Poradna o vytápění

Solární systémy
Dobry den premyslim o solarni energii na ohrev TUV a castecne vytapeni popripade v kombinaci s elektrovolvanikou. Mam RD postaveny 1920, bila cihla, topim elektrikou, nebo TP {dravo atd} dokazete mi poradit co je v dnesni dobe mozne, co se vyplati? kolik kolectoru potrebuji? pokud potrebujete {asi urcite} dalsi udaje rada je zaslu, jen nevic jake presne. matejkova.hanka@centrum,cz
Hanka Matejkova
Společně
Dobrý den, pro 4člennou rodinu pro ohřev TUV potřebujete přibližně 3 kolektory a přibližně 300l nádobu. Pro částečné vytápění by jste museli zvolit více kolektorů - pro přesnější dimenzování musíte kontaktovat odbornou firmu nebo mastny@enbra.cz. Kombinace s elektrovoltaikou je cenově náročnější, ale možná.
Solární systémy
Dobrý den,zahajujeme novostavbu a chceme využít solární systém pro ohřev vody a podporu topení (uvažujeme o podlahovém topení). Je možné si u Vás objednat návrh optimálního řešení celého systému včetně cenové nabídky? Jaká by případně byla cena za zpracování tohoto návrhu?
Slávka B.
Společně
Dobrý den, ano jsem schopni Vám tento systém navrhnout a nacenit, prosím obraťte se na pana Mastného, mastny@enbra.cz.
Solární systémy
Dobrý den, rád bych využil solární systémy např. na ohřev teplé vody, popř. vytápění RD. Jakým způsobem využít dotací z EU a jaké systémy jsou nejvhodnější pro průměrnou rodinu 4 členou rodinu. Stále se mi zdá hodně vysoká pořizovací hodnota. Předem děkuji za radu, Kužela. KuzelaZ@seznam.cz
Zdeněk Kužela
Společně
Dobrý den Dotace jsou od SFŽP na solární systémy pro ohřev teplé vody 50%max 55tis kč nebo 50% max 65tis kč pro systémy na podporu vytápění. Dotace našim zákazníkům vyřizujeme Nejvhodnější systém pro rodinu je ohřev teplé vody, pro 4 členou bych navrhl 300L zásobník, kolektory a další komponenty. Pokud budete chtít vědět další podrobnosti napište našemu kolegovi na solární systémy mastny@enbra.cz.
Solární systémy
Dobry den, pripravuji ted projekt RD, ale mam nejasnosti ohledne podlahoveho vytapeni. Cela jizni stena je prosklena, podlahove vytapeni se ale nedoporucuje v kombinaci s vytapenim pomoci solarnich zisku (nelze pruzne reagovat na zmeny teploty). Z tohoto duvodu chci nad ramec pozadovaneho vykonu instalovat i konvektory. Poradite jak postupovat, jak optimalne zvolit vykon pro podlahu a vykon pro konvektory?
Prochazka J.
Společně
Dobrý den Toto je dotaz na projektanty. Doporučuji zvolit takové, kteří mají zkušenosti s domy s Trombeho stěnou (prosklená jižní stěna). Pomocí solárních zisků lze vytápět, ovšem za použití kolektorů a akumulační nádoby.
Solární systémy
Dobrý den,už jsem se ptal,solární panely,prosím o bližší informace jak je to s výrobou el.energie,kolik spotřebičů to utáhne+el.topení.Nevím jestli by se dal pořídit el.kotel,na ohřev vody a topení.Moc děkuji.
Radovan
Společně
Dobrý den my jsme topenáři a používáme termické kolektory vhodné pro ohře teplé vody, přitápění a ohřev bazénu. z těchto kolektorů nelze vyrobit elektřinu. Na elektřinu jsou FV moduly, ty "utáhnou" tolik kolik si jich pořídíte. Největší elektrárny u nás mají 1,2MW.
