Devět kroků, díky kterým snadno vyčistíte komín svépomocí

Podle nově schváleného "kominického zákona" si smíte čistit komín sami. Není to těžké. Největší práci dá bezpečně vylézt na střechu a v pořádku se vrátit zpátky na zem.

Kominíci budou mít postaráno o práci | foto: Profimedia.cz

Než se pustíte do čistění, pořiďte si patřičné nářadí. Budete potřebovat kominický strojek s lanem a "sluníčkem" nebo kominický set se štosákovým kartáčem a nastavitelnou tyčí. Vše potřebné koupíte v železářství, v hobbymarketech, na internetu či u specializovaných firem, celý komplet nebude stát víc než tisícikorunu.

Po schválení vyhlášky 91/2010 Sb. se mezi veřejností strhl rozruch, který byl tak trochu způsoben její chybnou interpretací. Na první pohled to vypadalo, že bude naší povinností zvát domů 6x ročně kominíka; a tedy ho i 6x za rok zaplatit.

Ve skutečnosti vypadají naše povinnosti takto:

Co je třeba dodržovat

Revize:
Při uvedení nového komínu do provozu nebo jeho opravě či rekonstrukci. Smí provádět jen kominík.

Kontrola:
Jednou ročně u všech druhů paliv. Smí provádět jen kominík.

Čistění:
U kotlů na pevná paliva je to u celoročně provozovaných topidel 3x ročně, u sezonních 2x ročně. U zemního plynu 1x ročně, u tekutých médií 3x ročně. U zdrojů tepla do 50 kW může čistění provádět i majitel sám.

Vypalování komína:
Podle vyhlášky to může provádět jen kominík. Navíc se musí oznámit místním krajským hasičům.

Po kontrole, čištění i revizi je podle vyhlášky třeba napsat zprávu. Vyhláška mluví o způsobilé osobě, z čehož vyplývá, že u čistění to může být i sám majitel objektu, v ostatních případech kominík.

Podle čeho vybrat potřebné nářadí

Strojkem se sluníčkem se dá čistit jen shora. "Lze jím ze stěny komína odstranit i lehce napečený dehet," říká Dalibor Šrůtek z firmy Wöhler Bohemia. Štosákovými kartáči na pružné tyči se čistí shora i zespodu z komínových dvířek. Hodí se však spíš na kratší komíny. Kartáč lze použít i na čištění kouřovodu, tedy roury vedoucí od kotle ke komínu.

Zleva: štosákové kartáče, plastová pružná tyč s kartáči, lanová sluníčka ke strojku, kominický strojek

Zleva: štosákové kartáče, plastová pružná tyč s kartáči, lanová sluníčka ke strojku, kominický strojek

Sluníčka i kartáče by měly mít stejný průměr jako komín. Sledujte označení na obalu, zda se hodí na komín s keramickou či nerezovou vložkou. Kupte si chemický čistič, použijte ochranné pomůcky včetně roušky, na prohlížení si vezměte zrcátko. Balení roušek koupíte v lékárně či prodejně pracovních pomůcek asi za 100 korun.

1. V kamnech spalte chemický čistič a přestaňte topit

Odstraňovač sazíPřed čistěním je praktické v kamnech spálit chemický čistič. "Mám dobré zkušenosti s čisticím špalkem. Po spálení se chemicky naruší saze a komín se pak dobře čistí," říká kominický mistr Vladislav Dočkal. Podobně funguje odstraňovač sazí Kominíček. Pak přestaňte topit a počkejte třeba přes noc, než kotel a komín vychladnou.

2. Zjistěte si, zda budete čistit ze střechy, z půdy či zespodu

Nejlepší je čistit ze střechy, ale musí tam být bezpečný přístup výlezem, po žebříku, stupních či lávce. Bez nich ke komínu nelezte, nedělal by to ani kominík. Jinak lze použít komínová dvířka v podkroví, případně u komínů do šesti metrů výšky i dolní dvířka. Odmontujte komínovou stříšku či hlavici.

3. Ucpěte dvířka od kamen, zakryjte podlahu

Aby se saze nevysypaly z kamen, zavřete dvířka a ucpěte je třeba novinami. Kolem otevřeného krbu rozprostřete papír či ochrannou fólii. Když budete čistit komínovými dvířky, v těsném okolí musí být nehořlavá podlaha, například plechová podložka.

