Pečlivě myjte zeleninu, vynechte syrové maso. Ať nesníte toxoplazmu

Cysty toxoplazmy, která dokáže ovlivňovat chování člověka, mohou ulpívat na špatně omyté zelenině i ovoci, dostanou se i do vepřového, hovězího či kuřecího masa. Podle vědců už má v sobě tohoto parazita dokonce třetina z nás.
Cysty toxoplazmy přežívají v půdě hodně dlouho, proto je nutné syrovou zeleninu

Cysty toxoplazmy přežívají v půdě hodně dlouho, proto je nutné syrovou zeleninu pečlivě omývat. | foto: Profimedia.cz

Když se řekne toxoplazmóza, téměř každému se vybaví, že jde o nemoc, co můžeme chytit od koček, a že těhotné přitom mohou i potratit. To je obvyklé povědomí vedoucí k tomu, že těhotné mladé ženy se okamžitě zbavují kočičího mazlíčka, který s nimi sdílel domácnost často i několik let. Což je zbytečné, v takovém případě jim nic nehrozí.

"Přímo od kočky se nenakazíte, od dospělé už vůbec ne," vysvětluje profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty UK, který se výzkumu parazita Toxopasma gondii věnuje už dvacet let a sám má doma jak dvě kočky, tak děti. Bez koček by bylo podle profesora Flegra na světě smutno, sám je považuje za nejlepší přátele člověka.

Říká, že stačí nebýt čuně a od vašich kočičích miláčků vám nic nehrozí. Dobře ví, že parazit se sice pohlavně rozmnožuje výhradně v trávicím ústrojí kočky, ale kočky samotné nepředstavují pro člověka významnější zdroj nákazy.

Pokud kočka nechodí ven a nežere syrové maso, toxoplazmóza jí nehrozí: nikdy se nemůže nakazit, protože s možnými zdroji infekce nepřijde do kontaktu. "Pokud chodí ven a občas slupne nějakou tu myš, i tak produkuje cysty parazita obvykle jen jednou za život, a to pouze přechodně," uklidňuje Flegr.

Zdroje infekce

- Cysty Toxoplasma gondii, kterými se člověk může nakazit, vylučuje kočka s trusem jen jednou či dvakrát za život v průběhu zhruba 10 dní, a to jenom jako kotě. Aby byly cysty infekční, musí být nějakou dobu na vzduchu. Nakazit se tedy můžete, jen když kočičí záchod neuklízíte. Když ho pravidelně čistíte, nenakazíte se.  
- Infekční cysty vydrží v půdě i několik let, proto se lze nakazit ze špatně omyté zeleniny, případně ovoce, ze záhonku.
- Děti se mohou nakazit, když "ochutnávají bábovičky" na pískovišti nebo hlínu, což je pro děti celkem běžná činnost.
- Toxoplazma může být obsažena i v syrovém mase (v kuřecím, hovězím i vepřovém, nejvíce v játrech), pozor tedy například na ochutnávání syrových masových směsí a při práci se syrovým masem v kuchyni. (Rady pro bezpečnou manipulaci ZDE.)

Donedávna si i vědci a lékaři mysleli, že nákaza toxoplazmou znamená akutní nebezpečí jen pro těhotné. To stále platí: pokud žena toxoplazmu nemá a nakazí se až po otěhotnění, hrozí poškození plodu, případně potrat. Pokud se ale nakazila už před otěhotněním, dítěti nic nehrozí, na plod se parazit nepřenese. 

Má váš život ve svých rukou toxoplazma?

Jinak podle profesora Flegra platí, že toxoplazma může dost podstatně ovlivnit život kohokoliv. Akutně se nákaza většinou projeví jako chřipka nebo jiné běžné virové či bakteriální onemocnění a rychle odezní.

Jenže kdo se jednou nakazí, má v sobě toxoplazmu už napořád, lék neexistuje. A poslední výzkumy ukázaly, že toxoplazma si umí svého hostitele pěkně "vychovat".

Toxoplazma nerozlišuje, jestli se dostala do těla hlodavce, hospodářského zvířete nebo člověka. Propracuje se až do mozku a dělá všechno proto, aby si "svoji myš" naprogramovala jako co nejsnáze ulovitelnou: zpomalí její reakce, ale přitom zrychlí její pohyb, aby byla pro kočku atraktivnější kořistí.

