Poradna o vytápění

Plynové kotle
dobrý den, chystám se rekonstruovat stávající topný systém v rodinném domku, který byl původně řešen jako samotížný a po plynofikaci bylo do systému vloženo oběhové čerpadlo. Stávající kotel je Destila DPL 18, uvažuji o osazení kotle kondenzačního Baxi Prime HT 1.240 a provedení nového rozvodu z trubek mnohem menších dimenzí, čímž bych chtěl dosáhnout větší pružnosti celého systému zmenšením objemu obíhajícího media a nepochybně také úspor zmenšením tepelných ztrát, protože rozvody by nebylo nutno většinou vézt v zemi, ale po omítce (předpokládám dimenze do průměru 20mm). Ptám se : 1.jaké doporučujete trubky co se týče materiálu,pokud se chci vyhnout finančně nákladné mědi, 2. je nutno odtah spalin od jmenovaného kotle odvádět do komína, nebo stačí flexibilní odtahovou trubku vézt přes strop a půdu nad úroveň střechy (sedlové) ?
miloslav barva
Společně
Dobrý den, kondenzační kotle potřebují pro správnou funkčnost (účinnost až 105%) topit na nízkou teplotu (cca 50/30), tedy potřebujete spíše větší objem vody v systému (větší radiátory). Z finančních důvodů není nutné trubky měnit. Odtah spalin od kondenzačních kotlů se provádí v plastových trubkách.
Plynové kotle
Jaký plyn . kotel zvolit pro etážové vytápění vytápění bytu 80 m2. Ohřev vody zachováme elektřinou. Odvod spalin uvažujeme do komína. protože jde o bytový dům o 6 bytech - je realizovatelný odvod jedním komínem ?(jakou dimenzi a jaký materiál volit pro jednotlivé odvody). Od kud přivést vzduch, nebude byt ochlazován sáním do závěsného kotle? Uvažuji o kondenzačním koltli. Děkuji.
Josef S.
Společně
Dobrý den, dle vašeho popisu máte cca 4 pkoje, potřebujete tedy výkon kolem 8 kW Do společného komína nelze kondenzační kotel zapojit (pokud ve všech ostatních kondenzační kotel není). Kondenzační kotel může nasávat vzduch přes fasádu, má uzavřenou spalovací komoru - tedy vzduch se do místnosti nedostane.
Plynové kotle
Dobrý den. Mohu měděné trubky od topení přestříkat barvou? Vadilo by to něčemu? Děkuji
Drahoslava
Společně
Dobrý den, můžete pokud použijete teplotně odolnou barvu.
Plynové kotle
Dobrý den, rádi bychom v novem RD topili primarne na plyn ale doplnkove na drevo, existuje kotel ktery umoznuje pouzivat obe, nebo je nutne mit kotle dva? Dekuji za info. Bara
Bára
Společně
Dobrý den, musíte mít dva kotle. Napadá mne, jestli místo jednoho kotle by jste nechtěli zvolit raději kamna/krb na dřevo.
Plynové kotle
mám stávající plynové topení -kotel 31destila,litinové radiatory a přívodní trubky o průměru až 6cm.Lze dát nový kotel,slabé měděné trubky a zanechat puůvodní radiatory z důvodů finančních nákladů a jaké by vznikly nevýhody
arnošt vzteklý
Společně
Dobrý den, litinové radiátory nemusíte měnit pokud Vám netečou, nevýhoda je větší objem vody v systému a tím i větší setrvačnost systému.
Plynové kotle
Je dřevostavba obecně levnější s ohledem na vytápění. Jde mi o náklady za celý rok. Pokud vím, v dřevostavbě se oproti klasické stavbě topí méně kvůli většímu tepelnému odporu stěn, nicméně vzhledem k tomu, že dříve vychládá, musí se tak topit pořád a není tak možnost využít schopnosti stěn klasické stavby akumulovat teplo.
Tomáš
Společně
Dobrý den, na tuto otázku Vám spíše odpoví projektant, který Vám ztráty přesně spočítá.
