Belousov s Austinem hovořil 12. července, uvedl tehdy Pentagon s tím, že telefonát iniciovala ruská strana, což média označila za vzácnou událost. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu z února 2022 spolu totiž vrcholní představitelé obrany hovořili pouze pětkrát a téměř vždy z iniciativy Spojených států.
Belousov je ve funkci od května, kdy nahradil Sergeje Šojgua. Ten byl považovan za blízkého spojence ruského prezidenta Vladimira Putina a resort vedl od roku 2012.
Můžeme vyzbrojovat třetí země. Změny ve vztazích s USA nečekám, řekl Putin |
Předmětem telefonátu z poloviny tohoto měsíce bylo podle NYT varování, že Ukrajina chystá neupřesněnou „tajnou operaci“ proti Rusku se souhlasem Američanů. Belousov se Austina ptal, zda o tom Pentagon ví a upozornil, že podobné kroky by vedly k dalšímu napětí mezi Washingtonem a Moskvou.
Podrobnosti o plánu, který Ukrajina podle Ruska chystala, známé nejsou. Anonymní zdroje NYT však uvedly, že Pentagon o ničem takovém neměl tušení a potvrdily, že je Washington bral dostatečně vážně.
„Američané kontaktovali Ukrajince a v podstatě jim řekli: pokud o něčem takovém uvažujete, nedělejte to,“ napsal list. Zároveň upozornil, že je stále nejasné, zda Ruskem popsaná hrozba opravdu existovala.
Ukrajinští představitelé nejsou vůči svým americkým protějškům vždy transparentní, pokud jde o jejich vojenské operace, zejména proti cílům v týlu, podotýká NYT. Akce jako útok na Krymský most z podzimu 2022 podle listu frustrují americké představitele, kteří se domnívají, že nejenže nezlepšují postavení Ukrajiny na bojišti, ale také riskují, že si Kyjev znepřátelí své evropské spojence.