Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyrazte do přírody s mobilem a zmapujte pro svět naše rostliny i živočichy

Celosvětový projekt City Nature Challenge 2021 je tu. Čtyři dny, které můžete díky aplikaci iNaturalist aktivně strávit v přírodě a spojit se přitom s celým světem, potrvají od pátku 30. dubna do pondělí 4. května. V České republice se můžete zapojit v Praze, Brně a Uherském Hradišti.
Žluna zelená, s níž se můžete setkat i na územích letos registrovaných měst, tedy Prahy, Brna i Uherského Hradiště.

Žluna zelená, s níž se můžete setkat i na územích letos registrovaných měst, tedy Prahy, Brna i Uherského Hradiště. | foto: Vít Lukáš, Národní muzeum

„Každý sám a přesto společně!“ zní moto letošního ročníku projektu občanské vědy City Nature Challenge vzhledem k celosvětové pandemii. 

Tradičně se jedná o soutěžní klání, ve kterém spolu města z celého světa soupeří o co největší počet pozorování přírodní rozmanitosti na svém území. Stejně jako minulý rok je to ovšem z důvodu epidemie koronaviru i letos ve všech zapojených městech tak trochu jinak. Dodržování aktuálně platných protikoronavirových opatření by vás ovšem při pohybu v přírodě nemělo nijak zvlášť omezovat. 

A vzhledem k celosvětovému pojetí a snadnému napojení na mobilní aplikaci iNaturalist se i letos můžete stát součástí obřího projektu. Jen loni se zapojilo po celém světě přes 48 tisíc pozorovatelů. Ti nafotili téměř 820 tisíc organismů, které se podařilo přiřadit k víc než 33 tisícům druhů.

A jak to celé funguje? Stačí si založit profil na webu iNaturalist, který skvěle komunikuje i v češtině, nebo přímo ve stejnojmenné aplikaci pro Android nebo iOS. Následně již můžete skrze aplikaci pořizovat mobilním telefonem fotografie organismů kolem sebe a nahrávat je do systému. 

Proč stojí za to se aktivně zapojit:

Fotografie organismů v aplikaci iNaturalist nalézají celou řadu využití:

  • Vědci po celém světě mohou díky nim dohledávat další údaje o rozšíření studovaných organismů a sledovat tak i jejich případné šíření.
  • Může dojít i k opětovnému potvrzení výskytu silně ohrožených druhů, jakým je třeba loni vyfocený drobný motýl lišejníkovec malý (Setina roscida) v Prokopském údolí. Na Moravě je tento druh patrně vyhynulý a v Čechách je znám z posledních 50 let jen z několika málo lokalit, kde postupně taktéž mizí.

Lišejníkovec malý

Lačník stepní

  • V roce 2019 byl díky projektu City Nature Challenge v Prokopském údolí objeven ohrožený plž lačník stepní (Zebrina detrita). Byl to první nález tohoto drobného plže v Praze. Tento druh však také z naší krajiny spíše mizí a dnes se vyskytuje jen na několika málo lokalitách.
  • Takto nasbírané informace mohou pomoci dále chránit různorodá a na organismy bohatá prostředí, která jsou někdy i uvnitř velkoměst.

Aplikace si poznamená datum a GPS koordináty, což jsou údaje důležité nejen pro správné určení organismu, ale dále pak i pro další vědecké využití takto nasbíraných dat. 

A jak se organismy určují? „Aplikace využívá pokročilé techniky umělé inteligence a z fotografie se pokusí zvíře, rostlinu nebo třeba houbu určit sama. Pokud to nepůjde do druhu, tak zvolí nějakou vyšší taxonomickou jednotku, třeba rod nebo čeleď. Samozřejmě můžete aplikaci opravit, pokud víte, že se spletla. Může se to stát. Následně je toto určení potvrzeno alespoň dvěma dalšími uživateli aplikace, a tím se stane pozorování validním,“ vysvětluje entomolog Dominik Vondráček z Národního muzea v Praze, které je hlavním organizátorem akce na území metropole.