Plynové kotle
Dobrý den, bydlím v nájemním domě, majitel se o dům žádným způsobem nestará. V našem bytě (2. patro ze 4) není vůbec žádné topení. Uvažuji o pořízení pl. kotle + radiátory. Může mít turbo kotel vyveden odtah do světlíku? Jestli ne, jak dlouhá může být vodorovná délka vedení odtahu? Je možné získat nějakou dotaci? Děkuji za odpověď.
Petr Antoň
Společně
Dobrý den,kotel může být vyveden vodorovně cca 3m, do světlíku není možné. Vyústění přes fasádu pouze do 14 kW. Dotaci není možné na vytápění bytu získat.
Plynové kotle
1) Je nutné při výměně klasického plynového kotle za turbokotel vyměnit také všechna stávající topná tělesa za tělese s větším objemem vody? 2) Poměrně často musím na kotli dopouštět vodu na doporučený tlak kotle. Kam ta voda mizí, když nikde nic nekape? Je nutné do topné vody občas přidat nějaký přípravek proti vápenným usazeninám, aby časem nedošlo k omezení průtoku v topném rozvodu z důvodu usazeného vodního kamene? Případně jaký přípravek a jakým způsobem ho dostat do topného okruhu? Děkuji za odpověď
Luděk Dytrych
Společně
Dobrý den, topná tělesa nemusíte měnit, někde Vám voda mizí, nebo máte otevřenou expanzní nádobu a zde se Vám voda odpařuje. Doporučujeme Vám na přívod vody do domu osadit zařízení na úpravu vody.
Plynové kotle
Dobrý den, je možné instalovat kotel Junkers ceraclass kombinovaný TURBo s přímým vertikálním odkouřením nad střechu? Půdní vestavba, přímo pod střechou.Ne do fasády. Bydlím na Praze 2 - činžák-a bylo mi naznačeno že turbokotle se nesmí ve vnitřní Praze instalovat. Děkuji
Teplý J.
Společně
Dobrý den, zkuste kontaktovat místní topenářskou firmu, která bude znalá místních předpisů.
Plynové kotle
Dobrý den.Ráda bych se zeptala na Váš nároz ohledně litinových radiátorů-vyměnit za nové či nikoli? A jak dobře lze trubky od topení izolovat-je lepší vést je nevytopeným sklepem či bytem. Pokud bytem-tak zda volně místností či je zabudovat do stěny.Děkuji Třasáková trasalen@seznam.cz
Lenka Třasáková
Společně
Dobrý den, pokud Vám litinové radiátory netečou, tak je měnit nemusíte, ale záleží též na systému, který používáte. Doporučuji vést trubky vnitřním prostorem, povrchově či ve zdi, záleží na Vás, která z variant se Vám bude více zamlouvat.
Plynové kotle
Dobrý den. Jaký je rozdíl mezi kotlem TUV a kendenzačním? Jaký je výhodněujší? Děkuji Lenka
Lenka
Společně
Dobrý den, plynové kotle mohou být: 1. závěsné - závěsné bez ohřevu vody (TUV - teplá voda na nádobí, koupání), s průtokovým ohřevem vody, s ohřevem vody v zásobníku 2. kondenzační - kondenzační bez ohřevu vody (TUV - teplá voda na nádobí, koupání), s průtokovým ohřevem vody, s ohřevem vody v zásobníku Účinnost závěsných kotlů se blíží k 90%, účinnost kotlů kondenzačních může být i 108%. Přesto v některých systémech topení kondenzační kotle nemusí této účinnosti vůbec dosáhnout. Vždy je lepší konzultovat vhodnost kotle s topenářem, který bude znát situaci ve Vašem domě i Vaše požadavky a představy.
