Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Chytrý skleník šetří vodu a umožní sbírat zeleninu až do Vánoc

Technologie jsou nedílnou součástí našich životů. Už jsme si zvykli na chytré telefony, náramky nebo celé domácnosti. Nyní dva studenti Vysokého učení technického v Brně přišli s chytrým skleníkem. A prodloužili sběr úrody až do Vánoc.

Jádrem chytrého skleníku je řídicí jednotka. Do ní jsou zapojeny senzory teploty a vlhkosti vzduchu, vlhkosti půdy a další pomocná zařízení. Řídicí jednotka je připojena k wi-fi, díky které získává uživatel vzdálený přístup odkudkoliv na světě. 

Nejde o nic složitého. Pomocí počítače, tabletu nebo telefonu se v přehledném uživatelském rozhraní zorientuje i začátečník. Motivací autorů je podpora vyššího zájmu o lokální pěstování potravin a zdravý životní styl.

Na rozdíl od mnoha jiných systémů není řízení budované na mobilní aplikaci, ale tak, že se připojíte přes webový prohlížeč pomocí svého jména a hesla. Ostatně vyzkoušet si to můžete nanečisto (jméno i heslo je sensorie).

Skleník se postará o ideální podmínky sám

Základem pro bohatou úrodu je poskytnout ideální podmínky pro růst. Vybrat ty správné komponenty a sestavit z nich fungující celek může být oříšek. 

„Chytrý skleník naštěstí tyto problémy vyřeší místo uživatele. Pěstiteli stačí vybrat si podle zkušeností požadované rozsahy teplot nebo vlhkostí a řídicí jednotka je vytvoří ovládáním otevírání okna, ventilátoru, ohřívače nebo zavlažovacího systému,“ popisuje David Bažout, který je spoluautorem nápadu.

Skleník je vybaven i rozprašovací hadicí. Představte si obvyklý horký letní den. Rostliny mají dostatek vláhy, ale stejně mají svěšené listy. Je to tím, že ve skleníku je příliš suchý vzduch a rostliny se s ním nedokážou vyrovnat. Rozprašovací hadice udrží vlhkost vzduchu na požadované úrovni a ještě přinese příjemné ochlazení.

Studenti pak experimentovali a zjistili, že řízené podmínky zvyšují odolnost rostlin proti různým nemocem. To si ověřili v praxi. Například okurky pěstované tradičním způsobem byly hned začátkem léta zasažené plísní. Pouhých několik metrů vedle nebyl v chytrém skleníku jediný zkroucený list.

A co když se přece jenom nějaká nemoc ve skleníku vyskytne? „Vytvořili jsme neuronovou síť, která dokáže na základě fotografie zasaženého listu určit, o jakou nemoc se jedná. Díky tomu je možné začít s léčbou včas a úrodu zachránit,“ říká Bažout.

Zaměřili se na nejčastěji pěstovanou zeleninu v českých sklenících – rajčata, okurky a papriky. Po pečlivém nastudování nemocí a jejich příznaků se pustili do stahování obrovského množství fotografií z internetu. Veškeré fotografie bylo nutné pečlivě ořezat, roztřídit a poté zpracovat neuronovou sítí. 

„Umíme detektovat celkem 32 druhů nemocí. U rajčat dosahujeme úspěšnosti zhruba 94 % na základě jediné správně pořízené fotografie. U okurek a paprik lze podobné úspěšnosti dosáhnout na základě tří fotografií,“ vysvětluje jedno z nejnovějších zdokonalení.

Zeleninu až do Vánoc

Během konce loňského roku se jim podařilo prodloužit vegetační dobu skleníku o celé tři měsíce. Při teplotě kolem 5 °C sice už zelenina nerostla, zůstala však chutná a čerstvá až do Vánoc. Celé vyhřívání přitom díky mírné zimě vyšlo na pouhých 140 korun na účtech za elektřinu.

Chytrý skleník pomáhá i v boji se suchem, a to hned na dvou frontách. Díky senzorům vlhkosti půdy se zavlažuje pouze v případě nutnosti a nedochází k plýtvání. 

Uživatel může také velmi snadno připojit zavlažovací systém na dešťovou vodu. Když tým zkoušel tuto metodu v praxi, během letošního suchého jara došlo k úspoře tří kubíků vody, díky čemuž si skleník vystačil pouze s dešťovou vodou. 

Autor:
  • Nejčtenější

Zpřístupnili kocourovi krmítko a divili se, že nestíhají dělat hrobečky

Ano, na jedenáctiměsíčního kocourka mainské mývalí kočky sice může majitelka nahlížet jako na miminko, ale šelmu v něm...

Domácí chléb je zázrak, pokazit ho však mohou drobnosti. Podívejte se jaké

Domácí pečení chleba patří k „novým sportům“. Když se povede, lze to srovnat s uběhnutím stovky za sedm sekund. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo italského chaosu skvěle promazaný gastrostroj, nadchlo Pohlreicha

Italskou kuchyni nelze nemilovat. Je bohatá na suroviny i chutě a jednoduchá, pokud ji opravdu umíte. Proto se ti...

Sněžnice se v mžiku změní v lyže. Trnuli jsme, zda nápad zaujme, říká tvůrce

Premium Student architektury Vojta Veverka společně se svým bratrem Ondřejem jsou nadšenci pro zimní turistiku. Vždycky je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Kde se vyrábějí české mince?

Megahra iDNES.cz je v plném proudu, ale protože nám v redakci „zbyla“ ještě jedna zlatá mince s hodnotou bezmála třicet...

Chcete barevnou zahradu i v zimě? Vysaďte to, co kvete i za sněhu a mrazu

Když začne zima téměř připomínat jaro, vyrazí někdy sněženky už začátkem února. Po nich přijdou krokusy a lýkovec a už...

Květinová sezona začíná: vrhněte se na růže i balkony, rozsazujte sněženky

Příroda se začíná pomalu probouzet a nás čeká osm měsíců, kdy se budeme těšit z krásy kvetoucích rostlin. Chcete-li,...

Zahrada je jako medvěd po zimním spánku. Už se začíná pozvolna probouzet

Po zimě je čas k pomalému nastartování zahrady. Péči si zaslouží trávník, stromy, keře, živé ploty, jezírka,...

I robotická sekačka potřebuje jarní péči. Nezapomeňte vyměnit břity

Sekačky na trávu včetně těch robotických jsou dobrým nástrojem pro péči o zahradu. Před zahájením jarní sezony je však...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...