Data můžete takto sbírat po celý rok, nejste omezeni jen termínem tradičního jarního projektu. „Pokud se ale chcete zapojit přímo do letošního ročníku City Nature Challenge, foťte kolem sebe organismy od 30. dubna do 3. května 2021. Můžete fotit rostliny, živočichy, houby i lišejníky, a to na katastrálním území jednoho ze tří letos registrovaných měst. Těmi jsou Praha, Brno a Uherské Hradiště,“ vysvětluje Dominik Vondráček. 

Jde to i s klasickým fotoaparátem, fotky pak můžete v klidu probrat a nahrát později přes webové rozhraní iNaturalist. „Tento způsob může být ideální i pro makrofotografy, již rádi fotí malé organismy, na které už nestačí mobily a tablety,“ radí entomolog.

Fotografie přitom můžete pořizovat téměř kdekoliv. Jak u vás na zahradě, tak v oblíbeném parku nebo třeba na autobusové zastávce, když zrovna čekáte na spoj. A nemusíte ani vlastnit chytrý telefon. 

V Národním muzeu v Praze jsou na všechny nadšené fotografy naší přírody patřičně pyšní, vždyť loni se Praha v rámci samostatných evropských měst umístila v počtu pozorování na prvním místě. „Je to tak. Sice se nejednalo o soutěžní ročník, ale čísla jsou jasná. Praha se v minulém ročníku umístila na 21. místě z 244 měst co do počtu pozorování a předčili jsme mnoho světových metropolí. V rámci Evropy pak Praha skončila na druhém místě a v případě samostatných měst pak opravdu dokonce na místě prvním,“ uvedl Vondráček.

Brno, jehož účast zaštiťuje Hvězdárna a planetárium Brno, se loni této akce účastnilo poprvé a umístilo se co do počtu pozorování na 77. místě. V Uherském Hradišti, které je nováčkem letošního ročníku u nás, zaštiťuje účast Fakulta logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati. Další informace o projektu najdete na webech jednotlivých měst na stránce citynaturechallenge.cz.

ZDE fotografie z Prahy, které uvedly loňský ročník

Tip na aktivní víkend v Praze či v Brně? Stačí si stáhnout aplikaci...
Veřejnost dostala do rukou unikátní a stále vylepšovanou aplikaci, která...
Fotogalerie, kterou si právě prohlížíte, je sestavená ze snímků přírodovědce a...
Kalifornská Akademie věd v San Franciscu a Přírodovědecké muzeum v Los Angeles...

„Do projektu City Nature Challenge se může registrovat kterékoliv město u nás a Národní muzeum je v budoucích ročnících rádo podpoří,“ dodává ještě Dominik Vondráček z Národního muzea v Praze.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gruzínský tarty, to je obranář, který je jako horský kamzík

Kavkazský pastevecký pes je nezávislý, sebevědomý pes, který má skvělé hlídací vlastnosti a je od přírody vůči cizím lidem nedůvěřivý. To samé platí i o původních liniích tarty pocházejících z...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

Babičky ze zahrady nedělaly vědu. Pěstovaly podle tradic a zdravého rozumu

Vybavíte si, jak úžasné saláty a jablka měli vaši prarodiče? Jak jim kolem domu pořád něco kvetlo? Zkuste pečovat o zahrádku podobně jako oni.

24. července 2024

Kostka, která pobláznila svět, slaví padesátiny. Víc se prodalo jen iPhonů

Premium

Šest stran, šest různých barev, 26 krychliček a nespočet možností, jak s nimi otáčet. Je to právě půl století, co maďarský vysokoškolský učitel předstoupil před studenty s novou učební pomůckou....

23. července 2024

Pořízek Oliver vážil po porodu přes pět kilo. Na svět přišel ve zlínské nemocnici

Výjimečnou událost zažili v porodnici Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně. Před několika dny tu přišel na svět chlapeček Oliver, který vážil 5320 gramů. Stal se tak jedním z vůbec nejtěžších...

23. července 2024  13:04

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...