Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poradna o vytápění

Peletové kotle
Dnes topíme hnědým uhlím ve stařičkém kotli DAKON 22 a pokud nejsme doma tak v elektrickém kotli 14 kW. Při topení uhlím je provoz kotle prakticky pořád na seškrcený výkon, elektrikou běžně na 12 kW. Proto nám 22 kW přijde příliš vysoký výkon. Letos chceme rekonstruovat kotelnu a uvažujeme o nějakém kotli na brikety nebo peletky. Slyšeli jsme o možnosti kombinaci s akumulační nádrží. Jaké řešení byste navrhovali, aby byly náklady topení relativně nízké, provoz po učitou dobu možný i bez dozoru (např. přes víkend). Je možnost získání dotace za instalaci ekologičtějšího topení?
Laďa
Společně
Dobrý den, pokud elektrický kotel funguje na 12 kW, potom je jasné, že musíte Dakona 22 dusit. Tím se Vám dehtuje kotel i komín a ničíte si jej. Řešení, které zde zmiňujete: peletový kotel a akumulační nádrž je dobré řešení. Peletový kotel je ovládán elektronikou podobně jako kotel plynový dle termostatu umístěného v místnosti, jen musíte dávat pozor, aby zásobník na pelety byl plný :-). Doporučuji pozvat do Vašeho domku topenáře, který zhodnotí, dle Vašich požadavků ,jak velikost nádrže (potřebná velikost akumulační nádrže závisí na mnoha faktorech - prostor, který můžete akumulační nádrži vymezit, jak dlouhou dobu budete potřebovat, aby akumulační nádrž "topila" do Vašeho systému, ...), tak výkon kotle. Dotace dle dnešních pravidel by jste získat mohl (platí do 31. 3. 2009).
Peletové kotle
V rodinném domku chci instalovat automatický kotel na spalování pelet. Jaký je rozdíl ve spalování pelet z biomasy a nebo z odpadu dřeva?Děkuji.
Mirek
Společně
Dobrý den, rozdíl je zásadní - potřebujete jiný kotel.
Peletové kotle
Dobrý den. Je možné v kotli, případně v krbu na pelety spalovat taktéž štípané dřevo?
Marek
Společně
Dobrý den, některé kotle na pelety jsou kombinované (tedy lze v nich spalovat pelety i dřevo). Kamna na pelety jsou určeny pouze pro spalování pelet tam kombinace možná není.
Peletové kotle
Dobrý den, chci se zeptát jakový byste doporučili pec na peletky pro rodinný dům 12x10m, částečně zateplený a s plastovými okny. Přízemí a obyvané podkroví. Nyní topím uhlím a mám Dakon 24. Kolik asi topení peletkami vyjde, myslím kolik spálím peletek, přibližně a jakovou dotaci asi budou MŽP nabízet od dubna?
Pavel Bubik
Společně
Dobrý den, pokud Vám výkon 24 kW vyhovuje, doporučujeme tedy pořídit peletový kotel s výkonem kolem 24 kW např. Ferroli GF N s peletovým hořákem SUN P7. Dodace by měly zústat stejné jako loňský rok navíc by měly být doplněny o podmínku, že kotel musí splňovat emisní třídu 3. Množství spotřebovaných peletek závisí na venkovní teplotě, výkonu kotle, zateplení domu a samozřejmě spotřebě kotle - tu by měly výrobci uvádět v technických datech kotle.
Peletové kotle
Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,zda máte nějakou zkušenost s kotlem Viadrus Hercules Duo a jestli na tento kotel mám nějakou naději na státní dotaci.Budeme ho instalovat do novostavby RD.
Rakowski Tomáš
Společně
Dobrý den, zkušenost s tímto kotlem nemáme, protože instalujeme jinou značku. Dotace na kotel, kde můžete vytápět uhlím nejsou vypsány.
Peletové kotle
Uvažuji o koupi kotle na pelety Atmos D20P ale bez akumulačních nádrží, ale s termoregulačním ventilem ESBE a hořákem Erato GP20. Vytápím patrový RD Dakonem 32 na uhlí, zdá se mi předimenzovaný. Okna mám plastová, rodinný dům je ale asi 100 let starý, bez zateplení. Chtěl bych se zeptat na odhad spotřeby pelet za rok (protopím 60-90q uhlí) a zda- li mi kotel nebude po natopení na určitou teplotu neustále spínat žhavící spirálu v hořáku pelet (vyšší spotřeba elektřiny). Děkuji.
Karel
Společně
Dobrý den, bohužel nemáme zkušenosti se spotřebou pelet u uvedených typů kotlů. Doporučuji Vám se obrátit přímo na výrobce, který spotřebu pro dané typy kotlů standardně uvádí.
Peletové kotle
Dobrý den. Chtěl bych v domě vyměnit kompletní topení.Nyní kotel na pevná paliva s kotlem na plyn.Chtěl bych duď automat na pelety nebo kombinaci brikety-plyn, asi fy Atmos.Kam se obrátit se žádostí o projekt. K výrobci nebo k montážní firmě? Nebo projektant? Jak ho najít?
Petr
Společně
Dobrý den, projekt Vám můžeme vypracovat i my, nebo kontaktujte projektanta. Pokud budete mít zájem o projekt z naší firmy obraťte se emailem na kolegu turon@enbra.cz. EB
Peletové kotle
Dobrý den. Rád bych se zeptal na rizika a nevýhody spojená s vytápěním RD kotlem na peletky. Jaké považujete za nejdůležitější z pohledu náročnosti instalace, obsluhy, údržby, oprav, atd. Děkuji.
Michal Bláha
Společně
Dobrý den, jediné riziko spojené s provozem kotle na pelety (pokud bude odborně, zapojen, vyregulován a propojen se systémem topení) je , že pelety dovozci zdraží :-). Peletové kotle jsou plně automatické, musíte pouze hlídat množství pelet v zásobníku (obvykle Vám zásobník vydrží cca 5 - 7 dní). Pokud budete postupovat dle rad a návodu odborníka, který Vám peletový kotel zapojí, neměl by jste mít s tímto kotlem žádné starosti.

Krmítko v americkém Ohiu