Známe vítěze soutěžního grilu. Nejlepší známku měl recept na pověšené kuře

  • 0
Celé prázdniny jste posílali fotografie a recepty pokrmů z grilu. Nejlepší z nich jsme postupně zveřejňovali. Nyní nadešel čas ukázat, které z nich byly nejlepší.

Redakční porotu tvořili redaktoři magazínu Hobby, odborným náhledem ji zaštítil šéfkuchař Petr Svoreň. Rozhovor s ním najdete tady , v současnosti vede tým restaurace Hotelu Passage v Brně. 

Patří k oceňovaným kuchařům věnujícím se špičkové gastronomii a jeho výtvory na talíři si nehrají na samoúčelný plating, naopak se snaží vyvážit krásu na talíři s tím, aby měl host pocit, že se skutečně nají a neskončí „s kostkou ve skluzu“ na talíři.

Každý z poroty oznámkoval recept známkou od jedné do pěti jako ve škole a po zprůměrování vyšlo následující pořadí. Bojovalo se o kontaktní gril, tři udicí pistole, tři vouchery do kurzu vaření a deset kuchařských zástěr, vše od značky Sage, která také věnovala ceny (podrobnosti o cenách najdete v boxu).

Komerční sdělení
Velká letní grilovací soutěž o ceny

Ceny do soutěže věnovala značka špičkových spotřebičů SAGE, o které se hraje. Pravidla soutěže najdete zde.

Kontaktní gril SGR700BSS. Je vybavený oboustrannými vyměnitelnými keramickými deskami. Na každé grilovací desce lze grilovat jiný pokrm díky separátnímu ovládání každé desky zvlášť.

3x udicí pistole Sage

Udicí pistole vám dovoluje povýšit různé druhy potravin a nápojů na gurmánský zážitek. 

3x poukaz pro dva na Sage Academy

Zúčastněte se Sage kurzu a staňte se mistrem v přípravě masa.

10x kuchařská zástěra Sage

Zástěra, v níž se při grilování budete cítit jako šéfkuchař.

Videa z kurzů Sage Academy

Více najdete na www.SAGECZ.cz

Na další stránce najdete výherce soutěže:

Kdo vyhrál?

Kontaktní elektrický gril: Cristian Reta za svůj neobvyklý přístup ke grilování kuřete bez grilu pomocí metody keňských Masajů.

Tři udicí pistole: Jaroslava Bernatíková, Otto Plášek, Olga Rozsívalová.

Tři poukazy na kuchařskou akademii: Ingrid Ouředníková, Roman Vlček, Martin Valčík.

Deset kuchařských zástěr: Ondřej Maleček, Andrzej Paczkowski, Tomáš Kondělka, Lukáš Bernatík, Miroslav Kováč, Milan Šafář, Aleš Pietrula, Luděk Pužman, Richard Burnog, Daniela Lisová Poláková.

Všem výhercům gratulujeme, redakce vás bude kontaktovat pomocí e-mailu nebo adresy, které jste udali při registraci do soutěže.

Hlavní vítězné soutěžní příspěvky si můžete připomenout na dalších stranách:

Kuře „à la Spiderman“

Kuře „à la Spider-Man“

Recept poslal Cristian Reta.

Autor recept doplnil i zážitkem. „Jsem obklopen lesem, cvrččím cvrkotem a zpěvem ptáků. Nevzal jsem si s sebou ale své nářadí, tedy myslím tím kuchyňské vybavení jako gril, kleště, hrnce, pánve. Vlastně ho nemám ani ne tak proto, že bych se na to vykašlal, ale spíš že jsem chtěl opustit své pohodlí a znovu ho zase při grilování nalézt,“ popisuje.

Něco mu připomnělo techniku, kterou stále ještě používá kmen Masajů v Keni. Zavěšení. „Už vím, jak zítra budu vařit,“ zaraduje se.

Suroviny: Farmářské kuře, tymián, bobkový list, sůl

Postup: Začněte přípravou ohně. K výrobě stojanu klidně použijte zahradní nářadí, třeba hrábě nebo vidle, které rozmístíte do podoby stojanu nad oheň.

Pak pokračujte ve výrobě návazce, kde bude kuře viset. Délku nití budete muset regulovat podle toho, jak se oheň rozhoří. Až se kuře trochu „orosí“ od plamene a žáru, začněte ho natírat nálevem z bylinek, který vyrobíte podušením se slanou vodou. Zajistí regulaci teploty a zároveň dává kuřecí kůžičce přiměřenou slanost a křupavost.

