VIDEO: Návod na přípravu sushi. Snadno a rychle s Okamurou

Se správně lepivou japonskou rýží připravíte opravdu chutné a poctivé japonské sushi i doma. Bez vhodných ingrediencí se o jeho přípravu ani nesnažte, typický Japonec by to podle Tomia Okamury nedělal ani s nimi. Nechal by si sushi přivézt z restaurace.

Absolutním základem je japonská rýže, která přirozeně lepí, tekutý (nebo práškový) sushi ocet, mořská řasa nori, japonský křen wasabi, pražený sezam goma, japonská majonéza, sojová omáčka a nakládaný zázvor. Neobejdete se také bez bambusové rohožky na maki-sushi a ostrého nože.

Originální japonské ingredience na sushi

Lososové plátky připravené a pokrájené speciálně pro sushi.

Nakládaná ředkev takuan nakrájená na plátky.

Možných variant náplně máte nepočítaně. Může to být syrový losos, čerstvá okurka, nakládaná ředkev takuan, smažené krevety, avokádo, krabí tyčinky, syrový tuňák, tuňák z konzervy promíchaný s japonskou majonézou a špetkou soli a podobně. Výborná je i vařená ředkev kanpyo či pečený úhoř unagi, které se prodávají hotové. "Stejně jako všechny ostatní ingredience jsou k dostání v prodejnách s japonskými potravinami, kamenných i internetových," radí Okamura, který k nám originální japonské potraviny a pochutiny dováží.

Příprava sushi krok za krokem

Nejprve si uvařte japonskou rýži na sushi. Japonci rýži připravují v rýžovaru, ale uvaříte ji i v běžném hrnci. Rýži několikrát propláchněte ve vodě, dokud není protékající voda čistá a čirá. Objemový poměr rýže a vody k jejímu uvaření je přesně 1:2, díl rýže na dva díly vody. Žádné koření ani sůl se k rýži nepřidává. Rýži přikryjte pokličkou, přiveďte prudce k varu, poté ztlumte oheň a vařte 10 minut.

Uvařenou rýži přendejte do misky a přidejte k ní sushi ocet.
Rýži s octem promíchejte a nechte ji několik minut stát, aby mohla ocet vsáknout.

Uvařenou rýži přendejte do misky a přidejte k ní sushi ocet. Rýži s octem promíchejte a nechte ji několik minut stát, aby mohla ocet vsáknout.

Po uvaření rýži promíchejte, aby z ní vystoupila pára a zchladlou ji přendejte do větší mísy. Přidejte do ní pár lžic sushi octa, promíchejte a ochutnejte – měl by být v rýži velmi jemně cítit. Podle potřeby ocet přidejte a opět promíchejte a ochutnejte, abyste ho nepřidali příliš mnoho. Poté nechte rýži stát, aby do ní mohl sushi ocet nasáknout.

Chcete-li připravit tenké rolky (hosomaki), rozstřihněte arch řasy nori napůl.
Plátek řasy nori připravený na bambusové podložce.
Ideální je mít v dosahu pramínek tekoucí vody nebo alespoň mističku s vodou - abyste si mohli oplachovat prsty při vrstvení vařené rýže na řasu nori.

Arch mořské řasy nori rozstřihněte napůl, jeden plátek si položte na bambusovou rohožku. Abyste si mohli vlhčit prsty při nanášení rýže, nechte téct pramínek vody nebo mějte po ruce mističku s vodou.

Arch mořské řasy nori rozstřihněte nůžkami nebo nožem podélně napůl a jeden plátek si položte na bambusovou rohožku.

Ideální je mít v dosahu pramínek tekoucí vody nebo alespoň mističku s vodou - abyste si mohli oplachovat prsty při vrstvení vařené rýže na řasu nori.
Na vrstvičku rýže naneste trošku wasabi.
Na plátek mořské řasy nori naneste rýži a vlhkými prsty ji umačkejte tak, aby byla rovnoměrně rozprostřena.

Na mořskou řasu nori dejte rýži a vlhkými prsty ji umačkejte tak, aby byla rovnoměrně rozprostřena. Na okraji nechte volný jen zhruba centimetrový proužek. Pak na rýži naneste trochu wasabi.

Pod tekoucím kohoutkem nebo v misce s vodou si navlhčete prsty a na mořskou řasu nori naneste zhruba tolik rýže, kolik se vám jí vejde do zavřené hrsti. Vlhkými prsty ji na řasu přimačkávejte tak, aby byla rýže rovnoměrně rozprostřena na celé ploše plátu řasy nori. Jen na jednom jejím delším okraji nechte zhruba jeden centimetr volný (pro přesah po zarolování). Pak na rýži naneseme prstem zprava doleva velmi malý jemný proužek křenu wasabi.