Solární systémy
Když mám na střeše absorbér na ohřev vody a chci jej posílit o další pole je lepší toto pole připojit paralelně,t.j. levá trubka na levou,nebo seriově t.j. levá trubka na další pravou.Co je výhodnější z hlediska množtví ohřáté vody. díky Mirek
Libor Žák
Společně
Nevím jaké absorbéry používáte. Důležité je aby byl průtok rovnoměrný a to ve všech částech systému. Pak na systému zapojení nezáleží. Hleddisko množství vody řešte pomocí průtoků.
Solární systémy
Dobrý den, ráda bych se informovala na to, jakým způsobem nejefektivněji vytápět rodinný domek s použitím solárního systému, neboť se chystám provést rekonstrukci střechy a v budoucnu bych měla ráda v obývacím pokoji krb, kterým bych chtěla pomocí teplovzdušných rozvodů vyhřívat přibližně asi 150m2 plochy. V současné době mám staré klasické ústřední topení,s litinovými radátory a rozvody jsou vedeny pomocí litinových trubek, jejichž průměr je 8 cm, takže každý den ohřívám velké množství vody. Kotel musím každý den vymést, neboť je určen na dřevo a koks. Žiju sama se starou matkou a zvláště v zimním období mám značné problémy. Čím a jak nejefektivněji topit? Děkuji za odpověď Budinová Jaroslava
Jaroslava Budinová
Společně
Dobrý den Vytápět rodiný dům můžete buď pomocí elektřiny, plynu nebo biomasy. Solární systém vám mohou v systému vytápění přinést úspory z nákladdů až 30% podle velikosti kolektorového pole. Zdroje lze kombinovat. Z textu vyplývá, že nyní používáte kotle na biomasu, ve vašem případě i uhlí. Lze uvažovat o stejném způsobu vytápění s novějším kotlem na dřevo a podporou solárů. Kvůli solárním kolektorům budete potřebovat akumulační nádobu, popřípadě tzv. kombinovanou nádobu (hrnec v hrnci) v které lze ohřívat i TUV. Co se týče litinového potrubí dnes se používají menší průměry měděného potrubí. Výměna znamená zásah do celého otopného systému, která může být spojena i s výměnou radiátorů. Váš záměru vytápět krb s teplovzdušnými rozvody rozhodně schvaluji, pokud by rozvody vzduchu nebyly příliš daleko vystačíte si bez pomocného ventilátoru. Solární kolektory by pak šlo využít pro ohřev teplé vody, kdy počet kolektorů nemusí být tak velký, jako v případě podpory vytápění.
Solární systémy
Dobrý den,prosím když bych chtěl solární systém,utáhlo by mi to ohřev vody+topení+výrobu elektřiny.Vím,že náklady by byli vysoké,moc mě to zajímá,bydlím v rod.domku.děkuji
Radovan
Společně
Dobrý den, pro ohřev vody a topení se používá standardních solárních panelů, pro výrobu elektřiny se používají fotovoltaické panely (jiný druh využití solární energie). Tedy odpověď zní, pokud budete mít nainstalovány oba dva systémy, můžete je využívat na ohřev vody+topení+výrobu elektřiny. Musíte ale vzít v potaz situaci, kdy sluníčko nebude svítit, stává se totiž, že někdy v době inverze v zimním období žádnou energii ze sluníčka nedostanete. Cena solárních systémů pro ohřev vody pro 4 členou rodinu se pohybuje od 100 do 150 tis. Kč, solární systém pro ohřev vody a topení můžete pořídit něco kolem 250 tis.Kč (topit potřebujete hlavně na podzim, v zimě a na jaře, kdy energetické zisky nejsou ze solárních panelů tak výrazné, tedy potřebujete o mnoho větší kolektorové pole) fotovoltaika je ještě o něco vyšší investice. Dle mého názoru se v podmínkách ČR vyplatí investovat do solárního systému pro ohřev vody s akumulační nádobou, kterou napojíte na další tepelný zdroj (plyn, elektřina, pelety. Je nutné podoknout, že na solární systémy můžete získat dotaci ve výši 50% nákladů, max. 55 000Kč (ohřev vody) a 65 000Kč (topení)

Najdete na iDNES.cz