Máte několik hodin času, které můžete věnovat povídání s přáteli. Když nechybí hudba a trocha vína, vytváří v kombinaci s linoucí se vůní pomalu pečeného kuřete nádhernou atmosféru.

Po čase se nitě, které drží kuře, stanou „shromaždiči“ šťávy. Zároveň jsou i ukazatelem toho, že kuře je hotové.

„Podle mých zkušeností nebudete potřebovat ani talířky. Až budete nožem odřezávat kousky masa, doslova vám budou mizet pod rukama,“ zapřísahá se čtenář.

Medová žebírka

Medová žebírka

Recept poslala Jaroslava Bernatíková.

Suroviny: 2 kg vepřových žebírek, 1 na jemno nakrájená červená cibule, 2 prolisované stroužky česneku, 1 lžíce čerstvě nastrouhaného zázvoru, 1 lžíce slunečnicového oleje, 125 ml ananasové šťávy, 2 lžíce rybí omáčky, 4 lžíce rajčatového protlaku, 4 lžíce limetkové šťávy, 2 lžíce medu, 6 lžic sladké chilli omáčky.

Postup: Žebírka dáme vařit na 30 minut do hrnce s osolenou vodou, pak vodu slijeme, žebírka propláchneme a necháme vychladnout. Na malou pánev dáme cibuli, česnek, zázvor a olej. 

Směs smažíme 5 minut, dokud nezměkne, poté na pánev přidáme ananasovou šťávu, rybí omáčku, rajčatový protlak, limetkovou šťávu, med a 2 lžíce sladké chilli omáčky, přivedeme k varu a 10 minut vaříme, dokud omáčka nezhoustne.

Pak odstavíme a necháme vychladnout. Touto sladkou směsí potíráme žebírka, dokud ještě úplně nevychladnou.

Grilujeme nad středně žhavým uhlím asi 15 minut, pravidelně obracíme a potíráme, dokud žebírka nezískají kůrčičku. Jako přílohu si ugrilujeme oblíbenou zeleninu nebo ovoce.

Svázaná žebírka

Grilovaná žebírka podávejte s omáčkami podle vlastního výběru.

Příspěvek poslal Otto Plášek.

Suroviny: 1 kg vepřových žebírek bez tuku (naporcovaná na pás široký 10 cm a délky 30 cm).

Marináda: 2 lžíce olivového oleje, 1–2 čerstvé chilli papričky, 1–2 lžíce hustého kečupu, 1–2 lžíce dijonské hořčice, 1 lžička rumu, sůl, čerstvě mletý pepř, ½ lžičky mleté červené papriky (poměr dle chuti a zvyků strávníků).

Postup: Vepřová masitá žebírka naporcovaná od hodného řezníka dle našich požadavků dobře osolíme a opepříme. Připravíme si vhodný motouz a smotáme pásy vepřových žeber masovou stranou dovnitř – tedy tak, že žeberní blána bude zvenčí smotku. 

Vzniklý „smotek“ žeber převážeme připraveným motouzem, čímž se nám vytvoří velmi pěkný a pevný kus žeber. Dáme na gril a necháme chvíli zprudka opéct.

Asi po 5–10 minutách smotky žebírek dáme bokem a velmi bohatě potřeme připravenou marinádou. Takto potřené a již teplem zatažená žebírka dále grilujeme již při nižší teplotě. Opakovaně je několikrát potíráme.

Grilujeme, dokud nejsou žebírka hotová. Podle teploty a možnosti přiklopení grilu, jsou takto smotaná žebra připravená k podávání za 30–40 minut.

K pálení masa nedochází, neboť z vnější strany je blána a kosti a maso je ukryto uvnitř smotku. Jako příloha se hodí čerstvý chléb a omáčky dle chuti.

Grilovaný mořský okouník se zeleninou

Mořský okouník nepotřebuje příliš vysokou teplotu.

Recept poslala Olga Rozsívalová.

„Recept na bylinkový olej zvaný Násilí jsem vyčetla z knížky, ale recept na grilovaného okouníka se zeleninou je můj vlastní. Možná se to nezdá, ale je to syté letní jídlo. Jako přílohu děláme stejným způsobem i jakoukoli listovou nebo jinou zeleninu, která je momentálně k dispozici. A protože se ryby grilují jen krátkou chvíli, dáváme pak na rozpálený gril opéct malé rané brambůrky,“ popisuje čtenářka.