Plynové kotle
Dobrý den, na chalupě, kam jezdíme o víkendech a pak na léto máme dvoje staré plynové "wavky". Již dosluhují a chtěli bychom místo nich pořidt nové. Chtěla bych tedy požádat o radu, 1.jaký typ koupit (ekonomicky i ekologicky)? 2.jaká je cena kamen, kde se dají sehnat? 3.jaká je pracnost výměny a také možný odhad ceny za práci? 4.kolik odhadujete, že si na to máme našetřit? 5.A potom také koho vlastně touto prací pověřit - plynaře, topenáře? Moc děkuji za odpověďi na mnoho mých otázek..:))
Dagmar Chaloupecká
Společně
Dobrý den, vezmeme Vaše dotazy od zadu. Výměnu wafek musí provádět odborná topenářská firma, která vám zároveň správný typ wafek doporučí a na zapojení spotřebičů Vám udělá revizi. Všechny spotřebiče musí být certifikované z hlediska emisí, tedy musí splňovat ekologické normy. Cena práce i celková cena se bude odvíjet od počtu wafek a náročnosti jejich zapojení - to nedokážu posoudit. Pokud Vám ale bude celou dodávku dělat topenář budete mít i nákup wafek s 9% DPH. Nabídka kamen je v současné době široká a i jejich cena se pohybuje od 5 000Kč do 150 000 Kč dle toho, která kamna si vyberete (např. www.eshop.enbra.cz) a jaký výkon je pro Vaši chalupu potřeba.
Plynové kotle
Dobrý den, stojíme před výměnou plynového kotle Vailant. Vytápíme RD cca 180m2 užitné plochy. Kotel vytápí 80m2 podlahového topení, zbytek radiátory + ohřev vody. Jaký kotel doporučujete a doporučujete kombinaci např. se solárním příhřevem? Děkuji
Jan Jindřich
Společně
Dobrý den, pokud Vám komfort topení plynovým kotlem vyhovuje, doporučuji u něj zústat, případně systém doplnit o solární panely.
Plynové kotle
musí být vložkován komín jenom nerez.vložkou pokud chci plynový kotel a jak je to dneska s použitím turbovývodů
dan
Společně
Dobrý den, komín pro plynový kotel je možné vyvložkovat nerezovou i keramickou vložkou. Turbovývod může být použit přes fasádu u kotlů do 14 kW, svislé vedení kouřovodu je výkonově neomezeno.
Plynové kotle
Zdar odborníci. Rád bych kotel Panther provozovaný s venkovním čidlem dovybavil přídavnou regulací podle referenční místnosti a současně udržel kotel ve spojitém režimu až do minimálního výkonu. Přes vstup prostorového termostatu přirozeně o spojitou regulaci přijdu. Mám na mysli režim kdy zvolím vyšší ekvitermní křivku a po dosažení teploty referenční místnosti se výkon kotle proporcionálně spojitě sníží. Kotel nemá jiný vstup než dvojstavový prostorový termostat. Mám již změřeno, že tento reřim je pro kotel s modulací energeticky nejúspornější. Díky!
jogstr
Společně
Dobrý den, teoreticky je toto dobré řešení. V praxi ale vždy dojde k vypnutí kotle při dosažení požadované pokojové teploty. Pokuste se u výrobce kotle zjistit, zda lze ke kotli připojit regulátor Honeywell CR04, který umí PID modulaci a kompenzaci křivky dle vnitřní teploty.
Plynové kotle
Vážený pane Žáku, děkuji za odpověď. Nicméně bych ráda věděla, jak silný kotel bych měla mít s ohledem na údaje, které jsem uvedla v minulém dotazu. Děkuji
Lenka Horáková
Společně
Dobrý den, bohužel si Váš dotaz nepamatuji.
Plynové kotle
Dobrý den, na podzim 2008 jsem vyměnil v RD starší plynový kotel za kondenzační 24 kW vč. nového programátoru bez venkovní sondy. Topení je ve sklepích radiátorové, ve dvou nadzemních podlažích podlahové. Kotel může technik nastavit na teplotu vody v topném systému ve dvou rozsazích: do 45 st. nebo 45 - 85 st. Protože jsem v období 1997-2008 měl nastavenu tuto teplotu na 52 st., zvolil jsem pro první zimu vyšší rozsah 45-85 st. a nadále mám nastaveno 52 st., což je blízko dolní hranice. JE TO EKONOMICKÉ? NEBO PRO DALŠÍ SEZÓNU MÁM ZVOLIT MAX. 45 ST. A NASTAVIT TAK KOTEL NA MAXIMÁLNÍ HODNOTU V DOLNÍM ROZSAHU? KOTEL PAK ASI BUDE V PROVOZU DÉLE, RESP. ČASTĚJI, MOŽNÁ BUDE MÉNĚ CYKLOVAT?! Jinak jsem ale v této první topné sezóně spokojen a nutně není třeba nic měnit. Bydlím na severní Moravě, kde bývá i mínus 25 st., běžně v zimě mínus 10. Díky za poradu!
