Anglický mastif. Jak vybrat náročného obřího mazla i hlídače v jednom

  0:05
Když si před 15 lety odjel pro své první štěně na východní Slovensko, znal anglické mastify jenom z obrázků. Málem mu ho neprodali, protože s chovem neměl zkušenosti a nechtěl jezdit na výstavy. Dnes je Radovan Rohovský předsedou Klubu chovatelů anglického mastifa a ví o nich skoro vše.
Anglický mastif z chovu Radovana Rohovského.

Anglický mastif z chovu Radovana Rohovského. | foto: mastiff.rajce.idnes.cz

Dlouho netušil, jaké měl při koupi prvního psa štěstí. Měl za samozřejmé, že z něj vyrostl krásný, zdravý, přirozeně inteligentní, povahově vyrovnaný a šťastný pes. Hned na první výstavě sklidili velký úspěch, tak se mu rozhodl pořídit fenku.

Drahá a bolestná osobní zkušenost

Vybral ji na inzerát, jen podle výstavních úspěchů rodičů. "Udělal jsem tenkrát chybu typickou pro nezkušené zájemce o štěně mastifa. Přijel jsem k lidem, kteří na malém prostoru chovali spoustu dospělých psů a štěňat různých ras. A přestože štěňata mastifa byla evidentně psychicky i fyzicky ve velmi neutěšeném stavu, rozhodl jsem se, že alespoň jednomu z těch štěňat musím pomoct. Netuše, co mě čeká," popisuje Rohovský svou tehdejší naivitu.

Štěně mastifa musí být silné, zdravé, s chutí do života. Štěňata mastifa musí být silná, sebevědomá, s chutí do života.

První týdny si fenka prodělala všechny možné nemoci, infekce a střevní problémy. Neměla žádné stravovací návyky, bála se lidí a fyzicky se nevyvíjela jako mastif. Dospěla v utrápeného psa, vzhledem připomínajícího bullmastifa. Ve dvou letech začala mít problémy s pohybem a velké bolesti způsobené výrůstky v kloubech, které se nepodařilo odstranit ani po několika operacích. Její krátký a smutný život plný utrpení byl velmi bolestnou zkušeností pro celou rodinu.

Jak vybírat štěně mastifa:

- "Věnujte velkou pozornost podmínkám, v jakých je štěně chováno. Sledujte, jak se chová ve svém prostředí, jestli je bázlivé a je všude poslední, nebo je to suverén, kterému nechybí sebevědomí a zvědavost. Nesmí kulhat, ani kňučet při pohybu nebo při prohmatání," radí chovatel.

- Prohlédněte si i rodiče štěněte. U mastifů je dvojnásob důležité, jak se chovají a pohybují. Pokud jsou rodiče osobití psi se zdravým pohybem, je předpoklad, že by se i štěňata mohla dobře vyvíjet. Nenechte se odbýt, že rodiče vidět nepotřebujete.

- Rozhodující nejsou jen výstavní výsledky. Zdravotní stav a obyčejné přirozené vlastnosti jsou také důležitými faktory, které mohou ovlivnit kvalitu společně prožitého života. Správný pes má mít zdravý vztah k člověku, ochranitelský pud ve vztahu k rodině i teritoriu, schopnost hrát si se svými nejbližšími.

- "V České republice se u mastifů kontroluje dysplazie kyčelních kloubů. Správná dysplazie je velmi důležitým předpokladem dobrého vývoje mastifa. A chcete-li mít skutečnou jistotu, že předvedení dospělí mastifové jsou skutečnými rodiči vybraného štěněte, požadujte od chovatelů profil DNA. Dnes už je to běžnou praxí," přidává další cennou radu Rohovský.

Na mastifovi neušetříte ani náhodou

Na mastifa bez průkazu původu raději zapomeňte. Mnozí zájemci argumentují vysokou cenou papírového štěněte, pokud nechtějí vystavovat a pouze touží po velkém krásném psu. Jenže v nejranějším věku je u mastifa týdenní nárůst váhy až 3 kg, proto je obzvlášť důležité, aby měl patřičnou péči.

Navíc jsou náklady na pořízení štěněte pouhým zlomkem částky, kterou celkově vydáte na jeho chov. Vzhledem k velikosti mastifa jsou náklady na výživu, veterinární vyšetření a veškerou prevenci (paraziti, očkování atd.) oproti ostatním psům mnohem vyšší. "Pokud navíc štěně nemá dobrý základ, dodatečné náklady na řešení případných zdravotních problémů náklady na péči mnohonásobně zvýší," vysvětluje zkušený chovatel.

