. Podle našich referencí lidé po vyzkoušení ploskořezu odkládají veškerou mechanizaci. A třeba herec Jaroslav Dušek je jím tak nadšený, že nám dělá propagaci kudy chodí," rozpaluje se Hradil.

O ploskořezu se diskutuje i na internetu. Pro klasické zahrádkáře je to přece jen dost netradiční metoda. Většinou má pozitivní reference a lidé si práci s ním pochvalují. Většinou se k němu dostali náhodou, obdrželi ho například jako dárek.

Ne všichni ho používají tak, jak zamýšlel jeho tvůrce, tedy jako jediný nástroj pro obdělávání půdy. Jsou i lidé, kteří kombinují klasický způsob obdělávání pomocí mechanizace a ploskořez pak během sezony používají jako jediný nástroj na běžnou údržbu, jako je provzdušňování a kypření půdy, odplevelování. Tím, že je na dlouhé násadě, odpadá klečení v záhoně.

"My máme příliš velký pozemek na to, abychom to zvládli bez mechanizace, ale během jara a léta se nám za ty čtyři stovky vyplatí k drobné ruční práci," říká Pavel Bičák ze Zahradního dvora Straky.

Ploskořez se prodává v několika velikostech určených pro různé druhy půdy a způsoby práce v záhoně. V základní sadě jsou dvě velikosti, zvlášť se dokupuje verze Silák určená na hrubé práce.

Autor:

Nejčtenější

Snažte se dostat vodu do zahrady, radí zahradní architekt Ferdinand Leffler

Pozor na náročnost. Voda v přírodním jezeru je živá a poskytuje domov řadě...

Voda v zahradě je nesmírně přitažlivá a současně citlivá na péči. Dodává ovšem místu nenahraditelnou atmosféru a tlumí...

Dešťová voda je pro zahradu spása, v suchu se nebudete bát o budoucí úrodu

Takto to vypadá v praxi, když vám na zahradě instalují akumulační nádrž.

Vodu z deště zachycují lidé do sudů snad od nepaměti. Pro záhony je prospěšnější než ta z kohoutku. Vybudovat můžete i...

Extrémně svažitý pozemek manželé podpírají kamennými zídkami i pražci

Zahrada v malé obci na Brněnsku je vybudována na svažitém, hodně kamenitém...

Když si pan Martin z jižní Moravy pořídil spolu s manželkou svažitý pozemek orientovaný na jih, ještě netušil, co ho...

Rozkvetlá zahrada v centru Hodonína, kde se relaxuje i sbírá úroda

Zahrada u starého domu koresponduje s atmosférou místa. Asi byste netipovali,...

„Chceme dům se zahradou a ne se psím výběhem, řekli jsme si při hledání vysněného bydlení. A povedlo se. V roce 2013...

Pohlreich se pustil do hovězího pupku. Vyšperkoval ho cibulovou marmeládou

Flank steak s rajčaty a cibulovou marmeládou

Zatímco běžné steaky jako rib eye nebo nízký roštěnec se dávají na gril nakrájené proti vláknu, u flank steaku alias...

Další z rubriky

Zahrada s obřím jezírkem a automatickou závlahou, manželčin splněný sen

Pohled na celé jezírko, jehož rozloha je opravdu úctyhodná. Neztratilo by se...

Zahrada, kde si musíte připadat jako na dovolené. Vzrostlé stromy poskytují dostatečné soukromí i stín, jezírko s...

Drobné stavby si rozvrhněte už při zakládání zahrady, radí architekt

Na terase budete trávit hodně volného času, měl by na ni ovšem být i příjemný...

Kůlna, garáž, dřevník, ale také terasa, pergola či dětský hrad. Bez menších staveb, které mají plnit praktickou funkci,...

Extrémně svažitý pozemek manželé podpírají kamennými zídkami i pražci

Zahrada v malé obci na Brněnsku je vybudována na svažitém, hodně kamenitém...

Když si pan Martin z jižní Moravy pořídil spolu s manželkou svažitý pozemek orientovaný na jih, ještě netušil, co ho...

Najdete na iDNES.cz