Milan
Společně
Dobrý den, obecně je pro kondenzační kotel lepší nastavit teplotu na co nejnížší teplotu. Čím nižší teplota tím vyšší účinnost.
Plynové kotle
Dobrý den. CHtěl bych znát opravdu seriozní odpověď na úspory tzv.stabilizátorů tahu při topení plynem? Prý 15 %.
Karel Vejdovský
Společně
Dobrý den, bohužel s tímto systémem nemáme zkušenosti.
Plynové kotle
Jaký je váš tip na nejvhodnější otopný systém do novostavby s tep. ztrátou 8kW při -15°C? Je při tak nízké TZ ještě vhodné zvažovat tepelné čerpadlo? Plyn je v dostupnosti také. Díky
churles
Společně
Dobrý den, tepelné čerpadlo je na tyto tepelné ztráty vhodné. Doporučuji Vám si zhodnotit investici do tepelného čerpadla v porovnání s ostatními možnostmi.
Plynové kotle
Ahoj mám pl. kotel proterm-medved zateplil som barak a teraz ked mi priestorový termostat vypne- vykurené tak potom zapína až ked je všetko studené a to mám liatinové radiátory celkový obsah 200l a diferencia termostatu je 1 stupen čo s tým robit? mám večšiu spotrebu plynu ako pred zateplením
František Predný Slovensko
Společně
Dobrý den, dle Vašho popisu musíte změnit regulaci celého systému nebo změnit výkon kotle (pravděpodobně snížit). Regulaci by měla provést odborná firma.
Plynové kotle
Dobrý den, můžete mi poradit, jak co nejekonomičtěji nastavit program teplot v termostatu řídícím plynový kotel v rohovém bytě 55m? V bytě jsme asi. od 16:30 při teplotě cca. 21-22 stupnu C. Odcházíme v 6:30 ráno.
David Z.
Společně
Dobrý den, nastavení termostotu závisí na: venkovní teplotě, parametrech Vašeho bytu a na komfortu topení, na který jste zvyklí. Úsporná teplota v době nepřítomnosti je přibližně 17°C. Ostatní nastavení musíte vyzkoušet metodou pokus - omyl.
Plynové kotle
Zapojení 2. kotle-kam umístit: V RD je v 1.NP kotel na tuhá paliva, ve 2.NP je teplovodní rozvod (litinové radiátory z r.1975).Chci přidatt do teplovodní soustavy plynový kotel.Dodaz: Kam umístit plynový kotel s čerpadlem - v úrovni 1. NP nebo ve 2. NP napojením na trubky, aby teplovodní soustava byla funkční. Děkuji
Vladimír
Společně
Dobrý den, musíte se orientovat podle komína, připojení plynu a připojení kotle na topení. Bohužel řešit Váš problém bez znalosti situace: rozvody, průměr trubek, okruhy topení, ... proto Vám doporučuji kontaktovat odbornou topenářskou firmu z Vašeho regionu.
Plynové kotle
Dobrý den. Po rekonstrukci mám plynový závěsný kombinovaný kotel Protherm Tiger 12 KTZ, sání z fasády a odkouření do komína. Sací potrubí vede venkovní zdí /50cm/, spíží /60cm/, kuchyní /120cm/ a koupelnou /140cm/. Po poklesu venkovní teploty dochází ke kondenzaci vodní páry a odkapávání vody hlavně ve spíži. Dá se to vyřešit izolací /mé obavy o tento problém firma při instalaci bagatelizovala/ ? Mám však obavy, že částečnou izolací /jen spíž/ by se problém posunul směrem ke kotli, úplnou izolací by se mohla zhoršit účinnost a životnost kotle. Děkuji.
Jaroslav Hrabálek
Společně
Dobrý den, doporučujeme Vám kontaktovat servisní firmu pro kotel Protherm. Každý kotel má jiné technické požadavky a nejlépe Vám tedy poradí servisní firma, která s Prothermy každý den pracuje.
