Wapku vybírejte nejen podle tlaku, ale i podle průtoku vody

Vysokotlaký čistič dokáže vyčistit zablácené kolo, umýt dlažbu nebo špinavý zahradní nábytek. Rozdíly v cenách a výkonech jsou ale obří, záleží nejvíce na tom, na co a jak často ho budete používat.

Malé tlakové čistice také udělají práci, ale hodí se jen na malé plochy. | foto: Profimedia.cz

"Mezi priority při výběru typu bych osobně považoval taky množství příslušenství, které ke stroji můžete pořídit. Mnohdy se stane, že si koupíte malý, levný čistič a až později zjistíte, že nemáte možnost si ho rozšířit tak, aby zvládl víc než jen základní funkce," radí s výběrem Petr Šantrůček z oddělení strojů hobbymarketu Bauhaus.

Někomu se ale může vyplatit koupit v hobbymarketu myčku, která se prodává rovnou s bohatým příslušenstvím, jež pokryje veškeré potřeby kolem domu. Například v Bauhausu koupíte Herkules s tlakem 140 barů, mosazným čerpadlem a kompletní sadou včetně rotačního čisticího kartáče za (v této výkonové kategorii) výborných pět tisíc, další doplňky už ale neseženete.

To je ale jen jeden z parametrů, které je třeba sledovat. Mezi další patří i výkon – tlak, který wapka dokáže vyvinout, ale i průtokové množství vody. "Lepší" čističe mohou mýt i teplou vodou a používat saponáty. Znakem odolnosti je například velká hmotnost, která avizuje přítomnost robustního indukčního motoru, anebo kovové čerpadlo.

Mezi nejznámější značky na trhu vyrábějící myčky i pro hobbisty patří Kärcher, Wap Nilfisk-Alto, Makita, Bosch, ale i další výrobci zahradní techniky či elektrického nářadí jako Ryobi nebo Stihl.

Cílem je tedy najít výrobek nabízející kompromis mezi cenou, mycím výkonem, dostačující robustností odpovídající způsobu využití. Projděme si parametry podle jednotlivých kritérií.

Podle množství vody k dispozici

Je zbytečné honit se u tlakové myčky za výkonem, pokud nemáte dostatečně dimenzovaný přívod vody. Nemá pak cenu kupovat dražší stroj s průtokem vody 500 litrů za hodinu tam, kde z vodovodního řadu toto množství nedostanete. To si ostatně snadno vyzkoušíte: minutu točte vodu do kbelíku a změřte konečné množství.

Lze to obejít i tak, že mezi vodovodní kohoutek a myčku vložíte sud, který si "předplníte" vodou. To už ale komplikuje manipulaci s myčkou. A musíte vybrat model, který si vodu nasávat umí.

Průtok versus výkon

I ta nejmenší myčka bude stříkat tak, že si s ní klidně můžete poškodit lak na autě nebo lamely chladiče. Stává se také, že "oloupete" starší chrom na špicích motorky nebo kola, našly se i případy, kdy uživatel silou proudu dokonale smyl starý oprýskaný lak z dřevěného plotu. To jen jako doklad o síle proudu vody.

Proto je vhodné pořídit čistič s regulací výkonu. Ne vše lze "bez ztráty kytičky" otryskat nejvyšším tlakem. Při čištění staré betonové dlažby byste ji mohli poškodit, totéž se týká i laku na autě. Je vhodné začít na minimu a pak teprve opatrně přidávat.

Malé myčky mívají průtok vody kolem 300 litrů za hodinu, tlak kolem 100 barů a příkon motoru do 1 500 wattů. To v praxi znamená, že malé množství vody je usměrněno do hodně úzké trysky, aby se zajistila síla proudu.

Kdo chce ale čistič použít k plošnému mytí, například zámkové dlažby nebo fasády, měl by použít model s vyšším průtokem. Úzkým paprskem ze slabé myčky by se totiž čistilo tak dlouho, že by se myčka přetížila. A i kdyby měl její majitel možnost dokoupit pro ni příslušenství v podobě rotačního kartáče, bude zase průtok pro mytí v ploše nedostatečný.

Jistým hlediskem je pak poměr číselného průtoku dělený tlakem v barech. Čím vyšší koeficient vznikne, tím lepší mycí výkon.

Podle robustnosti

Nejlevnější myčky v kategorii kolem dvou tisíc korun bývají vybaveny lehkými vysokoobrátkovými komutátorovými motory. To je předurčuje jen k občasnému použití, mívají menší životnost než s robustními indukčními motory, které najdete ve výkonnějších myčkách.

Tabulka výkonů pro jednotlivé modely

Velké rozdíly jsou i v materiálu čerpadla. Tady se liší přístup výrobců. Například světová značka Kärcher nabízí ze své hobby řady K2 až K7 plastová čerpadla u modelů K2–K4, ceny se tu pohybují zhruba od 2 000 do 5 000 korun podle množství dodávaného příslušenství. K5 a K6 mají hliníkové čerpadlo, nejvyšší v hobby třídě K7 mosazné. Nejvyšší řadu ale pořídíte za částky vysoko přesahující deset tisíc, mírně se už překrývá s profesionální řadou.

Na druhou stranu nová malá myčka od Skil za 1 600 korun, u které nemůžete počítat s ničím jiným než občasným ostříknutím kola, terasy nebo zahradního nábytku, má čerpadlo mosazné.

U firmy Nilfix pomáhá zase označení kategorií na Compact (základní čištění), Excelent (vše kolem domu, fasáda, dlažba) a Pro (pro více aut, zemědělská technika, malé hospodářství).

Ptejte se také, jak se chladí motor myčky. Pokud vodou, mělo by to být známkou větší odolnosti stroje.

