Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z balkonu vybudovali místo odkladiště krámů vertikální zahrádku

Žijeme v Praze v klasickém panelákovém 3+1 a balkon nám vždy sloužil spíš jako odkladiště. Líbila se nám představa, že bychom tu pěstovali bylinky a zeleninu, popsala svůj příběh Monika Barešová. Ale občas to dřelo.
Vertikální zahrada na balkoně vyrobená z palet

Vertikální zahrada na balkoně vyrobená z palet | foto: Monika Barešová

Letos je přitom všechno jinak. Narodila se nám dcera a koronavirová opatření připravila o práci i mého muže. Vzpomněli jsme si na obrázek vertikální zahrady vyrobené z palet, který jsme kdysi viděli na internetu. 

Konečně nastal pravý čas na naše bytové zahrádkaření. Během největší společenské paniky nás hřálo, že kdyby náhodou došlo jídlo, vydržíme chvíli chroupat doma vypěstovanou mrkev. Nebo že aspoň naše malá dostane první příkrm z domácích zdrojů.

Muž se vydal do hobbymarketu, aniž by tušil, že všechny obchody druhý den zavřou na několik týdnů. Jeho nadšení pro věc se projevilo v množství nakoupených semínek, která by s přehledem vystačila na půlhektarové záhony natož pro balkon o sedmi metrech čtverečních. 

Tím jsme byli krůček od toho, abychom v příštích týdnech roznášeli hlínu po celém bytě a abychom se (jako správní zahradničtí začátečníci) učili osvědčenou metodou pokus-omyl.

Klíčíme a recyklujeme

Květináčků a sazeniček jsme měli spoustu: využili jsme vše od jogurtových kelímků přes vajíčkové kartony po tetrapakové džusy. Postupně tak dostaly ubytování ředkvičky, mrkve, rajčata, hrášek, cukety, cibulky, chilli papričky, několik druhů salátů a kvanta bylinek v čele s bazalkou. 

Zde posílejte své nápady

Pošlete nápady, jak jste využili nucený pobyt v době koronaviru prací na zahradě na projektech, na které jste si před tím nedokázali udělat čas. Fotku a popis projektů můžete posílat ještě do 26. května. Nejlepší z nich zveřejníme ve fotogalerii.

Než se venkovní teplota ustálila, měsíc jsme přenášeli kvanta sazenic ven a dovnitř – každé ráno na balkon a každý večer do obýváku.

Muž obrousil palety, které zbyly ze švagrovy stavby. Na balkoně je pak zahákl zespodu za parapet za vruty, takže pevně držely. Mezitím nás každý den překvapovaly pěstitelské úspěchy: kromě pár papriček vzešlo vše, takže nic nebránilo ubytování sazeniček do palet a truhlíků.

Paletové porodní bolesti

Co vypadá pěkně na nástěnce Pinterestu, dostává v realitě dost velké trhliny. Hlína se ve vertikálně umístěné paletě sesypávala při sebemenším pohnutí, takže bylo potřeba prkna přidělat i ze zadní části palety. Tím se pytel jednoduše vsadil a držel, což usnadnilo jakoukoliv manipulaci a sázení.

V jutovém pytli by měly vyrůst brambory.

V těchto kyblících porostou rajčata.

Zalévání probíhá skrz otevřenou vrchní část pytle, kam se zavede hadice a přes trychtýř pomalu zalévá. Vzápětí jsme tedy řešili, jak pytel nepřelít, a zároveň dostat zálivku až k nejspodnějším sazeničkám. 

O fotogenickém vertikálním umístění jsme si mohli nechat zdát, protože voda hledala snadnou cestičku a vytékala hned kolem prvního patra sazeniček. Pomohlo palety mírně naklopit, aby gravitace udělala svou práci a voda poslušně stékala dolů. Balkon tak přišel o pár čísel na šířku, ale zemina byla vlhká v celém 50litrovém pytli.

Sousedi mohou mít námitky

Jenže nás čekalo rozčarování: jedno ráno balkon téměř plaval v hlíně. To už zvonila sousedka z patra pod námi, že má zablácená skla lodžie, a předsedkyně družstva si muže povolala na kobereček, aby mu ukázala zašpiněnou fasádu. 

Pustili jsme se tedy do náprav škod. Pod palety jsme vložili zapomenuté podmisky a naše kamarádka lezkyně se spustila na laně, aby vyčistila zasklení a parapety všech tří pater pod námi.