Video, jak má vypadat silné zdravé šestitýdenní štěně:

Mohutný mazlíček a hlídač v jednom

Mastif je pes stoprocentně oddaný svému pánovi a jeho rodině. Mnohdy má sice ležérní vystupování, přesto má velký přehled, co se kde děje a zasáhne v pravý okamžik. Nevyštěkává u plotu, nepotřebuje zastrašovat každého kolemjdoucího. Posedává, polehává v místech, kde je nejblíž svému pánovi, a kontroluje situaci. "Věřte, že už samotný vzhled a mohutnost tohoto psa bezpečně odradí případného narušitele," je si naprosto jistý Rohovský.

Co se výchovy štěněte týče, vystačíte se základními povely "ke mně, sedni, lehni", které se za nějaký ten pamlsek naučí průměrně inteligentní štěně velmi rychle. Mastif nemá rád dril a drezuru, hodiny strávené na cvičáku příliš neocení.

Děti a mastifové se navzájem milují.Zdravé silné štěně anglického mastifa.

Oddaným kamarádem s neuvěřitelnou trpělivostí a citem je mastif nejen svému pánovi, ale i jeho dětem. Problém může způsobit jen jeho mohutnost. Pokud dítě není schopno předvídat jeho pohyby, může ho mastif při pouhé změně směru srazit na zem. Ty nejmenší skolí i pouhým zavrtěním ocasu. "Naše dcera s mastify vyrůstá, ještě donedávna na nich jezdila jako na koni, lehala si na ně, prostě dělala s nimi vše, co děti se psy dělají, a oni si všechno nechali s neuvěřitelnou trpělivostí líbit. Nikdy jsme ji ale, když byla malinká, v přítomnosti mastifa nenechali samotnou," dělí se chovatel o svoje zkušenosti.

Co obnáší soužití s mastifem?

Mastifové nejsou nároční na prostor, ale volný pohyb potřebují. Pokud není jiná možnost, ideální jsou co nejčastější krátké procházky. V žádném případě to nejsou psi vhodní pro horskou turistiku či běhání u kola. Jsou schopni vyvinout velkou rychlost, ale nejsou to vytrvalci. Je třeba mít neustále na paměti, že nosí opravdu velkou váhu a nadměrný pohyb klade velké nároky nejen na klouby, ale také na srdce. Díky jejich mohutnosti se jim také velmi často tvoří tzv. kloubní otlaky na nohou, je proto důležité, aby lehávali a odpočívali na měkkých podložkách.

A jak je to se slintáním? Je pravda, že každý mastif opravdu vydatně slintá po pití a po jídle. Pokud vystihnete tento okamžik, stačí otřít mu tlamu ručníkem. Pokud je jim horko, chladí se dýchání s vyplazeným jazykem, což také zvyšuje tvorbu slin. "Ale samovolné slintání, že by psům tekly sliny z tlamy, aniž by předtím něco pili nebo žvýkali, jsou fámou," uvádí na pravou míru Rohovský.

Anglický mastif z chovu Radovana Rohovského.Přesto i jeho rodina má opatření, které všem umožňuje odejít z domova a vrátit se, aniž by museli všechno oblečení strkat do pračky. "Po určité době soužití s mastify jsme se dopracovali ke stavbě tzv. mastif free zóny, kam psi bez našeho souhlasu sami nemohou. Je to symbolickým plůtkem ohraničený prostor spojující vstupní branku na pozemek a vstupní dveře do domu. Je jen tak vysoký, aby ho psi snadno nepřekročili, ale v případě nezvané návštěvy mohli zakročit," popisuje vychytávku majitel chovatelské stanice. Že tuto novinku s ulehčením uvítaly i opavské pošťačky, o tom není pochyb.

Vyberte si živého hlídače

Máte slabost pro molossoidní plemena? Hledáte spolehlivého hlídače, který se současně stane nedílnou součástí vaší rodiny? Možná ho najdete v našem atlasu psích plemen:

Anglický mastif

Tosa-Inu (Japonský mastif)

Bullmastiff

Španělský mastin

Argentinská doga

Tibetská doga

Německá doga

Bordeauxská doga

Bernardýn

Bernský salašnický pes

Leonberger

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Britové se mohli utlouct po smaženém sýru, svíčková je zmátla, líčí foodblogerka

Premium

Více než dvacet let pendluje mezi Českem a Británií a na tamní kuchyni nedá dopustit. Dagmar Heřtová se sice živí jako advokátka, ale zároveň působí jako nadšená foodblogerka a gastronomická...

Zaneřáděná domácnost je následek, příčinou je trauma, říká dobrostěhovák

Premium

„Stěhování je rituál, úklid je očistný,“ říká stěhovák Martin Ondruš, který začal o loňských Vánocích pomáhat lidem – a stále ještě nepřestal. Těm, kterým se stav jejich domova vymknul z rukou,...