Dokonce zařídí, aby myš přitahoval pach kočičí moči a ruší tak její vrozený strach z predátora. Chce se totiž za každou cenu dostat do těla kočky, kde jedině se může pohlavně rozmnožit.

A už na začátku devadesátých let přišel profesor Flegr během svých výzkumů (na studentech fakulty i na sobě) s přelomovým zjištěním, že úplně stejně si toxoplazma umí naprogramovat i nakaženého člověka. Například zpomalí jeho reakce natolik, že zvýší pravděpodobnost zavinění dopravní nehody. "Nejhorší je riziko nehody tak do dvou let po nákaze, pak se to postupně zlepší."

Parazitolog Jaroslav Flegr

Navíc profesor Flegr zjistil, že toxoplazmu má odhadem každý třetí člověk u nás, ve Francii dokonce každý druhý: "Důvodem pravděpodobně budou jiné stravovací návyky, Francouzi konzumují víc syrové zeleniny, například v podobě salátů. Jak dlouho vydrží cysty v půdě infekční, v tom hraje roli i podnebí."

Ohroženější jsou přitom více lidé s faktorem Rh negativním, protože u nich následky nákazy nastupují rychleji. "Člověk s pozitivním Rh faktorem má větší šanci si na svoje zpomalené reakce zvyknout a naučit se s nimi žít," říká profesor, který se toxoplazmou nakazil zřejmě ze syrového masa někdy na konci 80. let. 

Ví o sobě, že má reakce o něco pomalejší, ale zase se zbytečně neleká a nepanikaří. Například pro řidiče však může mít nákaza fatální následky: odhaduje se, že toxoplazma může za miliony mrtvých při dopravních nehodách či pracovních úrazech.   

Výzkumy pokračují, ještě se pravděpodobně budeme divit

Na výzkumech toxoplazmy se stále pokračuje, přesto závěry profesora z Prahy v posledních měsících a týdnech doslova hýbou Amerikou i Evropou. Řadě vědců vadí, že výsledky jeho výzkumů vlastně zpochybňují svobodnou lidskou vůli. Přitom profesorův poctivě vedený výzkum respektují, dokonce jeho výsledky začaly svými důkazy doplňovat další nezávislé studie na vědeckých pracovištích ve světě.   

Pokud vás zajímá, jak člověk změní po nákaze toxoplazmou své chování (muži o sebe například přestávají pečovat a ženy se naopak více fintí) či informace o  možné souvislosti nákazy s řadou duševních chorob, najdete odpověď v poslední knize profesora Flegra Pozor, Toxo! (2011). 
U nás psal o výzkumech profesora Flegra opakovaně časopis Týden. A renomovaný americký měsíčník
The Atlantic v posledním vydání své čtenáře ujišťuje, že „Jaroslav Flegr není blázen".  

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Německý rybář chytil „upíří rybu“ z doby dinosaurů. Šokovala ho na Rýně

Stefan Scheer se vydal na noční rybářskou výpravu, která se ovšem proměnila v nečekané setkání s tvorem připomínajícím monstrum z vědecko-fantastického filmu. To, co se objevilo na konci jeho vlasce,...

Zasadila vše, co mají rádi. Zahradu v Polabí pojali jako cestu kolem světa

Soutěž

Psal se rok 2018, když se z Prahy přestěhovali na venkov do Polabí, kde pořídili novostavbu v satelitu s nevelkým pozemkem obklopeným vícero blízkými sousedy. Jejich záměrem bylo vybudovat si na...

Zahradu u řadovky plánovala procházkami se židlí. Prostor využila na maximum

Soutěž

Vysnili si zahradu, která se stane opravdovou součástí jejich života. Podařilo se. Ráno si na zahradě vypijí kávu, odpoledne tu děti píšou úkoly a hrají si, dospělí relaxují po práci. Rodina tu tráví...

Zbourali skleník ze zavařovaček a staré zahradě dali moderní užitnou podobu

Soutěž

Poprvé na tuto zahradu vstoupila čtenářka Pavlína téměř před třiceti lety. Byl to pozemek velký zhruba 2 500 metrů čtverečních s velkým políčkem brambor, ovocnými stromy, vysokou trávou, ohrádkou pro...

Samosběry jahod jsou v plném proudu. Zjistěte, kam letos vyrazit na čerstvé ovoce

Slunce, seno, jahody… První letošní nadílka dozrála. Místo miniaturních předražených vaniček raději vyrazte na čerstvý vzduch!