Podélně na rýži položte náplň, kterou jste si předem pokrájeli na tenké proužky.
Rolku zarolujte tak, že postupně horní okraj rohožky přesunujte přes spodní a přitom přimačkávejte prsty.
Rolku zarolujte tak, že postupně horní okraj rohožky přesunujte přes spodní a přitom přimačkávejte prsty.

Podélně na rýži položte náplň, kterou jste si předem pokrájeli na tenké proužky. Rolku zarolujte tak, že postupně horní okraj rohožky přesunujte přes spodní a přitom přimačkávejte prsty.

Následně podélně položte náplň, kterou jste si předem nakrájeli na tenké proužky – například lososa – a přisypte trochu pražených sezamových semínek goma. V případě, že připravujete maki sushi s avokádem nebo nakládanou ředkví, přidává se podélně ještě trochu japonské majonézy, která chutná jinak než česká a opět ji hledejte se ve specializovaných obchodech.

Rolku zarolujte tak, že postupně horní okraj rohožky přesunujte přes spodní a přitom neustále přimačkávejte rolovaný obsah prsty; na videu i fotografiích je to dostatečně zřetelně vidět. Nikdy rohožku s rolkou nemotejte dokola! Pro jistotu – aby byla co nejkompaktnější a dobře držela – můžete rolku zarolovat ještě napodruhé. A máte hotovou tenkou rolku s jednou náplní: hoso maki.

Takto vypadá hotová rolka.
Hotovou rolku nakrájejte na stejně velké kousky.
Každý kousek sushi proložte plátkem zázvoru pro neutralizaci chuti.

Hotovou rolku nakrájejte na kolečka a servírujte s nakládaným zázvorem, wasabi a sojovou omáčkou.

Rolku nakrájejte na kolečka, nepěkné okraje rolky ale neservírujte, ty jsou pro kuchaře. Výjimkou jsou rolky ze smažené krevety, u kterých se naopak servírují i krajní kolečka, která se odkrojí širší a na talíři to pak vypadá velmi efektně. Strávník ocásek krevety samozřejmě nejí, ale odkousne ho a odloží.

Hotové rolky maki sushi naservírujte na talíř, na kraj přidejte scezený nakládaný zázvor a trochu wasabi pro ty, co mají rádi pikantnější sushi. Každý strávník má také dostat malou mističku s japonskou sojovou omáčkou.

Doporučené kombinace náplní "tlusté rolky" futo maki:

Pokud rolku chcete plnit víc než jedním druhem náplně, plát mořské řasy nori použijte celý, aby se náplň vešla. Tomuto sushi se říká futo maku, tedy "tlustá rolka". Následující kombinace jsou v Japonsku nejoblíbenější:
- Avokádo, krabí tyčinka, vařená ředkev kanpyo, křen wasabi, pražená sezamová semínka goma a japonská majonéza.
- Na proužky nakrájená čerstvá okurka, křen wasabi a pražený sezam goma. 
- Na proužky nakrájená čerstvá okurka, krabí tyčinka, vařená ředkev kanpyo, na nudličky nakrájená japonská omeleta tamagoyaki, křen wasabi, pražená sezamová semínka goma a japonská majonéza.
- Avokádo, krabí tyčinka, vařená ředkev kanpyo, na nudličky nakrájená japonská omeleta tamagoyaki, křen wasabi, pražený sezam goma a japonská majonéza.
- Tuňák z konzervy promíchaný s japonskou majonézou a špetkou soli.
- Na proužky nakrájená čerstvá okurka, krabí tyčinka, křen wasabi, pražená sezamová semínka goma a japonská majonéza.
- Na proužky nakrájená čerstvá okurka, krabí tyčinka, na nudličky nakrájená japonská omeleta tamagoyaki, křen wasabi, pražená sezamová semínka goma a japonská majonéza.
- Na nudličky nakrájený syrový tuňák, křen wasabi, pražený sezam goma.
- Na nudličky nakrájený syrový losos, křen wasabi, pražený sezam goma.
- Smažené krabí tyčinky, křen wasabi.
- Smažené nebo vařené celé krevety, křen wasabi.
- Pečený úhoř unagi, spražená sezamová semínka goma. 
- Na proužky nakrájená nakládaná ředkev takuan, křen wasabi, pražená sezamová semínka goma.
Pro většinu kombinací platí, že pražená semínka goma lze vypustit.

