Velká Británie od devadesátých let řeší, jak dodržet Kjótský protokol a snížit emise CO2. Vláda proto vymyslela plán přechodu na vytápění plynem pomocí úsporných kondenzačních kotlů. Dokonce i vyplácela "šrotovné" za výměnu starších, i když funkčních kotlů.
Kupujícím ale nikdo dostatečně nevysvětlil, že nový kondenzační kotel nelze jen tak připojit místo starého, obyčejného. A že kdo to udělá, přijde ve větších mrazech o jeho hlavní výhodu, zvýšenou účinnost.
V Británii je navíc častým zvykem vést domovní rozvody po fasádě, takže kondenzáty z kotle během letošní tuhé zimy zamrzají. Lidé tak nejenže nemají pitnou vodu a nefungují jim odpady, ale navíc si ani nezatopí.
Opraváři si vydělali
Jen British Gas zaznamenal dvojnásobný počet volání na poruchy oproti loňskému roku. Opraváři kotlů nestíhají. "Problém je naprosto triviální. V mrazu prostě zamrzne potrubí odvádějící kondenzáty. Kotel pak přestane fungovat. A někdy se dokonce může nevratně poškodit," tvrdil Charlie Mullins z největří londýnské instalatérské firmy Pimlico pro deník Mail Online. Cena za výjezd pohotovosti se během svátků pohybovala mezi 200 a 300 librami, což je zhruba šest až devět tisíc korun.
Zatímco v našich podmínkách se kondenzační kotle nezapojují podle britského vzoru a zamrzání jim nehrozí, další z problémů může postihnout každého majitele domu. Kvůli masivnímu tlaku na úspory energií může podlehnout reklamě a koupit úspornější spotřebič pro systém topení, který pro něj nebude ideální.
"Ušetříte několik stovek ročně za plyn, ale nikdo vám už neřekne, že při cenách kondenzačních kotlů budete mít návratnost tak deset let. A jestli vám těch deset let vydrží, tak si můžete gratulovat," říká skepticky londýnský instalatér.
Zastánci výměny jsou i u nás
Problém je v tom, že když se kondenzační kotel napojí na stávající topnou soustavu, nebude vždy spořit tak, jak slibuje. Pro ideální provoz potřebuje nižší teplotu topné vody v systému. Využívá se nejvhodněji tam, kde je v domě zabudované podlahové topení. Druhou, ale nepraktickou a neestetickou možností je vyměnit radiátory za jiné, s mnohem větší plochou.
Existují ale i názory, že moderní kondenzační kotle dokáží pracovat i s vyššími teplotami vody, obvyklými pro běžné kotle. "Pouze v největších mrazech ztrácejí výhodu účinnosti. Pro oblasti, kde skutečně mrzne jen několik dní v roce, to nemusí být na závadu. Když budete mít minus pět, stačí vám teplota vody 70 stupňů Celsia. To kotel zvládne a při tomto režimu pořád ještě dochází ke kondenzaci a spoříte. A těch deset dnů v roce, kdy je větší mráz a účinnost klesá, vás už finančně nezruinuje," tvrdí projektant topení Jan Myšička, který by dnes starý kotel také nechal nahradit jedině kondenzačním.
Nesouhlasí však s tvrzením britského instalatéra. "Podle mě je návratnost čtyři nebo pět let," počítá. "Ušetříte zhruba deset procent plynu. Jestli dnes protopíte třeba třicet tisíc, tak si sám spočítáte, kdy se vrátí rozdíl v ceně kotle."
Je tu jediný problém: dnes nikdo neví, jak bude vypadat počasí v příštích letech. Zda se počty dnů s arktickou zimou nebudou zvyšovat a jestli tedy neúměrně neprodlouží dobu návratnosti investice.
Čeká nás britská cesta?
Kvůli letošní zimě mají tedy v Británii o čem přemýšlet. Plán na výměnu kotlů vymyslel v roce 2005 vicepremiér John Prescott, od té doby se v Británii podle Mail Online nesmějí montovat jiné než kondenzační kotle - ve jménu zmenšování "uhlíkové stopy". A aby se přechod na nové kotle uspíšil, od roku 2008 pak existovala dotace 400 liber na náhradu starého, i když stále sloužícího kotle. Což odpovídá zhruba čtvrtině ceny nového kondenzačního.
Podobné cenové relace platí i u nás. Klasický závěsný kotel s průtokovým ohřevem užitkové vody o výkonu 24 kW koupíte za cenu 20 až 30 tisíc korun, kondenzační je v průměru o 50 procent dražší. Záleží na vybavenosti přístroje.
Jak pracuje kondenzační kotelSpalováním zemního plynu nebo propanu vzniká hořením vodíku, který je obsažen v těchto plynech určité množství vodní páry, která spolu s oxidem uhličitým tvoří spaliny hoření. Pokud se podaří tyto spaliny ochladit, dojde ke kondenzaci obsažené vodní páry a k uvolnění kondenzačního tepla. Tímto způsobem lze dodatečně získat až 11 % účinnosti. Teoretická účinnost je tedy 111 %. Oproti výpočtové hodnotě unikne spalinami 1 % tepla, kotel vysálá 0,5 % a kondenzát odvede 1,5 % tepla. Dodatečně využitelných je tedy zhruba 8 % tepla. Předpokladem je dokonalá technologie využívající uzavřenou spalovací komoru, přetlakové spalování a speciální kondenzační výměník. Zdroj: Geminox |