O pár dní později byly naše bylinky sušší než obvykle, proto je muž důkladně zalil. Podmisky bohužel tak vydatnou zálivku nevydržely, přetekly a opět zalily všechny parapety balkonů pod námi blátivou vodou. 

V horním truhlíku se pěstuje mrkev.

Muž střídavě koketoval s myšlenkou všechno vyhodit nebo se odstěhovat. Nakonec zasilikonoval balkon, abychom případné bahno odnesli jen my. Kamarádka lezkyně se znovu pustila do čištění s úsměvem a komentářem, že k nám ráda přijde na večeři i bez nutnosti lézt po fasádě.

Chvíli trvalo, než jsme to vychytali, ale teď už se rostlinám daří v paletách. Moc jsem si oblíbila salát z mrkvové natě, která chutná úplně jinak než tak kupovaná. 

Také si ráda odskočím z kuchyně pro čerstvý rozmarýn, bazalku nebo koriandr. V rohu balkonu nám v jutovém pytli rostou brambory, přebytečný kbelík osídlily cukety. 

V truhlíku se zelenají rostlinky žluté kapie, které jsme vypěstovali ze semínek jedné papriky ze supermarketu. Uzobáváme první jahůdky a těšíme se, jak nás překvapí rajčata. 

Jsem ráda, že jsme balkonový projekt nevzdali při prvních nezdarech a že léto strávíme obklopeni vlastní zelení. A také, že sousedi mají s mladými zahrádkáři trpělivost.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Jakub Vágner ulovil rekordního sumce. Čekal jsem na to 33 let, jásal

Během týdenního rybaření se Vágnerovi podařilo ulovit několik velkých a zajímavých sumců, mezi nimiž vyčnívá jeden obří exemplář. Na českém revíru chytil sumce o délce 261 cm, díky čemuž se stal...

Češi ulovili na Lofotech obřího halibuta. Prali se s ním dvě hodiny

Norsko je jedna z nejnavštěvovanější zemí na světě pro mořský rybolov a pro Čechy nejoblíbenější zahraniční destinace na cestování za rybami. Statisíce českých rybářů se celý rok těší, až zase budou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

I velký zdravotní průšvih dokážou léčit byliny. Umějí zázraky, říká pěstitelka

Premium

Bez chemie, hnojení a ručně stříhaná. Jen takto pěstovaná levandule dokáže léčit. V Chodouni nedaleko Berouna už deset let rostou na ploše tří hektarů desítky tisíc sazenic levandule lékařské vzácné...

Tradiční cihly a starý dům daly citlivě budované moderní zahradě duši

Zhruba 400 metrů čtverečních velký pozemek obklopující více než sto let starý dům na Žatecku, koncipují majitelé jako propojení okrasné, odpočinkové i užitkové zahrady v jednom. Celou si ji tvoří...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hektarová zahrada v Posázaví drží rodinu se třemi dětmi celou sezonu venku

Už jako malá holka ze sídliště velmi ráda trávila čas u prarodičů na zahrádce, kde ji hlavně dědeček učil znát a opečovávat květiny nejen okrasné, ale i užitkové. Není divu, že od malička toužila mít...

Jakub Vágner ulovil rekordního sumce. Čekal jsem na to 33 let, jásal

Během týdenního rybaření se Vágnerovi podařilo ulovit několik velkých a zajímavých sumců, mezi nimiž vyčnívá jeden obří exemplář. Na českém revíru chytil sumce o délce 261 cm, díky čemuž se stal...

Chcete naklonovat mazlíčka? Ve Španělsku to splní za jeden a čtvrt milionu

Španělská klinika Ovoclone využívá dvacetiletých zkušeností s lidskou reprodukční medicínou. Nyní rozšířila svoji nabídku i na klonování zvířat. Nabízí možnost klonování psů, koček, koní a dokonce i...

Zahradu s potůčkem, jezírkem i bazénem si užívají jako soukromý park

Zhruba před čtvrt stoletím koupil čtenář Petr se svou rodinou na Českobudějovicku parcelu zhruba o velikosti 1 400 metrů čtverečních, aby si postavili dům a vytvořili nový domov. A v rámci něj...

Škrábe se váš pes? Nemusí to být blecha, možná má „sennou rýmu“

Pokud se váš pes během jarní a letní sezony škrábe více, mohla by být příčinou sezonní alergie. Senná rýma“ však podle veterinářů většinou postihuje naše psí kamarády jinak než lidi. Víc než kýcháním...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...