Jak jíst sushi? Můžete hůlkami i rukou

Pokud vládnete jídelními hůlkami, používejte hůlky. Názorný návod, jak se to naučit najdete v článku Hůlkami se můžete najíst jako člověk, radí Tomio Okamura. Jestliže to nezvládáte, můžete vzít bez rozpaků rolku do ruky. "V japonském stolování je to naprostá výjimka, jedině sushi můžete jíst rukama. Je to podobné, jako se v Česku promíjí obírání kostí u kuřete," vysvětluje Tomio Okamura

Kdo má rád pikantnější jídla, přidá si na rolku ještě trochu křenu wasabi. Poté rolku velmi jemně a krátce smočte v sojové omáčce a vložte do úst. "V žádném případě rolku v omáčce nemáchejte, přišla by o svoji specifickou chuť čerstvých surovin," varuje Okamura. "V tom případě by byla škoda jíst sushi, to byste si pak mohli rovnou dát rýži se sojovou omáčkou," konstatuje suše.

Zázvor se nejí společně se sushi. "Zázvorové plátky se konzumují mezi tím, co sníte jednu nebo více rolek s jednou náplní a chystáte se na jiné s jinou náplní, aby se neutralizovala v ústech chuť od předchozího druhu sushi. To znamená, že zázvor jíme s prázdnou pusou," vysvětluje Okamura. Díky nakládanému zázvoru tak dokážete ocenit chuťové nuance jednotlivých druhů náplní. 

Nejčtenější

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

Zaneřáděná domácnost je následek, příčinou je trauma, říká dobrostěhovák

Premium

„Stěhování je rituál, úklid je očistný,“ říká stěhovák Martin Ondruš, který začal o loňských Vánocích pomáhat lidem – a stále ještě nepřestal. Těm, kterým se stav jejich domova vymknul z rukou,...

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

Voňavé jidáše na váš velikonoční stůl. Recept, kterému neodoláte

Jidáše jsou tradičním velikonočním pečivem v České republice, jejichž historie sahá až do středověku. Tvar těchto sladkých uzlů připomíná provaz, na kterém se podle biblické tradice oběsil Jidáš...

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

Matriarchát ve světě zvířat: odhalujeme skrytou vládu samic

Tradiční představa o dominantních samcích a poslušných samičkách dostává poslední dobou pořádně na frak. Ukazuje se, že něžnější pohlaví tahá v přírodě za nitky častěji, než by se mohlo zdát. Někdy...

23. dubna 2025

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

22. dubna 2025  10:12

Naučte se rozpoznat alergii u psa a zvířeti pomoci

Alergie se čím dál častěji objevují nejen u lidí, ale i u domácích mazlíčků – zejména u psů. Podle veterinárních studií se s různou formou alergie potýká až 30 % psí populace. Nejčastější z nich bývá...

22. dubna 2025

Slavní pod lupou: Milují, nebo nenávidí vejce? Proč byste je měli jíst i vy

Někdo je miluje, jiný nenávidí. Zjistěte, kdo ze slavných tváří si tyhle slepičí produkty oblíbil a kdo na ně vyhlásil embargo. Pravdou je, že jíst vajíčka se vám vyplatí! Podle výživových poradců...

21. dubna 2025

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

20. dubna 2025

Myslela si, že je městský člověk. Dnes žije a hospodaří na statku u Řípu

„Na začátku jsme měli velmi naivní představy a první roky života na statku se nesly v duchu pokusů a omylů,“ říká Celestýna Freimann, která pro časopis Žena a život okomentovala pár fotografií ze...

20. dubna 2025

Velikonoční zajíček? V Čechách bývala tradičnější liška s preclíky, říká etnografka

Premium

Proč se chodí na Velký pátek hledat poklady? Co se dělo s Velikonocemi během komunismu? A kde běhá místo zajíce velikonoční liška? Zajímavosti ohledně svátků a jejich historie přináší etnografka...

19. dubna 2025

Velikonoční kraslice jako z pohádky. Vyzkoušejte voskovky a batikování

Kraslice zdobené voskem patří k nejkrásnějším velikonočním ozdobám. Tato tradiční technika sice vyžaduje trochu cviku, ale výsledky stojí za to. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.

19. dubna 2025

KVÍZ: Znáte zajímavosti a rekordy ze světa slepic? Otestujte se

Vajíčko je jedním z pilířů českého jídelníčku. Ale víte o tom, že tento šišatý slepičí poklad má i své rekordy a kuriozity?

vydáno 19. dubna 2025

Biolog: Úprava genů rostlin z nás mutanty neudělá. Bez šlechtění bychom se nenajedli

Premium

David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti? „Díky novým...

18. dubna 2025

Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a
Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a

Zápisy do prvních tříd se nezadržitelně blíží. Víte, že na některých školách si rodiče mohou dopředu zarezervovat konkrétní čas, kdy se s budoucím...

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

18. dubna 2025

Jak vyčistit fasádu po zimě? Tipy a triky pro dokonalý vzhled

Zima se umí na fasádách domů pořádně podepsat. Může za to vítr, vlhko, sníh, sůl i zplodiny z ovzduší. A výsledek? Prašný, zašlý povrch, výkvěty solí, nebo dokonce mech a plísně. S nástupem jara...

18. dubna 2025