Zahrada se probouzí. Které květiny je potřeba zasadit nyní, aby v létě hrály barvami

Nejstudenější měsíce roku jsou za námi, a tak se můžete směle pustit do výsadby květin, které jsou příliš choulostivé na mráz. Ale pozor, i když přes den už sluníčko docela hřeje, v noci mohou...

Voňavé jidáše na váš velikonoční stůl. Recept, kterému neodoláte

Jidáše jsou tradičním velikonočním pečivem v České republice, jejichž historie sahá až do středověku. Tvar těchto sladkých uzlů připomíná provaz, na kterém se podle biblické tradice oběsil Jidáš...

Tatínek naučil Báru Šporclovou Kodetovou sázet stromy i sekat trávu kosou

Herečka a zpěvačka Barbora Šporclová Kodetová se vedle rozmanitých uměleckých aktivit ještě stará o rodinu, zahradu, dům a domácí zvířata. Ráda kolem sebe vytváří příjemné prostředí, ve kterém se...

KVÍZ: Znáte zajímavosti a rekordy ze světa slepic? Otestujte se

Vajíčko je jedním z pilířů českého jídelníčku. Ale víte o tom, že tento šišatý slepičí poklad má i své rekordy a kuriozity?

vydáno 19. dubna 2025

Biolog: Úprava genů rostlin z nás mutanty neudělá. Bez šlechtění bychom se nenajedli

Premium

David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti? „Díky novým...

18. dubna 2025

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

18. dubna 2025

Jak vyčistit fasádu po zimě? Tipy a triky pro dokonalý vzhled

Zima se umí na fasádách domů pořádně podepsat. Může za to vítr, vlhko, sníh, sůl i zplodiny z ovzduší. A výsledek? Prašný, zašlý povrch, výkvěty solí, nebo dokonce mech a plísně. S nástupem jara...

18. dubna 2025

Moderní lovci pokladů. Keškaření vzniklo, když prezident USA nechal odstranit chybu

Premium

Dává to smysl výletům do přírody. Děti zažívají dobrodružství, dospělí mají potřebný pohyb. Česko uchvátila globální hra zvaná geocaching neboli kešky. Její vznik byl poměrně zdlouhavý, technologie...

17. dubna 2025

Neutrácejte zbytečně za barvy. Krásné odstíny na vajíčkách vykouzlíte i tím, co máte doma

Barvení vajíček přírodně není jen ekologické, ale i zábavné. Ať už hledáte techniky barvení vajíček, inspiraci na jednoduché barvení vajíček s dětmi nebo jen způsob, jak se před svátky kreativně...

17. dubna 2025

Chiloé je Irskem Jižní Ameriky a domovem vzácného darwinova psa

Nenápadně se přikrást zezadu a zabít kladivem. tak dříve vypadala vědecká práce. Vítejte ve světě jedné velmi zvláštní psovité šelmy.

17. dubna 2025

Zaneřáděná domácnost je následek, příčinou je trauma, říká dobrostěhovák

Premium

„Stěhování je rituál, úklid je očistný,“ říká stěhovák Martin Ondruš, který začal o loňských Vánocích pomáhat lidem – a stále ještě nepřestal. Těm, kterým se stav jejich domova vymknul z rukou,...

17. dubna 2025

Chuť česneku či cibule v kuchyni skvěle nahradí čertovo lejno, radí kořenáři

Premium

Kořenáři z pražských Nuslí, manželé Schneedorferovi, vybudovali voňavý byznys, který lahodí nosu, jazyku, očím i duši. Jejich Království chutí šlape na webu i na krámě. Pro Magazín Víkend DNES...

16. dubna 2025

Pražská zoo opět zachraňuje. Kromě koně Převalského i antilopy nebo gaviály

Pražská zoologická zahrada v červnu přepraví do Kazachstánu dalších osm koní Převalského, které tam vypustí do volné přírody. Dále zahrada chystá vypuštění ohrožených koní ve východním Mongolsku....

16. dubna 2025  14:02

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Velikonoce jsou za dveřmi. Máme pro vás nejlepší tipy na barvení vajíček

Velikonoce jsou za rohem, a je tedy pomalu čas chystat velikonoční výzdobu i nadílku pro koledníky. Podívejte se na tipy a triky, jak jednoduše vyfouknout a originálně obarvit vajíčka.

16. dubna 2025

Voňavé jidáše na váš velikonoční stůl. Recept, kterému neodoláte

Jidáše jsou tradičním velikonočním pečivem v České republice, jejichž historie sahá až do středověku. Tvar těchto sladkých uzlů připomíná provaz, na kterém se podle biblické tradice oběsil Jidáš...

16. dubna 2025