Plynové kotle
Dobrý den, chystáe se stavět nízkoenergetický dům, dřevostavbu. Chci se zeptat jaký je nejvhodnější způsob vytápění. Byl nám doporučen systém Devilik. Váháme, protože se obáváme vyšších nákladů za platby elektřiny. Nebylo by vhodnější využití plynového topení? Děkuji za odpověď
zuzu
Společně
Dobrý den, bohužel nevíme co systémem Devilik myslíte. Při řešení vhodného způsobu vytápění Vašeho domu je dobré kontaktovat odbornou topenářskou firmu nebo u nás na mastny@enbra.cz: je dobré si sebou vzít projekt rodinného domu a vypočítané tepelné ztráty. Dále je nutná informace o tom, zde je možná přípojka plynu, ...
Plynové kotle
Dobrý den,mám takový problém.V domě jsme kompletně vyměnili rozvody topení,tělesa a kotel.Vše pracuje jak má,ale od prvního spuštění kotle se z něj ozývají zvuky bublin a je slyšet,že v kotli je vzduch,radiátory jsou odvzdušněné. Typ kotle je Baxi nuvola ht330,děkuji za případnou radu.
J.Novák
Společně
Dobrý den, doporučuji kontaktovat servisního technika. Tento stav může mít mnoho příčin.
Plynové kotle
Dobrý den, v létě budu muset vyměnit již 21 let starý plynový kotel Vailant z důvodu již špatného stavu. Jedná se o výkon 12 - 20 kW. Jedná se o závěsný kombinovaný kotel s ohřevem teplé vody. Dům je řadový z konce 80. let bez izolace a nových oken. Tímto mám prosím na Vás dotaz, zda-li mám zůstat u podobného typu kotel či by byl lepší jiný např. kondenzační či jiný kombinace (zvlášť kotel a ohřívání vody), aj. V současné době platíme ročně za plyn (vaření, ohřev vody, topení) do 30 000,- Kč.
Radek Zvolánek
Společně
Dobrý den, již výměnou starého kotle za nový uspoříte. Nové kotle mají lepší účinnost. Při nákupu kondenzačního kotle jsou náklady na plyn o 5 - 15% nižší než u standardního plynového kotle. Cena kondenzačního kotle je ovšem vyšší. Nejlépe vám poradí odborná topenářská firma přímo u Vás doma, kde stav Vašeho topení přesně posoudí nebo se můžete obrátit na naše regionální zastoupení.
Plynové kotle
Pane Žáku,dá se vyjádřit úspora plynu v procentech,kdybych vyměnil obyčejný plynový kotel za kondenzační? díky Mirek
Libor Žák
Společně
Dobrý den, úspora plynu v procentech v porovnání těchto dvou typů kotlů je od 5 do 15% dle režimu, ve kterém budete kondenzační kotel používat.
Plynové kotle
Dobrý den, dvoupokojovy /24m2 kazda mistn/ byt vytapime 2 vavkama. Radi bychom poridili neco efektivnejsiho, aby nebyla vsudypritomna zima v koupelne a predsini. Dum je cihlovy cca70 let stary. Dekuji za radu.
Jaroslav
Společně
Dobrý den, z vašeho popisu vyplívá, že máte připojení naplyn, ale nemáte možnost připojit plynový kotel na komín. Pokud jste v posledním par¨tře připadá u Vás v úvahu možnost instalace kotle v provedení TURBO.
Plynové kotle
Dobrý den.v rekonstruované RD(řadová zástavba)jsme ponechali původní pl.kotel dakon nainstalovaný v r.1997.Vyplatí se v rámci snížení spotřeby plynu, investovat do nového kondenzačního kotle s doporučeným ohřevem vody,pokud ještě stáv.zařízení funguje?Jsme čtyřčlenná rodina s téměř dospělími dětmi.Děkuji.J.V.
Libor Žák
Společně
Dobrý den Za poslední dobu prošel vývoj u plynových kotlů řadou inovací. A protože se spalování u plynových kotlů zdokonalilo, zcela jistě navýměně získáte. Kondenzační kotle navíc uspoří i další část energie. Zkuste ještě zauvažovat o přípravě teplé vody pomocí solárních kolektorů. Tady by vám mohlo pomoci to, že stále ještě platí program dotací od MŽP.
