Užijte si plevel na talíři, do kuchyně patří pampelišky, pelyněk i kopřivy

  • 3
Autorka následujících jarních receptů je opravdovou kytkožroutkou, která pro chuťové vyladění svých receptů udělá maximum. Jídla jsou to tedy nejen dostatečně zelená a svěží, jsou také vyzkoušená řadou těch, kteří se díky Janě Vlkové naučili jednotlivé byliny správně určit a využít v kuchyni.

Osvěžující jarní salát s vejcem a špekem

Pampeliškový salát s pošírovaným vejcem a se špekem je pro nestabilní dubnové počasí je jako dělaný: špek vás zahřeje, vejce nasytí a pampeliška osvěží.

Kombinace pampeliška, špek a vejce se v receptech vyskytuje poměrně často. „U salátu z pampelišek je to asi nejběžnější varianta,“ konstatuje Jana Vlková. „Je to jídlo jako dělané na přechod sezon. Obsahuje špek na jarní chlad, vejce jako symbol probouzejícího se života i očistné zelené svěží listy.“ 

Ingredience na salát pro 4 osoby: 400 g pampeliškových listů, 200 g dobrého prorostlého tučného uzeného masa nebo špeku, sůl a pepř, 4 lžíce balzamikového octa, 4 vejce a 100 až 200 ml 8% octa na vaření vajec. 

Tipy pro obměnu salátu

Pampelišky zůstávají, ostatní lze různě nahradit: vejce mohou být vařená na tvrdo a nakrájená na plátky nebo kostičky, čímž se eventuálně umoří aktuální velikonoční zásoby. Špek zastoupí krutonky z bílého i tmavého chleba osmažené na oleji.

Pampeliškové listy dobře omyjte a nakrájejte napříč na plátky nebo užší nudličky. Používejte raději spodní části listů, špičky bývají hořké. Uzené maso nakrájejte na kostičky a orestujte na rozpálené pánvi. Přidejte ocet, nalijte na pampelišky a zamíchejte, aby se marináda dostala ke každému kousku. Osolte a opepřete.

Uveďte do varu asi jeden litr vody, osolte, přidejte ocet. Vajíčko vždy rozklepněte do šálku a pomalu pusťte do vroucí vody. Vařte pět minut. Vylovte pěnovačkou, dejte na salát a ihned podávejte. 

Kolínko na černobýlovém špenátu

Jehněčí kolínko na černobýlovém špenátu sice patří k velikonočním svátkům, dejte si ho ale klidně kdykoliv později, pokud si najdete zdroj čerstvých jarních pelyňkových výhonků.

„Kdysi jsem si ve Francii objednala „souris d’agneau“ a pak s napětím čekala, co mi vlastně přinesou,“ říká Jana Vlková. Výraz „souris“ totiž ve francouzštině znamená jak myšku, včetně té od počítače, tak něžné označení pro půvabnou dívku, chcete-li kočku. Slovník ale uvádí i technicko-řeznické označení skopová kližka, tedy jehněčí kolínko. V kombinace se špenátem je bezkonkureční. I po Velikonocích. 

Ingredience pro 4 osoby: 1 litr červeného vína, 4 jehněčí kolínka, 3 lžíce oleje neutrální chuti i vůně, sůl a mletý pepř, 20 stroužků česneku kýlnatého i s lupením, květy česneku medvědího, šalvěje lékařské, večernice vonné a hluchavky nachové na ozdobení. Na „špenát“ pak 200 g výhonků pelyňku černobýlu, 1 velkou cibuli a 50 g másla.

Tři jarní recepty s plevelem

Víno svařte na polovinu. Kolínka omyjte, osušte a zprudka osmahněte na pánvi s rozpáleným olejem, aby se maso zatáhlo. Pak osolte, dejte do pekáčku, zalijte vinnou redukcí, přidejte česnek a pečte čtyři hodiny při 120 °C.

Když máte skoro dopečeno, připravte „špenát“: cibuli nakrájejte na drobné kostičky a osmahněte v kastrůlku na másle dozlatova. Pelyněk dobře operte a spařte v horké vodě. Spařené listy osušte a jen zběžně pokrájejte, aby nevznikla kaše, ale zůstala zachována struktura rostliny. Vložte na cibulku, podle potřeby trochu podlijte vodou a duste na mírném plameni asi patnáct minut.

Na nahřáté talíře naaranžujte zelená „špenátová“ hnízdečka, do nichž vkládejte jehněčí kolínka. Přelijte šťávou z pečení, ozdobte květy a ihned podávejte.

Kopřivová, tedy první pořádná jarní polévka

Na kopřivovou polévku potřebujete nejen čerstvé jarní kopřivy plné síly, na ozdobení využijete i květy plicníku lékařského, sedmikrásky obecné a prvosenky bezlodyžné.

Kopřivová polévka se prodává ve Francii v samoobsluhách. „Balená v lahvích se širokým hrdlem vypadá nevšedně, trochu jako ze školní jídelny. Bylo mi divné, že zrovna Mekka gurmánů něco tak snadného na přípravu prodává v sekci luxusní biovýživy,“ popisuje Jana Vlková, jak je kopřivová polévka jinde ceněná. A dodává, že byla báječná: „S vděčností ji zahrnuji do svého květinového portfolia a omlouvám se jí za počáteční nedůvěru.“

Ingredience na polévku pro 4 osoby: 1 velká cibule, 2 až 3 velké brambory,  lžíce másla, půl litru vývaru (drůbežího nebo zeleninového), 200 g kopřiv a 250 ml 33% smetany ke šlehání. Na ozdobení pak květy plicníku lékařského, sedmikrásky obecné a prvosenky bezlodyžné. 

Ti na přípravu polévky z merlíku či laskavce

Kopřivová polévka je první svého druhu ve vegetační sezoně. Stejný recept lze opakovat s různými merlíkovitými, tedy rostlinami příbuznými se špenátem (ne s kopřivou), jako je merlík bílý, merlík všedobr, nebo laskavec ocasatý či ohnutý.

Merlík bílý (Chenopodiumalbum) a příbuzné druhy jsou častými jednoletými...
Merlík všedobr (Chenopodim bonus-henricus)

Zleva merlík bílý a merlík všedobr

Cibuli a brambory oloupejte a nakrájejte na kostičky. Máslo rozpusťte v kastrolu a orestujte na něm cibuli dozlatova. Jakmile zesklovatí přidejte brambory, krátce je orestujte a zalijte vývarem. Přiveďte k varu a vařte, až jsou brambory měkké.

Mezitím očistěte kopřivy, ideálně pracujte v rukavicích, abyste se nepopálili. Rostliny omyjte a ostříhejte jen měkké části stonků. Používejte pouze horní výhonky, ostatní bez lítosti vyhoďte, kopřiv bývá dost. Pak kopřivy přidejte do vroucího vývaru s bramborami a cibulí a jen krátce spařte.

Dál už není potřeba nic vařit, nebo alespoň ne dlouho. Tyčovým mixérem směs rozmixujte tak dohladka, jak to máte rádi. Kopřivy nebudou pálit, ani když zůstanou v polévce kousky. Nalijte do talířů a přizdobte smetanou a květinami.