

Tip na aktivní víkend v Praze či v Brně? Stačí si stáhnout aplikaci iNaturalist, vyrazit ven a pozorně se dívat kolem sebe. Rostliny či živočichy, na které narazíte, vám aplikace na základě jejich fotografie pomůže určit. Navíc vás propojí s účastníky City Nature Challenge 2020 po celém světě. (Na snímku samec ještěrky zelené, Praha)
Autor: Vít Lukáš
Kalifornská Akademie věd v San Franciscu a Přírodovědecké muzeum v Los Angeles tuto svoji každoroční iniciativu nezrušily ani přes přísná karanténní opatření po celém světě. A tak i Národní muzeum v Praze přináší tuto výzvu do Prahy a Hvězdárna a planetárium Brno zcela nepřekvapivě do Brna. (Šídlo královské, Praha)
Autor: Vít Lukáš
Mezinárodní projekt, jehož cílem je zábavné mapování městské přírody pomocí chytré mobilní aplikace letos probíhá od 24. do 27. dubna. „Každý sám a přitom společně můžeme ukázat světu rozmanitost naší přírody,“ láká k účasti Národní muzeum. (Strakapoud velký, Praha)
Autor: Vít Lukáš
Fotogalerie, kterou si právě prohlížíte, je sestavená ze snímků přírodovědce a fotografa Vítka Lukáše a jeho ženy Zuzany. Je kompletně celá nafocená v katastru našeho hlavního města. O rozmanitosti přírody v Praze tedy není pochyb. (Lednáček říční, Praha)
Autor: Zuzana Lukášová
“Celosvětově je to pátý ročník, u nás se tato akce konala poprvé loni. Její největší přínos vidím v tom, že se v podstatě každý může stát prodlouženou rukou a očima odborníků po celém světě,“ vysvětluje smysl akce ředitel Přírodovědeckého muzea v Praze Ivo Macek. (Liška obecná, Praha)
Autor: Vít Lukáš
Veřejnost dostala do rukou unikátní a stále vylepšovanou aplikaci, která poznává rostliny i živočichy. „Ty potvrzené pak aplikace ukládá do mezinárodní databáze vědeckých pozorování včetně dané fotografie, názvu, data pořízení a GPS souřadnic místa nálezu,“ doplňuje Ivo Macek. (Ježek západní, Praha)
Autor: Vít Lukáš
Projekt iNaturalist.org byl založen v roce 2008 jako závěrečná magisterská práce studenta z Kalifornské univerzity v Berkeley pro sdílení pozorování přírody po celém světě. A svůj účel skvěle plní. „Dokonce i odborníci, vědci či studenti data z aplikace iNaturalist používají při své odborné práci,“ konstatuje Macek. (Zlatěnka, Praha)
Autor: Vít Lukáš
Aplikaci lze samozřejmě využívat celoročně, může vám pomoci určovat zajímavý hmyz nebo rostliny třeba při vycházce se psem. Vyhlašovaná čtyřdenní výzva pak bývá soutěžní akcí mezi městy, aby se předvedla, jak na tom s rozmanitostí přírody jsou. (Mlok skvrnitý, Praha)
Autor: Vít Lukáš
Letos ovšem dostává City Nature Challenge kvůli protikoronavirovým opatřením zcela nesoutěžní podobu, aby výlety do přírody podnikali lidé samostatně nebo čistě se svou rodinou, ne hromadně. Tento rok prostě není za čím se honit. (Sasanka hajní, Praha)
Autor: Vít Lukáš
I organizátoři vyzývají vzhledem k platným omezením všechny účastníky akce, aby respektovali aktuální vládní nařízení a chovali se v přírodě i ve městě zodpovědně. „Berme letošní pozorování jako trénink pro příští ročník,“ nabádá Ivo Macek. (Žluna zelená, samec, Praha)
Autor: Vít Lukáš
Smyslem letošního ročníku je především uvědomit si, jací živočichové a rostliny nás ve městech obklopují a třeba se o nich i něco nového dozvědět. "Ideální příležitost je to třeba pro rodiny s dětmi, které teď mají na tento typ aktivit více času," je přesvědčen ředitel Přírodovědeckého muzea. (Žluna zelená, samice, Praha)
Autor: Vít Lukáš
Veškeré informace, jak se do akce City Nature Challenge 2020 v Praze nebo v Brně zapojit, najdete na stránkách citynaturechallenge.cz (Užovka obojková, Praha)
Autor: Vít Lukáš
Průběh celé akce lze od dnešního dne až do pondělí 27. dubna sledovat i na Twitteru a facebookovém profilu City Nature Challenge: Praha a City Nature Challenge: Brno. (Užovka obojková a její úlovek skokan skřehotavý, Praha)
Autor: Vít Lukáš
Třeba se vám také podaří ve městě nafotit bažanta obecného. (Praha)
Autor: Vít Lukáš
Takto bude vypadat vaše aplikace v mobilu, jakmile do ní začnete vkládat své fotografie flory a fauny. Lze ji používat v angličtině, k dispozici je ovšem tato aplikace už i v češtině; díky překladu, o který se postaralo Národní muzeum.
Autor: Zuzana Lukášová
Svá pozorování budete mít v mobilu přehledně seřazená.
Autor: Zuzana Lukášová
Každé vaše pozorování budete mít s aplikací iNaturalist takto přehledně zaznamenané včetně místa a data.
Autor: Zuzana Lukášová
Samec roháče obecného. I na toho lze v Praze narazit.
Autor: Vít Lukáš
Kos černý, Praha
Autor: Vít Lukáš
Veverka obecná, Praha
Autor: Vít Lukáš
A takto aplikace vypadá, pokud ji chcete používat v počítači. Je jen na vás, jak si ji nastavíte.
Autor: Vít Lukáš
Takto přehledně vám iNaturalist vaše pozorování v počítači uloží i s cennými daty: datem pozorování, určením objektu pozorování a GPS souřadnic.
Autor: Vít Lukáš
Sedmikráska chudobka, Praha
Autor: Vít Lukáš
Nutrie na břehu Vltavy, Praha
Autor: Vít Lukáš
Mládě kachny divoké, Praha
Autor: Zuzana Lukášová
Modrásek černolemý, Praha
Autor: Vít Lukáš
Brhlík lesní, Praha
Autor: Vít Lukáš
Sojka obecná, Praha
Autor: Vít Lukáš