Plynové kotle
Budeme měnit kotel .CHtěli bychom kondenzační ,ale prý se nehodí do menších bytů.Nevíme proč,můžete nám poradit?Marie
Libor Žák
Společně
Dobrý den To je nějaký obecný mýtus. Nejste první kdo se ptá na kondenzační kotel do bytu. KOndenzační kotle do bytu samozřejmně umístit lze. Modulace výkonů u kotlů je třeba u Econcept Tech 3-18kW. Nemusíte se bát, že by vám kotel přetápěl.
Plynové kotle
Dobry den, chystam se k rekonstrukci topeni v byte, ktery je momentalne vytapen vafkami. Rada bych plynovy kotel s ohrevem TV a etazove topeni. Muzete mi prosim poskytnout odpoved na nasledujici tri otazky. 1. Kotel o jakem vykonu byste doporucili do bytu 2+1o podlahove plose 51m (jedna se o cihlovy rohovy byt)? 2. Byl by vhodnejsi kotel se zasobnikem na TV nebo pri velikosti bytu je kotel s prutokovym ohrivacem postacujici (v byte zije pouze jedna osoba)? 3. Do tretice jakou znacku- typ kotle byste doporucili, jde si predevsim o kvalitu, usporu energie, zaroven by vsak mela cena byt maximalne 40 000 kc. Dekuji Vam za odpoved. Lucie Spierenburg
Lucie Spierenburg
Společně
Dobrý den Do takového bytu bych navrhl kotel např Ferroli DomitechC24 s průtokovým ohřevem vody (17990Kč bez DPH). U plynových kotlů obecně lze modulovat výkon a přizpůsobit je provozu v bytových prostorách o různých tepelných ztrát. Kotel s průtokovým ohřívačem je vhodný i pro rodinu, nemusíte se bát že by kotel nestíhal ohřát dostatečné množství vody.
Plynové kotle
Dobrý den pane Žáku,v rodinném domku mám v provozu cca 10 let plynový kotel Junkers s "věčným plamínkem". Na konci loňské topné sezóny se začal samovolně a nepravidelně přehřívat a pak se aut. vypnul. Opravář vše vyčistil, opravil regulátor a měděný "trychtýř"nad hořákem a řekl, že bude vše OK. V V nové topné sezˇoně se situace asi po měsíci opakovala. Opravář vyměnil termopojistku s tím, že nyní to už bude OK. Asi po 3 týdnech se situace opakuje a kotel nepravidelně (cca po 3 dnech) samovolně vypíná, tak jej nahodíme a situace se opakuje. Opravaář si s tím již neví rady.Měl by jste typ na PŘÍČINU opakující se závady? Děkuji
KAJA
Společně
Dobrý den Pravděpodobné chyby, které mě napadají jsou: -vadý termočlánek -vadný plynový ventil -špatný tah komínu při určitých povětrnostních podmínkách Zkuste servisního technika od Junkersů.
Plynové kotle
Mám následující dotaz: v ústředním topení (plynový kotel) mi stále uniká tlak vody, kterou musím tak 1x za 3 dny dopouštět. Dělal to již starý kotel, teď mám nový a je to stejné. Usuzuji proto, že to kotlem není, že problém bude v rozvodu topné vody. Nikdy ale není vidět žádný únik kapaliny - ani na koberci, ani na stěnách. Umíte poradit co dál? Děkuji!
pavel micka
Společně
Dobrý den Musíte najít místo úniku, patrně to bude někde v topném okruhu. Kdyby byl únik na kotli objevila by se vody pod ním případně v něm.
Plynové kotle
V RD mám ústřední plynové topení s nuceným oběhem-čerpadlo Grudfos. Toto čerpadlo má 3 ryhlosti. K čemu tyto rychlosti slouží, která rychlost je nejvýhodnější použít a jak se to projeví na výkonu topení- jaká je zásada použití rychlosti.
František
Společně
Dobrý den Rychlosti slouží ke zvyšování (snižování) průtoku. Čím rpomalejší průtok tím více času je na předání tepla přes radiátory do prostoru a naopak. Pokud nemáte napočítány tlakové ztráty nezbývá vám než vyzkoušet. Při stejném nastavení kotle zkuste po delší dobu různé stupně rychlostí a ta která vám bude vyhovat je ta správná. Může sestátže při trojce to bude moc a při dvojce málo, pak můžete zregulovat celou otopnou soustavu. To můžete provést s odbornou firmou.