4. Při lezení na střechu si přivažte nástroje

Polezete-li na střechu, zkontrolujte pevnost přístupové cesty a dbejte, aby vám neupadla třeba uvolněná dvířka od výlezu nebo pracovní nástroje. "My míváme provaz s čisticím nářadím přes rameno, tyče neseme v ruce svázané k sobě," doporučuje kominík Dočkal.

5. Pomalu protáhněte komín nahoru a dolů

Kominík se strojkem

Při čistění shora provaz se strojkem nebo tyč s kartáčem spouštějte dolů a pak vytáhněte zpátky. Přidávejte jednotlivé díly tyče a postupně ji prodlužujte. Při čištění z komínových dvířek vymeťte nejprve horní část komína, pak dolní. Při tlačení tyče nahoru dejte pozor na případné elektrické dráty nad komínem. Pracujte pomalu, aby se usazeniny nevyhrnuly z kamen. Když je komín hodně zanesený, postup opakujte. Strojek či kartáč oklepte do komína.

6. Kouřovod čistěte na dvoře či na chodbě

Jde-li kouřovod odmontovat, sundejte ho a vyčistěte průtlačným kartáčem někde, kde nevadí menší znečištění. Počítejte s tím, že se z roury vysypou usazeniny. Pročistěte i sopouch - místo, kde se kouřovod napojuje do komína. Kouřovod, který nelze odmontovat, pročistěte dvířky.

7. Ze spodních dvířek vymeťte saze

Aspoň jednou za rok byste měli vy nebo kominík vymést usazeniny napadané do dolní části komína. Slouží k tomu dvířka pod místem připojení kamen či kotle. Počítejte s tím, že odtud mohou saze vypadnout. Připravte si nádobu z nehořlavého materiálu, smetáček s lopatkou a roušku.

Je-li dolní část komína v bytě, je lepší koupit nebo si půjčit průmyslový vysavač. Nový stojí od 3 500 korun výše, půjčení od 250 korun na den. Saze vybírejte až po topné sezoně, jsou extrémně hořlavé. Odvezte je do sběrného dvora, je to nebezpečný odpad.

8. Pokud objevíte dehet, volejte kominíka

Když při čištění nebo vybírání sazí objevíte trochu drti z malty či z cihel, nemusí to být velká závada. "Stavbaře volejte, jen když je komín nakloněný, popraskaný nebo se rozpadá část nad střechou," říká Vladislav Dočkal. Pokud ale objevíte mazlavý dehet, zavolejte kominíka. Dehet je nebezpečný, snadno se vznítí. Kominíci ho obvykle vypalují.

9. Odstraňte ucpávky a zkuste zatopit

Po vyčistění nezapomeňte odstranit všechny ucpávky a vymést i kamna. Pak zatopte, abyste si ověřili, zda komín dobře táhne.

Čtěte ve středeční MF DNES

Kde a jak najít kominíka, který provede revizi či kontrolu vašeho komínu? Seznam všech kominíků ve vašem kraji najdete ve středu 10. 11. 2010 v MF DNES.

.

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Německý rybář chytil „upíří rybu“ z doby dinosaurů. Šokovala ho na Rýně

Stefan Scheer se vydal na noční rybářskou výpravu, která se ovšem proměnila v nečekané setkání s tvorem připomínajícím monstrum z vědecko-fantastického filmu. To, co se objevilo na konci jeho vlasce,...

Zasadila vše, co mají rádi. Zahradu v Polabí pojali jako cestu kolem světa

Soutěž

Psal se rok 2018, když se z Prahy přestěhovali na venkov do Polabí, kde pořídili novostavbu v satelitu s nevelkým pozemkem obklopeným vícero blízkými sousedy. Jejich záměrem bylo vybudovat si na...

Zahradu u řadovky plánovala procházkami se židlí. Prostor využila na maximum

Soutěž

Vysnili si zahradu, která se stane opravdovou součástí jejich života. Podařilo se. Ráno si na zahradě vypijí kávu, odpoledne tu děti píšou úkoly a hrají si, dospělí relaxují po práci. Rodina tu tráví...

Zbourali skleník ze zavařovaček a staré zahradě dali moderní užitnou podobu

Soutěž

Poprvé na tuto zahradu vstoupila čtenářka Pavlína téměř před třiceti lety. Byl to pozemek velký zhruba 2 500 metrů čtverečních s velkým políčkem brambor, ovocnými stromy, vysokou trávou, ohrádkou pro...

Samosběry jahod jsou v plném proudu. Zjistěte, kam letos vyrazit na čerstvé ovoce

Slunce, seno, jahody… První letošní nadílka dozrála. Místo miniaturních předražených vaniček raději vyrazte na čerstvý vzduch!