Podle příslušenství

Ideální je vložit mezi přívod vody dodatečný vodní filtr.

Rozmyslete si, co budete mýt. V základní sadě většiny modelů bývá základní a rotační tryska, stříkací pistole, některý z kartáčů. Při volbě značky se tedy se předem ujistěte, jak má propracovaný systém příslušenství – zda je možné dokoupit prodlužovací hadice a další druhy doplňků a zda se nakonec nevyplatí koupit totožný výrobek přímo v rozšířené sadě.

A je co dokupovat. "Většina myček má zabudovaný filtr na hrubé nečistoty chránící čerpadlo, ale pokud bydlíte někde na konci vodovodního řadu, mohou se z něho uvolňovat nečistoty. V podobných případech je vhodné dokoupit jemný filtr. Stejně tak je potřebný, pokud využíváte vodu ze studny nebo potoka," upozorňuje Šantrůček.

Stejně tak se člověk může například dodatečně rozhodnout, že by využil rotační kartáč na dlažbu, speciální kartáč na disky kol nebo na auto.

Mytí se saponátem

Funkce dávkování šetří drahý saponát.

Využijete ho například při pravidelném mytí auta nebo mastné podlahy v garáži. V tom případě je výhodné pořídit myčku, která "umí" alespoň vlažnou vodu do 40 °C. To většinou umějí myčky v kategorii kolem pěti tisíc korun, mytí do 60 stupňu spadají ještě do vyšší kategorie.

Je vhodné, když má stroj regulaci dávkování saponátu, ušetříte pak na mycím prostředku, všímejte si také, jak se manipuluje s nádobkou. Nejjednodušší modely mají jen vyvedenou hadičku, kterou zasunete do nádobky se saponátem, lepší mají nádoby integrované do těla.

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

Zaneřáděná domácnost je následek, příčinou je trauma, říká dobrostěhovák

Premium

„Stěhování je rituál, úklid je očistný,“ říká stěhovák Martin Ondruš, který začal o loňských Vánocích pomáhat lidem – a stále ještě nepřestal. Těm, kterým se stav jejich domova vymknul z rukou,...

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

Neutrácejte zbytečně za barvy. Krásné odstíny na vajíčkách vykouzlíte i tím, co máte doma

Barvení vajíček přírodně není jen ekologické, ale i zábavné. Ať už hledáte techniky barvení vajíček, inspiraci na jednoduché barvení vajíček s dětmi nebo jen způsob, jak se před svátky kreativně...

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2025 pro čtenáře iDNES připravila řadu novinek

Zahrady už nějaký čas přestávají být Popelkami a stávají se fenoménem a neoddělitelnou součástí našich domovů. Pokud tedy máme to štěstí a kousek pozemku máme k dispozici. Majitelé zahrad vesměs...

24. dubna 2025

Hřbitov ve vzduchu. Bizarní filipínská tradice trvá už dva tisíce let

Na severu Filipín, v hornaté provincii Sagada, se nachází pozoruhodné a pro mnohé Evropany neobvyklé pohřebiště. Místní kmen Igorotů zde po staletí praktikuje unikátní tradici – své zesnulé ukládají...

24. dubna 2025

Matriarchát ve světě zvířat: odhalujeme skrytou vládu samic

Tradiční představa o dominantních samcích a poslušných samičkách dostává poslední dobou pořádně na frak. Ukazuje se, že něžnější pohlaví tahá v přírodě za nitky častěji, než by se mohlo zdát. Někdy...

23. dubna 2025

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

22. dubna 2025  10:12

Naučte se rozpoznat alergii u psa a zvířeti pomoci

Alergie se čím dál častěji objevují nejen u lidí, ale i u domácích mazlíčků – zejména u psů. Podle veterinárních studií se s různou formou alergie potýká až 30 % psí populace. Nejčastější z nich bývá...

22. dubna 2025

Slavní pod lupou: Milují, nebo nenávidí vejce? Proč byste je měli jíst i vy

Někdo je miluje, jiný nenávidí. Zjistěte, kdo ze slavných tváří si tyhle slepičí produkty oblíbil a kdo na ně vyhlásil embargo. Pravdou je, že jíst vajíčka se vám vyplatí! Podle výživových poradců...

21. dubna 2025

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

20. dubna 2025

Myslela si, že je městský člověk. Dnes žije a hospodaří na statku u Řípu

„Na začátku jsme měli velmi naivní představy a první roky života na statku se nesly v duchu pokusů a omylů,“ říká Celestýna Freimann, která pro časopis Žena a život okomentovala pár fotografií ze...

20. dubna 2025

Velikonoční zajíček? V Čechách bývala tradičnější liška s preclíky, říká etnografka

Premium

Proč se chodí na Velký pátek hledat poklady? Co se dělo s Velikonocemi během komunismu? A kde běhá místo zajíce velikonoční liška? Zajímavosti ohledně svátků a jejich historie přináší etnografka...

19. dubna 2025

Velikonoční kraslice jako z pohádky. Vyzkoušejte voskovky a batikování

Kraslice zdobené voskem patří k nejkrásnějším velikonočním ozdobám. Tato tradiční technika sice vyžaduje trochu cviku, ale výsledky stojí za to. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.

19. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

KVÍZ: Znáte zajímavosti a rekordy ze světa slepic? Otestujte se

Vajíčko je jedním z pilířů českého jídelníčku. Ale víte o tom, že tento šišatý slepičí poklad má i své rekordy a kuriozity?

vydáno 19. dubna 2025

Biolog: Úprava genů rostlin z nás mutanty neudělá. Bez šlechtění bychom se nenajedli

Premium

David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti? „Díky novým...

18. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.