Blahodárný med je dostupnou superpotravinou, která vás nadopuje vitaminy

  • 4
Med je sperpotravina, kterou bychom měli určitě zařadit do jídelníčku. Konzumovat ho můžeme jen tak nebo ho zakomponovat do sladkých i slaných pokrmů, níže najdete hned několik receptů. Kde se med bere, jak s ním pracovat a co všechno z něj dokážeme připravit?
Blahodárný med patří mezi superpotraviny. Obsahuje celou řadu vitaminů i...

Základní dělení medu je květový a lesní. Květový je ze sladkého nektaru rostlin kvetoucích převážně na jaře. Má světlou barvu a může být buď jednodruhový – například lipový, akátový či řepkový – nebo ze směsi nektarů z různých kvetoucích rostlin. Obsahuje pyl a éterické oleje.

Lesní med pochází z mízy lesních stromů a je včelami sbírán v lese, proto je bohatý na minerály a proti květovému medu má výraznější chuť a tmavší barvu. Lze ho najít i pod označením medovice.

Co obsahuje med a jaké má prospěšné účinky?

  • Obsahuje nepřeberné množství vitaminů – C, A, D, E, H, K a plnou škálu vitaminu B.
  • Je nosičem mnoha minerálů – železa, vápníku, sodíku, fosforu, zinku nebo draslíku.
  • Obsahuje enzymy, které štěpí škroby, a napomáhá tak trávení.
  • Přirozeně podporuje imunitu.
  • Napomáhá při hubnutí na rozdíl od rafinovaného bílého cukru.
Blahodárný med patří mezi superpotraviny a neměl by chybět na žádném stole.

3 věci, které jste o medu nevěděli

  • Přestože jde o konzervant, nevydrží všechno. A právě proto musíme dbát na správné skladování, abychom o tento poklad nepřišli. Ideálně ho mějte na suchém a temném místě s teplotou do 25 °C, může být i v lednici.
  • Med nasává vlhkost a s ní spojené pachy. Vždy pamatujte na to, aby víčko bylo správně nasazené.
  • Není vhodný do vroucích nápojů, nechte je vždy mírně zchladnout, cca 10 minut na teplotu 60 °C, a potom vmíchejte med. Jen tak si uchová své blahodárné živiny.
Med je ideální na slazení nápojů, ovšem nesmí být horké, zničili byste...

Kam med přidávat?

  • Do cukroví, řezů, dortů, sušenek a jiných moučníků – kromě chuti a vůně med dodává těstu lepší tvárnost a výslednému produktu vláčnost. Nejznámějšími dobrotami jsou perníčky, medovník nebo třeba rychlý litý perník na plech. Dobře si rozumí se všemi druhy ořechů, jablky, skořicí a čokoládou.
  • Do krémů, náplní, polev a pěny – dodá jim příjemnou texturu, barvu i vůni.
  • Do nápojů – čaje, limonády, drinky a léčivé lektvary – v zimě si ho nejvíce vychutnáte ve svařáku, grogu, meltě nebo třeba v indickém kořeněném čaji chia masala.

Ovšem pozor. Používáte-li med při pečení či vaření, nezapomeňte, že má vyšší sladivost než cukr. Držte se tedy raději receptu nebo stále ochutnávejte.

Není med jako med, je jich celá řada druhů a každý si může najít ten svůj....

Vyrobte si ochucené medy a medové pochutiny

Recept na rakytník v medu aneb přírodní životabudič
Bobule rakytníku omyjte, osušte a rozmixujte, směs pak propasírujte přes jemné sítko do mísy. Poté přilijte tekutý med, promíchejte, rozdělte do vyvařených sklenic, uzavřete a skladujte v lednici. Do nápoje stačí přidat 1 lžičku a denní dávku vitaminu C máte v sobě. Na 1 dl šťávy použijte 3 dl medu.

Nakládané ořechy
Jádra vlašských ořechů zalijte vroucí vodou a nechte spařit asi 20 minut. Následně je oloupejte a střídavě vrstvěte s tekutým medem do uzavíratelných sterilovaných sklenic. Do směsi lze doplnit bylinky či koření. Vyzkoušejte například levanduli, chilli nebo špetku hrubozrnné mořské soli. Hodí se do salátů nebo obilných snídaňových kaší.

Z medu si můžete připravit i výborný čaj s ovocem, recept najdete v článku.

Vyzkoušejte čaj s ovocem i medvědí mléko

Černý čaj plný ovoce a koření
Suroviny na 4 porce – na čaj: 10 hřebíčků, 2 hvězdičky badyánu, 1 až 2 svitky skořice, 100 ml medu, 300 až 500 ml vody, 2 hrnky vroucího černého čaje, 2 hrnky pomerančové šťávy a 1 až 2 citrony. Dále 1 pomeranč, 1 mandarinka, půlka jablka, půlka hrušky, půlka banánu a 3 lžíce višňového kompotu.

Koření, med a vodu zahřejte v hrnci, stáhněte a nechte 10 minut odstát. Poté přilijte černý čaj, pomerančovou a citronovou šťávu, promíchejte. Nakonec do hrnce vložte nakrájené ovoce a kompot a podávejte.

Zkuste si vyrobit medové mléko podle našeho receptu.

Recept na medvědí mléko

Měli jste už možnost ochutnat léčivý nápoj z mléka, medu a rumu? Tento léčivý lektvar se podává v momentu, kdy se necítíte dobře nebo při nachlazení. Vykouzlíte ho za pár minut, večer vypijete a ráno budete jako rybičky, aspoň tak to tvrdí naše babičky. Jak na to?

Suroviny na 1 šálek: 250 ml mléka, 2 až 3 lžíce medu, 40 až 50 ml rumu. Mléko vlijte do hrnce, zahřejte a oslaďte medem. Nakonec vmíchejte rum a v průběhu večera pijte po doušcích.

TIP: Do mléka můžete navíc ještě přihodit jeden druh koření podle konkrétních obtíží nebo potřeb, na které se chcete zaměřit:
Kuličky černého pepře – posiluje imunitu, má dezinfekční a antibakteriální účinky. Hodí se při kašli a rýmě.
Mletá skořice – účinkuje proti různým druhům virů, bakterií a plísní. Doplňte ji při chřipce či nachlazení.
Muškátový oříšek – navozuje zklidnění organismu, odbourává stres a dokáže rozpouštět hleny.
Hřebíček – bojovník proti zánětům v těle. Má silné antibakteriální účinky a tlumí bolest různého původu.
Kurkuma – sytě žlutý kořen je prostředkem proti bakteriím a virům s antioxidačními účinky.
Česnek – jde o přírodní antibiotikum, do nápoje stačí přidat na špičku nože prolisovaného česneku.