Otázkou je, zda má vůbec smysl zazimovat balkónové květiny, nebo je lepší si v další sezóně koupit nové. Pokud máte ke svým květinám osobní vztah, alespoň to s jejich zazimováním zkuste. Uvidíte, jestli se vám podaří vyhnout se následujícím chybám.
Chyba č. 1: Z balkonu rovnou do obýváku
Přenesli jste rostlinky ze studeného a větrného balkonu do přetopené místnosti a myslíte, že jste je zachránili. Naopak. Velké teplotní výkyvy rostliny nesnesou a jara se už nedočkají. Proto je přemístěte do chladné místnosti, nejlépe na chodbu, prosklenou verandu či zimní zahradu.
"Balkonové květiny přezimujte na světlém místě při teplotě kolem 7 až 15 stupňů Celsia," radí Magda Lebišová ze zahradnictví Rozkvetlý domov ve Žďáru nad Sázavou.
Chyba č.2: Ne každý sklep je ideální
Mnoho pěstitelů má zazimování spojeno s tmavým chladným prostorem, jakým je sklep. Jenže ten nemusí úplně vyhovovat. "Sklep by měl mít pro přezimování květin okno, aby květiny mohly vegetovat. Zcela nevhodné jsou panelákové sklepy," říká Lebišová. Obecně balkonovkám vyhovují spíše světlé prostory, tmavý sklep vyžadují jen hlízy begonií.
Chyba č.3: Bez kontroly a sestřihu
Než rostliny zazimujete, zkontrolujte je. Choroby a škůdci, které neodstraníte, se totiž během zimy rozmnoží a kromě samotné rostliny napadnou i další balkonovky. Na jaře budete kupovat kompletně novou výsadbu. I v průběhu zimy kontrolujte stav květin. Napadené kusy bývá lepší rovnou vyhodit, aby nenakazily ostatní. Jak zbavit škůdců pokojovky se dočtete v předcházejícím článku.
Před zazimováním balkonovky sestřihněte. "Seřízněte je asi na 12 až 15 centimetrů; záleží na druhu, množství oček, celkovém stavu rostlin i na teplotě, při které budete rostliny přezimovat. Odstraňte všechny suché listy i část zdravých listů tak, aby rostlina byla připravena k odpočinku. Pak očistěte povrch substrátu od všech rostlinných zbytků a odřezků, které by mohly zahnívat," popisuje správný postup Lebišová.
Chyba č.4: Zbytečné množství zálivky
Zálivku výrazně omezte, jinak začnou rostliny uhnívat. "Vždy platí, že čím je teplota v místnosti nižší a čím mají rostliny méně listů, tím méně je zaléváme. Při teplotě kolem deseti stupňů Celsia stačí zalévat třeba jen dvakrát do měsíce velmi malým množstvím vody," radí Lebišová.
Chyba č.5: Špatný start na jaře
Na jaře přesaďte rostliny do většího květináče a začněte přihnojovat. Během vegetačního klidu hnojiva zcela vynechte, přijde na ně řada právě až začátku března. "Já používám nejraději ta krystalická, ze substrátů se mi velmi osvědčil Gramoflor," doporučuje Lebišová, jejíž zahradnictví dokonce na jaře dodává osazené truhlíky na klíč (viz předchozí článek).
Které rostliny se vyplatí zazimovat
|