Plynové kotle
Dobry den, rada by som v celom dome vymenila plynove radiatory ("gamatky") za kurenie plynovym kotlom, ktory by sa dal namiesto bojlera do kupelne, kde usti aj komin. Otec ma od toho kroku velmi odhovara, lebo: 1/ je to drahe, 2/ radiatory sa kazia a treba ich casto menit, 3/ neda sa kurit napr. len v jednej izbe, kedze v systeme je stale voda, 4/ budem mat v dome suchy vzduch. Ja neznasam "gamatky", ale uznavam, ze otec moze mat tiez pravdu. Prosim Vas, mohli by ste mi poskytnut nejake porovnanie tychto dvoch typov plynoveho kurenia? Radili by ste mi zostat pri povodnom type alebo dat sa na rekonstrukciu? Za odpoved vopred dakujem.
klucacka@gmail.com
Společně
Dobrý den V současné době existuje na trhu řada plynových kotlů nebo kondezačních plynových kotlů. Kotle nové generace mají modulovaný výkon a ve spojení s venkovním čidlem a vnitřním termostatem jsou schopny pracovat s optimální spotřebou plynu a tím i financí. -Ceny plynových kotlů najdete na internetu. -Radiátory se nekazí a výměne je méně častá než výměna "gamatek" -Topit v jednotlivých pokojích samozřejmě lze. Topný okruh nevede přes radiátory, z okruhu jsou vyvedeny odbočka k jednotlivým radiátorům, které jsou osazeny termostatickým ventilem. Tímto ventilem si nastavujete požadovanou teplotu v místnosti případně si celý radiátor zastvíte. -Vzduch budete mít doma stejný jako při stávajícím systému. Pokud plánujete nový plynový kotle s radiátory obraťte se na odbornou firmu.
Plynové kotle
Dobrý den, pořizuji do rod. domu stacionární pl. kotel, výkon 20-24 kW. Můžete mi poradit, která značka na našem trhu je nejvhodnější. Děkuji
v.vaníček
Společně
Dobrý den, většina značek dodávaných na český trh je kvalitní a není v nich téměř žádný rozdíl. Doporučuji Vám se orientovat dle toho, jaká značka má ve vašem okolí nejdostupnější servis. Největší problémy nastanou, když Vám v topné sezónně kotel přestane fungovat a není nikdo, kdo by měl zrovna čas či motivaci kotel opravit.
Plynové kotle
Poraďte, jaký plynový kotel by jste zvollili do starého rodinného domu, který má sice nová okna, ale není zateplen. A jestli je nutné pro větší úsporu vyměnit celý stávající rozvod včetně radiátorů. Děkuji
Martina Zelinková
Společně
Dobrý den, dle Vašeho popisu nejsem schopen Vám poradit jaký kotel použít. Nejlepší pro Vás bude, pokud kontaktujete topenářskou firmu, kdy k Vám přijede technik a správný kotel Vám poradí a zároveň zhodnotí i stav Vašich radiátorů.
Plynové kotle
Dobrý den, Musíme vyměnit stávající plynový kotel a přemýšlíme o jiném zdroji tepla. Mohly by jste poradit alternativy (mimo tepelne cerpadlo- drahé). Jedná se o řadový dům s tepelnou strátou cca 17kW a obytné ploše 180m2. Děkuji
Víťa
Společně
Dobrý den, plyn zústává pořád jedním z nejkomfortnějších způsobů vytápění. Alternativou, pokud nechcete topit elektřinou je např. peletový kotel - automatický provoz, minimum starostí, nízké provozní náklady, vyšší pořizovací cen - nad 50 000Kč. Musím, ale podoknout, že pokud vyměníte starý plynový kotel za nový plynový kotel, už tím dosáhnete slušných úspor. Pokud by jste tento plynový kotel zkombinoval například s kamny s teplovodním výměníkem a například solárními panely pro ohřev vody, mohlo by to Vašim potřebám vyhovovat. Vždy je lepší se přímo na místě, ve Vašem RD, poradit s topenářem - dle stávající situace Vám poradí co je pro Vás i Váš domek vhodné.

Najdete na iDNES.cz