Mšice ničí růže i rajčata. Zbavte se jich rychle a bez chemie

Mšice patří mezi nejčastější a nejúpornější škůdce na zahradě. Napadají růže, rybíz, rajčata i další rostliny, sají z nich šťávu, oslabují je a mohou přenášet i virové choroby, které dále snižují...

19. června 2025

Nechtěli soumařit na zahradě jako máma, díky covidu naštěstí změnili názor

Člověk míní, život mění. Před rokem 2020 a příchodem covidu měla paní Jana s manželem naprosté jasno v tom, že rozhodně netouží po zahradě své maminky. Rodině sice patřila po generace, nicméně jim...

19. června 2025

Hadí překvapení před dveřmi. Texaskou ženu vyděsil nečekaný host

Žena z Texasu zažila nečekaný šok, když zjistila, co se jí plížilo přímo přede dveřmi. Jednoduchá notifikace z bezpečnostní kamery odhalila nezvaného hosta, který Anně z Cypressu z Texasu způsobil...

19. června 2025

Jako když se podíváte mimozemšťanovi do očí. Umožní to makrosnímky hmyzu

Dvojčata Maceo a Andrea Grammaticovi z Paříže zachytila hmyz tak, jak ho ještě neznáte. Jejich nová galerie makrofotografií odhaluje každý detail těchto drobných tvorů – od třpytivých těl až po...

18. června 2025

Na pár metrech čtverečních živého plotu lze sklízet třešně, jahody či rybíz

Možná potřebujete chytře oddělit dva různé zahradní kouty nebo přemýšlíte, jak smysluplně využít předzahrádku. Či pás podél plotu se sousedy. Co jedlý živý plot poskládaný z ovocných stromků, keřů,...

18. června 2025

Německý rybář chytil „upíří rybu“ z doby dinosaurů. Šokovala ho na Rýně

Stefan Scheer se vydal na noční rybářskou výpravu, která se ovšem proměnila v nečekané setkání s tvorem připomínajícím monstrum z vědecko-fantastického filmu. To, co se objevilo na konci jeho vlasce,...

17. června 2025

Zahradu u řadovky plánovala procházkami se židlí. Prostor využila na maximum

Soutěž

Vysnili si zahradu, která se stane opravdovou součástí jejich života. Podařilo se. Ráno si na zahradě vypijí kávu, odpoledne tu děti píšou úkoly a hrají si, dospělí relaxují po práci. Rodina tu tráví...

17. června 2025

Vyberte ty nejroztomilejší mazlíčky. Hrají o kvalitní granule, vy o kuchařku

Červnová anketa o nejroztomilejší mazlíčky měsíce odstartovala a čtenářské hlasy rozhodnou o tom, kdo se bude radovat z hodnotných cen od společnosti Brit Care. I hlasující čtenáři mohou vyhrát,...

3. června 2025,  aktualizováno  16.6 10:41

Bršlice kozí noha není jen plevel. V lidovém léčitelství má pevné místo

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je rostlina, se kterou zahradníci často bojují jako s urputným plevelem. Málokdo ale ví, že tento nechtěný zelený vetřelec je ve skutečnosti nabitý léčivými...

16. června 2025

Moli a mravenci v domácnosti. Definitivní průvodce, jak se jich zbavit

Jakmile k vám domů proniknou mravenci nebo moli, ať už potravinoví či šatní, dokážou pěkně znepříjemnit život. Jak se těchto nezvaných hostů zase rychle zbavit?

16. června 2025

Otestuje dětské křupky GERBER Organic Chewing Wheels
Otestuje dětské křupky GERBER Organic Chewing Wheels

Máte doma malého jedlíka staršího 10 měsíců? Přihlaste se do našeho testování s GERBER Organic Chewing Wheels – chutných křupek s banánem, které...

Pes je v otázce motivace nejsložitější ze všech tvorů, říká trenér zvířat

Premium

Pes chytá hračky za letu, koza tluče na buben, lachtan otevře tlamu a nechá si prohlédnout chrup, případně odebrat krev z ploutve. „Podobně bláznivé kousky i velmi potřebné dovednosti zvládne skoro...

16. června 2025

Mikrozávlaha šetří čas i vodu. Záhony zůstanou svěží celé léto

Horké letní měsíce dávají květinovým záhonům zabrat. Dopřejte jim dostatek vláhy prakticky bez námahy a ještě významně ušetřete. Jak na to? Pomůže vám mikrozávlaha. Tento moderní systém zavlažování...

15. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.