Mšice ničí růže i rajčata. Zbavte se jich rychle a bez chemie

Mšice patří mezi nejčastější a nejúpornější škůdce na zahradě. Napadají růže, rybíz, rajčata i další rostliny, sají z nich šťávu, oslabují je a mohou přenášet i virové choroby, které dále snižují...

19. června 2025

Nechtěli soumařit na zahradě jako máma, díky covidu naštěstí změnili názor

Člověk míní, život mění. Před rokem 2020 a příchodem covidu měla paní Jana s manželem naprosté jasno v tom, že rozhodně netouží po zahradě své maminky. Rodině sice patřila po generace, nicméně jim...

19. června 2025

Hadí překvapení před dveřmi. Texaskou ženu vyděsil nečekaný host

Žena z Texasu zažila nečekaný šok, když zjistila, co se jí plížilo přímo přede dveřmi. Jednoduchá notifikace z bezpečnostní kamery odhalila nezvaného hosta, který Anně z Cypressu z Texasu způsobil...

19. června 2025

Jako když se podíváte mimozemšťanovi do očí. Umožní to makrosnímky hmyzu

Dvojčata Maceo a Andrea Grammaticovi z Paříže zachytila hmyz tak, jak ho ještě neznáte. Jejich nová galerie makrofotografií odhaluje každý detail těchto drobných tvorů – od třpytivých těl až po...

18. června 2025

Na pár metrech čtverečních živého plotu lze sklízet třešně, jahody či rybíz

Možná potřebujete chytře oddělit dva různé zahradní kouty nebo přemýšlíte, jak smysluplně využít předzahrádku. Či pás podél plotu se sousedy. Co jedlý živý plot poskládaný z ovocných stromků, keřů,...

18. června 2025

Německý rybář chytil „upíří rybu“ z doby dinosaurů. Šokovala ho na Rýně

Stefan Scheer se vydal na noční rybářskou výpravu, která se ovšem proměnila v nečekané setkání s tvorem připomínajícím monstrum z vědecko-fantastického filmu. To, co se objevilo na konci jeho vlasce,...

17. června 2025

Zahradu u řadovky plánovala procházkami se židlí. Prostor využila na maximum

Soutěž

Vysnili si zahradu, která se stane opravdovou součástí jejich života. Podařilo se. Ráno si na zahradě vypijí kávu, odpoledne tu děti píšou úkoly a hrají si, dospělí relaxují po práci. Rodina tu tráví...

17. června 2025

Vyberte ty nejroztomilejší mazlíčky. Hrají o kvalitní granule, vy o kuchařku

Červnová anketa o nejroztomilejší mazlíčky měsíce odstartovala a čtenářské hlasy rozhodnou o tom, kdo se bude radovat z hodnotných cen od společnosti Brit Care. I hlasující čtenáři mohou vyhrát,...

3. června 2025,  aktualizováno  16.6 10:41

Bršlice kozí noha není jen plevel. V lidovém léčitelství má pevné místo

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je rostlina, se kterou zahradníci často bojují jako s urputným plevelem. Málokdo ale ví, že tento nechtěný zelený vetřelec je ve skutečnosti nabitý léčivými...

16. června 2025

Moli a mravenci v domácnosti. Definitivní průvodce, jak se jich zbavit

Jakmile k vám domů proniknou mravenci nebo moli, ať už potravinoví či šatní, dokážou pěkně znepříjemnit život. Jak se těchto nezvaných hostů zase rychle zbavit?

16. června 2025

Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů
Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů

Naše testerky se svými dětmi vyzkoušely dětskou vlasovou péči od značky Childs Farm. Jak byly spokojené s kvalitou obsahu, vůní a obalem? A jak...

Pes je v otázce motivace nejsložitější ze všech tvorů, říká trenér zvířat

Premium

Pes chytá hračky za letu, koza tluče na buben, lachtan otevře tlamu a nechá si prohlédnout chrup, případně odebrat krev z ploutve. „Podobně bláznivé kousky i velmi potřebné dovednosti zvládne skoro...

16. června 2025

Mikrozávlaha šetří čas i vodu. Záhony zůstanou svěží celé léto

Horké letní měsíce dávají květinovým záhonům zabrat. Dopřejte jim dostatek vláhy prakticky bez námahy a ještě významně ušetřete. Jak na to? Pomůže vám mikrozávlaha. Tento moderní systém zavlažování...

15. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.