Dopřávejte si ředkvičky i ředkve. Na hubnutí i pro léčivé účinky

aktualizováno 
Všechny malé kulaté ředkvičky i velké kulovité a kulaté ředkve jsou bohaté na vitaminy i minerály a na náš organismus působí jako dokonalé čističky. Proto se vyplatí zařadit je do svého jídelníčku. Koneckonců, jsou chutné i dostupné. Další zajímavosti o jejich úžasných účincích najdete v kvízu.

Samozřejmě, že nejlepší jsou čerstvé ředkvičky přímo ze záhonu. Sáhněte po nich ovšem i na trhu nebo v supermarketu, ať už jsou kulaté nebo oválné. Prospějí vám všechny. | foto: Profimedia.cz

Vlastně jde o jeden rostlinný druh, a to ředkev setou. Hlízy různých variet se však od sebe liší velikostí, tvarem i barvou skoro jako psi různých plemen.

Jak na daikon no nimono, neboli vařenou bílou ředkev

Nejmenší a kulaté jsou ředkvičky: červené, bílé, žluté, růžové, fialové i strakaté. Bílá ředkev neboli daikon je mnohem větší, válcovitá. Černá ředkev je taky velká, ale kulovitá.

Všechny obsahují vitaminy C, B1, B2, B6, beta-karoten, železo, vápník, síru, fosfor, hořčík, draslík, měď a další bioaktivní látky. Mimo jiné hořčičné oleje, které způsobují palčivou chuť.

Zároveň však ředí hleny a usnadňují odkašlávání, proto ředkvičky prospívají při nachlazení, ale taky astmatikům či kuřákům.

Bezkonkurenční je jejich schopnost ničit škodlivé bakterie, plísně a viry: v trávicím ústrojí, v močových cestách, v krku, ústní dutině i v průduškách. 

Čistí ledviny, játra a žlučník a pomáhají rozpouštět žlučové kaménky. Také stimulují látkovou výměnu, takže jsou prospěšné při hubnutí, ale i při ekzémech a problematické pleti.

Černá ředkev, která je natolik palčivá, že se k přímé konzumaci nehodí, se využívá k léčitelským účelům ve formě šťávy: nastrouháte ji, posolíte a necháte dvacet minut uležet, čímž se štiplavost zmírní. Pak vymačkáte a šťávu užíváte po lžičkách.

Znáte léčivé účinky ředkviček? Otestujte se v kvízu

Odpovězte na 5 otázek a jistě se o nich dozvíte něco nového, co jste zatím netušili.

Ať ředkvičky kupujete nebo je máte na zahrádce, běžte do nich

Výhodou ředkviček je i to, že se snadno pěstují. Semena rychle vyklíčí a už po dvou až třech týdnech můžete sklízet úrodu. Jsou chutnou součástí salátů, polévek, smoothies, obložených chlebíčků i jen tak na svačinu.

Hráškový salát s ředkvičkami a řeřichou

Hráškový salát s ředkvičkami a řeřichou

Vaječná omeleta s ředkvičkami a mateřídouškou

Vaječná omeleta s ředkvičkami

V kuchyni se můžete s ředkvičkami vyřádit, výborné jsou i čistě jen pokrájené na kolečka a položené na chleba s máslem nebo se sýrem. Zkuste třeba hráškový salát s ředkvičkami a řeřichou nebo vaječnou omeletu s ředkvičkami a mateřídouškou. A nebo jemnou polévku v podobě krému.

Jemná krémová polévka s ředkvičkami a česnekem

Potřebujete: 2 svazky ředkviček, 1 cibuli, 1 lžíci másla, 800 ml zeleninového vývaru, 4 brambory, 1 stroužek česneku, 250 ml smetany, pepř, sůl

Příprava: Nadrobno pokrájenou cibuli zpěňte na másle, přilijte zeleninový vývar, přidejte brambory nakrájené na kostky a vařte, dokud nezměknou. Uvařené brambory vyjměte a spolu s pokrájenými ředkvičkami, stroužkem česneku, solí a pepřem rozmixujte. Pyré vlijte do vývaru, přidejte smetanu, rozmíchejte a prohřejte.

Pokud ředkvičky kupujete, vybírejte ty, které jsou označeny certifikovaným logem biozebry (národní značení) nebo biolistu (evropské značení). To zaručuje, že v nich nejsou stopy chemických hnojiv a postřiků. Navíc podpoříte ekologické zemědělství, které neničí přírodu.

Autoři:

Nejčtenější

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Místo přítelkyně mazlíček. Svobodní britští muži se zamilovali do koček

Stále většímu množství mladých mužů v Anglii vyhovuje soužití s kočkou....

V Anglii vzniká nový fenomén. Svobodní muži si zamilovali kočky. Díky nim se totiž necítí osaměle a nejsou tak nuceni...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Další z rubriky

Kuchyňská dvířka nelícují. Stačí šroubovák a spravíte to za pár okamžiků

Dvířka nelícují tak, jak byste si přáli.

Když zlobí dvířka, jsou většinou na vině špatně seřízené panty. Náprava je velmi snadná, stačí vzít do ruky klasický...

Podle vědce je virgule nezastupitelná. Nejlépe určí, kde začít vrtat

Na materiálu nezáleží, protože virgule je vlastně jen ručička v měřicím...

Když se řekne proutkař, často si představíme šarlatána sázejícího na lidskou naivitu a víru v nadpřirozeno. Hydrogeolog...

Planeta se otepluje, ale je to industrializací? Ptá se vědec z Bernu

Výbuchy sopek na začátku 19. století byly příčinou malé doby ledové v Evropě.

Podle výzkumů, které vedl Stefan Brönnimann, je velmi těžké porovnávat současné změny klimatu s dobou před začátkem...

Najdete na iDNES.cz