Suroviny: Mořský okouník, citronová šťáva, bylinkový olej, okurka nebo mladá cuketa

Postup: Mořského okouníka (nebo jinou dobrou rybu) rozpulte podél páteře na dva díly, vydatně polijte z obou stran šťávou z citronu a přelijte bylinkovým olejem. Nechejte marinovat asi půl hodiny. 

Pak krátce ogrilujte na nepříliš rozpáleném grilu, stačí jen pár minut z každé strany. Kdo je zvyklý solit, ať si rybu dosolí, ale není to nutné. Mezitím nakrájejte jako přílohu okurku nebo cuketu na plátky, pokapejte citronovou šťávou a bylinkovým olejem a případně jen maličko osolte.

Trhané plecko

Trhané vepřové

Recept poslala Ingrid Ouředníková.

Suroviny: 2 kg vepřové plece, lžičku mletého chilli, lžičku hrubé mořské soli, lžičku hořčičného semínka, lžíci mleté sladké papriky, 2 lžičky zauzené papriky, 2 lžičky granulovaného česneku, lžíci třtinového cukru, lžičku celého pepře.

Postup: Grilujeme asi 4 hodiny na grilu rozpáleném na 160 °C, dokud teplota uprostřed masa nedosáhne 92 °C. Necháme maso 30–60 minut odpočinout v alobalu.

Při grilování je vhodné použít lupínky, které se přidávají pro jemnou chuť po zauzení.

Bylinkový olej: Udeřte plochou stranou nože několik čerstvých neoloupaných stroužků česneku a feferonek, až se rozmáčknou, přidejte snítku šalvěje a rozmarýnu a květy fenyklu (nebo fenyklová semínka).

Zalijte dobrým olivovým olejem a nechejte vyluhovat dva týdny. Občas protřeste. Je to recept z knihy Marleny de Blasi Večery v Umbrii, zvaný Násilí (violenza). Hodí se na grilování masa a na zeleninu a také jako kosmetikum.

Domácí quesadilla

Domácí quesadilla

Recept poslal Roman Vlček.

Suroviny: Kuřecí maso, paprika, kukuřice, cibule, fazole

Postup: Nejprve si připravíte masovou směs, do té dáte vše, co vám chutná. „Já do ní dal na malé kousíčky nakrájené kuřecí maso, papriku, kukuřici, cibuli a někdy dávám i fazole,“ říká čtenář. Vše zprudka orestujete na pánvi na olivovém oleji, dokud není maso hotové.

Poté si připravíte tortilly, na jednu polovinu namažete jemnou vrstvou zakysané smetany a přidáte na ni připravenou masovou směs, kterou jste před tím nechali vychladnout.

Pak na maso nasypete sýr. „Já většinou používám směs čedaru a goudy, chuti sýru se dobře prolnou,“ doporučuje čtenář.

Nakonec tortillu přeložíte, aby vznikl půlkruh, a vložíte na gril. Pokud používáte kontaktní gril, tak jemně přimáčkněte a grilujte asi 5 minut, dokud tortilla nezačne zlátnout. Pokud grilujte na venkovním grilu, opečte ji z obou stran.

Počkejte, až trochu vychladne, jinak mívá tendenci se rozpadat, a nakrájejte. Quesadillu nakrájejte na čtyři trojúhelníčky. Teď už jen stačí přidat nějakou omáčku, například guacamole, nebo nějakou BBQ omáčku.

Pravé brazilské BBQ podle brazilského mistra Bruna

Filet mignon je kousek z špičky hovězí svíčkové.

Recept poslal Martin Valčík.

Suroviny: V jednoduchosti je síla, protože potřeba je pouze sůl (nejlépe hrubozrnná, například himálajská) a hovězí Filet mignon – přední špice svíčkové. „V mém případě to byl filet z Nového Zélandu,“ upřesňuje čtenář.

Postup: Gril rozpálíme alespoň na 250 °C (klidně pomocí pár polínek, pak zasypat briketami. Maso nasolíme ze všech stran velkými zrnky soli, na pohled až přesolíme. Není se čeho bát, filet je vysoký a sůl se krásně vstřebá.

Maso se bude grilovat rychle a prudce, tento filet je vhodný připravovat maximálně do úpravy Medium, aby střed steaku byl krásně krvavě růžový. Delší grilování maso zbytečně vysuší.

Grilujeme z jedné strany asi 5 min a následně maso otočíme. Po dalších pěti minutách můžeme filet ještě opéct 2 min z každé strany a máme hotovo.

Maso by se mělo doslova po vláknech rozpadat. Podáváme 2 cm silné steaky s bramborami, nebo pouze s pečivem.


Letní grilování - Maso